VLC - Trans - en to el translation catalogue (5837 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
el: 
    Κατεκτυπωμένο περιεχόμενο στο αρχείο vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
el: 
    Πιέστε το πλήκτρο Enter για να συνεχίσετε...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
el: 
    Προειδοποίηση: εάν δεν μπορείτε πλέον να έχετε πρόσβαση στο GUI, ανοίξτε ένα παράθυρο τερματικού, μεταβείτε στο φάκελο όπου εγκαταστήσατε τον VLC και εκτελέστε την εντολή "vlc -I qt"

en:       %s: %s
el:       %sec: %sec

en:   [%s]
el:   [%sec]

en:  (default disabled)
el:  (απενεργοποίηση από προεπιλογή)

en:  (default enabled)
el:  (ενεργοποίηση από προεπιλογή)

en:  .                      Show/Hide hidden files
el:  .                      Προβολή/Απόκρυψη κρυμμένων αρχείων

en:  /                      Look for an item
el:  /                      Αναζήτηση ενός αντικειμένου

en:  ;                      Look for the next item
el: · Αναζήτηση του επόμενου αντικειμένου

en:  <, >                   Next/Previous chapter
el:  <, >                   Επόμενο/Προηγούμενο κεφάλαιο

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
el:  <enter>                Προσθήκη του επιλεγμένου αρχείου στη λίστα αναπαραγωγής

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
el:  <αριστερά>,<δεξιά>        Αναζήτηση +1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
el:  <pageup>,<pagedown>    Πλοήγηση μέσα στο πλαίσιο, σελίδα - σελίδα

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
el:  <space>                Προσθήκη του επιλεγμένου καταλόγου στη λίστα αναπαραγωγής

en:  <space>                Pause/Play
el:  <space>                Παύση/Αναπαραγωγή

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
el:  <start>,<end>          Πλοήγηση στην αρχή/τέλος του πλαισίου

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
el:  <πάνω>,<κάτω>            Πλοήγηση μέσα στο πλαίσιο, γραμμή - γραμμή

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
el:   <πάνω>,<κάτω>            Αναζήτηση +/-5%%

en:  A                      Add an entry
el:  A                      Προσθήκη μιας καταχώρησης

en:  B                      Show/Hide filebrowser
el:  B                      Προβολή/Απόκρυψη περιηγητή αρχείων

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
el:  Ctrl-l                Ανανέωση της οθόνης

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
el:  D, <backspace>, <del>  Διαγραφή μιας καταχώρησης

en:  Esc                    Close Add/Search entry
el:  Esc                    Κλείσιμο καταχώρησης "Προσθήκη/αναζήτηση¨

en:  L                      Show/Hide messages box
el:  L                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου μηνυμάτων

en:  M                      Show/Hide metadata box
el: M Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου μεταδεδομένων

en:  O                      Reverse order Playlist by title
el:  O                      Λίστα αναπαραγωγής σε αντίστροφη σειρά ανά τίτλο

en:  P                      Show/Hide playlist box
el:  P                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου λίστας αναπαραγωγής

en:  Position : %s/%s
el:  Θέση: %s/%s

en:  Profile Name Missing
el: Δεν υπάρχει όνομα προφίλ

en:  R                      Toggle Repeat item
el:  R                      Εναλλαγή επανάληψης αντικειμένου

en:  S                      Show/Hide statistics box
el:  S                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου στατιστικών

en:  Source   : %s
el:  Πηγή  : %s

en:  Source: <no current item>
el: Πηγή: <δεν υπάρχει τρέχον αντικείμενο>

en:  Volume   : %3ld%%
el: Ένταση ήχου : %3ld%%

en:  Volume   : ----
el: Ένταση ήχου  : ----

en:  Volume   : Mute
el: Ένταση ήχου : Σίγαση

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ:  - 0: Απενεργοποιημένη
     - 1: Τυφλή απόκλιση
     - 2: Έξυπνη ανάλυση

en:  [ h for help ]
el:  [ h για βοήθεια ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
el:  [, ]                   Επόμενος/Προηγούμενος τίτλος

en:  a, z                   Volume Up/Down
el:  a, z                   Αύξηση/Μείωση έντασης ήχου

en:  b                      Cycle through video tracks
el: b Περικύκλωση μέσω των κομματιών βίντεο

en:  c                      Cycle through audio tracks
el: c Περικύκλωση μέσω των κομματιών ήχου

en:  days
el:  ημέρες

en:  e                      Eject (if stopped)
el:  e                      Εξαγωγή (εάν είναι σταματημένο)

en:  f                      Toggle Fullscreen
el:  f                      Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en:  f/s
el:  καρέ ανά δευτερόλεπτο

en:  fps
el: fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en:  g                      Go to the current playing item
el:  g                      Μετάβαση στο τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο

en:  h,H                    Show/Hide help box
el:  h,H                     Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου βοήθειας

en:  i                      Show/Hide info box
el:  i                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου πληροφοριών

en:  l                      Toggle Loop Playlist
el:  l                      Εναλλαγή βρόχου λίστας αναπαραγωγής

en:  m                      Mute
el:  m Σίγαση

en:  ms
el:  msec

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
el:  n, p                   Επόμενο/Προηγούμενο αντικείμενο λίστας αναπαραγωγής

en:  o                      Order Playlist by title
el:  o                      Κατάταξη λίστας αναπαραγωγής ανά τίτλο

en:  q, Q, Esc              Quit
el:  q, Q, Esc              Έξοδος

en:  r                      Toggle Random playing
el:  r                      Εναλλαγή τυχαίας αναπαραγωγής

en:  s                      Stop
el:  s                      Διακοπή

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
el: v Περικύκλωση μέσω των κομματιών υποτίτλων

en:  x                      Show/Hide objects box
el:  x                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου αντικειμένων

en: "%s" is no audio encoder.
el: "%s" δεν είναι κωδικοποιητής ήχου.

en: "%s" is no video encoder.
el: "%s" δεν είναι κωδικοποιητής βίντεο.

en: "Rating" to put in ASF comments.
el: "Βαθμολογία" που θα προστεθεί στα σχόλια ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
el: Τιμή "U" για το χρώμα-κλειδί της μπλε οθόνης (σε τιμές YUV). Από 0 έως 255. Η προεπιλογή είναι 120 για το μπλε.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
el: Τιμή "V" για το χρώμα-κλειδί της μπλε οθόνης (σε τιμές YUV). Από 0 έως 255. Η προεπιλογή είναι 90 για το μπλε.

en: #paste your VLM commands here
el: #επικολλήστε τις VLM εντολές σας εδώ

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
el: #διαχωρισμός εντολών με νέα γραμμή ή ";"

en: %1 downloads
el: %1 λήψεις

en: %@ stream to %@:%@
el: %@ ροή δεδομένων προς %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
el: %@ έκλεισε απροειδοποίητα την τελευταία φορά που εκτελέστηκε. Θέλετε να στείλετε μια αναφορά σφάλματος στο %@;

en: %i items
el: %i αντικείμενα

en: %i tracks
el: %i κομμάτια

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
el: %s
    Κατέβασμα... %s/%s %.1f%% πραγματοποιήθηκε

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
el: %s
    Κατέβασμα... %s/%s - %.1f%% πραγματοποιήθηκε

en: %s (Encoded Output)
el: %s (Κωδικοποιημένη έξοδος)

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
el[0]: %u ενότητα δεν εμφανίστηκε γιατί έχει μόνο προηγμένες επιλογές.
el[1]: %u ενότητες δεν εμφανίστηκαν γιατί έχουν μόνο προηγμένες επιλογές.

en: &About
el: &Περί

en: &Advanced Controls
el: &Προηγμένα στοιχεία ελέγχου

en: &Advanced Open...
el: &Άνοιγμα για προχωρημένους...

en: &Apply
el: &Εφαρμογή

en: &Aspect Ratio
el: &Συντελεστής αναλογίας

en: &Audio
el: &Ήχος

en: &Cancel
el: &Άκυρο

en: &Chapter
el: &Κεφάλαιο

en: &Clear
el: &Εκκαθάριση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Codec Information
el: Πληροφορίες &codec

en: &Continue
el: &Συνέχεια

en: &Crop
el: &Αποκοπή

en: &Decrease Volume
el: &Μείωση έντασης ήχου

en: &Deinterlace
el: &Αποδιαπλοκή

en: &Deinterlace mode
el: Λειτουργία &αποδιαπλοκής

en: &Disc
el: &Δίσκος

en: &Effects and Filters
el: &Εφέ και φίλτρα

en: &Enqueue
el: &Προσθήκη στην ουρά

en: &Faster
el: &Πιο γρήγορα

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Filter:
el: &Φίλτρο:

en: &Fingerprint
el: &Αποτύπωμα

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης οθόνη

en: &Fullscreen Interface
el: Διεπαφή &πλήρους οθόνης

en: &General
el: &Γενικά

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Hide VLC media player in taskbar
el: &Απόκρυψη του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC στη γραμμή εργασιών

en: &Increase Volume
el: &Αύξηση έντασης ήχου

en: &Install
el: &Εγκατάσταση

en: &Jump Forward
el: &Μεταπήδηση εμπρός

en: &Manage
el: &Διαχείριση

en: &Media
el: &Πολυμέσα

en: &Messages
el: &Μηνύματα

en: &Metadata
el: &Μεταδεδομένα

en: &Mute
el: &Σίγαση

en: &Network
el: &Δίκτυο

en: &No
el: &Όχι

en: &Open File...
el: &Άνοιγμα αρχείου...

en: &Open Media
el: &Άνοιγμα πολυμέσων

en: &Open Multiple Files...
el: &Άνοιγμα πολλαπλών αρχείων

en: &Play
el: &Αναπαραγωγή

en: &Playback
el: &Αναπαραγωγή

en: &Post processing
el: &Μετεπεξεργασία

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: &Program
el: &Πρόγραμμα

en: &Quit
el: &Έξοδος

en: &Recheck version
el: &Επανέλεγχος έκδοσης

en: &Reset Preferences
el: &Επαναφορά προτιμήσεων

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: &Save Metadata
el: &Αποθήκευση μεταδεδομένων

en: &Save To Playlist
el: &Αποθήκευση σε λίστα αναπαραγωγής

en: &Save as...
el: &Αποθήκευση ως...

en: &Search:
el: &Αναζήτηση:

en: &Select
el: &Επιλογή

en: &Start
el: &Έναρξη

en: &Stereo Mode
el: &Στερεοφωνική λειτουργία

en: &Stop
el: &Διακοπή

en: &Stream
el: &Ροή δεδομένων

en: &Stream...
el: &Ροή δεδομένων...

en: &Track Synchronization
el: &Συγχρονισμός κομματιών

en: &Uninstall
el: &Απεγκατάσταση

en: &VLM Configuration
el: Ρύθμιση &VLM

en: &Verbosity:
el: &Αναλυτικότητα:

en: &Video
el: &Βίντεο

en: &View
el: &Προβολή

en: &Visualizations
el: &Απεικονίσεις

en: &Write changes to config
el: &Εγγραφή αλλαγών στις ρυθμίσεις

en: &Yes
el: &Ναι

en: &Zoom
el: &Μεγέθυνση

en: (Delayed)
el: (Καθυστερημένο)

en: (Hastened)
el: (Εσπευσμένο)

en: (no item is being played)
el: (δεν αναπαράγεται κανένα αντικείμενο)

en: +----[ Remote control commands ]
el: +----[ Εντολές απομακρυσμένου ελέγχου ]

en: +----[ end of help ]
el: +----[ τέλος της βοήθειας ]

en: +-[Audio Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση ήχου]

en: +-[Incoming]
el: +-[εισερχόμενο]

en: +-[Streaming]
el: +-[Συνεχής ροή δεδομένων]

en: +-[Video Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση βίντεο]

en: 0.20
el: 0,20

en: 0.25
el: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
el: 0.35 (ίδιο με DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
el: 0/90/180/270/αντικατοπτρισμός

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
el: Το 1 είναι ρητό για SBR και υπονοούμενο για PS (προεπιλογή), το 2 είναι ρητά ιεραρχικό

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
el: VBR μονού περάσματος βασισμένο στην ποιότητα. Το εύρος είναι από 0 έως 51.

en: 15 bits
el: 15 bit

en: 16 bits
el: 16 bit

en: 1:1 Original
el: 1:1 Αρχικό

en: 1:2 Half
el: 1:2 Ήμισυ

en: 1:4 Quarter
el: 1:4 Τέταρτο

en: 1:File
el: 1:Αρχείο

en: 2 Pass
el: 2 περασμάτων

en: 24 bits
el: 24 bit

en: 2:1 Double
el: 2:1 Διπλάσιο

en: 32 bits
el: 32 bit

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
el: 4 καρτέλες για να επιλέξετε μεταξύ εισόδων πολυμέσων. Επιλέξτε 'Αρχείο' για αρχεία, 'Δίσκος' για οπτικά μέσα όπως DVD, CD ήχου ή Blu-ray, 'Δίκτυο' για ροές δεδομένων δικτύου ή 'Σύλληψη' για συσκευές εισόδου όπως μικρόφωνα ή κάμερες, την τρέχουσα οθόνη ή ροές δεδομένων τηλεόρασης αν είναι εγκατεστημένη η εφαρμογή EyeTV.

en: 525 lines / 60 Hz
el: 525 γραμμών / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
el: 625 γραμμών / 50 Hz

en: 8 bits
el: 8 bit

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
el: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Καλώς ήλθατε στη Βοήθεια του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC</h2><h3>Τεκμηρίωση</h3><p>Μπορείτε να βρείτε την τεκμηρίωση για τον VLC στην ιστοσελίδα <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> της VideoLAN.</p><p>Εάν είστε νέος στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC, παρακαλώ διαβάστε την<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Εισαγωγή στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>.</p><p>Θα βρείτε ορισμένες πληροφορίες για το πώς να χρησιμοποιήσετε τον αναπαραγωγό στο έγγραφο <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Πώς να αναπαραγάγετε αρχεία με τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>".</p><p>Για όλες τις ενέργειες αποθήκευσης, μετατροπής, επανακωδικοποίησης, κωδικοποίησης, πολυπλεξίας και συνεχούς ροής δεδομένων, μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες στο <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Τεκμηρίωση για τη συνεχή ροή δεδομένων</a>.</p><p>Εάν δεν είστε σίγουροι για την ορολογία, παρακαλώ συμβουλευτείτε τη <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">βάση γνώσεων</a>.</p><p>Για να κατανοήσετε τις κύριες συντομεύσεις πληκτρολογίου, διαβάστε τη σελίδα <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys"> των συντομεύσεων</a>.</p><h3>Βοήθεια</h3><p>Προτού θέσετε οποιαδήποτε ερώτηση, παρακαλώ ανατρέξτε στις <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Συχνές ερωτήσεις</a>.</p><p>Έπειτα θα μπορείτε να λάβετε (και να δώσετε) βοήθεια στα <a href="http://forum.videolan.org">Φόρουμ</a>, τις <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">λίστες e-mail</a> ή το κανάλι σας στο IRC (<em>#videolan</em> στο irc.freenode.net).</p><h3>Συνεισφέρετε στο πρόγραμμα</h3><p>Μπορείτε να βοηθήσετε το πρόγραμμα δίνοντας μερικό από το χρόνο σας για να βοηθήσετε την κοινότητα, να σχεδιάσετε προσόψεις, να μεταφράσετε τη βοήθεια, για να δοκιμάσετε και να γράψετε κώδικα. Μπορείτε επίσης να μας δώσετε πόρους και υλικό για να μας βοηθήσετε. Και φυσικά, μπορείτε να <b>προωθήσετε</b> τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
el: <p>Για να προστατέψει το απόρρητό σας, ο <i>Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC media player</i> <b>δεν</b> συλλέγει ούτε αναμεταδίδει προσωπικά δεδομένα σε κανέναν, ούτε καν σε ανώνυμη μορφή.</p>
    <p>Ωστόσο, <i>ο VLC</i> μπορεί να ανακτήσει αυτόματα πληροφορίες σχετικά με το πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής σας από διαδικτυακές υπηρεσίες τρίτων. Αυτές περιλαμβάνουν τέχνες εξώφυλλων, ονόματα κομματιών, συντάκτες και άλλα μεταδεδομένα.</p>
    Κατά συνέπεια, αυτό μπορεί να συνεπάγεται αναγνώριση κάποιων αρχείων πολυμέσων σας σε τρίτους. Γι' αυτό οι προγραμματιστές του <i>VLC</i> απαιτούν από εσάς να εκφράσετε τη συγκατάθεσή σας ώστε ο αναπαραγωγός πολυμέσων να συνδέεται αυτόματα στο διαδίκτυο.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
el: <p>Ο κωδικός χρήστη για τη διεπαφή ιστού δεν έχει οριστεί.</p><p>Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα --http-κωδικό χρήστη, ή ορίστε έναν κωδικό χρήστη στις </p><p>Προτιμήσεις &gt; Όλες &gt; Κύριες διεπαφές &gt; Lua &gt; HTTP του Lua &gt; Κωδικός χρήστη.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
el: <p>Ο αναπαραγωγός πολυμέσων VLC είναι ένας δωρεάν αναπαραγωγός πολυμέσων ανοιχτού κώδικα, κωδικοποιητής και πάροχος ροών δεδομένων που δημιουργήθηκε από εθελοντές της κοινότητας <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Ο VLC χρησιμοποιεί τους δικούς του εσωτερικούς codecs, δουλεύει ουσιαστικά σε κάθε δημοφιλή πλατφόρμα και μπορεί να διαβάσει σχεδόν όλα τα αρχεία, CD, DVD, ροές δεδομένων δικτύου, κάρτες σύλληψης και άλλους τύπους πολυμέσων!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Βοηθήστε και ελάτε μαζί μας!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
el: Απαιτείται μία εξαγωγή SDP αλλά δεν έχει δοθεί URL.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
el: Ένας συνεχής τόνος στα 22 kHz μπορεί να αποσταλεί στο καλώδιο. Αυτό συνήθως επιλέγει τη ζώνη υψηλότερης συχνότητας από ένα συνολικό LNB.

en: A directory where to save the files has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένας φάκελος όπου θα αποθηκευθούν τα αρχεία.

en: A file where to save the stream has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένα αρχείο όπου θα αποθηκευθεί η ροή δεδομένων.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
el: Μία προκαθορισμένη κλίμακα κβαντιστή βίντεο για κωδικοποίηση VBR (αποδεκτές τιμές: 0,01 έως 255,0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
el: Ένα ελεύθερο codec ήχου αφιερωμένο στη συμπίεση φωνής (χρησιμοποιήσιμος με OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
el: Μία λίστα από οπτικά εφέ, χωρισμένα μεταξύ τους με κόμματα.
    Τα τρέχοντα εφέ περιλαμβάνουν: εικονικό, πεδίο, φάσμα, φασματόμετρο και μετρητής μονάδας έντασης VU.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
el: Μία νέα έκδοση του VLC (%1.%2.%3%4) είναι διαθέσιμη.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
el: Μία θετική τιμή σημαίνει ότι ο ήχος προηγείται του βίντεο

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
el: Μία θετική τιμή σημαίνει ότι οι υπότιτλοι προηγούνται του βίντεο

en: A single password restricts access to this interface.
el: Ένας μοναδικός κωδικός χρήστη περιορίζει την πρόσβαση σε αυτή τη διεπαφή.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
el: Ένα αρχείο SoundFonts (.SF2) απαιτείται για τη σύνθεση MIDI.
    Παρακαλώ εγκαταστήστε ένα SoundFont και ρυθμίστε το από τις προτιμήσεις του VLC (Είσοδος / Codecs > Codecs ήχου > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
el: Ένα αρχείο SoundFonts απαιτείται για τη σύνθεση λογισμικού.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένας έγκυρος προορισμός. Εισάγετε είτε μία διεύθυνση IP μονοεκπομπής είτε μία διεύθυνση IP πολυεκπομπής.
    
    Εάν δεν γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό, ρίξτε μία ματιά στην "Τεκμηρίωση για τη συνεχή ροή δεδομένων του VLC" και τα κείμενα βοήθειας σε αυτό το παράθυρο.

en: A->B Loop
el: Βρόχος A->B

en: A/52 audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου A/52

en: A/52 dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού εύρους A/52

en: A/52 parser
el: Αναλυτής A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AAC (χρησιμοποιεί libfaad2)

en: AAC extension
el: Επέκταση AAC

en: AACS Host certificate revoked.
el: Το πιστοποιητικό AACS Host ανακλήθηκε.

en: AACS MMC failed.
el: Το AACS MMC απέτυχε.

en: ADPCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
el: URI  του κλειδιού AES που θα τοποθετηθεί στη λίστα αναπαραγωγής

en: AES key file
el: Αρχείο κλειδιού AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AIFF

en: ALSA audio capture
el: Σύλληψη ήχου ALSA

en: ALSA audio output
el: Έξοδος ήχου ALSA

en: AM Tuner mode
el: Λειτουργία συντονιστή AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
el: Λειτουργία συντονιστή AM. Μπορεί να είναι ένα εκ των: Προεπιλογή (0), Τηλεόραση (1), Ραδιόφωνο AM (2), Ραδιόφωνο FM (3) ή DSS (4).

en: AM radio
el: Ραδιόφωνο AM

en: ARM NEON audio volume
el: Ένταση ήχου ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
el: ARM NEON βίντεο chroma YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
el: Μετατροπές chroma βίντεο ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: ASCII Art
el: Τέχνη ASCII

en: ASCII-art video output
el: Έξοδος βίντεο τέχνης ASCII

en: ASF muxer
el: Πολυπλέκτης ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
el: Μέγεθος πακέτου ASF - το προεπιλεγμένο είναι 4096 bytes

en: ASF/WMV demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ASF/WMV

en: ASX playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
el: Έλασσον κανάλι ATSC

en: ATSC reception parameters
el: Παράμετροι λήψης ATSC

en: AU demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AU

en: AVI demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AVI

en: AVI muxer
el: Πολυπλέκτης AVI

en: Abkhazian
el: Αμπχαζικά

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: About
el: Περί

en: About VLC media player
el: Περί του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Above the Video
el: Πάνω από το βίντεο

en: Abscissa of the capture region in pixels.
el: Τετμημένη της περιοχής σύλληψης σε εικονοστοιχεία.

en: Absolute delay
el: Απόλυτη καθυστέρηση

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
el: Απόλυτη καθυστέρηση - προσθήκη απόλυτης καθυστέρησης σε κάθε υπότιτλο. Ανάλογη με την καθυστέρηση της πηγής - πολλαπλασιάστε την καθυστέρηση των υπότιτλων. Ανάλογη με το περιεχόμενο της πηγής - προσδιορίστε την καθυστέρηση του υπότιτλου από το περιεχόμενό του (κείμενο).

en: Accelerated video output (Overlay)
el: Επιταχυνόμενη έξοδος βίντεο (επικάλυψη)

en: Accept 24 hours
el: Αποδοχή για 24 ώρες

en: Accept certificate temporarily
el: Αποδοχή πιστοποιητικού προσωρινά

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
el: Αποδοχή εντολών από αυτή την πηγή. Το CLI προεπιλέγει το stdin ("*κονσόλα"), αλλά μπορεί να συνδεθεί και σε έναν απλό υποδοχέα TCP ("τοπικός κεντρικός υπολογιστής:4212") ή να κάνει χρήση του πρωτοκόλλου telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
el: Αποδοχή εντολών από έναν υποδοχέα Unix αντί για stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
el: Να γίνεται αποδοχή εντολών μέσω ενός υποδοχέα αντί μέσω stdin. Μπορείτε να ρυθμίσετε τη διεύθυνση και τη θύρα στην οποία θα συνδέεται η διεπαφή.

en: Accept permanently
el: Αποδοχή για πάντα

en: Access advanced options to tweak the device
el: Μεταβείτε στις επιλογές για προχωρημένους για να ρυθμίσετε βέλτιστα τη συσκευή

en: Access module
el: Ενότητα πρόσβασης

en: Access modules
el: Ενότητες πρόσβασης

en: Access output
el: Πρόσβαση εξόδου

en: Access output module
el: Ενότητα πρόσβασης εξόδου

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
el: Οι ενότητες πρόσβασης εξόδου ελέγχουν τους τρόπους με τους οποίους αποστέλλονται οι πολυπλεγμένες ροές. Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε μία συγκεκριμένη μέθοδο πρόσβασης εξόδου. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε έξοδο πρόσβασης.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
el: Η πρόσβαση στον δίαυλο επικοινωνίας απορρίφθηκε από τις ρυθμίσεις του διακομιστή.

en: Access unit delimiters
el: Οριοθέτες μονάδας πρόσβασης

en: Account that will be used for the connection.
el: Λογαριασμός που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Accuracy of RateControl
el: Ακρίβεια ελέγχου ρυθμού

en: Acid Jazz
el: Acid Τζαζ

en: Acid Punk
el: Acid Πανκ

en: Acoustic
el: Ακουστική

en: Acquisition rate (in fps)
el: Ρυθμός απόκτησης (σε fps)

en: Action
el: Ενέργεια

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate Transcoding
el: Ενεργοποίηση επανακωδικοποίησης

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
el: Ενεργοποίηση της σταθμοσκόπησης VNC. Να μην ενεργοποιηθεί για χρήση ως πελάτης VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση αυτόματης κλίμακας.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση διαπλοκής.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης ειδοποίησης για νέες εκδόσεις του λογισμικού. Πραγματοποιείται κάθε δύο εβδομάδες.

en: Activate the updates availability notification
el: Ενεργοποίηση της ειδοποίησης για διαθεσιμότητα ενημερώσεων

en: Activate updates notifier
el: Ενεργοποίηση ειδοποιητή ενημερώσεων

en: Active Extensions
el: Ενεργές Επεκτάσεις

en: Active regions
el: Ενεργές περιοχές

en: Active windows
el: Ενεργά παράθυρα

en: Actors
el: Ηθοποιοί

en: Adaptive B-frame decision
el: Προσαρμοστική απόφαση B-καρέ

en: Adaptive spatial transform size
el: Προσαρμοστικό μέγεθος χωρικού μετασχηματισμού

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add &Subtitle File...
el: Προσθήκη αρχείου &υποτίτλων...

en: Add Directory...
el: Προσθήκη καταλόγου...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
el: Προσθήκη οδηγίας EXT-X-ALLOW-CACHE:NO στο αρχείο της λίστας αναπαραγωγής αν αυτή είναι απενεργοποιημένη

en: Add File...
el: Προσθήκη αρχείου...

en: Add Folder...
el: Προσθήκη φακέλου...

en: Add Input
el: Προσθήκη εισόδου

en: Add Interface
el: Προσθήκη διεπαφής

en: Add Noise
el: Προσθήκη θορύβου

en: Add Subtitle File...
el: Προσθήκη αρχείου υποτίτλων...

en: Add Subtitle File:
el: Προσθήκη αρχείου υποτίτλων:

en: Add Subtitles to transcoded video
el: Προσθήκη υπότιτλων στο επανακωδικοποιημένο βίντεο

en: Add WAVE header
el: Προσθήκη κεφαλίδας WAVE

en: Add a background
el: Προσθήκη παρασκηνίου

en: Add a blurring effect
el: Προσθήκη εφέ θόλωσης

en: Add a delay effect to the sound
el: Προσθήκη εφέ καθυστέρησης στον ήχο

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
el: Προσθήκη εφέ γραμματοσειράς στο κείμενο για να βελτιώσετε την αναγνωσιμότητα έναντι διαφορετικών παρασκηνίων.

en: Add a shadow
el: Προσθήκη μίας σκιάς

en: Add cover art from file
el: Προσθήκη τέχνης εξωφύλλου από αρχείο

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
el: Προσθέστε προορισμούς ακολουθώντας τις μεθόδους συνεχούς ροής δεδομένων που χρειάζεστε. Σιγουρευτείτε ότι ελέγξατε με επανακωδικοποίηση ότι ο τύπος είναι συμβατός με τη χρησιμοποιούμενη μέθοδο.

en: Add logo
el: Προσθήκη λογότυπου

en: Add new Preset...
el: Προσθήκη νέας Προεπιλογής...

en: Add text
el: Προσθήκη κειμένου

en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
el: Πρόσθετες διεπαφές που αναδημιουργούνται από την υπηρεσία. Θα πρέπει να καθοριστούν κατά την εγκατάσταση ώστε η Υπηρεσία να είναι κατάλληλα ρυθμισμένη. Χρησιμοποιήστε μία λίστα ενοτήτων διεπαφών χωρισμένη με κόμματα (συνήθεις τιμές είναι: logger, sap, rc, http)

en: Additional streaming options
el: Πρόσθετες επιλογές συνεχούς ροής δεδομένων

en: Additional transcode options
el: Επιπλέον επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
el: Προσθέσεις ή αφαιρέσεις εικονοστοιχείων στο πλάτος της κορυφής.

en: Addons Manager
el: Διαχειριστής προσθέτων

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address of the CDDB server to use.
el: Διεύθυνση του εξυπηρετητή CDDB που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας επανάκλησης μετα-αποδότη ήχου. Αυτή η λειτουργία θα ρυθμίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας επανάκλησης προαποδότη ήχου. Αυτή η λειτουργία θα ρυθμίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Address of the computer to stream to.
el: Διεύθυνση του υπολογιστή στον οποίο θα κατευθύνεται η ροή δεδομένων.

en: Address of the get callback function
el: Διεύθυνση της λειτουργίας λήψης επανάκλησης

en: Address of the release callback function
el: Διεύθυνση της λειτουργίας αποδέσμευσης επανάκλησης

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας επανάκλησης μετα-αποδότη βίντεο. Αυτή η λειτουργία θα ρυθμίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας επανάκλησης προαποδότη βίντεο. Αυτή η λειτουργία θα ρυθμίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
el: Προσθέτει διαθέσιμους υπότιτλους απευθείας στο βίντεο. Αυτοί δεν μπορούν να απενεργοποιηθούν από το χρήστη-λήπτη καθώς γίνονται μέρος της εικόνας.

en: Adds filtered gaussian noise
el: Προσθέτει φιλτραρισμένο θόρυβο Gauss

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
el: Ρύθμιση ρυθμού ανανέωσης HDMI στο βίντεο.

en: Adjust VLC priority
el: Προσαρμογή προτεραιότητας του VLC

en: Adjust the white light to your LED stripes
el: Προσαρμογή λευκού φωτός στις ρίγες LED

en: Adjustments and Effects
el: Προσαρμογές και εφέ

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced Buttons
el: Κουμπιά για προχωρημένους

en: Advanced Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου για προχωρημένους...

en: Advanced Options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Advanced Preferences
el: Προτιμήσεις για προχωρημένους

en: Advanced Widget
el: Γραφικά στοιχεία για προχωρημένους

en: Advanced options...
el: Επιλογές για προχωρημένους...

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Advanced settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους. Χρησιμοποιείστε τις με προσοχή...

en: Afrikaans
el: Αφρικάανς

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Album art filename
el: Όνομα αρχείου τέχνης άλμπουμ

en: Album replay gain
el: Απολαβή επανάληψης άλμπουμ

en: All
el: Όλα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Allow automatic icon changes
el: Να επιτρέπονται οι αυτόματες αλλαγές εικονιδίου

en: Allow cache
el: Επιτρέψτε την προσωρινή μνήμη

en: Allow metadata network access
el: Επιτρέψτε την πρόσβαση στο δίκτυο των μεταδεδομένων

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
el: Να επιτρέπονται τεχνάσματα επιτάχυνσης μη συμμορφούμενων προδιαγραφών. Γρηγορότερα, αλλά επιρρεπή σε λάθη.

en: Allow only one instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία υπόσταση

en: Allow only one running instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία υπόσταση εκτέλεσης

en: Allow real-time priority
el: Να επιτρέπεται η προτεραιότητα πραγματικού χρόνου

en: Allow speed tricks
el: Να επιτρέπονται τεχνάσματα ταχύτητας

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
el: Να επιτρέπεται η εκτέλεση του λογισμικού Intel Media SDK των codecs αν δεν υπάρχει επιτάχυνση υλικού βίντεο QuickSync στο σύστημα.

en: Allow to build directory index
el: Να επιτρέπεται η δημιουργία ευρετηρίου καταλόγου

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
el: Επιτρεπόμενη διακύμανση σε μέσο ρυθμό δειγματοληψίας (σε kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
el: Το να επιτρέπεται μόνο μία υπόσταση εκτέλεσης του VLC μπορεί να είναι κάποιες φορές χρήσιμο, για παράδειγμα εάν έχετε συσχετίσει το VLC με διάφορους τύπους μέσων και δεν θέλετε να ανοίγετε μια υπόσταση του VLC κάθε φορά που ανοίγετε ένα αρχείο με τον διαχειριστή αρχείων. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει να παίξετε το αρχείο με την υπόσταση που ήδη τρέχει ή να το βάλετε στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
el: Το να επιτρέπεται μόνο μία υπόσταση εκτέλεσης του VLC μπορεί να είναι κάποιες φορές χρήσιμο. Για παράδειγμα, εάν έχετε συσχετίσει το VLC με διάφορους τύπους πολυμέσων και δεν θέλετε κάθε φορά που κάνετε διπλό κλικ σε κάποιο αρχείο του διαχειριστή αρχείων σας να ανοίγει μία νέα υπόσταση VLC. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει την αναπαραγωγή του αρχείου με την ήδη εκτελούμενη υπόσταση ή να το θέσει στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής. Αυτή η επιλογή απαιτεί την ενεργοποίηση του δαίμονα συνεδρίας D-Bus και την υπόσταση εκτέλεσης του VLC να χρησιμοποιεί την ενότητα ελέγχου D-Bus.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
el: Επιτρέπει στα καρέ B να χρησιμοποιηθούν ως αναφορές για την πρόβλεψη άλλων καρέ. Διατηρεί το μέσο 2+ διαδοχικών καρέ B ως αναφορά, και επαναδιατάσσει κατάλληλα τα άλλα καρέ.
     - καθόλου: Απενεργοποίηση
     - αυστηρά: Αυστηρά ιεραρχική πυραμίδα
     - κανονικά: Μη αυστηρά (μη συμβατά με Blu-ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
el: Επιτρέπει σε ένα χρήστη να ορίσει ένα επιπρόσθετο pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
el: Επιτρέπει σε κάθε κατάτμηση 8x8 ή 16x8 να επιλέγει ανεξάρτητα ένα καρέ αναφοράς και όχι μόνο μία αναφορά ανά μακροενότητα δεδομένων.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το συντελεστή αναλογίας του βίντεο.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε τις ρυθμίσεις του Teletext (ταυτότητα=γραμμή1-γραμμήΝ και με τα δύο πεδία).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
el: Σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τη γλώσσα του Teletext (σελίδα=γλώσσα/τύπος,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε τις ρυθμίσεις ήχου (ταυτότητα=ομάδα,ζεύγος:ταυτότητα=ομάδα,ζεύγος...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
el: Σας επιτρέπει να ρυθμίσετε την ταυτότητα ES του βιντεο.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
el: Σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τον επιθυμητό σύνδεσμο του πίνακα για τη σύλληψη (ξεκινώντας από 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "πνευματικών δικαιωμάτων" για μία είσοδο.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε ένα μεταδεδομένο "ημερομηνία" για μία εισαγωγή.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "περιγραφής" για μία είσοδο.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "είδους" για μία είσοδο.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε ένα μεταδεδομένο "τίτλος" για μία εισαγωγή.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "διεύθυνσης url" για μία είσοδο.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "καλλιτέχνη" για μία είσοδο.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "συντάκτης" ως είσοδο.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
el: Μάσκα διαφάνειας ανάμιξης alpha. Χρησιμοποιεί ένα κανάλι png alpha.

en: Alpha mask
el: Μάσκα alpha

en: Alpha mask video filter
el: Φίλτρο βίντεο μάσκας alpha

en: Alpha of the blended image
el: Alpha της ανάμεικτης εικόνας

en: Alpha transparency value (default 255)
el: Τιμή διαφάνειας alpha (προεπιλογή 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
el: Τιμή alpha του νωρίτερου υπότιτλου, όπου 0 είναι ο πλήρως διαφανής και 255 ο πλήρως αδιαφανής.

en: Alpha with which the blend image is blended
el: Alpha με το οποίο αναμιγνύεται η ανάμικτη εικόνα

en: Also known as DWT levels
el: Επίσης γνωστά ως επίπεδα DWT

en: Alternative
el: Εναλλακτική

en: Alternative Rock
el: Εναλλακτικό ροκ

en: AltiVec conversions from
el: Μετατροπές AltiVec από

en: Always
el: Πάντα

en: Always &on Top
el: Πάντα &στην κορυφή

en: Always Fit &Window
el: Πάντα προσαρμογή στο &παράθυρο

en: Always continue
el: Πάντα συνέχιση

en: Always fix
el: Να γίνεται πάντοτε επιδιόρθωση

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

en: Always place the video window on top of other windows.
el: Πάντα τοποθέτηση του παραθύρου βίντεο πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα.

en: Always reset audio start level to:
el: Πάντα επαναφορά του αρχικού επιπέδου ήχου στο:

en: Always visible
el: Πάντα ορατή

en: Always write to the same file
el: Εγγραφή πάντα στο ίδιο αρχείο

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
el: Πάντα εγγραφή στο ίδιο αρχείο, αντί για τη δημιουργία ενός αρχείου για κάθε εικόνα. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν προστίθεται στο όνομα του αρχείου.

en: Amharic
el: Αμχαρικά

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
el: Ποσότητα κατά την οποία θα κλιμακωθεί η εικόνα προτού αποσταλεί στο εσωτερικό φίλτρο OpenCV

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
el: Ποσότητα απολαβής σε καθυστερημένο σήμα από αριστερά προς τα δεξιά και αντίθετα. Δίνει ένα εφέ καθυστέρησης της εξόδου του σήματος που έρχεται από τα αριστερά στα δεξιά και το οποίο δίνει ένα εφέ διεύρυνσης.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
el: Ποσότητα κίνησης που απαιτείται για να καταγραφεί μία κίνηση ποντικιού.

en: Amount of prefiltering
el: Ποσό προφιλτραρίσματος

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
el: Ποσότητα χρόνου (σε msec) για αναμονή πριν εγκαταλειφθεί η δικτυακή αποδοχή των δεδομένων. Σημειώστε ότι θα υπάρξουν 10 επαναπροσπάθειες πριν την οριστική εγκατάλειψη.

en: Amplification
el: Ενίσχυση

en: An error occurred while checking for updates...
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά τη διάρκεια του ελέγχου για ενημερώσεις...

en: Anaglyph
el: Ανάγλυφο

en: Anaglyph 3D
el: Ανάγλυφο 3D

en: Analog
el: Αναλογικό

en: Android AudioTrack audio output
el: Έξοδος ήχου Android AudioTrack

en: Android MediaCodec direct rendering video output
el: Άμεση αποτύπωση Android MediaCodec βίντεο εξόδου

en: Android Surface video output
el: Έξοδος βίντεο Android Surface

en: Android direct rendering
el: Άμεση αποτύπωση Android

en: Android native window
el:  Native παράθυρο Android

en: Angle
el: Γωνία

en: Angle in degrees
el: Γωνία σε μοίρες

en: Angle in degrees (0 to 359)
el: Γωνία σε μοίρες (από 0 έως 359)

en: Announce this session with SAP.
el: Ανακοίνωση αυτής της συνεδρίας με SAP.

en: Antenna
el: Κεραία

en: Anti-Flickering
el: Διόρθωση τρεμοπαίγματος

en: Anti-transpose
el: Αντιμετάθεση

en: Any field
el: Οποιοδήποτε πεδίο

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Append to existing file
el: Προσάρτηση στο υπάρχον αρχείο

en: Append to file
el: Προσθήκη στο αρχείο

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
el: Προσθήκη στο αρχείο εφόσον αυτό υπάρχει, αντί της αντικατάστασης αυτού.

en: Apple Remote and media keys
el: Apple Remote και πλήκτρα πολυμέσων

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Application level hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης επιπέδου εφαρμογής

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
el: Εφαρμογή καθυστέρησης σε όλους τους υπότιτλους (σε 1/10 sec, π.χ. 100 σημαίνει 10 sec).

en: Apply cartoon effect
el: Εφαρμογή εφέ καρτούν

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
el: Εφαρμογή εφέ καρτούν. Χρησιμοποιείται μόνο από τα "βαθμίδα" και "άκρο".

en: Apply color gradient or edge detection effects
el: Εφαρμογή βαθμίδας χρώματος ή εφέ ανίχνευσης άκρων

en: Aqua
el: Θαλασσί

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arabic (ISO 8859-6)
el: Αραβική (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβική (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προτιμήσεις σας για τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC;

en: Are you sure you wish to create the stream?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να δημιουργήσετε τη ροή δεδομένων;

en: Area
el: Επιφάνειας

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Arranger
el: Ενορχηστρωτής

en: Art Director
el: Καλλιτεχνικός διευθυντής

en: Art and meta fetchers
el: Λήπτες τέχνης και μεταδοδεμένων

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist metadata
el: Μεταδεδομένα καλλιτέχνη

en: Artwork URL
el: URL έργου τέχνης

en: Ascending
el: Αύξοντα

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Ask for action
el: Ερώτηση για ενέργεια

en: Ask for network policy at start
el: Ερώτηση για πολιτική δικτύου κατά την έναρξη

en: Aspect Ratio
el: Λόγος πλευρών

en: Aspect ratio
el: Συντελεστής αναλογίας

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
el: Συντελεστής αναλογίας (4:3, 16:9). Η προεπιλογή υποθέτει τετράγωνα εικονοστοιχεία.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
el: Αναλογία διαστάσεων των μεμονωμένων οθονών που δημιουργούν τον τοίχο.

en: Aspect ratio selector
el: Επιλογέας αναλογίας διαστάσεων

en: Aspect ratio: %s
el: Αναλογία διαστάσεων: %s

en: Assign
el: Ορισμός

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
el: Εκχώρηση προκαθορισμένης ταυτότητας δικτύου (για πίνακα SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
el: Εκχώρηση προκαθορισμένου PID στο PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
el: Εκχώρηση προκαθορισμένου PID στο SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
el: Εκχώρηση προκαθορισμένου PID στη ροή δεδομένων ήχου.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
el: Εκχώρηση προκαθορισμένου PID στη ροή δεδομένων βίντεο. Το PCR PID θα είναι αυτόματα το βίντεο.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
el: Εκχώρηση προκαθορισμένης ταυτότητας για τη ροή δεδομένων μεταφοράς.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Εκχώρηση ενός αριθμού προγράμματος για κάθε PMT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί ο "Ορισμός PID στην ID του ES".

en: AtmoLight Filter
el: Φίλτρο AtmoLight

en: AtmoWin Software
el: Λογισμικό AtmoWin

en: Attachment
el: Επισύναψη

en: Attachment input
el: Είσοδος επισύναψης

en: Attack
el: Προσβολή

en: Attack time
el: Χρόνος προσβολής

en: Attenuation
el: Εξασθένηση

en: Attenuation, begin (in %)
el: Εξασθένηση, αρχή (%)

en: Attenuation, end (in %)
el: Εξασθένηση, τέλος (%)

en: Attenuation, middle (in %)
el: Εξασθένηση, μέσο (%)

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio &Device
el: &Συσκευή ήχου

en: Audio &Track
el: Κομμάτι &ήχου

en: Audio Bar Graph Video
el: Βίντεο γραφήματος ράβδων ήχου

en: Audio Bar Graph Video sub source
el: Υποπηγή βίντεο του γραφήματος ράβδων ήχου

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Audio CD - Track %02i
el: CD ήχου - Κομμάτι %02i

en: Audio CD device
el: Συσκευή CD ήχου

en: Audio CD input
el: Είσοδος CD ήχου

en: Audio Channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio Delay
el: Καθυστέρηση ήχου

en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

en: Audio Device: %s
el: Συσκευή ήχου: %s

en: Audio ES
el: ES ήχου

en: Audio Effects
el: Εφέ ήχου

en: Audio Effects...
el: Εφέ ήχου...

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Audio PID
el: PID ήχου

en: Audio Settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Audio Spatializer
el: Δημιουργός χωρικοποίησης ήχου

en: Audio Track
el: Κομμάτι ήχου

en: Audio and Subtitles
el: Ήχος και υπότιτλοι

en: Audio balance
el: Εξισορρόπηση ήχου

en: Audio bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων ήχου

en: Audio bits per sample
el: Bits ήχου ανά δείγμα

en: Audio callback data
el: Δεδομένα επανάκλησης ήχου

en: Audio capture
el: Σύλληψη ήχου

en: Audio capture (ALSA)
el: Σύλληψη ήχου (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
el: Σύλληψη ήχου (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
el: Επανασχεδιαστής καναλιού ήχου

en: Audio channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
el: Κανάλια ήχου στη ροή δεδομένων εισόδου. Αριθμητική τιμή >0. Η προεπιλογή είναι 2.

en: Audio codec
el: Codec ήχου

en: Audio codecs
el: Codecs ήχου

en: Audio configuration
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Audio connection
el: Σύνδεση ήχου

en: Audio connection for DeckLink output.
el: Σύνδεση ήχου για την έξοδο DeckLink.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
el: Σύνδεση ήχου που θα χρησιμοποιηθεί για συλλήψεις DeckLink. Έγκυρες επιλογές: ενσωματωμένη, AES/EBU, αναλογική. Αφήστε κενό για την προεπιλογή της κάρτας.

en: Audio delay %i ms
el: Καθυστέρηση ήχου %i msec

en: Audio delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης ήχου

en: Audio delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης ήχου

en: Audio desynchronization compensation
el: Επανόρθωση αποσυγχρονισμού ήχου

en: Audio device is not configured
el: Η συσκευή ήχου δεν ρυθμίστηκε

en: Audio device name
el: Όνομα συσκευής ήχου

en: Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: Audio filter
el: Φίλτρο ήχου

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
el: Φίλτρο ήχου για ενθυλάκωση του A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
el: Φίλτρο ήχου για ενθυλάκωση του DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
el: Φίλτρο ήχου για τη μετατροπή τύπου PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
el: Φίλτρο ήχου για περιορισμένης ζώνης επαναδειγματοληψία αντιπαρεμβολής

en: Audio filter for simple channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για απλή μίξη καναλιού

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
el: Φίλτρο ήχου για απλή μίξη καναλιού με χρήση NEON assembly

en: Audio filter for trivial channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για κοινότυπη μίξη καναλιών

en: Audio filtering failed
el: Αποτυχία φιλτραρίσματος ήχου

en: Audio filters
el: Φίλτρα ήχου

en: Audio filters are used to process the audio stream.
el: Τα φίλτρα ήχου χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της ροής δεδομένων ήχου.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα ήχου στις ροές δεδομένων ήχου (αφότου εφαρμοστούν τα φίλτρα μετατροπής). Μπορείτε να εισάγετε μία λίστα φίλτρων χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
el: Τύπος ήχου για MPEG4 (χρησιμοποιήσιμος με MPEG TS και MPEG4)

en: Audio gain
el: Απολαβή ήχου

en: Audio input
el: Είσοδος ήχου

en: Audio input of the card to use (see debug).
el: Είσοδος ήχου της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (δείτε την αποσφαλμάτωση).

en: Audio input pin
el: Ακίδα εισόδου ήχου

en: Audio language
el: Γλώσσα ήχου

en: Audio memory
el: Μνήμη ήχου

en: Audio memory output
el: Έξοδος μνήμης ήχου

en: Audio mode
el: Λειτουργία ήχου

en: Audio output URL
el: Διεύθυνση URL εξόδου ήχου

en: Audio output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου ήχου

en: Audio output channels
el: Κανάλια εξόδου ήχου

en: Audio output device
el: Συσκευή εξόδου ήχου

en: Audio output device (using ALSA syntax).
el: Συσκευή εξόδου ήχου (με τη χρήση σύνταξης ALSA).

en: Audio output failed
el: Αποτυχία εξόδου ήχου

en: Audio output module
el: Ενότητα εξόδου ήχου

en: Audio output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου ήχου

en: Audio output pin
el: Ακίδα εξόδου ήχου

en: Audio output volume step
el: Βήμα έντασης εξόδου ήχου

en: Audio part of the BarGraph function
el: Τμήμα ήχου της λειτουργίας γραφήματος ράβδων

en: Audio port
el: Θύρα ήχου

en: Audio postrender callback
el: Επανάκληση μετα-αποδότη ήχου

en: Audio prerender callback
el: Επανάκληση προαποδότη ήχου

en: Audio resampler
el: Επαναδειγματολήπτης ήχου

en: Audio sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου σε Hz. Η προεπιλογή είναι 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (σε Hz) για συλλήψεις DeckLink. Το 0 απενεργοποιεί την είσοδο ήχου.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (σε Hz) για την έξοδο DeckLink. Το 0 απενεργοποιεί την έξοδο ήχου.

en: Audio settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Audio tempo scaler synched with rate
el: Ρυθμιστής κλίμακας τέμπο ήχου συγχρονισμένος με το ρυθμό

en: Audio track
el: Κομμάτι ήχου

en: Audio track ID
el: Ταυτότητα κομματιού

en: Audio track synchronization:
el: Συγχρονισμός κομματιού ήχου:

en: Audio track: %s
el: Κομμάτι ήχου: %s

en: Audio visualizations
el: Απεικονίσεις ήχου

en: Audio volume
el: Ένταση ήχου

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
el: Ένταση ήχου σε εκατοστά decibels (dB).

en: Audio/Video
el: Ήχος/Βίντεο

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
el: Αποκωδικοποιητής ήχου/βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
el: Έξοδος ήχου AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: AudioUnit output for iOS
el: Έξοδος AudioUnit για το iOS

en: Audiobar Graph
el: Γράφημα Audiobar

en: Augment contrast between contours.
el: Διεύρυνση αντίθεσης μεταξύ περιγραμμάτων.

en: Augmented reality ball game
el: Παιχνίδι μπάλας αυξημένου ρεαλισμού

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author metadata
el: Μεταδεδομένα συντάκτη

en: Author to put in ASF comments.
el: Συντάκτης που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Authors
el: Συντάκτες

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Auto connection
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Auto re-connect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

en: Auto shuffle
el: Αυτόματο ανακάτεμα

en: Auto shuffle delay during game
el: Αυτόματη καθυστέρηση ανακατώματος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού

en: Auto solve
el: Αυτόματη λύση

en: Auto solve delay during game
el: Αυτόματη καθυστέρηση επίλυσης κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού

en: Auto start
el: Αυτόματη έναρξη

en: Auto-playback of new items
el: Αυτόματη αναπαραγωγή των νέων αντικειμένων

en: Autodel
el: Αυτόματη διαγραφή

en: Autodetect subtitle files
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείων υπότιτλων

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Automatic brightness
el: Αυτόματη φωτεινότητα

en: Automatic chroma gain
el: Αυτόματη απολαβή chroma

en: Automatic gain
el: Αυτόματη απολαβή

en: Automatic hue
el: Αυτόματη χροιά

en: Automatic white balance
el: Αυτόματη εξισορρόπηση λευκού

en: Automatically add/delete input streams
el: Αυτόματη προσθήκη/διαγραφή ροών δεδομένων εισόδου

en: Automatically adjust the picture brightness.
el: Αυτόματη προσαρμογή της φωτεινότητας της εικόνας.

en: Automatically adjust the picture hue.
el: Αυτόματη προσαρμογή της χροιάς της εικόνας.

en: Automatically adjust the picture white balance.
el: Αυτόματη προσαρμογή της εξισορρόπησης λευκού της εικόνας.

en: Automatically check for updates
el: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
el: Αυτόματη σύνδεση των θυρών εισόδου του VLC με διαθέσιμες θύρες εξόδου.

en: Automatically connect to writable clients
el: Αυτόματη σύνδεση με εγγράψιμους πελάτες

en: Automatically control the chroma gain.
el: Αυτόματος έλεγχος της απολαβής chroma.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείου υπότιτλων, εάν δεν έχει ορισθεί όνομα αρχείου υπότιτλων (βασισμένο στο όνομα αρχείου της ταινίας).

en: Automatically load the extensions module on startup
el: Αυτόματη φόρτωση της ενότητας επεκτάσεων κατά την έναρξη

en: Automatically preparse files
el: Αυτόματη προανάλυση αρχείων

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
el: Αυτόματη προανάλυση αρχείων που προστίθενται στη λίστα αναπαραγωγής (προκειμένου να ανακτηθούν κάποια μεταδεδομένα).

en: Automatically resize and pad a video
el: Αυτόματη προσαρμογή μεγέθους και συμπλήρωση ενός βίντεο

en: Automatically set the video gain.
el: Αυτόματη ρύθμιση της απολαβής βίντεο.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
el: Αυτόματη έναρξη αναπαραγωγής του περιεχομένου της λίστας αναπαραγωγής όταν αυτή φορτωθεί.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
el: Αυτόματη προσπάθεια επανασύνδεσης στη ροή δεδομένων σε περίπτωση απότομης αποσύνδεσης.

en: Autoscale video
el: Αυτόματη προσαρμογή κλίμακας βίντεο

en: Avantgarde
el: Αβάν γκαρντ

en: Average bitrate tolerance
el: Μέση ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
el: Περίοδος κατά μέσο όρο για το μέγιστο τοπικό ρυθμό μετάδοσης δεδομένων (σε kbits).

en: Avformat demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Avformat

en: Avformat mux
el: Πολυπλεξία Avformat

en: Avformat muxer
el: Πολυπλέκτης Avformat

en: Aymara
el: Αϊμάρα

en: Azerbaijani
el: Αζερικά

en: A→B Loop
el: Βρόχος A→B

en: B-frames between I and P
el: B-καρέ μεταξύ I και P

en: B4S playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής B4S

en: BD
el: Δίσκος Blu-Ray

en: Back
el: Πίσω

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background Opacity
el: Αδιαφάνεια παρασκηνίου

en: Background art fits window's size
el: Η τέχνη παρασκηνίου προσαρμόζεται στο μέγεθος του παραθύρου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background opacity
el: Αδιαφάνεια παρασκηνίου

en: Backlight compensation
el: Αντιστάθμιση οπίσθιου φωτισμού

en: Backward
el: Προς τα πίσω

en: Balance of the audio input.
el: Εξισορρόπηση της εισόδου βίντεο.

en: Ball
el: Μπάλα

en: Ball color
el: Χρώμα μπάλας

en: Ball size
el: Μέγεθος μπάλας

en: Ball speed
el: Ταχύτητα μπάλας

en: Ball video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπάλας

en: Ballad
el: Μπαλάντα

en: Baltic (Latin-7)
el: Βαλτική (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτική (Windows-1257)

en: Band-stop filter
el: Ζωνοφρακτικό φίλτρο

en: Banding removal
el: Αφαίρεση δακτυλίου

en: Bands gain
el: Ολική απολαβή ζωνών

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

en: Bandwidth (MHz)
el: Εύρος ζώνης (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
el: Πλάτος ράβδου σε εικονοστοιχεία (προεπιλογή: 10)

en: Bargraph position
el: Θέση του γραφήματος ράβδων

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
el: Τιμή αδιαφάνειας γραφήματος ράβδων (από 0 για πλήρη διαφάνεια έως 255 για πλήρη αδιαφάνεια).

en: Base image
el: Εικόνα βάσης

en: Base pixel radius
el: Ακτίνα εικονοστοιχεία βάσης

en: Base port
el: Θύρα βάσης

en: Bashkir
el: Μπασκίρ

en: Basic
el: Βασικά

en: Basque
el: Βασκικά

en: Bass
el: Μπάσα

en: Bass adjustment of the audio input.
el: Προσαρμογή μπάσων της εισόδου ήχου.

en: Bass level
el: Επίπεδο μπάσου

en: Be quiet
el: Σιώπηση

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
el: Επειδή το ευρετήριο αυτού του αρχέιου AVI είναι φθαρμένο ή λείπει, η αναζήτηση δεν θα πραγματοποιηθεί σωστά.
    Ο VLC δεν θα επιδιορθώσει το αρχείο σας αλλά μπορεί προσωρινά να διορθώσει αυτό το πρόβλημα δημιουργώντας ένα ευρετήριο στη μνήμη.
    Αυτό το βήμα θα πάρει αρκετό χρόνο σε ένα μεγάλο αρχείο.
    Τι θέλετε να κάνετε;

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Benchmarking
el: Σύστημα μέτρησης των επιδόσεων

en: Bengali
el: Μπεγκάλι

en: Best available
el: Καλύτερο διαθέσιμο

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
el: Προτίμηση της επιλογής να χρησιμοποιούνται τα καρέ B. Θετικές τιμές προκαλούν περισσότερα καρέ B, αρνητικές τιμές προκαλούν λιγότερα καρέ B.

en: Bicubic (good quality)
el: Δικυβική (καλή ποιότητα)

en: Bicubic spline
el: Δικυβική πολυωνυμικής συνάρτησης (spline)

en: Big Band
el: Μεγάλη Μπάντα

en: Big Button
el: Μεγάλο κουμπί

en: Bilinear
el: Διγραμμική

en: Bislama
el: Μπισλάμα

en: Bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Bitrate (kb/s)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες για το ρυθμό μετάδοσης δεδομένων της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Bitrate override
el: Παράκαμψη ρυθμού μετάβασης δεδομένων

en: Bits per sample
el: Bits ανά δείγμα

en: Black
el: Μαύρο

en: Black & white
el: Ασπρόμαυρο

en: Black Crush for Blue
el: Μαύρη σύνθλιψη για το μπλε

en: Black Crush for Green
el: Μαύρη σύνθλιψη για το πράσινο

en: Black Crush for Red
el: Μαύρη σύνθλιψη για το κόκκινο

en: Black Level for Blue
el: Επίπεδο μαύρου για το μπλε

en: Black Level for Green
el: Επίπεδο μαύρου για το πράσινο

en: Black Level for Red
el: Επίπεδο μαύρου για το κόκκινο

en: Black Slot
el: Μαύρο άνοιγμα

en: Black screens in Fullscreen mode
el: Μαύρες οθόνες στη λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Black screens in fullscreen
el: Μαύρες οθόνες στην πλήρη οθόνη

en: Blackmagic DeckLink SDI input
el: Είσοδος Blackmagic DeckLink SDI

en: Blend
el: Ανάμιξη

en: Blend image
el: Ανάμιξη εικόνας

en: Blending benchmark filter
el: Φίλτρο μετρησης των επιδόσεων ανάμιξης

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
el: Κωδικός περιοχής αναπαραγωγού Blu-Ray. Μερικοί δίσκοι μπορούν να αναπαραχθούν μόνο με ένα σωστό κωδικό περιοχής.

en: Blu-ray Disc Input
el: Είσοδος δίσκου Blu-ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
el: Ο δίσκος Blu-ray είναι φθαρμένος.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
el: Υποστήριξη δίσκου Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
el: Σφάλμα Blu-ray

en: Blu-ray menus
el: Μενού Blu-ray

en: Blue
el: Μπλέ

en: Blue balance
el: Εξισορρόπηση μπλε

en: Blue chroma balance.
el: Εξισορρόπηση μπλε chroma.

en: Blue component of the pause color
el: Μπλε συστατικό του χρώματος παύσης

en: Blue component of the shutdown color
el: Μπλε συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
el: Τιμή μπλε ενός απόλυτα λευκού στις ρίγες LED σας.

en: Blues
el: Μπλουζ

en: Bluescreen
el: Μπλε οθόνη

en: Bluescreen U tolerance
el: Ανοχή U μπλε οθόνης

en: Bluescreen U value
el: Τιμή U μπλε οθόνης

en: Bluescreen V tolerance
el: Ανοχή V μπλε οθόνης

en: Bluescreen V value
el: Τιμή V μπλε οθόνης

en: Bluescreen video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπλε οθόνης

en: Blur factor (1-127)
el: Βαθμός θόλωσης (1-127)

en: Bob
el: Διακύμανση

en: Bonjour services
el: Υπηρεσίες Bonjour

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bookmark %i
el: Σελιδοδείκτης %i

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Bookmarks list for a stream
el: Λίστα σελιδοδεικτών για μία συνεχή ροή δεδομένων

en: Bookmarks...
el: Σελιδοδείκτες...

en: Border
el: Όριο

en: Border height
el: Ύψος ορίου

en: Border masking
el: Εφαρμογή μάσκας ορίου

en: Border width
el: Πλάτος ορίου

en: Bosnian
el: Βοσνιακά

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom-Left
el: Κάτω-Αριστερά

en: Bottom-Right
el: Κάτω-Δεξιά

en: Breton
el: Βρετονικά

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Bridge in
el: Είσοδος γέφυρας

en: Bridge out
el: Έξοδος γέφυρας

en: Bridge stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων γέφυρας

en: Bright
el: Φωτεινό

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Brightness (%)
el: Φωτεινότητα (%)

en: Brightness Down
el: Μείωση φωτεινότητας

en: Brightness Threshold
el: Κατώφλι φωτεινότητας

en: Brightness Up
el: Αύξηση φωτεινότητας

en: Brightness threshold
el: Κατώφλι φωτεινότητας

en: Bring All to Front
el: Μεταφορά όλων εμπρός

en: BritPop
el: Βρετανική Ποπ

en: Broadcast
el: Εκπομπή

en: Broadcast:
el: Εκπομπή:

en: Broken or missing AVI Index
el: Το ευρετήριο AVI λείπει ή είναι κατακερματισμένο

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Browser Back
el: Φυλλομετρητής Πίσω

en: Browser Favorites
el: Αγαπημένα Φυλλομετρητή

en: Browser Forward
el: Φυλλομετρητής Μπροστά

en: Browser Home
el: Σπίτι Φυλλομετρητή

en: Browser Refresh
el: Ανανέωση Φυλλομετρητή

en: Browser Search
el: Εύρεση Φυλλομετρητή

en: Browser Stop
el: Διακοπή Φυλλομετρητή

en: Buffer Size (Seconds)
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης (δευτερόλεπτα)

en: Buffer size in seconds
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης σε δευτερόλεπτα

en: Build index then play
el: Δημιουργία ευρετηρίου και μετά αναπαραγωγή

en: Building font cache
el: Δημιουργία κρυφής μνήμης γραμματοσειράς

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: Burrows-Wheeler decompression
el: Αποσυμπίεση Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
el: Με τη δημιουργία μιας ροής δεδομένων, τα <i>Κύρια στοιχεία ελέγχου</i> θα διαχειριστούν τη ροή δεδομένων αντί για την κύρια διεπαφή.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
el: Από προεπιλογή (0), όλα τα εισερχόμενα κανάλια θα αποθηκευτούν, ωστόσο εδώ μπορείτε να περιορίσετε τον αριθμό των καναλιών.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
el: Από προεπιλογή, το εμφύτευμα εικονικής διεπαφής θα εκκινήσει ένα πλαίσιο εντολών DOS. Η ενεργοποίηση της σιωπηρής λειτουργίας δεν θα εμφανίσει αυτό το πλαίσιο εντολών αλλά επίσης μπορεί να είναι αρκετά ενοχλητικό όταν θέλετε να διακόψετε τον VLC και δεν είναι ανοικτό κανένα παράθυρο βίντεο.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
el: Από προεπιλογή, το εμφύτευμα διεπαφής rc θα εκκινήσει ένα πλαίσιο εντολών DOS. Η ενεργοποίηση της σιωπηρής λειτουργίας δεν θα εμφανίσει αυτό το πλαίσιο εντολών αλλά επίσης μπορεί να είναι αρκετά ενοχλητικό όταν θέλετε να διακόψετε τον VLC και δεν είναι ανοικτό κανένα παράθυρο βίντεο.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα πολυμέσων στα σύγχρονα πληκτρολόγια της Apple.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί απομακρυσμένα με το Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
el: Από προεπιλογή, ο VLC κρατάει μία λίστα των τελευταίων 10 αντικειμένων. Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να απενεργοποιηθεί εδώ.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
el: Από προεπιλογή, ο VLC χρησιμοποιεί τη λειτουργία πλήρους οθόνης που είναι γνωστή από προηγούμενες εκδόσεις Mac OS X. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσει την τοπική λειτουργία πλήρους οθόνης σε Mac OS X 10.7 και μεταγενέστερο.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
el: Από προεπιλογή ο VLC θα σας επιτρέπει να μεταβείτε στο επόμενο ή προηγούμενο αντικείμενο με το Apple Remote. Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή τη συμπεριφορά με αυτή την επιλογή.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
el: Από προεπιλογή ο VLC θα ελέγξει την ένταση του ήχου του με το Apple Remote. Ωστόσο, αντί αυτού μπορείτε να επιλέξετε να ελέγξετε την ένταση ήχου του συνολικού συστήματος.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
el: Από προεπιλογή, ο εξυπηρετητής θα ακούσει σε οποιαδήποτε τοπική διεύθυνση IP. Ορίστε μία διεύθυνση IP (π.χ. ::1 ή 127.0.0.1) ή ένα όνομα κεντρικού υπολογιστή (π.χ. τοπικός κεντρικός υπολογιστής) για να τους περιορίσετε σε μία συγκεκριμένη διεπαφή δικτύου.

en: C
el: el

en: C&onvert
el: Μ&ετατροπή

en: C&onvert / Save
el: Μ&ετατροπή / Αποθήκευση

en: C64 sid demuxer
el: Αποπολυπλέκτης C64 sid

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
el: CABAC (δυαδικός αριθμητικός κώδικας προσαρμοστικού πλαισίου). Επιβραδύνει ελαφρά την κωδικοποίηση και αποκωδικοποίηση, αλλά θα πρέπει να εξοικονομεί ρυθμό μετάδοσης δεδομένων κατά 10 έως 15 %.

en: CAF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης CAF

en: CBR bitrate (kbps)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων CBR (kbps)

en: CBR encoding
el: Κωδικοποίηση CBR

en: CDDB Server
el: Εξυπηρετητής CDDB

en: CDDB Server port to use.
el: Θύρα εξυπηρετητή CDDB που θα χρησιμοποιηθεί.

en: CDDB port
el: Θύρα CDDB

en: CDG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: CDG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο CDG

en: CLI input
el: Eίσοδος CLI

en: CPU optimizations
el: Βελτιστοποιήσεις κεντρικής μονάδας επεξεργασίας (CPU)

en: CSA Key
el: Κλειδί CSA

en: CSA Key in use
el: Κλειδί CSA σε χρήση

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
el: Το κλειδί κρυπτογράφησης CSA που χρησιμοποιήθηκε. Μπορεί να είναι το μονό/πρώτο/1 (προεπιλογή) ή το ζυγό/δεύτερο/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
el: Κλειδί κρυπτογράφησης CSA. Αυτό πρέπει να είναι μία στοιχειοσειρά 16 χαρακτήρων (8 δεκαεξαδικά bytes).

en: CVD subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων CVD

en: Cabaret
el: Καμπαρέ

en: Cable
el: Καλώδιο

en: Cable and satellite reception parameters
el: Παράμετροι λήψης καλωδιακής και δορυφορικής

en: Caching
el: Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη

en: Caching value (ms)
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη (msec)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για κάμερες και μικρόφωνα, σε msec.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για τοπικά αρχεία, σε msec.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για πηγές δικτύου, σε msec.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για οπτικά μέσα, σε msec.

en: Calculate a average zone
el: Υπολογισμός μιας μέσης ζώνης

en: Calculation factor
el: Συντελεστής υπολογισμού

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
el: Συντελεστής υπολογισμού. Στη λειτουργία απόλυτης καθυστέρησης ο συντελεστής αντιπροσωπεύει δευτερόλεπτα.

en: Callback cookie string
el: Στοιχειοσειρά cookie επανάκλησης

en: Callback data
el: Δεδομένα επανάκλησης

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot save Configuration
el: Οι ρυθμίσεις δεν μπορούν να αποθηκευτούν

en: Cannot write to file %1:
    %2.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1:
    %2.

en: Canvas
el: Καμβάς

en: Canvas video filter
el: Φίλτρο βίντεο καμβά

en: Capability
el: Δυνατότητα

en: Capture
el: Σύλληψη

en: Capture &Device
el: Συσκευή &σύλληψης

en: Capture Audio
el: Σύλληψη ήχου

en: Capture failed
el: Η σύλληψη απέτυχε

en: Capture fragment size
el: Μέγεθος κομματιού σύλληψης

en: Capture mode
el: Λειτουργία σύλληψης

en: Capture region height
el: Ύψος περιοχής σύλληψης

en: Capture region width
el: Πλάτος περιοχής σύλληψης

en: Capture the audio stream in stereo.
el: Στερεοφωνική σύλληψη της ροής δεδομένων ήχου.

en: Cartoon
el: Καρτούν

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Category
el: Κατηγορία

en: Celtic
el: Κέλτικο

en: Celtic (Latin-8)
el: Κελτική (Latin-8)

en: Center
el: Κέντρο

en: Centre Weighted Median
el: Διαμέσου σταθμισμένης στο κέντρο

en: Certificate for client authentification
el: Πιστοποιητικό πιστοποίησης πελάτη

en: Certificate of the Authority to verify server's against
el: Πιστοποιητικό της Αρχής για να πιστοποιηθεί ο διακομιστής

en: Chamber Music
el: Μουσική Δωματίου

en: Chamorro
el: Τσαμόρο

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change Hotkey
el: Αλλαγή πλήκτρου συντόμευσης

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
el: Εκχώρηση αλλαγής καναλιού (διορθώνει μία λανθασμένη συνδεσμολογία)

en: Change gradients
el: Αλλαγή βαθμίδων

en: Change playlistview
el: Αλλαγή προβολής λίστας αναπαραγωγής

en: Change subtitle delay
el: Αλλαγή καθυστέρησης υποτίτλων

en: Change the caching for the media
el: Αλλαγή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για τα πολυμέσα

en: Change the display name of the Service.
el: Αλλαγή του εμφανιζόμενου ονόματος της υπηρεσίας.

en: Change the id of an elementary stream
el: Αλλάξτε την ταυτότητα της στοιχειώδους ροής δεδομένων

en: Change the language of an elementary stream
el: Αλλάξτε τη γλώσσα της στοιχειώδους ροής δεδομένων

en: Change the lirc configuration file
el: Αλλάξτε το αρχείο ρυθμίσεων lirc

en: Change the loop and repeat modes
el: Αλλαγή των λειτουργιών βρόχου και επανάληψης

en: Change the start time for the media
el: Αλλαγή του χρόνου έναρξης του πολυμέσου

en: Change title according to current media
el: Αλλαγή τίτλου σύμφωνα με το τρέχον πολυμέσο

en: Channel / Zone Assignment
el: Εκχώρηση καναλιού / ζώνης

en: Channel 0: summary
el: Κανάλι 0: σύνοψη

en: Channel 1: left
el: Κανάλι 1: αριστερά

en: Channel 2: right
el: Κανάλι 2: δεξιά

en: Channel 3: top
el: Κανάλι 3: επάνω

en: Channel 4: bottom
el: Κανάλι 4: κάτω

en: Channel Name
el: Όνομα καναλιού

en: Channel number
el: Αριθμός καναλιού

en: Channels
el: Κανάλια

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
el: Διαθέσιμα κανάλια για έξοδο ήχου. Αν η είσοδος έχει περισσότερα κανάλια από την έξοδο τότε θα γίνει μίξη συγχώνευσης. Αυτή  η παράμετρος αγνοείται όταν είναι ενεργό το ψηφιακό πέρασμα.

en: Channels count
el: Αρίθμηση καναλιών

en: Channels count of an audio elementary stream
el: Αρίθμηση καναλιών μίας κύριας ροής δεδομένων ήχου

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων Chaoji VCD

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Chapter %i
el: Κεφάλαιο %i

en: Chapter codecs
el: Codecs κεφαλαίων

en: Chapter offset in ms
el: Απόκλιση κεφαλαίου σε msec

en: Chapters
el: Κεφάλαια

en: Characteristic dimension
el: Χαρακτηριστική διάσταση

en: Check for &Updates...
el: Έλεγχος για &ενημερώσεις...

en: Check for Update...
el: Έλεγχος για ενημέρωση...

en: Check for VLC updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις του VLC

en: Check for album art and metadata?
el: Έλεγχος για εξώφυλλο άλμπουμ και μεταδεδομένα;

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
el: Τσεκάρετε αυτή την επιλογή εάν θέλετε να εξασθενήσετε την ανάμεικτη

en: Chichewa; Nyanja
el: Chichewa, Nyanja

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Choose
el: Επιλογή

en: Choose Cover Art
el: Επιλογή τέχνης εξωφύλλου

en: Choose Destination
el: Επιλογή Προορισμού

en: Choose Devicetype and Connection
el: Επιλογή τύπου συσκευής και σύνδεση

en: Choose Profile
el: Επιλογή Προφίλ

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose a pixel shader to apply.
el: Επιλέξτε έναν επισκιαστή εικονοστοιχείων για εφαρμογή.

en: Choose an output location
el: Επιλέξτε τοποθεσία εξόδου

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
el: Επιλογή διαχείρισης για χρώματα σε αυτά τα πλαίσια εξόδου τα οποία εμπίπτουν μέσα στα όρια του πλαισίου εισόδου 
    
    Πιο πρόσφατα: Λήψη χρώματος από το νέο (φωτεινό) πεδίο μόνο. Είναι καλό για διαπλεγμένη είσοδο, όπως βίντεο από κάμερα εγγραφής. 
    
    AltLine: Λήψη της γραμμής chroma 1 από το πεδίο της κορυφής, της γραμμής 2 από το πεδίο του κάτω μέρους, κλπ. 
    Είναι η προεπιλογή και είναι καλή για είσοδο telecine NTSC (DVD με anime, κλπ.). 
    
    Ανάμιξη: μέσος όρος των chromas του πεδίου εισόδου. Ίσως διαστρεβλώσει τα χρώματα του νέου (φωτεινού) πεδίου, επίσης. 
    
    Αναβίβαση: έξοδος σε μορφή 4:2:2 (ανεξάρτητο chroma για κάθε πεδίο). Καλύτερη προσομοίωση, αλλά απαιτεί περισσότερη CPU και εύρος ζώνης μνήμης.

en: Choose here your input stream.
el: Επιλέξτε εδώ τη ροή δεδομένων εισόδου.

en: Choose input
el: Επιλογή εισόδου

en: Choose one or more media file to open
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα πολυμέσα για άνοιγμα

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
el: Επιλέξετε τον κατάλογο ή το όνομα του αρχείου όπου θα αποθηκευτούν οι εγγραφές.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
el: Επιλέξτε το φάκελο στον οποίο θα αποθηκευτούν τα στιγμιότυπα του βίντεο σας.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
el: Επιλέξτε το επιθυμητό πρόγραμμα δίνοντας την ταυτότητα της υπηρεσίας του. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή μόνο εάν θέλετε να αναγνώσετε μία πολυπρογραμματική ροή δεδομένων (όπως οι ροές δεδομένων DVB για παράδειγμα).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
el: Επιλέξτε το επιθυμητό πρόγραμμα δίνοντας μία χωρισμένη με κόμματα λίστα ταυτοτήτων υπηρεσιών (SIDs). Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή μόνο εάν θέλετε να αναγνώσετε μία πολυπρογραμματική ροή δεδομένων (όπως οι ροές δεδομένων DVB για παράδειγμα).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν οι ροές δεδομένων SPU πρέπει να ανακατευθυνθούν στο σύστημα εξόδου ροής δεδομένων όταν το τελευταίο είναι ενεργοποιημένο.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν η ροή δεδομένων ήχου πρέπει να ανακατευθυνθεί στο σύστημα εξόδου ροής δεδομένων όταν το τελευταίο είναι ενεργοποιημένο.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν η ροή δεδομένων βίντεο πρέπει να ανακατευθυνθεί στο σύστημα εξόδου ροής δεδομένων όταν το τελευταίο είναι ενεργοποιημένο.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
el: Επιλέξτε το προτιμώμενό σας υλικό από τη λίστα, ή επιλέξτε το λογισμικό AtmoWin για να εκχωρήσετε την επεξεργασία στην εξωτερική διεργασία -- με περισσότερες επιλογές

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Chorus
el: Χορωδία

en: Christian Gangsta Rap
el: Χριστιανική Gangsta Ραπ

en: Christian Rap
el: Χριστιανική Ραπ

en: Christian Rock
el: Χριστιανικό ροκ

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
el: ME chroma για το subpel και απόφαση λειτουργίας για τα καρέ P.

en: Chroma for the base image
el: Chroma για τη βασική εικόνα

en: Chroma for the blend image
el: Chroma για την εικόνα ανάμιξης

en: Chroma format
el: Μορφή chroma

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
el: Fourcc chroma που χρησιμοποιείται από την ενδιάμεση μνήμη πλαισίου. Η προεπιλογή είναι το RGB εφόσον η συσκευή ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου δεν έχει τρόπο να αναφέρει το chroma της.

en: Chroma gain
el: Απολαβή chroma

en: Chroma gain control.
el: Έλεγχος απολαβής chroma.

en: Chroma in motion estimation
el: Chroma στην εκτίμηση κίνησης

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
el: Chroma για να μετατραπεί η εικόνα προτού αποσταλεί στο εσωτερικό φίλτρο OpenCV

en: Chroma used
el: To chroma που χρησιμοποιήθηκε

en: Chroma which the base image will be loaded in
el: Chroma στο οποίο θα φορτωθεί η βασική εικόνα

en: Chroma which the blend image will be loaded in
el: Chroma στο οποίο θα φορτωθεί η εικόνα ανάμιξης

en: Chrominance elimination
el: Εξάλειψη χρωματικότητας

en: Church Slavic
el: Σλαβικά εκκλησιαστικά

en: Chuvash
el: Τσουβασικά

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
el: Μπορούν να επιλεγούν κρυπτογραφήματα, μέθοδοι ανταλλαγής κλειδιών, συναρτήσεις κατατεμαχισμού και μέθοδοι συμπίεσης. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση GNU TLS για λεπτομερή σύνταξη.

en: Circular Left Hand (18V)
el: Αριστερόστροφη κυκλική (18 V)

en: Circular Right Hand (13V)
el: Δεξιόστροφη κυκλική (13 V)

en: Cl&ear
el: Εκ&καθάριση

en: Cl&ose
el: Κλ&είσιμο

en: Classic AtmoLight
el: Κλασική AtmoLight

en: Classic Rock
el: Κλασικό ροκ

en: Classical
el: Κλασική

en: Clean up
el: Εκκαθάριση

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear List
el: Εκκαθάριση λίστας

en: Clear the messages
el: Εκκαθάριση μηνυμάτων

en: Clear the playlist
el: Καθαρισμός της λίστας αναπαραγωγής

en: Click and hold to skip backward through the current media.
el: Κάντε κλικ και κρατήστε για να παραλείψετε προς τα πίσω μέσα από το τρέχον πολυμέσο.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
el: Κάντε κλικ και κρατήστε για να παραλείψετε προς τα εμπρός μέσα από το τρέχον πολυμέσο.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
el: Κάντε κλικ και μετακινήστε το ποντίκι κρατώντας πατημένο το κουμπί για να χρησιμοποιήσετε αυτό τον ολισθητή και να αλλάξετε την τρέχουσα θέση αναπαραγωγής.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
el: Κάντε κλικ και μετακινήστε το ποντίκι κρατώντας πατημένο το κουμπί για να χρησιμοποιήσετε αυτό τον ολισθητή και να μεταβάλλετε την ένταση του ήχου.

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε τη λειτουργία επανάληψης. Υπάρχουν 3 καταστάσεις: επανάληψη ενός, επανάληψη όλων και απενεργοποίηση.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
el: Κάντε κλικ για να εγκαταλείψετε το διάλογο ρύθμισης υποτίτλων.

en: Click to enable fullscreen video playback.
el: Κάντε κλικ για να ενεργοποιήσετε την αναπαραγωγή βίντεο πλήρους οθόνης.

en: Click to enable or disable random playback.
el: Κάντε κλικ για να ενεργοποιήσετε ή απενεργοποιήσετε την τυχαία αναπαραγωγή.

en: Click to exit fullscreen playback.
el: Κάντε κλικ για να εγκαταλείψετε την αναπαραγωγή πλήρους οθόνης.

en: Click to go to the next playlist item.
el: Κάντε κλικ για μετάβαση στο επόμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
el: Κάντε κλικ για να μεταβείτε στο επόμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής. Κρατήστε πατημένο για να παραλείψετε προς τα εμπρός μέσα από το τρέχον πολυμέσο.

en: Click to go to the previous playlist item.
el: Κάντε κλικ για μετάβαση στο προηγούμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
el: Κάντε κλικ για να μεταβείτε στο προηγούμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής. Κρατήστε πατημένο για να παραλείψετε προς τα πίσω μέσα από το τρέχον πολυμέσο.

en: Click to mute or unmute the audio.
el: Κάντε κλικ για σίγαση ή αναίρεση σίγασης του ήχου.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
el: Κάντε κλικ για να ανοίξετε ένα διάλογο για προχωρημένους και να επιλέξετε το πολυμέσο που θέλετε να αναπαραγάγετε. Μπορείτε επίσης να σύρετε εδώ τα αρχεία προς αναπαραγωγή.

en: Click to play or pause the current media.
el: Κάντε κλικ για αναπαραγωγή ή παύση του τρέχοντος πολυμέσου

en: Click to play the audio at maximum volume.
el: Κάντε κλικ για αναπαραγωγή του ήχου στην μέγιστη ένταση.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα άλλο αρχείο ώστε να το αναπαραγάγετε σε συγχρονισμό με το προηγούμενο επιλεγμένο αρχείο.

en: Click to select a file for playback
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα αρχείο για αναπαραγωγή

en: Click to select a subtitle file.
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα αρχείο υποτίτλων.

en: Click to set point B
el: Κάντε κλικ στο σημείο ρύθμισης B

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
el: Κάντε κλικ για να ρυθμίσετε την αναπαραγωγή υποτίτλων με πλήρεις λεπτομέρειες.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
el: Κάντε κλικ για να προβάλλετε ένα πλαίσιο εφέ ήχου με ισοσταθμιστή και άλλα φίλτρα.

en: Click to stop playback.
el: Κάντε κλικ για να σταματήσετε την αναπαραγωγή.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
el: Κάντε κλικ για να μεταβείτε από την έξοδο βίντεο στην λίστα αναπαραγωγής. Αν δεν προβάλλεται βίντεο στο κύριο παράθυρο, σας δίνεται η δυνατότητα να αποκρύψτε τη λίστα αναπαραγωγής.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο χρόνο που πέρασε και στο χρόνο που απομένει

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο βρόχο όλων, βρόχο ενός και καθόλου βρόχο

en: Click to toggle between total and remaining time
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο συνολικό χρόνο και στο χρόνο που απομένει

en: Client port
el: Θύρα πελάτη

en: Clock jitter
el: Τρεμούλιασμα ρολογιού

en: Clock reference average counter
el: Μετρητής μέσου όρου αναφοράς ρολογιού

en: Clock source
el: Πηγή ρολογιού

en: Clock synchronisation
el: Συγχρονισμός ρολογιού

en: Clone
el: Κλώνος

en: Clone video filter
el: Κλωνοποίηση του φίλτρου βίντεο

en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Close to systray
el: Κλείσιμο στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Closed Captions decoder
el: Αποκωδικοποιητής κλεισμένων λεζαντών

en: Closed captions
el: Κλεισμένες λεζάντες

en: Closed captions %u
el: Κλεισμένες λεζάντες %u

en: Closed captions 1
el: Κλεισμένες λεζάντες 1

en: Closed captions 2
el: Κλεισμένες λεζάντες 2

en: Closed captions 3
el: Κλεισμένες λεζάντες 3

en: Closed captions 4
el: Κλεισμένες λεζάντες 4

en: Codec Details
el: Λεπτομέρειες Codec

en: Codec Level
el: Επίπεδο Codec

en: Codec Profile
el: Προφίλ Codec

en: Codec name
el: Όνομα κωδικοποιητή

en: Codec not supported
el: Ο αποκωδικοποιητής δεν υποστηρίζεται

en: Codecs / Muxers
el: Codecs / Πολυπλέκτες

en: Coefficient thresholding on P-frames
el: Ορισμός κατωφλιού με συντελεστή στα P-καρέ

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
el: Καθορισμός κατωφλιού συντελεστή για τα καρέ P. Εξάλειψη ομάδων δεδομένων dct που περιέχουν μόνο ένα μικρό απλό συντελεστή.

en: Collapse
el: Κατάρρευση

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
el: Συλλογή διαφόρων τοπικών στατιστικών σχετικά με το αναπαραγόμενο πολυμέσο.

en: Color
el: Χρώμα

en: Color ASCII art video output
el: Έξοδος βίντεο έγχρωμης τέχνης ASCII

en: Color effect
el: Εφέ χρώματος

en: Color extraction
el: Εξαγωγή χρώματος

en: Color inversion
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Color killer
el: Κύκλωμα αποκοπής χρώματος

en: Color messages
el: Χρωματισμός μηνυμάτων

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: Χρώμα του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: Color scheme
el: Χρωματικό διάγραμμα

en: Color threshold
el: Κατώφλι χρώματος

en: Color threshold filter
el: Φίλτρο κατωφλιού χρώματος

en: Color when paused
el: Χρώμα σε κατάσταση παύσης

en: Colors
el: Χρώματα

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: Χρώματα παρόμοια με αυτό θα διατηρηθούν, αλλιώς θα μετατραπούν σε κλίμακα του γκρι. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: Column border
el: Σύνορο στήλης

en: Columns
el: Στήλες

en: Combined
el: Συνδυασμένη

en: Comedy
el: Κωμωδία

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
el: Χωρισμένη με κόμματα λίστα αναλογιών διαστάσεων που θα προστεθούν στη λίστα αναλογιών διαστάσεων της διεπαφής.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
el: Χωρισμένη με κόμματα λίστα αναλογιών αποκοπής που θα προστεθούν στη λίστα αναλογιών αποκοπής της διεπαφής.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
el: Λίστα ενεργών παραθύρων χωρισμένη με κόμματα, προεπιλέγονται όλα

en: Command-line interface
el: Διεπαφή γραμμής εντολών

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment to put in ASF comments.
el: Σχόλιο που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Comments
el: Σχόλια

en: Compensate delay
el: Αναπλήρωση καθυστέρησης

en: Compiled by %s on %s (%s)
el: Μεταγλώττιση από %s σε %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
el: Μεταγλώττιση από %s με %@

en: Compiler: %s
el: Μεταγλωττιστής: %s

en: Complete MRL for VLC internal
el: Πλήρες MRL για το εσωτερικό του VLC

en: Component
el: Συστατικό

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Composite
el: Σύνθετο

en: Composite input
el: Σύνθετη είσοδος

en: Compression level
el: Επίπεδο συμπίεσης

en: Compressor
el: Συμπιεστής

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
el: Υπολογισμός και εκτύπωση στατιστικών PSNR. Αυτό δεν έχει επίπτωση στην πραγματική ποιότητα κωδικοποίησης.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
el: Υπολογισμός και εκτύπωση στατιστικών SSIM. Αυτό δεν έχει επίπτωση στην πραγματική ποιότητα κωδικοποίησης.

en: Conductor
el: Μαέστρος

en: Config of last used skin
el: Ρύθμιση της πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκε τελευταία

en: Configuration options
el: Επιλογές ρυθμίσεων

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
el: Επιλογές ρύθμισης που θα χρησιμοποιηθούν από την υπηρεσία (π.χ. --foo=bar -- χωρίς foobar). Θα πρέπει να καθοριστεί κατά την εγκατάσταση ώστε η Υπηρεσία να ειναι κατάλληλα ρυθμισμένη.

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Configure Hotkeys
el: Ρύθμιση πλήκτρων συντόμευσης

en: Connect to clients matching
el: Σύνδεση με τους αντίστοιχους πελάτες

en: Connection failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: Console
el: Κονσόλα

en: Constant bitrate mode (CBR)
el: Λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR)

en: Constant error mode
el: Λειτουργία σταθερού σφάλματος

en: Constant lambda mode
el: Λειτουργία σταθερού lambda

en: Constant noise threshold mode
el: Λειτουργία σταθερού κατωφλιού θορύβου

en: Constant quality factor
el: Συντελεστής σταθερής ποιότητας

en: Constant quality mode
el: Λειτουργία σταθερής ποιότητας

en: Containers
el: Περιέκτες

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
el: Περιέκτες (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
el: Σύγχρονη χριστιανική

en: Content bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων περιεχομένου

en: Context menu
el: Μενού περιεχομένου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue playback
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής

en: Continue playback where you left off
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής από το τελευταίο σημέιο

en: Continue playback?
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής;

en: Continuous 22kHz tone
el: Συνεχής τόνος 22kHz

en: Continuous stream
el: Συνεχής ροή δεδομένων

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Control
el: Έλεγχος

en: Control external music players
el: Μενού ελέγχου για τον αναπαραγωγό

en: Control interfaces
el: Διεπαφές ελέγχου

en: Control menu for the player
el: Μενού ελέγχου για τον αναπαραγωγό

en: Control playback with media keys
el: Έλεγχος αναπαραγωγής με τα πλήκτρα πολυμέσων

en: Control playback with the Apple Remote
el: Έλεγχος αναπαραγωγή με το Apple Remote

en: Control playlist items with the Apple Remote
el: Έλεγχος αντικειμένων λίστας αναπαραγωγής με το Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
el: Έλεγχος έντασης ήχου συστήματος με το Apple Remote

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Conve&rt / Save...
el: Μετατρο&πή / Αποθήκευση...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
el: Χρόνος σύγκλισης στη μέθοδο ελέγχου ρυθμού 'avbr'

en: Conversions from
el: Μετατροπές από

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Convert & Stream
el: Μετατροπή & Ροή δεδομένων

en: Convert / Stream...
el: Μετατροπή / Ροή δεδομένων...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
el: Φίλτρο βίντεο για τη μετατροπή εικόνας 3D σε ανάγλυφη εικόνα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy packetizer
el: Αντιγραφή πακετοποιητή

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Copyright Acknowledgement
el: Ευχαριστίες πνευματικών δικαιωμάτων

en: Copyright metadata
el: Μεταδεδομένα πνευματικών δικαιωμάτων

en: Copyright string to put in ASF comments.
el: Στοιχειοσειρά πνευματικών δικαιωμάτων που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
el: Κεντρικό στρώμα εφέ κίνησης OpenGL (Mac OS X)

en: CoreText font renderer
el: Αποτυπωτής κειμένου CoreText

en: Cornish
el: Κορνουαλικά

en: Corsican
el: Κορσικανικά

en: Could not demux ASF stream
el: Αδυναμία αποπολυπλεξίας της συνεχούς ροής ASF

en: Count of AtmoLight channels
el: Αρίθμηση καναλιών AtmoLight

en: Count of channels
el: Αρίθμηση καναλιών

en: Count of fnordlicht's
el: Αρίθμηση των fnordlicht's

en: Country
el: Κάντρι

en: Cover
el: Εξώφυλλο

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create "Fast Start" files
el: Δημιουργία αρχείων "Γρήγορης εκκίνησης"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
el: Δημιουργήστε αρχεία "Γρήγορης εκκίνησης". Τα αρχεία "Γρήγορης εκκίνησης"  είναι βελτιστοποιημένα για κατεβάσματα και επιτρέπουν στο χρήστη να ξεκινήσει την προεπισκόπηση του αρχείου κατά τη διάρκεια του κατεβάσματος.

en: Create Directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Create Directory...
el: Δημιουργία καταλόγου...

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Create Folder...
el: Δημιουργία φακέλου...

en: Create a new bookmark
el: Δημιουργία νέου σελιδοδείκτη

en: Create a new profile
el: Δημιουργία ενός νέου προφίλ

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
el: Δημιουργία μοναδικού ονόματος δικτύου στους χώρους συντονισμού συστήματος

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
el: Δημιουργία ενδιάμεσων μνημών στη μνήμη συστήματος αντί για τη μνήμη βίντεο. Αυτό δεν συνιστάται καθώς συνήθως η χρήση της μνήμης βίντεο έχει ως όφελος περισσότερη επιτάχυνση υλικού (όπως η επανάληψη κλίμακας ή οι μετατροπές YUV->RGB). Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση όταν χρησιμοποιούνται επικαλύψεις.

en: Credits
el: Συντελεστές

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Crop
el: Αποκοπή

en: Crop one pixel from the bottom of the video
el: Αποκοπή ενός εικονοστοιχείου από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Crop one pixel from the left of the video
el: Αποκοπή ενός εικονοστοιχείου από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Crop one pixel from the right of the video
el: Αποκοπή ενός εικονοστοιχείου από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Crop one pixel from the top of the video
el: Αποκοπή ενός εικονοστοιχείου από την κορυφή του βίντεο

en: Crop: %s
el: Αποκοπή: %s

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
el: Διασταυρούμενη τροφοδοσία του αριστερού προς το δεξιό με αντίστροφη φάση. Αυτό βοηθάει στην καταστολή του μονοφωνικού. Αν η τιμή είναι 1, αυτό θα ακυρώσει ολόκληρο το σήμα που είναι κοινό και για τα δύο κανάλια.

en: Crossfeed
el: Διασταυρούμενη τροφοδοσία

en: Crossover
el: Διάσχιση

en: Crypt audio
el: Κρυπτογράφηση ήχου

en: Crypt audio using CSA
el: Κρυπτογράφηση ήχου χρησιμοποιώντας CSA

en: Crypt video
el: Κρυπτογράφηση βίντεο

en: Crypt video using CSA
el: Κρυπτογράφηση βίντεο χρησιμοποιώντας CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο υλικού Crystal HD

en: Cue points
el: Σημεία έναρξης

en: Current Media Information
el: Πληροφορίες τρέχοντος πολυμέσου

en: Current channel:
el: Τρέχον κανάλι:

en: Current media / stream statistics
el: Στατιστικά τρέχοντος πολυμέσου / ροής δεδομένων

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
el: Τρέχουσα ταχύτητα αναπαραγωγής: %1
    Κάντε κλικ για προσαρμογή

en: Current visualization
el: Τρέχουσα απεικόνιση

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Custom &Bookmarks
el: Συνήθεις &σελιδοδείκτες

en: Custom aspect ratios list
el: Προσαρμοσμένη λίστα αναλογιών διαστάσεων

en: Custom crop ratios list
el: Προσαρμοσμένη λίστα αναλογιών αποκοπής

en: Custom options
el: Προσαρμοσμένες επιλογές

en: Custom playback
el: Προσαρμοσμένη αναπαραγωγή

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
el: Προσαρμοσμένος τίτλος για το παράθυρο του βίντεο (σε περίπτωση που το βίντεο δεν είναι ενσωματωμένο στη διεπαφή).

en: Customi&ze Interface...
el: Προσαρμο&γή διεπαφής...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
el: Προσαρμόστε τον αναφορέα HTTP, προσομοιώνοντας ένα προηγούμενο έγγραφο

en: Customize...
el: Προσαρμογή...

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
el: Αποκοπή μίας ζώνη φωτός που προκαλείται από λαμπτήρες φθορισμού (μη τεκμηριωμένη ενότητα).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
el: Αποκοπή της ροής σε τμήματα της δοθείσας διάρκειας, και εξασφάλιση ενός σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων μεταξύ των δύο συνόρων. Έτσι αποφεύγονται οι τεράστιες κορυφές ρυθμού μεταφοράς δεδομένων, ειδικά για τα καρέ αναφοράς.

en: Cycle audio track
el: Περικύκλωση κομματιού ήχου

en: Cycle deinterlace modes
el: Περικύκλωση λειτουργιών αποδιαπλοκής

en: Cycle next program Service ID
el: Περικύκλωση επόμενου προγράμματος Service ID

en: Cycle previous program Service ID
el: Περικυκλώστε το προηγούμενο πρόγραμμα Service ID

en: Cycle source aspect ratio
el: Περικύκλωση αναλογίας διαστάσεων της πηγής

en: Cycle subtitle track
el: Περικύκλωση κομματιού υπότιτλου

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
el: Περικύκλωση μέσα από μία προκαθορισμένη λίστα τύπων αποκοπής.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
el: Περικύκλωση μέσα από μία προκαθορισμένη λίστα αναλογιών διαστάσεων της πηγής.

en: Cycle through audio devices
el: Περικύκλωση συσκευών ήχου

en: Cycle through available audio devices
el: Περικύκλωση διαθέσιμων συσκευών ήχου

en: Cycle through available deinterlace modes.
el: Περικύκλωση διαθέσιμων λειτουργιών αποδιαπλοκής.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
el: Περικύκλωση μέσα από τα διαθέσιμα κομμάτια ήχου (γλώσσες).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
el: Περικυκλώστε τα διαθέσιμα επόμενα προγράμματα Service IDs (SIDs).

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
el: Περικυκλώστε τα διαθέσιμα προηγούμενα πραγράμματα Service IDs (SIDs).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
el: Περικύκλωση μέσα από τα διαθέσιμα κομμάτια υπότιτλων.

en: Cycle video crop
el: Περικύκλωση αποκοπής βίντεο

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Czech
el: Τσεχικά

en: D-Bus control interface
el: Διεπαφή ελέγχου D-Bus

en: DEVICES
el: Συσκευές

en: DMX address for each channel
el: Διεύθυνση DMX για κάθε κανάλι

en: DMX options
el: Επιλογές DMX

en: DRM protected streams are not supported.
el: Οι ροές με DRM προστασία δεν υποστηρίζονται.

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου DTS

en: DTS delay (ms)
el: Καθυστέρηση DTS (msec)

en: DTS dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού εύρους DTS

en: DTS parser
el: Αναλυτής DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DV (Digital Video)

en: DVB adapter
el: Προσαρμογέας DVB

en: DVB device
el: Συσκευή DVB

en: DVB playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής DVB

en: DVB subtitles
el: Υπότιτλοι DVB

en: DVB subtitles decoder
el: Aποκωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: DVB subtitles encoder
el: Kωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι DVB: άτομα με προβλήματα ακοής

en: DVB-S2 parameters
el: Παράμετροι DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
el: Παράμετροι λήψης DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
el: Διασωλήνωση Φυσικού Επιπέδου DVB-T2

en: DVD angle
el: Γωνία DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
el: Τύπος ήχου DVD (χρησιμοποιήσιμος με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG και RAW)

en: DVD device
el: Συσκευή DVD

en: DVD menus
el: Μενού DVD

en: DVD subtitles
el: Υπότιτλοι DVD

en: DVD subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων DVD

en: DVD subtitles packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων DVD

en: DVD with menus
el: DVD με μενού

en: DVD without menus
el: DVD χωρίς μενού

en: DVDRead Input (no menu support)
el: Είσοδος DVDRead (χωρίς υποστήριξη μενού)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να ανοίξει το δίσκο "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να αναγνώσει %d/%d ομάδες δεδομένων σε 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
el: Το DVDRead δεν μπορεί να αναγνώσει την ομάδα δεδομένων %d.

en: DVDnav Input
el: Είσοδος DVDnav

en: DVDnav demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
el: Κατεστραμμένο ή μη ολοκληρωμένο αρχείο AVI

en: Damp
el: Υγρός

en: Dance
el: Χορευτική

en: Danish
el: Δανικά

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: Darkness limit
el: Όριο σκότους

en: Darkness masking
el: Εφαρμογή μάσκας σκότους

en: Data
el: Δεδομένα

en: Data alignment
el: Ευθυγράμμιση δεδομένων

en: Data for the audio callback function.
el: Δεδομένα για τη λειτουργία επανάκλησης ήχου.

en: Data for the get and release functions
el: Δεδομένα για τις λειτουργίες λήψης και αποδέσμευσης

en: Data for the video callback function.
el: Δεδομένα για τη λειτουργία επανάκλησης βίντεο.

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date metadata
el: Μεταδεδομένα ημερομηνίας

en: Day / Month / Year:
el: Ημέρα / Μήνας / Έτος:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
el: Μείωση θορύβου τομέα dct. Προσαρμοστική ψευδο-νεκρή ζώνη. Από 10 έως 1000 φαίνεται πως είναι ένα χρήσιμο εύρος.

en: De-Fullscreen
el: Εγκατάλειψη πλήρους οθόνης

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
el: Απενεργοποίηση του φίλτρου βρόχου απεμπλοκής (μειώνει την ποιότητα).

en: Debanding algorithm
el: Αλγόριθμος αποκέντρωσης

en: Debug Frame Folder
el: Φάκελος πλαισίου αποσφαλμάτωσης

en: Debug logging
el: Καταγραφή συμβάντων αποσφαλμάτωσης

en: Debug mask
el: Μάσκα αποσφαλμάτωσης

en: Decide references on a per partition basis
el: Απόφαση αναφορών σε βάση ανά κατάτμηση

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
el: Η κάρτα σύλληψης DeckLink που θα χρησιμοποιηθεί, εάν υπάρχουν πολλαπλές. Η αρίθμηση των καρτών ξεκινάει από το 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
el: Κάρτα εξόδου DeckLink, αν υπάρχει πολλαπλή. Η αρίθμηση των καρτών αρχίζει από το 0.

en: Decklink Audio Options
el: Επιλογές Ήχου Decklink

en: Decklink Audio Output module
el: Ενότητα εξόδου ήχου DeckLink

en: Decklink General Options
el: Γενικές Επιλογές Decklink

en: Decklink Video Options
el: Επιλογές Βίντεο Decklink

en: Decklink Video Output module
el: Ενότητα εξόδου βίντεο DeckLink

en: DecklinkOutput
el: Έξοδος DeckLink

en: Decode
el: Αποκωδικοποίηση

en: Decode at the demuxer stage
el: Αποκωδικοποίηση στο στάδιο του αποπολυπλέκτη

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
el: Αποκωδικοποίηση καρέ απευθείας στο RPI VideoCore αντί για τη μνήμη υποδοχής.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
el: Αποκωδικοποίηση καρέ απευθείας στο RPI VideoCore αντί για τη μνήμη υποδοχής. Αυτή η επιλογή πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο με το πρόσθετο εξόδου βίντεο MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
el: Το decodebin είναι ένα στοιχείο του περιέκτη, το οποίο μπορείτε να προσθέσετε και να διαχειριστείτε πολλαπλά στοιχεία. Εκτός από την προσθήκη των αποκωδικοποιητών, το decodebin προσθέτει επίσης στοιχειώδεις αναλυτές ροών που μπορεί να δώσουν περισσότερες πληροφορίες, όπως κωδικοποιητές προφίλ, επιπέδου και άλλων χαρακτηριστικών, με τη μορφή της GstCaps (Δυνατότητες ροής) του αποκωδικοποιητή.

en: Decoded
el: Αποκωδικοποιήθηκαν

en: Decoded blocks
el: Αποκωδικοποιημένες ομάδες δεδομένων

en: Decoded format
el: Αποκωδικοποιημένος τύπος

en: Decoders
el: Αποκωδικοποιητές

en: Decoding
el: Αποκωδικοποίηση

en: Decoding X coordinate
el: Συντεταγμένη X αποκωδικοποίησης

en: Decoding Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ αποκωδικοποίησης

en: Decrease
el: Μείωση

en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Decrease scale factor
el: Μείωση συντελεστή κλίμακας

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default (Windows-1252)
el: Προεπιλεγμένη (Windows-1253)

en: Default Caching Level
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη

en: Default DVD angle.
el: Προεπιλεγμένη γωνία DVD.

en: Default Encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
el: Προεπιλεγμένη υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP (σε msec).

en: Default background alpha
el: Προεπιλεγμένο alpha παρασκηνίου

en: Default background color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου εάν η ροή δεδομένων Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Default caching policy
el: Προεπιλεγμένη πολιτική αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
el: Προεπιλεγμένη τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για ροές δεδομένων RTP. Αυτή η τιμή θα πρέπει να ρυθμίζεται σε msec.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
el: Προεπιλεγμένη τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για εξερχόμενες ροές δεδομένων UDP. Αυτή η τιμή θα πρέπει να ρυθμιστεί σε msec.

en: Default devices
el: Προεπιλεγμένες συσκευές

en: Default encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Default font alpha
el: Προεπιλεγμένο alpha γραμματοσειράς

en: Default font color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς που θα χρησιμοποιηθεί εάν η ροή δεδομένων Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Default font description
el: Προεπιλεγμένη περιγραφή γραμματοσειράς

en: Default font effect
el: Προεπιλεγμένο εφέ γραμματοσειράς

en: Default font effect strength
el: Ισχύς προεπιλεγμένου εφέ γραμματοσειράς

en: Default frame rate for chapter import.
el: Προεπιλεγμένος ρυθμός καρέ για εισαγωγή κεφαλαίου.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
el: Προεπιλεγμένη διεπαφή πολυεκπομπής. Αυτή παρακάμπτει τον πίνακα δρομολόγησης.

en: Default optical device
el: Προεπιλεγμένη συσκευή οπτικού δίσκου

en: Default preset setting used
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση προσυντονισμού που χρησιμοποιήθηκε

en: Default replay gain
el: Προεπιλεγμένη απολαβή επανάληψης

en: Default stream
el: Προεπιλεγμένη ροή δεδομένων

en: Default stream output chain
el: Προεπιλεγμένη αλυσίδα εξόδου ροής δεδομένων

en: Default tune setting used
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση συντονισμού που χρησιμοποιήθηκε

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
el: Ορίστε εδώ τη βασική διεύθυνση DMX για κάθε χρήση καναλιού, ή, για το διαχωρισμό των τιμών

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
el: Ορίστε την αναλογία διαστάσεων της εικόνας εισόδου που θα χρησιμοποιηθεί. Η προεπιλεγμένη είναι 4:3

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
el: Ορίστε τα χρώματα του ολισθητή έντασης ήχου
    Ορίζοντας τους 12 αριθμούς χωρισμένους με ένα ';'
    Η προεπιλογή είναι '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Μια εναλλακτική επιλογή μπορεί να είναι '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
el: Ορισμός χρώματος του ολισθητή χρόνου

en: Define the glasses' color scheme
el: Ορίστε το χρωματικό διάγραμμα των γυαλιών

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Ορισμός των PIDs που θα προστεθούν σε κάθε PMT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί ο "Ορισμός PID στην ID του ES".

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
el: Καθορίστε τον σύντομο αλγόριθμο που χρησιμοποιείται όταν προστίθενται αντικείμενα από έναν κατάλογο.

en: Define which screen fullscreen goes
el: Ορίστε σε ποια οθόνη θα γίνεται η λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
el: Ορίζει μία μικρή δυαδική απεικόνιση διαστάσεων 64x48 εικονοστοιχείων, η οποία περιέχει μία κλίση κλίμακας του γκρι

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
el: Ορίζει τη λειτουργία κατανομής bit για το AQ, η προεπιλογή είναι 1
     - 0: Απενεργοποιημένη
     - 1: Τρέχουσα x264 προεπιλεγμένη λειτουργία
     - 2: χρησιμοποιεί log(var)^2 αντί για log(var) και προσπαθεί να προσαρμόσει την ισχύ ανά καρέ

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
el: Ορίζει πόσο συχνά θα αποστέλλονται οι πληροφορίες γραφήματος ράβδων. Αποστέλλει πληροφορίες γραφήματος ράβδων κάθε n πακέτα ήχου (προεπιλογή: 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
el: Ορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες του γραφήματος ράβδων

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
el: Ορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες του γραφήματος ράβδων. 1 εάν οι πληροφορίες πρέπει να αποσταλούν, αλλιώς 0 (η προεπιλογή είναι 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
el: Ορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες για το σιωπηλό συναγερμό.

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
el: Ορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες για το σιωπηλό συναγερμό. 1 εάν οι πληροφορίες πρέπει να αποσταλούν, αλλιώς 0 (η προεπιλογή είναι 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
el: Ορίζει τον προσανατολισμό του κατοπτρικού διαχωρισμού.     Μπορεί να είναι κατακόρυφος ή οριζόντιος

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
el: Ορίζει το μέγεθος της ακτίνας στη βάση των ζωνών, σε εικονοστοιχεία (έναρξη).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Ορίζει τους περιγραφείς του κάθε SDT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί ο "Ορισμός PID στην ID του ES".

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
el: Καθορίζει τον μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων σε Kbps (1000 bits/s) για τη μέθοδο ελέγχου ρυθμού VBR. Εάν δεν οριστεί υπολογίζεται από άλλες πηγές, όπως ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων, το προφίλ, το επίπεδο κλπ.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
el: Ορίζει τον αριθμό των παράλληλων λειτουργιών κωδικοποίησης πριν συγχρονίσουμε το αποτέλεσμα. Μεγαλύτερος αριθμός μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα μία καλύτερη διαμεταγωγή, ανάλογα και με το υλικό. Το MPEG2 χρειάζεται τουλάχιστον 1 εδώ.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
el: Ορίζει την εικονική επιφάνεια της αίθουσας που εξομοιώνεται από το φίλτρο.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
el: Ορίζει ποια επιλογή υπέρβασης χρονικού ορίου θα προστεθεί στη στοιχειοσειρά της ταυτότητας συνεδρίας RTSP. Ο ορισμός της σε ένα αρνητικό αριθμό απομακρύνει εντελώς την επιλογή υπέρβασης χρονικού ορίου. Αυτό χρειάζεται από κάποιους IPTV STB (όπως αυτούς που κατασκευάζονται από την HansunTech), οι οποίοι μπερδεύονται από αυτό. Η προεπιλογή είναι 5.

en: Deinterlace
el: Αποδιαπλοκή

en: Deinterlace chroma skip
el: Παράλειψη αποδιαπλοκής chroma

en: Deinterlace method to use for streaming.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για τη συνεχή ροή δεδομένων.

en: Deinterlace method to use for video processing.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία βίντεο.

en: Deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής

en: Deinterlace module
el: Ενότητα αποδιαπλοκής

en: Deinterlace off
el: Απενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Deinterlace on
el: Ενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Deinterlace the video before encoding.
el: Να γίνει αποδιαπλοκή του βίντεο πριν την κωδικοποίηση.

en: Deinterlace video
el: Αποδιαπλοκή βίντεο

en: Deinterlacing
el: Αποδιαπλοκή

en: Deinterlacing algorithm
el: Αλγόριθμος αποδιαπλοκής

en: Deinterlacing video filter
el: Φίλτρο αποδιαπλοκής βίντεο

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
el: Καθυστέρηση (σε msec) πριν την έναρξη του συμβόλου κράτησης θέσης.

en: Delay (ms)
el: Καθυστέρηση (msec)

en: Delay a stream
el: Καθυστέρηση μιας ροής

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
el: Καθυστέρηση μετά από την οποία τα αντικείμενα SAP διαγράφονται εάν δεν ληφθεί νέα ανακοίνωση.

en: Delay calculation mode
el: Λειτουργία υπολογισμού καθυστέρησης

en: Delay of the ES (ms)
el: Καθυστέρηση της ES (msec)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
el: Καθυστέρηση των DTS (χρονόσημων αποκωδικοποίησης) και PTS (χρονόσημων παρουσίασης) των δεδομένων της ροής, σε σχέση με τα PCR. Αυτό επιτρέπει την ενδιάμεση αποθήκευση εντός του αποκωδικοποιητή πελάτη.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
el: Καθυστέρηση των DTS (χρονόσημων αποκωδικοποίησης) και PTS (χρονόσημων παρουσίασης) των δεδομένων της ροής, σε σχέση με τα SCR. Αυτό επιτρέπει την ενδιάμεση αποθήκευση εντός του αποκωδικοποιητή πελάτη.

en: Delay time
el: Χρόνος καθυστέρησης

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete all the bookmarks
el: Διαγραφή όλων των σελιδοδεικτών

en: Delete segments
el: Διαγραφή τμημάτων

en: Delete segments when they are no longer needed
el: Διαγραφή τμημάτων όταν δεν χρειάζονται πλέον

en: Delete selected profile
el: Διαγραφή επιλεγμένου προφίλ

en: Delete the current profile
el: Διαγραφή του τρέχοντος προφίλ

en: Delete the selected item
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Deletes the selected item
el: Διαγράφει το επιλεγμένο αντικείμενο

en: Delivery system
el: Σύστημα διανομής

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
el: Οι αποπολυπλέκτες χρησιμοποιούνται για να διαχωρίσουν τις "κύριες" ροές δεδομένων (όπως οι ροές δεδομένων ήχου και βίντεο). Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε εάν ο σωστός αποπολυπλέκτης δεν ανιχνεύεται αυτόματα. Δεν θα πρέπει να το ρυθμίσετε ως συνολική επιλογή εκτός εάν πραγματικά ξέρετε τι κάνετε.

en: Demux module
el: Ενότητα αποπολυπλεξίας

en: Demuxed
el: Αποπολυπλεγμένα

en: Demuxed data size
el: Μέγεθος αποπολυπλεγμένων δεδομένων

en: Demuxer
el: Αποπολυπλέκτης

en: Demuxers
el: Αποπολυπλέκτες

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
el: Οι αποπολυπλέκτες χρησιμοποιούνται για το διαχωρισμό των ροών δεδομένων ήχου και εικόνας.

en: Denoiser
el: Αποθορυβοποιητής

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
el: Επιλέξτε από 1 έως 254 κανάλια, ανάλογα με την ποσότητα του υλικού fnordlicht σας

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
el: Ανάλογα με το υλικό MoMoLight σας, επιλέξτε 3 ή 4 κανάλια

en: Descending
el: Φθίνοντα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description metadata
el: Μεταδεδομένα περιγραφής

en: Description of the stream content or information about your channel.
el: Περιγραφή περιεχομένου ροής δεδομένων ή πληροφορίες σχετικά με το κανάλι.

en: Description stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων περιγραφής

en: Desired frame rate for the H264 stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη ροή δεδομένων H264.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη ροή δεδομένων VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη σύλληψη.

en: Desired frame rate for the stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη ροή δεδομένων.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
el: Επιθυμητή λειτουργία βίντεο εισόδου για συλλήψεις DeckLink. Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι ένας κώδικας FOURCC, σε μορφή κειμένου, π.χ. "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
el: Επιθυμητή λειτουργία βίντεο εισόδου. Αφήστε το κενό για αυτόματη αναγνώριση.

en: Desired output mode
el: Επιθυμητή λειτουργία εξόδου

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
el: Επιθυμητή λειτουργία εξόδου για την έξοδο DeckLink. Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι ένας κώδικας FOURCC, σε μορφή κειμένου, π.χ. "ntsc".

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Desktop level hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης επιπέδου επιφάνειας εργασίας

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
el: Προορισμός (URL) που θα χρησιμοποιηθεί για τη ροή δεδομένων. Παρακάμπτει τις παραμέτρους διαδρομής και σύνδεσης

en: Destination Setup
el: Ρύθμιση προορισμού

en: Destination audio codec
el: Codec ήχου προορισμού

en: Destination bridge-in name
el: Όνομα εισόδου γέφυρας προορισμού

en: Destination file:
el: Αρχείο προορισμού:

en: Destination prefix
el: Πρόθεμα προορισμού

en: Destination subtitle codec
el: Codec υποτίτλων προορισμού

en: Destination video codec
el: Codec του βίντεο προορισμού

en: Detailed List
el: Λεπτομερής Λίστα

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
el: Καθορίζει πόσα τμήματα του φάσματος θα υπάρχουν.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
el: Καθορίζει ποιο (αν υπάρχει) βίντεο εμφανίζεται από το φίλτρο πειρτυλίγματος

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Selection
el: Επιλογή συσκευής

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Device properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Device type
el: Τύπος συσκευής

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Devices
el: Συσκευές

en: DiSEqC LNB number
el: Αριθμός DiSEqC LNB

en: Dialog
el: Διάλογος

en: DiffServ Code Point
el: Κωδικοσημείο DiffServ

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
el: Υποστηρίζονται διαφορετικοί αλγόριθμοι επαναδειγματοληψίας. Ο καλύτερος είναι και αργότερος, ενώ ο γρήγορος παρουσιάζει χαμηλή ποιότητα.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
el: Κωδικοσημείο διαφοροποιημένων υπηρεσιών για εξερχόμενες ροές δεδομένων UDP (ή τύπο υπηρεσίας IPv4 ή κατηγορία κίνησης IPv6). Αυτό χρησιμοποιείται για την ποιότητα υπηρεσιών δικτύου.

en: Digital Cinema Package module
el: Επιπρόσθετο Digital Cinema Package

en: Digital Television and Radio
el: Ψηφιακή τηλεόραση και ραδιόφωνο

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
el: Είσοδος ψηφιακού βίντεο (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
el: Ψηφιακή εκπομπή

en: Dirac packetizer
el: Πακετοποιητής Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Dirac που χρησιμοποιεί libschroedinger

en: Dirac video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
el: Κωδικοποιητής βίντεο Dirac που χρησιμοποιεί llibschroedinger

en: Direct MV prediction mode
el: Άμεση λειτουργία πρόβλεψης MV

en: Direct prediction size
el: Μέγεθος άμεσης πρόβλεψης

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
el: Μέγεθος άμεσης πρόβλεψης:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: μικρότερο δυνατό σύμφωνα με το επίπεδο

en: Direct rendering
el: Άμεση αποτύπωση

en: Direct2D video output
el: Έξοδος βίντεο Direct2D

en: Direct3D video output
el: Έξοδος βίντεο Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
el: Απευθείας έξοδος βίντεο DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
el: Αποκωδικοποιητής αντικειμένου DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
el: Κωδικοποιητής αντικειμένου DirectMedia

en: DirectShow input
el: Είσοδος DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
el: Έξοδος βίντεο DirectX 3D (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
el: Επιτάχυνση Βίντεο DirectX (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
el: Έξοδος ήχου DirectX

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Direction of the mirroring
el: Κατεύθυνση του αντικατοπτρισμού

en: Director
el: Σκηνοθέτης

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory index
el: Ευρετήριο καταλόγου

en: Directory or filename where the records will be stored
el: Κατάλογος ή όνομα αρχείου όπου θα αποθηκευτούν οι εγγραφές

en: Directory path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής καταλόγου

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
el: Διαδρομή καταλόγου στον οποίο πρέπει να αποθηκευτούν τα αρχεία εικόνων. Αν δεν οριστεί, τότε οι εικόνες θα αποθηκεύονται αυτόματα στον προσωπικό κατάλογο κάθε χρήστη.

en: Directory sort order
el: Ταξινόμηση καταλόγου

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
el: Κατάλογος που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση των προσωρινών αρχείων χρονικής μετατόπισης.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
el: Ο κατάλογος όπου θα αποθηκεύονται τα στιγμιότυπα των βίντεο.

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable DVD menus
el: Απενεργοποίηση μενού DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
el: Απενεργοποίηση της διαφάνειας των υπότιτλων DVD

en: Disable Disc Menus
el: Απενεργοποίηση μενού DVD

en: Disable arithmetic coding
el: Απενεργοποίηση αριθμητικής κωδικοποίησης

en: Disable for double buffering in software.
el: Ακυρώστε για διπλή ενδιάμεση αποθήκευση στο λογισμικό.

en: Disable screensaver
el: Απενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης

en: Disable the screensaver during video playback.
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.

en: Disc
el: Δίσκος

en: Disc Selection
el: Επιλογή δίσκου

en: Disc caching (ms)
el: Αποθήκευση δίσκου σε κρυφή μνήμη (msec)

en: Disc device
el: Συσκευή δίσκου

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Discarded (corrupted)
el: Απορρίφθηκαν (φθαρμένα)

en: Disclaimer
el: Αποποίηση ευθύνης

en: Disco
el: Ντίσκο

en: Discontinuous Transmission
el: Ασυνεχής μετάδοση

en: Discs
el: Δίσκοι

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display ID
el: Εμφάνιση ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
el: Display ID. Αν δεν καθοριστεί, το κύριο display ID θα χρησιμοποιηθεί.

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις οθόνης

en: Display Source As
el: Προβολή πηγής ως

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
el: Εμφάνιση μιας τροφοδοσίας RSS ή Atom στο βίντεο σας

en: Display aspect ratio
el: Προβολή αναλογίας διαστάσεων

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
el: Εμφάνιση της αναλογίας διαστάσεων μίας κύριας ροής δεδομένων βίντεο

en: Display background cone or art
el: Εμφάνιση κώνου ή τέχνης παρασκηνίου

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
el: Εμφάνιση κώνου παρασκηνίου ή της τρέχουσας τέχνης άλμπουμ όταν δεν γίνεται αναπαραγωγή. Μπορεί να απενεργοποιηθεί για να αποφευχθεί η καύση της οθόνης.

en: Display device
el: Προβολή συσκευής

en: Display feed images if available.
el: Εμφάνιση εικόνων τροφοδοσίας εάν είναι διαθέσιμες.

en: Display locally
el: Τοπική προβολή

en: Display name of the Service
el: Εμφάνιση του ονόματος της υπηρεσίας

en: Display playlist tree
el: Εμφάνιση του δέντρου αναπαραγωγής

en: Display resolution
el: Ανάλυση οθόνης

en: Display size
el: Μέγεθος οθόνης

en: Display stream output
el: Εμφάνιση εξόδου ροής δεδομένων

en: Display text above the video
el: Εμφάνιση κειμένου πάνω από το βίντεο

en: Display the input video
el: Εμφάνιση του βίντεο εισόδου

en: Display the output
el: Εμφάνιση της εξόδου

en: Display the processed video
el: Εμφάνιση του επεξεργασμένου βίντεο

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
el: Εμφάνιση της προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο στην επάνω αριστερά γωνία της οθόνης.

en: Display the stream locally
el: Εμφάνιση της ροής δεδομένων τοπικά

en: Display the title of the video on top of the movie.
el: Προβολή του τίτλου του βίντεο επάνω στην ταινία.

en: Display video in a skinned window if any
el: Εμφάνιση βίντεο σε ένα παράθυρο πρόσοψης εάν υπάρχει

en: Display video snapshot preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο

en: Display while streaming
el: Εμφάνιση κατά τη διάρκεια της συνεχούς ροής δεδομένων

en: Displayed
el: Προβλήθηκαν

en: Displayed frames
el: Εμφανισμένα καρέ

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B- frames used.
el: Απόσταση μεταξύ καρέ κλειδιών I- ή P-· Αν είναι μηδέν, τότε η δομή της ομάδας εικόνων είναι ακαθόριστη. Σημείωση: Αν η απόσταση αναφοράς της ομάδας εικόνων είναι 1, τότε δεν χρησιμοποιούνται καρέ B.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
el: Απόσταση μεταξύ εμπρός αριστερού ηχείου και ακροατή σε μέτρα.

en: Distort mode
el: Λειτουργία διαστρέβλωσης

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
el: Λειτουργία διαστρέβλωσης, μία εκ των "βαθμίδα", "άκρο" και "Hough".

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: Πρώτη έκδοση DivX (χρησιμοποιήσιμη με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: Δεύτερη έκδοση DivX (χρησιμοποιήσιμη με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: Τρίτη έκδοση DivX (χρησιμοποιήσιμη με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: Do not demultiplex
el: Να μη γίνει αποπολυπλεξία

en: Do not open a DOS command box interface
el: Να μην ανοίξει μία διεπαφή πλαισίου εντολών DOS

en: Do not play
el: Να μη γίνει αναπαραγωγή

en: Do not sort the items.
el: Να μην γίνει ταξινόμηση των αντικειμένων.

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
el: Μην προσπαθείτε να μαντέψετε το ρυθμό μεταφοράς δεδομένων ASF. Η ρύθμισή του σας επιτρέπει να ελέγξετε πώς ο Windows Media Player θα αποθηκεύει το περιεχόμενο ροής δεδομένων σε κρυφή μνήμη. Ρυθμίστε το ρυθμό μετάδοσης δεδομένων ήχου και βίντεο σε bytes.

en: Do nothing
el: Μην κάνετε τίποτα

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
el: Θέλετε πραγματικά να τερματίσετε τη συνδρομή σας από το %1;

en: Do you want to download it?
el: Θέλετε να το κατεβάσετε;

en: Do you want to restart the playback where left off?
el: Θέλετε να συνεχίσετε την αναπαραγωγή από το τελευταίο σημείο;

en: Dock fullscreen controller
el: Ελεγκτής πλήρους οθόνης στο Dock

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
el: Τοποθέτηση στο Dock/απομάκρυνση από το Dock του ελεγκτή πλήρους οθόνης προς/από το κάτω μέρος της οθόνης

en: Docked Playlist
el: Μόνιμη λίστα αναπαραγωγής

en: Dolby Surround decoder
el: Αποκωδικοποιητής Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
el: Οι κωδικοποιημένες ροές του Dolby Surround δεν θα αποκωδικοποιηθούν από αυτό το φίλτρο. Η ενεργοποίηση αυτή δεν συνιστάται.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
el: Τομέας/Ομάδα εργασίας που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Don't display any video
el: Να μην εμφανίζεται κανένα βίντεο

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
el: Να μην εμφανίζονται διάλογοι που δεν απαιτούν ενέργεια του χρήστη (Πλαίσιο κρίσιμων σφαλμάτων).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
el: Δεν απαιτείται ένα καρέ - κλειδί πριν από το διαχωρισμό ενός τμήματος. Χρειάζεται μόνο για τον ήχο.

en: Don't show
el: Να μη γίνεται προβολή

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
el: Μη χρησιμοποιείτε τις προεπιλογές, αλλά τις χειροκίνητα καθορισμένες ζώνες. Πρέπει να παράσχετε 10 τιμές μεταξύ -20 και 20 dB, χωρισμένες με κόμμα, π.χ. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
el: Διπλάσιο μέγεθος

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
el: Κάντε διπλό κλικ για αλλαγή.
    Πατήστε το πλήκτρο Delete για αφαίρεση.

en: Double click to get media information
el: Κάντε διπλό κλικ για τη λήψη πληροφοριών πολυμέσου

en: Double click to jump to a chosen time position
el: Κάντε διπλό κλικ για μεταπήδηση σε μία θέση επιλεγμένου χρόνου

en: Down
el: Κάτω

en: Download Cover Art
el: Κατέβασμα τέχνης εξωφύλλου

en: Download Plugin
el: Κατέβασμα εμφυτεύματος

en: Download cover art
el: Κατέβασμα τέχνης εξωφύλλου

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
el: Το κατεβασμένο αρχείο "%s" ήταν φθαρμένο. Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: Downloading ...
el: Λήψη ...

en: Draw bands in the spectrometer
el: Σχεδίαση των ζωνών στο φασματόμετρο

en: Draw peaks in the analyzer
el: Σχεδίαση κορυφών στον αναλυτή

en: Draw the base of the bands
el: Σχεδίαση της βάσης των ζωνών

en: Drawable
el: Σχεδιάσιμο

en: Dream
el: Ονειρική

en: Drop late frames
el: Απόρριψη καθυστερημένων καρέ

en: Drop media here
el: Ρίξτε πολυμέσα εδώ

en: Dropped (discontinued)
el: Παραλείφθηκαν (ασυνεχή)

en: Drum Solo
el: Ντράμ Σόλο

en: Dry
el: Ξηρός

en: Dry Mix
el: Ξηρή μίξη

en: Dry mix
el: Ξηρή μίξη

en: Dual mono
el: Διπλό μονοφωνικό

en: Duet
el: Ντουέτο

en: Dummy
el: Εικονικό

en: Dummy Elements
el: Εικονικά στοιχεία

en: Dummy IFO demux
el: Εικονική αποπολυπλεξία IFO

en: Dummy audio output
el: Εικονική έξοδος ήχου

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
el: Εικονικός codec (να μη γίνει επανακωδικοποίηση, χρήσιμο με όλους τους τύπους ενθυλάκωσης)

en: Dummy decoder
el: Εικονικός αποκωδικοποιητής

en: Dummy encoder
el: Εικονικός κωδικοποιητής

en: Dummy font renderer
el: Εικονικός αποτυπωτής γραμματοσειράς

en: Dummy image chroma format
el: Τύπος του chroma της εικονικής εικόνας

en: Dummy input
el: Εικονική είσοδος

en: Dummy interface
el: Εικονική διεπαφή

en: Dummy stream output
el: Έξοδος εικονικής ροής δεδομένων

en: Dummy video decoder
el: Εικονικός αποκωδικοποιητής βίντεο

en: Dummy video output
el: Έξοδος εικονικού βίντεο

en: Dummy/Raw muxer
el: Εικονικός/Ακατέργαστος πολυπλέκτης

en: Dump decoder
el: Αποκωδικοποιητής κατεκτύπωσης

en: Dump filename
el: Όνομα αρχείου κατεκτύπωσης

en: Dump module
el: Ενότητα κατεκτύπωσης

en: Dump raw input
el: Εικονική ακατέργαστη είσοδος

en: Duplicate current profile for a new profile
el: Αντιγραφή του τρέχοντος προφίλ για νέο προφίλ

en: Duplicate current profile...
el: Αντιγραφή του τρέχοντος προφίλ...

en: Duplicate stream output
el: Δημιουργία αντιγράφου της εξόδου ροής δεδομένων

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
el: Δημιουργήστε αντίγραφα του βίντεο σας σε πολλαπλά παράθυρα ή/και ενότητες εξόδου βίντεο

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Duration in seconds
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα πριν προσομοιωθεί το τέλος ενός αρχείου. Μία αρνητική τιμή σημαίνει απεριόριστο χρόνο αναπαραγωγής.

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
el: Δυναμική προσαρμοστική συνεχής ροή δεδομένων μέσω HTTP

en: Dynamic language setting from teletext
el: Δυναμική ρύθμιση γλώσσας από το teletext

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
el: Η συμπίεση δυναμικού εύρους μετατρέπει τους ήχους μεγάλης έντασης σε πιο απαλούς, και τους απαλούς ήχους σε ήχους μεγαλύτερης έντασης, ώστε να μπορείτε πιο εύκολα να ακούσετε τη ροή δεδομένων σε ένα θορυβώδες περιβάλλον, χωρίς να ενοχλείτε. Εάν απενεργοποιήσετε τη συμπίεση δυναμικού εύρους η αναπαραγωγή θα προσαρμοστεί περισσότερο σε έναν κινηματογράφο ή σε μία αίθουσα ακροάσεων.

en: Dynamic range compressor
el: Συμπιεστής δυναμικού εύρους

en: Dynamic video overlay
el: Δυναμική επικάλυψη βίντεο

en: E&xport
el: Ε&ξαγωγή

en: EBU STL subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
el: Επέκταση EGL για το OpenGL

en: ES ID
el: Ταυτότητα ES

en: Early SKIP detection on P-frames
el: Έγκαιρη ανίχνευση παράλειψης στα P-καρέ

en: Early SKIP detection on P-frames.
el: Έγκαιρη ανίχνευση παράλειψης στα P-κλειδιά.

en: Eastern European (Latin-2)
el: Ανατολικής Ευρώπης (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
el: Ανατολικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Easy Listening
el: Εύκολη Ακρόαση

en: Edge
el: Άκρο

en: Edge visible
el: Ορατό άκρο

en: Edge weightning
el: Στάθμιση άκρων

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: Edit Input
el: Επεξεργασία εισόδου

en: Edit Options
el: Επεξεργασία επιλογών

en: Edit default application settings for network protocols
el: Επεξεργασία προεπιλεγμένων ρυθμίσεων εφαρμογής για πρωτόκολλα δικτύου

en: Edit selected profile
el: Επεξεργασία επιλεγμένου προφίλ

en: Edit settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων

en: Effects
el: Εφέ

en: Effects list
el: Λίστα εφέ

en: Eject the disc
el: Εξαγωγή δίσκου

en: Elapsed time
el: Χρόνος που πέρασε

en: Electronic
el: Ηλεκτρονική

en: Element aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων στοιχείου

en: Elementary Stream ID
el: Ταυτότητα κύριας ροής δεδομένων

en: Elementary stream output
el: Έξοδος κύριας ροής δεδομένων

en: Elements order
el: Σειρά στοιχείων

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
el: Εξάλειψη ορθογώνιων περιοχών χρωματικότητας όταν το PSNR δεν έχει αλλάξει αρκετά (προεπιλογή: 0,0). Η προδιαγραφή H264 συνιστά 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
el: Εξάλειψη ορθογώνιων περιοχών φωτεινότητας όταν το PSNR δεν έχει αλλάξει αρκετά (προεπιλογή: 0,0). Η προδιαγραφή H264 συνιστά -4.

en: Embed the file browser in open dialog
el: Ενσωμάτωση του περιηγητή αρχείων στο διάλογο ανοίγματος

en: Embed the video output in the main interface.
el: Ενσωμάτωση της εξόδου βίντεο στην κύρια διεπαφή.

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Embedded video
el: Ενσωματωμένο βίντεο

en: Embedded window video
el: Βίντεο ενσωματωμένου παραθύρου

en: Emboss
el: Αποτύπωση με ανάγλυφο

en: Empty Playlist
el: Άδειασμα λίστας αναπαραγωγής...

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
el: Ενεργοποίηση άμεσης αποτύπωσης Android  χρησιμοποιώντας αδιαφανείς ενδιάμεσες μνήμες.

en: Enable DVD menus
el: Ενεργοποίηση μενού DVD

en: Enable Global Motion Estimation
el: Ενεργοποίηση εκτίμησης ολικής κίνησης

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων Growl (σε κάθε αλλαγή αντικειμένου λίστας αναπαραγωγηής

en: Enable Last.fm submissions
el: Ενεργοποίηση υποβολών στο Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
el: Ενεργοποίηση Ανάκτησης Μεταδεδομένων

en: Enable OSD
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης στην οθόνη (OSD)

en: Enable On Screen Display (OSD)
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης στην οθόνη (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
el: Ενεργοποίηση εκτίμησης συσχετισμού φάσης

en: Enable SPU stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων SPU

en: Enable Scene Change Detection
el: Ενεργοποίηση ανίχνευσης αλλαγής σκηνής

en: Enable Spatializer
el: Ενεργοποίηση δημιουργού χωρικοποίησης

en: Enable Time-Stretching audio
el: Ενεργοποίηση αλλαγής κλίμακας χρόνου στον ήχο

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
el: Ενεργοποίηση ενός απλού αλγόριθμου μείωσης θορύβου για να μειωθεί το μήκος κωδικοποίησης και ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων, σε βάρος των καρέ χαμηλότερης ποιότητας.

en: Enable a workaround for T23
el: Ενεργοποίηση μιας παράκαμψης για το Τ23

en: Enable adaptive prefiltering
el: Ενεργοποίηση προσαρμοστικού προφιλτραρίσματος

en: Enable afterburner library
el: Ενεργοποίηση βιβλιοθήκης afterburner

en: Enable audio
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: Enable audio stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων ήχου

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
el: Ενεργοποίηση hacks συμβατότητας για υποστήριξη Blu-Ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
el: Ενεργοποίηση αποκλειστικών αλγόριθμων για διαπλεγμένα καρέ.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
el: Ενεργοποίηση ασυνεχούς μετάδοσης (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
el: Ενεργοποίηση συμπιεστή δυναμικού εύρους

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
el: Ενεργοποίηση hacks για υποστήριξη Blu-Ray, αυτό δεν επιβάλλει κάθε πλευρά της συμβατότητας Blu-ray
    π.χ. ανάλυση, ρυθμό καρέ, επίπεδο

en: Enable hierarchical Motion Estimation
el: Ενεργοποίηση ιεραρχικής εκτίμησης κίνησης

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
el: Ενεργοποίηση αλγόριθμων εκτίμησης διαπλεγμένης κίνησης. Αυτό απαιτεί καλύτερη CPU.

en: Enable internal upmixing
el: Ενεργοποίηση εσωτερικής αναβάθμισης μίξης

en: Enable megabass mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας μεγάλου μπάσου

en: Enable multiple quantizers
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών κβαντιστών

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών κβαντιστών ανά υποζώνη (ένας ανά πλοκαδικό κώδικα)

en: Enable noise reduction algorithm.
el: Ενεργοποίηση του αλγόριθμου μείωσης θορύβου.

en: Enable original graphic spectrum
el: Ενεργοποίηση αρχικού γραφικού φάσματος

en: Enable reverberation
el: Ενεργοποίηση αντήχησης

en: Enable software mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας λογισμικού

en: Enable spectral band replication
el: Ενεργοποίηση αντιγραφής φασματικής ζώνης

en: Enable streaming of all ES
el: Ενεργοποίηση της συνεχούς ροής δεδομένων όλων των ES

en: Enable sub-pictures
el: Ενεργοποίηση υποεικόνων

en: Enable subtitles
el: Ενεργοποίηση υπότιτλων

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
el: Ενεργοποίηση του "επίπεδου" αναλυτή φάσματος στο φασματόμετρο.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
el: Ενεργοποίηση του εξολοθρευτή χρώματος, π.χ. μετάβαση σε ασπρόμαυρη εικόνα οποτεδήποτε το σήμα είναι ασθενές.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
el: Ενεργοποιήστε τον εσωτερικό αλγόριθμο αναβάθμισης μίξης (δεν συνιστάται).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
el: Ενεργοποίηση του αλγόριθμου εκτίμησης πριν από την κίνηση.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή εάν εμφανίζονται οι διαγώνιες ρίγες όταν το μέγεθος του παραθύρου είναι ίσο ή μικρότερο από το μέγεθος της ταινίας.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή εάν δεν θέλετε ο ήχος σας να διακόπτεται από τον άλλο ήχο.

en: Enable time stretching audio
el: Ενεργοποίηση ήχου με επέκταση χρόνου

en: Enable transparency effects
el: Ενεργοποίηση εφέ διαφάνειας

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
el: Ενεργοποίηση κβαντισμού trellis (διαστρέβλωση ρυθμού για ομάδες συντελεστών).

en: Enable video
el: Ενεργοποίηση βίντεο

en: Enable video stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων βίντεο

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
el: Ενεργοποίηση ανίχνευσης δραστηριότητας φωνής (VAD). Ενεργοποιείται αυτόματα στη λειτουργία VBR.

en: Enable wallpaper mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας ταπετσαρίας

en: Enable/disable audio rendering.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αποτύπωσης ήχου.

en: Enable/disable video rendering.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αποτύπωσης βίντεο.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
el: Ενεργοποιεί το κόλλημα της εικόνας σε συνεχή ροή δεδομένων MPEG-2. Το κόλλημα της εικόνας συμβαίνει όταν ο υπολογιστής σας δεν είναι αρκετά ισχυρός

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
el: Η ενεργοποίηση αυτού επιτρέπει την επανακωδικοποίηση του κομματιού ήχου εάν υπάρχει κάποιο στη ροή δεδομένων.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
el: Η ενεργοποίηση αυτού επιτρέπει την επανακωδικοποίηση του κομματιού βίντεο εάν υπάρχει κάποιο στη ροή δεδομένων.

en: Encap. format
el: Τύπος ενθυλάκωσης

en: Encapsulation
el: Ενθυλάκωση

en: Encapsulation Method
el: Μέθοδος ενθυλάκωσης

en: Encapsulation format
el: Τύπος ενθυλάκωσης

en: Encoded by
el: Κωδικοποίηση με

en: Encoder
el: Κωδικοποιητής

en: Encoder Algorithm to use
el: Αλγόριθμος κωδικοποιητή που θα χρησιμοποιηθεί

en: Encoder Profile
el: Προφίλ κωδικοποιητή

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Encoding X coordinate
el: Συντεταγμένη X κωδικοποίησης

en: Encoding Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ κωδικοποίησης

en: Encoding complexity
el: Πολυπλοκότητα κωδικοποίησης

en: Encoding parameters
el: Παράμετροι κωδικοποίησης

en: Encoding quality
el: Ποιότητα κωδικοποίησης

en: Encrypted connexion
el: Κωδικοποιημένη σύνδεση

en: End
el: Τέλος

en: End-Blue
el: Τέλος-μπλε

en: End-Fadesteps
el: Τέλος-βήματα αποχρωματισμού

en: End-Green
el: Τέλος-πράσινο

en: End-Red
el: Τέλος-κόκκινο

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
el: Επιβολή μιας κωδικοποίησης σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR) αντί για την προεπιλεγμένη κωδικοποίηση μεταβλητού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
el: Επιβολή μιας ποιότητας μεταξύ 1.0 (χαμηλή) και 10.0 (υψηλή).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
el: Επιβάλλετε μία ποιότητα μεταξύ 1 (χαμηλή) και 10 (υψηλή) αντί να καθορίσετε ένα συγκεκριμένο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων. Αυτό θα παράγει μία ροή δεδομένων VBR.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
el: Επιβολή ευθυγράμμισης του βίντεο εντός του παραθύρου του. Από προεπιλογή (0) θα κεντραριστεί (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, όπως 6=4+2 που σημαίνει επάνω-δεξιά).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του γραφήματος ράβδων (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω- δεξιά).

en: Enforce the complexity of the encoder.
el: Επιβολή πολυπλοκότητας του κωδικοποιητή.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Επιβάλλετε τη θέση του λογότυπου στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω-δεξιά).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
el: Επιβολή μέγιστου ρυθμού μετάδοσης δεδομένων VBR

en: Enforce the mode of the encoder.
el: Επιβολή της λειτουργίας του κωδικοποιητή.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
el: Επιβάλλει την ευθυγράμμιση όλων των μονάδων πρόσβασης στα όρια του PES. Η απενεργοποίηση αυτού ίσως εξοικονομήσει κάποιο εύρος ζώνης αλλά θα εισάγει ασυμβατότητες.

en: English
el: Αγγλικά

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
el: Τοποθετήστε αντικείμενα στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής στη λειτουργία μίας υπόστασης

en: Enter URL here...
el: Εισάγετε το URL εδώ...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
el: Εισάγετε το URL του podcast στο οποίο θέλετε να γίνετε συνδρομητής:

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
el: Εισάγετε εδώ ένα URL για να ανοίξετε τη ροή δεδομένων δικτύου. Για να ανοίξετε τις ροές δεδομένων RTP ή UDP, κάντε κλικ στο αντίστοιχο κουμπί από κάτω.

en: Enter a name for the new preset:
el: Εισάγετε ένα όνομα για την νέα προεπιλογή:

en: Enter a name for the new profile:
el: Εισάγετε ένα όνομα για το νέο προφίλ

en: Enter a new name for the directory:
el: Εισάγετε όνομα για τον κατάλογο:

en: Enter a new name for the folder:
el: Εισάγετε όνομα για το φάκελο:

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
el: Εισάγετε όρο για αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής. Τα αποτελέσματα θα επιλεγούν στον πίνακα.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
el: Είτε εισάγετε μία έγκυρη διαδρομή είτε χρησιμοποιήστε το κουμπί "Επιλογή" για να επιλέξετε μία τοποθεσία.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
el: Είτε εισάγετε μία έγκυρη διαδρομή είτε χρησιμοποιήστε το κουμπί "Επιλογή..." για να επιλέξετε μία τοποθεσία.

en: Enter name for new directory:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο κατάλογο:

en: Enter name for new folder:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο φάκελο:

en: Enter the address of the computer to stream to.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση του υπολογιστή στον οποίο θα κατευθύνεται η ροή δεδομένων.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
el: Εισάγετε τη λίστα των podcasts προς ανάκτηση, χωρισμένη με "|" (αγωγός).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
el: Εισάγετε τις τοπικές διευθύνσεις στις οποίες θέλετε να ακούσετε αιτήματα. Μην εισάγετε τίποτα εάν θέλετε να ακούσετε σε όλες τις διεπαφές του δικτύου. Αυτό γενικά είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. Άλλοι υπολογιστές θα μπορούν μετά να έχουν πρόσβαση στη ροή δεδομένων της διεύθυνσης http://yourip:8080 από προεπιλογή.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
el: Εισάγετε τις τοπικές διευθύνσεις στις οποίες θέλετε να ακούσετε αιτήματα. Μην εισάγετε τίποτα εάν θέλετε να ακούσετε σε όλες τις διεπαφές του δικτύου. Αυτό γενικά είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. Άλλοι υπολογιστές θα μπορούν μετά να έχουν πρόσβαση στη ροή δεδομένων της διεύθυνσης mms://yourip:8080 από προεπιλογή.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
el: Εισάγετε σε αυτό το πεδίο τη διεύθυνση πολυεκπομπής στην οποία θα αποστείλετε τη ροή δεδομένων. Αυτή πρέπει να είναι μία διεύθυνση IP μεταξύ 224.0.0.0 και 239.255.255.255. Για μία ιδιωτική χρήση, εισάγετε μία διεύθυνση που αρχίζει από 239.255.

en: Entries
el: Καταχωρήσεις

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Episode
el: Επεισόδιο

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Equalizer preset
el: Προρύθμισης ισοσταθμιστή

en: Equalizer with 10 bands
el: Ισοσταθμιστής με 10 μπάντες

en: Erase
el: Διαγραφή

en: Erase video filter
el: Διαγραφή φίλτρου βίντεο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error resilience
el: Ανοχή σφάλματος

en: Error while saving meta
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των μεταδεδομένων

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
el: Σφάλμα: το `goto' απαιτεί ένα όρισμα μεγαλύτερο του μηδενός.

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Errors and Warnings
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις

en: Errors and Warnings...
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις...

en: Esperanto
el: Εσπεράντο

en: Esperanto (Latin-3)
el: Εσπεράντο (Latin-3)

en: Essential
el: Απαραίτητο

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Ethnic
el: Έθνικ

en: Euro-Techno
el: Euro-techno

en: Every
el: Κάθε

en: Executive Producer
el: Εκτελεστικός Παραγωγός

en: Exhaustive help for VLC and its modules
el: Εξαντλητική βοήθεια για το VLC και τις ενότητες του

en: Existing playlist item
el: Υπάρχον αντικείμενο λίστας αναπαραγωγής

en: Exit fullscreen
el: Έξοδος από την πλήρη οθόνη

en: Exit if there are no more items in the playlist.
el: Έξοδος εάν δεν υπάρχουν άλλα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Expand
el: Επέκταση

en: Expand Node
el: Επέκταση κόμβου

en: Expanding Spacer
el: Πλήκτρο επεκτεινόμενου διαστήματος

en: Expanding background cone or art.
el: Επέκταση κώνου ή τέχνης παρασκηνίου.

en: Experimental
el: Πειραματική

en: Export (include insecure ciphers)
el: Εξαγωγή (συμπερίληψη ανασφαλών κρυπτογραφημάτων)

en: Export SDP as file
el: Εξαγωγή SDP ως αρχείο

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
el: Επεκτείνετε τη διάρκεια των υποτίτλων με αυτή την τιμή.
    Ρυθμίστε το στο 0 για απενεργοποίηση.

en: Extended M3U
el: Εκτεταμένο M3U

en: Extended panel
el: Εκτεταμένο πλαίσιο

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
el: Επέκταση μέσω της οποίας θα χρησιμοποιηθεί η ανοιχτή βιβλιοθήκη γραφικών (OpenGL).

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
el: Οι επεκτάσεις φέρνουν διάφορες βελτιώσεις. Ελέγξτε τις περιγραφές για περισσότερες λεπτομέρειες

en: Extra I-frames aggressivity
el: Επιθετικότητα επιπρόσθετων I-καρέ

en: Extra PMT
el: Επιπρόσθετο PMT

en: Extra interface modules
el: Επιπρόσθετες ενότητες διεπαφών

en: Extra media
el: Επιπρόσθετα πολυμέσα

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
el: Σε αυτό το πλαίσιο προβάλλονται επιπρόσθετα μεταδεδομένα και άλλες πληροφορίες.

en: Extract
el: Αποσυμπίεση

en: Extract RGB component video filter
el: Εξαγωγή φίλτρου βίντεο συστατικού RGB

en: Extracted Image Height
el: Ύψος εξαγόμενης εικόνας

en: Extracted Image Width
el: Πλάτος εξαγόμενης εικόνας

en: EyeTV input
el: Είσοδος EyeTV

en: EyeTV is not launched
el: Η EyeTV δεν εκκινήθηκε

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
el: Αριθμός προγράμματος EyeTV, ή χρησιμοποίηση 0 για το τελευταίο κανάλι, -1 για είσοδο S-video, -2 για σύνθετη είσοδο

en: FDK-AAC Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου FDK-AAC

en: FEC code rate
el: Ρυθμός κώδικα FEC

en: FFT window
el: Παράθυρο FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
el: Αλυσίδες φίλτρων μετεπεξεργασίας FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
el: Το FIFO το οποίο θα αναγνωστεί για εντολές

en: FIFO which will be written to for responses
el: FIFO το οποίο θα εγγραφεί για αποκρίσεις

en: FLAC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
el: O FLAC είναι ένας codec ήχου χωρίς απώλειες (χρήσιμος με OGG και RAW)

en: FM radio
el: Ραδιόφωνο FM

en: FOURCC code of raw input format
el: Κώδικας FOURCC του τύπου ακατέργαστης εισόδου

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
el: Κώδικας FOURCC του τύπου της ακατέργαστης εισόδου. Είναι μία στοιχειοσειρά τεσσάρων χαρακτήρων.

en: FPS
el: FPS (Καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: FTP account
el: Λογαριασμός FTP

en: FTP input
el: Είσοδος FTP

en: FTP password
el: Κωδικός χρήστη FTP

en: FTP upload output
el: Έξοδος ανεβάσματος FTP

en: FTP user name
el: Όνομα χρήστη FTP

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Failed to open "%s" for writing
el: Αποτυχία ανοίγματος "%s" για εγγραφή

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
el: Απέτυχε η εκκίνηση της αναπαραγωγής bluray. Παρακαλώ δοκιμάστε χωρίς την υποστήριξη μενού.

en: Fake TTY
el: Ψευδές ΤΤΥ

en: Fallback to placeholder stream when out of data
el: Επανάκληση στη ροή δεδομένων του συμβόλου κράτησης θέσης όταν δεν υπάρχουν δεδομένα

en: Faroese
el: Νησιών Φερόες

en: Fast
el: Γρήγορο

en: Fast bilinear
el: Γρήγορη διγραμμική

en: Fast seek
el: Γρήγορη αναζήτηση

en: Faster
el: Πιο γρήγορα

en: Faster (fine)
el: Πιο γρήγορα (ακριβής ρύθμιση)

en: Favor speed over precision while seeking
el: Να ευνοείται η ταχύτητα έναντι της ακρίβειας κατά την αναζήτηση

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Feed URLs
el: Τροφοδοσία των URL

en: Feed images
el: Τροφοδοσία εικόνων

en: Feedback gain
el: Απολαβή ανάδρασης

en: Fetch Meta Data
el: Λήψη μεταδεδομένων

en: Fetch artwork using lua scripts
el: Λήψη έργου τέχνης με τη χρήση σεναρίων lua

en: Fetch meta data using lua scripts
el: Λήψη μεταδεδομένων με τη χρήση σεναρίων lua

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
el: Η κωδικοποίηση πεδίου είναι εκεί όπου τα διαπλεγμένα πεδία κωδικοποιούνται ξεχωριστά, σε αντίθεση με ένα ψευδο-προοδευτικό πλαίσιο

en: Fijian
el: Νησιών Φίτζι

en: File
el: Αρχείο

en: File Format:
el: Τύπος αρχείου:

en: File Selection
el: Επιλογή αρχείου

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: File associations
el: Συσχετίσεις αρχείων

en: File audio output
el: Έξοδος αρχείου

en: File caching (ms)
el: Αποθήκευση αρχείου σε κρυφή μνήμη (msec)

en: File containing the 16 bytes encryption key
el: Αρχείο που περιέχει το 16 bytes κλειδί κρυπτογράφησης

en: File corrupted
el: Φθαρμένο αρχείο

en: File could not be verified
el: Αδυναμία επαλήθευσης του αρχείου

en: File dumper
el: Κατεκτυπωτής αρχείου

en: File extensions association
el: Συσχετίσεις επεκτάσεων αρχείων

en: File input
el: Είσοδος αρχείου

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
el: Το αρχείο διαβάζεται όταν αρχίζει το τμήμα και υποτίθεται ότι είναι του τύπου: key-uri\nkey-file. Το αρχείο διαβάζεται στο άνοιγμα του τμήματος και οι τιμές χρησιμοποιούνται σε αυτό το τμημα.

en: File logging
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File names:
el: Ονόματα αρχείων:

en: File not verifiable
el: Μη επαληθευμένο αρχείο

en: File reading failed
el: Η ανάγνωση του αρχείου απέτυχε

en: File stream output
el: Αρχειοθέτηση ροής δεδομένων εξόδου

en: File that will be used to configure the projectM module.
el: Το αρχείο που θα χρησιμοποιηθεί για να ρυθμίσει την ενότητα projectM.

en: File to read the marquee text from.
el: Αρχείο από το οποίο θα γίνεται η ανάγνωση του κειμένου μαρκίζας.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
el: Αρχείο στο οποίο θα γράφονται τα δείγματα ήχου.("-" για stdout

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
el: Αρχείο όπου το vlc θα διαβάσει το key-uri και το keyfile-location

en: File/Directory
el: Αρχείο/Κατάλογος

en: File/Folder
el: Αρχείο/Φάκελος

en: Filebrowser starting point
el: Αφετηρία περιηγητή αρχείων

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename for 2 pass stats file
el: Όνομα αρχείου στατιστικών 2 περασμάτων

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
el: Όνομα αρχείου για το αρχείο στατιστικών 2 περασμάτων για κωδικοποίηση πολλαπλών περασμάτων.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
el: Όνομα αρχείου για τη ρύθμιση του βοηθού ροής δεδομένων dst, dst=σύνδεση+'/'+διαδρομή, η παράμετρος dst-το παρακάμπτει

en: Filename for the font you want to use
el: Όνομα αρχείου για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Filename of AtmoWin*.exe
el: Όνομα αρχείου του AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Filename to look for album art in current directory
el: Όνομα αρχείου για αναζήτηση τέχνης άλμπουμ στον τρέχοντα κατάλογο

en: Files
el: Αρχεία

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
el: Αρχεία με αυτές τις επεκτάσεις δεν θα προστεθούν στη λίστα αναπαραγωγής όταν ανοίγει ένας κατάλογος.
    Αυτό είναι χρήσιμο εάν προσθέτετε καταλόγους που περιέχουν αρχεία λίστας αναπαραγωγής για παράδειγμα. Χρησιμοποιήστε μία λίστα επεκτάσεων χωρισμένη με κόμματα.

en: Film Grain
el: Κόκκος φιλμ

en: Film NTSC (IVTC)
el: Ταινία NTSC (IVTC)

en: Filter
el: Φιλτράρισμα

en: Filter Smoothness
el: Ομαλότητα φίλτρου

en: Filter length (ms)
el: Μήκος φίλτρου (msec)

en: Filter smoothness (%)
el: Ομαλότητα φίλτρου (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
el: Φιλτράρισμα του ήχου δύο φορές. Αυτό προσφέρει πιο έντονο αποτέλεσμα.

en: Filter threshold
el: Κατώφλι φίλτρου

en: Filter threshold (%)
el: Κατώφλι φίλτρου (%)

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Find meta data using audio fingerprinting
el: Εύρεση μεταδεδομένων χρησιμοποιώντας λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων ήχου

en: Find more addons online
el: Βρείτε περισσότερα πρόσθετα στο διαδίκτυο

en: Find: %s
el: Εύρεση: %s

en: Finish
el: Τερματισμός

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: First Entry Point
el: Πρώτο σημείο καταχώρησης

en: First Play
el: Πρώτη αναπαραγωγή

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
el: Η πρώτη παράμετρος ελέγχει εάν το RD είναι ανοικτό (subme>=6) ή κλειστό.
    Η δεύτερη παράμετρος ελέγχει εάν, το Trellis χρησιμοποιείται σε ψυχοοπτική βελτιστοποίηση, από προεπιλογή είναι κλειστή

en: Fit to Screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Fix HDTV height
el: Διόρθωση ύψους HDTV

en: Fix when necessary
el: Επιδιόρθωση όταν χρειαστεί

en: Fixed quantizer scale
el: Προκαθορισμένη κλίμακα κβαντιστή

en: Fixing AVI Index...
el: Επιδιόρθωση ευρετηρίου AVI...

en: Flac audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Flac

en: Flat
el: Μουσική ύφεση

en: Flat Button
el: Επίπεδο κουμπί

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip the picture horizontally.
el: Οριζόντια αναστροφή της εικόνας.

en: Flip the picture vertically.
el: Κατακόρυφη αναστροφή της εικόνας.

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Float on Top
el: Επίπλευση στην κορυφή

en: FluidSynth MIDI synthesizer
el: Συνθέτης MIDI FluidSynth

en: Folder
el: Φάκελος

en: Folder meta data
el: Μεταδεδομένα φακέλου

en: Folk
el: Παραδοσιακό

en: Folk-Rock
el: Παραδοσιακό-Ροκ

en: Folklore
el: Φολκλόρ

en: Follow the mouse
el: Ακολούθηση του ποντικιού

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
el: Ακολούθηση του ποντικιού κατά τη σύλληψη μίας υποοθόνης.

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Properties
el: Ιδιότητες γραμματοσειράς

en: Font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Font family for the font you want to use
el: Οικογένεια γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Font file for the font you want to use
el: Αρχείο γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Font menu
el: Γραμματοσειρά μενού

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font size in pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε εικονοστοιχεία

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
el: Μέγεθος γραμματοσειράς, σε εικονοστοιχεία. Το προεπιλεγμένο είναι -1 (χρησιμοποιήστε το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς).

en: Font size, pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε εικονοστοιχεία

en: Font used for the menus
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για τα μενού

en: Font used for the titles
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για τους τίτλους

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I- frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
el: Για το H.264, το IdrInterval ορίζει το διάστημα καρέ IDR από άποψη καρέ I· αν το IdrInterval=0, τότε κάθε καρέ I είναι ένα καρέ IDR. Αν το IdrInterval=1, τότε οποιοδήποτε άλλο κλειδί I-frame είναι καρέ IDR κλπ. Για το MPEG2, το IdrInterval ορίζει το διάστημα κεφαλίδας ακολουθίας από άποψη καρέ I. Αν το IdrInterval=N, το SDK εισάγει την κεφαλίδα ακολουθίας πριν από κάθε νιοστό καρέ I. Αν το IdrInterval=0 (προεπιλογή), τότε το SDK εισάγει την κεφαλίδα ακολουθίας μία φορά, στην αρχή της ροής δεδομένων.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
el: Για στερεοσκοπικά βίντεο ορίστε την διάταξη των καρέ:
     0: σκακιέρα - τα εικονοστοιχεία είναι εναλλακτικά Α και Δ
     1: εναλλαγή στηλών - Α και Δ διαπλέκονται με στήλη
     2: εναλλαγή γραμμών - Α και Δ διαπλέκονται με γραμμή
     3: πλευρά με πλευρά - Α είναι στα αριστερά, Δ στα δεξιά
     4: πάνω κάτω - Α πάνω, Δ κάτω
     5: εναλλαγή καρέ - μία προβολή ανά καρέ

en: Force Aspect Ratio
el: Επιβολή αναλογίας διαστάσεων

en: Force Profile
el: Επιβολή προφίλ

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
el: Επιβολή κωδικοποίησης σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
el: Επιβολή μιας συγκεκριμένης ποιότητας κωδικοποίησης μεταξύ 0,0 (υψηλή) και 50,0 (χαμηλή), αντί του καθορισμού ενός συγκεκριμένου ρυθμού μετάδοσης δεδομένων. Αυτό θα παράγει μια ροή δεδομένων VBR.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
el: Επιβολή αυστηρής συμμόρφωσης με το πρότυπο κατά την κωδικοποίηση (αποδεκτές τιμές: -2 έως 2).

en: Force bold
el: Επιβολή έντονων

en: Force chroma (Use carefully)
el: Επιβολή Chroma (Χρησιμοποιήστε με προσοχή)

en: Force chroma. This is a four character string.
el: Επιβολή chroma. Είναι μία στοιχειοσειρά τεσσάρων χαρακτήρων.

en: Force detection of Dolby Surround
el: Επιβολή ανίχνευσης Dolby Surround

en: Force index creation
el: Επιβολή δημιουργίας ευρετηρίου

en: Force interleaved method
el: Επιβολή εναλλασσόμενης μεθόδου

en: Force multicast RTP via RTSP
el: Επιβολή πολυεκπομπής RTP μέσω RTSP

en: Force number of slices per frame
el: Επιβολή αριθμού τεμαχίων ανά καρέ

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
el: Επιβολή ορθογώνιων τμημάτων και αυτό παρακάμπτεται από άλλες επιλογές τεμαχισμού

en: Force selection of all streams
el: Επιβολή επιλογής όλων των συνεχών ροών δεδομένων

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
el: Επιβολή παράλειψης καρέ για να επιταχυνθεί η κωδικοποίηση (-1=Καθόλου, 0=Προεπιλογή, 1=Καρέ B, 2=Καρέ P, 3=Καρέ B+P, 4=όλα τα καρέ).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
el: Επιβολή παράλειψης του idct για να επιταχυνθεί η αποκωδικοποίηση γα τύπους καρέ (-1=Καθόλου, 0=Προεπιλογή, 1=Καρέ B, 2=Καρέ P, 3=Καρέ B+P, 4=όλα τα καρέ).

en: Force subtitle position
el: Επιβολή θέσης υπότιτλων

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
el: Να επιβληθεί στην έξοδο βίντεο DirectShow η χρήση ενός συγκεκριμένου τύπου chroma (π.χ. I420 (προεπιλογή), RV24, κλπ)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
el: Να επιβληθεί στην είσοδο βίντεο DirectShow η χρήση ενός συγκεκριμένου ρυθμού καρέ (π.χ. το 0 είναι η προεπιλογή, 25, 29.97, 50, 59.94, κλπ.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Επιβολή στον αποτυπωτή SD να χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο τύπο chroma αντί να προσπαθήσει να βελτιώσει τις αποδόσεις χρησιμοποιώντας το πιο αποτελεσματικό.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
el: Επιβολή στη συσκευή βίντεο Video4Linux2 να χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο τύπο chroma (π.χ. I420 ή I422 για ανεπεξέργαστες εικόνες, MJPG για συμπιεσμένη είσοδο M-JPEG) (Πλήρης λίστα: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Επιβάλλετε στην εικονική έξοδο βίντεο να δημιουργήσει εικόνες χρησιμοποιώντας ένα καθορισμένο chroma, αντί να προσπαθήσει να βελτιώσει τις επιδόσεις χρησιμοποιώντας το πιο αποτελεσματικό.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
el: Επιβολή της διεπαφής rc να χρησιμοποιήσει το stdin σαν να ήταν ένα TTY.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
el: Επιβολή καθορισμένου αριθμού διαδοχικών καρέ B που θα χρησιμοποιηθούν, εκτός πιθανόν πριν από κλειδί I. Το εύρος είναι από 0 έως 2.

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
el: Επιβολή του τύπου υποτίτλων. Επιλέγοντας "αυτόματα" σημαίνει αυτόματη ανίχνευση και θα πρέπει να δουλεύει πάντα.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου chroma. Χρησιμοποιείστε YUVA εάν σχεδιάζετε να χρησιμοποιήσετε την Alphamask ή το φίλτρο βίντεο Bluescreen.

en: Force update of this dialog's values
el: Επιβολή ενημέρωσης των τιμών αυτού του διαλόγου

en: Force use of a specific avformat muxer.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου πολυπλέκτη avformat.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου chroma για την έξοδο. Η προεπιλογή είναι I420.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
el: Επιβολή χρήσης συγκεκριμένου chroma για την έξοδο. Το προεπιλεγμένο είναι το RGB32.

en: Force window style:
el: Επιβολή στυλ παραθύρου:

en: Forced chroma
el: Επιβολή chroma

en: Forces the audio language
el: Επιβολή της γλώσσας ήχου

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
el: Επιβάλλει τη γλώσσα ήχου για την πολυπλεξία εξόδου. Κωδικός τριών γραμμάτων ISO639. Η προεπιλογή είναι 'eng'.

en: Form
el: Μορφή

en: Format
el: Τύπος

en: Format name
el: Όνομα τύπου

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
el: Τύπος των εικόνων εξόδου (png, jpg, ...).

en: Format time and date
el: Διαμόρφωση ώρας και ημερομηνίας

en: Format to use in the playlist's "author" field.
el: Τύπος που θα χρησιμοποιηθεί στο πεδίο "συντάκτης" της λίστας αναπαραγωγής.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
el: Τύπος που θα χρησιμοποιηθεί στο πεδίο "τίτλος" της λίστας αναπαραγωγής.

en: Formatted Subtitles
el: Διαμορφωμένοι υπότιτλοι

en: Forward
el: Εμπρός

en: Forward Cookies
el: Προώθηση Cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
el: Προώθηση cookies μέσω ανακατευθύνσεων http.

en: Frame By Frame
el: Καρέ - καρέ

en: Frame Rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Frame buffer depth
el: Βάθος της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Frame buffer file
el: Αρχείο ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Frame buffer height
el: Ύψος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Frame buffer segment ID
el: Ταυτότητα τμήματος της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Frame buffer width
el: Πλάτος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Frame by frame
el: Καρέ - καρέ

en: Frame delay (ms)
el: Καθυστέρηση ρυθμού καρέ (msec)

en: Frame packing
el: Πακετάρισμα καρέ

en: Frame rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Frame rate of a video elementary stream
el: Ρυθμός καρέ μίας κύριας ροής δεδομένων βίντεο

en: Frame rate of the elementary stream produced.
el: Ρυθμός καρέ της παραγόμενης στοιχειώδους ροής δεδομένων.

en: Frame size
el: Μέγεθος καρέ

en: Framebuffer device
el: Συσκευή ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
el: Συσκευή ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου που θα χρησιμοποιηθεί για την αποτύπωση (συνήθως /dev/fb0).

en: Framebuffer input
el: Είσοδος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Framebuffer resolution to use
el: Ανάλυση της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου που θα χρησιμοποιηθεί

en: Framebuffer uses hw acceleration
el: Η ενδιάμεση μνήμη πλαισίου χρησιμοποιεί επιτάχυνση υλικού

en: Framecount to use on frametype lookahead
el: Αρίθμηση καρέ που θα χρησιμοποιηθεί για την προνοητικότητα τύπου καρέ

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
el: Αρίθμηση πλαισίου που θα χρησιμοποιηθεί στη μέριμνα του τύπου πλαισίου. H τρέχουσα προεπιλογή μπορεί να προκαλέσει θέματα συγχρονισμού στη μη πολυπλέξιμη έξοδο, όπως η έξοδος rtsp χωρίς πολυπλεξία ts

en: Frames per Second
el: Καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: Freetype2 font renderer
el: Αποτυπωτής γραμματοσειράς Freetype2

en: Freeze
el: Παύση

en: Freezing interactive video filter
el: Πάυση του διαδραστικού φίλτρου βίντεο

en: French
el: Γαλλικά

en: Freq 1 (Hz)
el: Συχνότητα 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
el: Συχνότητα 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
el: Συχνότητα 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
el: Συχνότητα 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
el: Συχνότητα 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
el: Συχνότητα 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 3 (dB)

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Frequency (Hz)
el: Συχνότητα (Hz)

en: Frisian
el: Φριζικά

en: From
el: Από

en: Fuchsia
el: Φούξια

en: Full URL to put in index file
el: Πλήρες URL που θα τοποθετηθεί στο αρχείο ευρετηρίου

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
el: Πλήρες URL που θα τοποθετηθεί στο αρχείο ευρετηρίου. Χρησιμοποιήστε τα # για να αντιπροσωπεύσετε τον αριθμό τμήματος

en: Full Volume
el: Πλήρης ένταση ήχου

en: Full bass
el: Με πλήρη μπάσα

en: Full bass and treble
el: Με πλήρη μπάσα και πρίμα

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
el: Πλήρης διαδρομή των αρχείων εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί. Ο τύπος είναι <εικόνα>[,<καθυστέρηση σε msec>[,<alpha>]][;<εικόνα>[,<καθυστέρηση>[,<alpha>]]][;...]. Εάν έχετε μόνο ένα αρχείο, απλά εισάγετε το όνομά του.

en: Full treble
el: Με πλήρη πρίμα

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Fullscreen Controller
el: Ελεγκτής πλήρους οθόνης

en: Fullscreen Video Device
el: Συσκευή βίντεο πλήρους οθόνης

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
el: Ευαισθησία ποντικιού για τον ελεγκτή πλήρους οθόνης

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0.1 και 1

en: Fullscreen video output
el: Έξοδος βίντεο πλήρους οθόνης

en: Funk
el: Φανκ

en: G.711 decoder
el: Αποκωδικοποιητής G.711

en: G.711 encoder
el: Κωδικοποιητής G.711

en: GLX extension for OpenGL
el: Επέκταση GLX για το OpenGL

en: GNU TLS server
el: Εξυπηρετητής GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
el: Ασφάλεια στρώματος μεταφοράς GnuTLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
el: Έξοδος βίντεο της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου GNU/Linux

en: GOP length
el: Μήκος GOP

en: GOP structure
el: Δομή GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
el: Η δομή GOP που χρησιμοποιήθηκε για την κωδικοποίηση της ακολουθίας βίντεο

en: GPU affinity
el: GPU συνάφεια

en: GStreamer Based Decoder
el: GStreamer Βασισμένος Αποκωδικοποιητής

en: Gaelic (Scots)
el: Γαελικά (Σκωτικά)

en: Gain
el: Απολαβή

en: Gain control filter
el: Φίλτρο ελέγχου απολαβής

en: Gain multiplier
el: Πολλαπλασιαστής απολαβής

en: Gain on Feedback loop
el: Απολαβή στο βρόχο ανάδρασης

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Game mode
el: Λειτουργία παιχνιδιού

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Gamma (Blue) correction
el: Διόρθωση γάμμα (μπλε)

en: Gamma (Green) correction
el: Διόρθωση γάμμα (πράσινο)

en: Gamma (Red) correction
el: Διόρθωση γάμμα (κόκκινο)

en: Gamma adjust.
el: Προσαρμογή γάμμα.

en: Gathering stream output
el: Συλλογή εξόδου ροής δεδομένων

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
el: Προσαρμοστικό φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων Gauss

en: Gaussian Blur
el: Θόλωση Gauss

en: Gaussian Low Pass Filter
el: Φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων Gauss

en: Gaussian blur video filter
el: Φίλτρο βίντεο για θόλωση Gauss

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
el: Τυπική απόκλιση Gauss. Η θόλωση θα λάβει υπόψη της εικονοστοιχεία έως 3σ μακριά σε οποιαδήποτε κατεύθυνση.

en: Gaussian's std deviation
el: Τυπική απόκλιση Gauss

en: General
el: Γενικά

en: General Audio
el: Γενική ήχου

en: General audio settings
el: Γενικές ρυθμίσεις ήχου

en: General input settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις γενικής εισόδου. Χρησιμοποιήστε τις με προσοχή......

en: General playlist behaviour
el: Γενική συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής

en: General settings for audio output modules.
el: Γενικές ρυθμίσεις για τις ενότητες εξόδου ήχου.

en: General settings for video output modules.
el: Γενικές ρυθμίσεις για τις ενότητες εξόδου βίντεο.

en: General stream output settings
el: Γενικές ρυθμίσεις εξόδου ροής δεδομένων

en: General video settings
el: Γενικές ρυθμίσεις βίντεο

en: Generate IV instead using segment-number as IV
el: Δημιουργία IV αντί να χρησιμοποιηθεί ως IV ο αριθμός τμήματος

en: Generate access unit delimiter NAL units.
el: Δημιουργία μονάδων NAL για τον οριοθέτη μονάδας πρόσβασης.

en: Generated stream output string
el: Νήμα εξόδου της δημιουργημένης ροής δεδομένων

en: Generic
el: Γενικά

en: Genre
el: Είδος

en: Genre description
el: Περιγραφή είδους

en: Genre metadata
el: Μεταδεδομένα είδους

en: Genre of the content.
el: Είδος του περιεχομένου.

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: German
el: Γερμανικά

en: Gestures
el: Κινήσεις

en: Get function
el: Λήψη λειτουργίας

[ctx: GetACP]
en: CP1252
el: CP1253

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
el: Δίνει στο βίντεο ένα θερμότερο τόνο, εφαρμόζοντας το εφέ σέπια

en: Global
el: Γενικά

en: Global Hotkeys
el: Γενικά πλήκτρα συντόμευσης

en: Global Hotkeys interface
el: Διεπαφή γενικών πλήκτρων συντόμευσης

en: Global gain
el: Ολική απολαβή

en: GnomeVFS input
el: Είσοδος GnomeVFS

en: Go to Time
el: Μετάβαση στο χρόνο

en: Go to the DVD menu
el: Μετάβαση στο μενού DVD

en: Go to time
el: Μετάβαση στο χρόνο

en: Go!
el: Μετάβαση!

en: Goa
el: Γκόα

en: Google Video Playlist importer
el: Εισαγωγέας λίστας αναπαραγωγής Google Video

en: Goom animation speed
el: Ταχύτητα εφέ κίνησης Goom

en: Goom display height
el: Ύψος εμφάνισης του Goom

en: Goom display width
el: Πλάτος εμφάνισης του Goom

en: Goom effect
el: Εφέ Goom

en: Gospel
el: Γκόσπελ

en: Gothic
el: Γκόθικ

en: Gothic Rock
el: Γοτθικό Ροκ

en: Gradfun video filter
el: Φίλτρο βίντεο gradfun

en: Gradient
el: Βαθμίδα

en: Gradient bitmap searchpath
el: Διαδρομή αναζήτησης δυαδικής απεικόνισης βαθμίδας

en: Gradient image type
el: Τύπος εικόνας βαθμίδας

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
el: Τύπος εικόνας βαθμίδας (0 ή 1). Το 0 θα μετατρέψει την εικόνα σε λευκή ενώ το 1 θα διατηρήσει τα χρώματα.

en: Gradient threshold
el: Κατώφλι βαθμίδας

en: Gradient video filter
el: Φίλτρο βίντεο βαθμίδας

en: Grain
el: Κόκκος

en: Grain video filter
el: Φίλτρο βίντεο κόκκου

en: Grass green
el: Πράσινο του γρασιδιού

en: Gray
el: Γκρι

en: Grayscale video output
el: Έξοδος βίντεο σε κλίμακα του γκρι

en: Greek (ISO 8859-7)
el: Ελληνική (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Greek, Modern
el: Νέα Ελληνικά

en: Green
el: Πράσινο

en: Green component of the pause color
el: Πράσινο συστατικό του χρώματος παύσης

en: Green component of the shutdown color
el: Πράσινο συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
el: Τιμή πράσινου ενός απόλυτα λευκού στις ρίγες LED σας.

en: Greenlandic, Kalaallisut
el: Γροινλανδικά, Kalaallisut

en: Group
el: Ομάδα

en: Group of Picture Reference Distance
el: Απόσταση αναφοράς της ομάδας εικόνων

en: Group of Picture size
el: Μέγεθος ομάδας εικόνων

en: Group packets
el: Πακέτα ομάδων

en: Grouping
el: Κατηγοριοποίηση

en: Growl Notification Plugin
el: Εμφύτευμα ειδοποίησης Growl

en: Guarani
el: Γκουαρανί

en: Guard interval
el: Διάστημα προστασίας

en: Gujarati
el: Γκουτζαράτι

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
el: H.262/MPEG-2 κωδικοποιητής (x262)

en: H.264 level
el: Επίπεδο H.264

en: H.264 profile
el: Προφίλ H.264

en: H.264 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
el: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC κωδικοποιητής (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
el: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC κωδικοποιητής (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
el: H.265/HEVC κωδικοποιητής (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
el: Το H263 είναι ένα codec βίντεο βελτιστοποιημένο για τηλεδιάσκεψη (χαμηλές ταχύτητες, χρησιμοποιήσιμο με MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
el: Το H264 είναι ένα νέο codec βίντεο (χρησιμοποιήσιμο με MPEG TS και MP4)

en: H264 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο H264

en: HAL AudioUnit output
el: Έξοδος HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
el: Είσοδος HD-SDI

en: HEVC/H.265 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο HEVC/H.265

en: HLSL File
el: HLSL Αρχείο

en: HQ Denoiser 3D
el: Αποθορυβοποιητής 3D υψηλής ποιότητας

en: HRD-timing information
el: Πληροφορίες συγχρονισμού HRD

en: HTML playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής HTML

en: HTML playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής HTML

en: HTTP (default)
el: HTTP (προεπιλογή)

en: HTTP Announcement
el: Ανακοίνωση HTTP

en: HTTP Live streaming output
el: Έξοδος ζωντανής ροής δεδομένων HTTP

en: HTTP authentication
el: Πιστοποίηση HTTP

en: HTTP input
el: Είσοδος HTTP

en: HTTP proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: HTTP proxy URL
el: URL του διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy password
el: Κωδικός χρήστη διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
el: Ο διαμεσολαβητής HTTP που θα χρησιμοποιηθεί. Πρέπει να είναι της μορφής http://[όνομα χρήστη@]myproxy.mydomain:myport/ Εάν παραμείνει άδειο, θα γίνει μία προσπάθεια χρήσης της μεταβλητής περιβάλλοντος http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
el: Ο διαμεσολαβητής HTTP που θα χρησιμοποιηθεί. Πρέπει να είναι της μορφής http://[όνομα χρήστη[:κωδικός]@]myproxy.mydomain:myport/ Εάν παραμείνει άδειο, θα γίνει μία προσπάθεια χρήσης της μεταβλητής περιβάλλοντος http_proxy.

en: HTTP referer value
el: Τιμή αναφορέα HTTP

en: HTTP server address
el: Διεύθυνση εξυπηρετητή HTTP

en: HTTP server port
el: Θύρα εξυπηρετητή HTTP

en: HTTP stream output
el: Έξοδος ροής HTTP

en: HTTP tunnel port
el: Θύρα σήραγγας HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
el: Αρχή πιστοποιητικού HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
el: Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
el: Πιστοποιητικό εξυπηρετητή HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
el: Ιδιωτικό κλειδί εξυπηρετητή HTTP/TLS

en: HTTPS server port
el: Θύρα εξυπηρετητή HTTPS

en: Haar cascade filename
el: Όνομα αρχείου καταρράκτη Haar

en: Half Size
el: Μισό μέγεθος

en: Handling mode for stereo streams
el: Λειτουργία χειρισμού για στερεοφωνικές ροές δεδομένων

en: Hardware Acceleration
el: Επιτάχυνση υλικού

en: Hardware decoding
el: Αποκωδικοποίηση υλικού

en: Hardware-accelerated decoding
el: Αποκωδικοποίηση με επιτάχυνση υλικού

en: Headphone effect
el: Εφέ ακουστικών

en: Headphone surround effect
el: Εφέ περιβάλλοντος ακουστικών

en: Headphone virtual spatialization effect
el: Εφέ εικονικής χωρικοποίησης ακουστικών

en: Headphone virtualization
el: Εφέ εικονικού χώρου ακουστικών

en: Headphones
el: Ακουστικά

en: Heavy Metal
el: Χέβι μέταλ

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew (ISO 8859-8)
el: Εβραϊκή (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Height
el: Ύψος

en: Height in pixels of the border between miniatures.
el: Ύψος σε εικονοστοιχεία του ορίου μεταξύ μικρογραφιών.

en: Height of video or subtitle elementary streams
el: Ύψος κύριων ροών δεδομένων βίντεο ή υπότιτλων

en: Help
el: Βοήθεια

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
el: Βοηθάει στο να γίνεται συγχρονισμένα η λήψη της εξόδου βίντεο και των φωτεινών εφέ. Τιμές γύρω στα 20 msec θα πρέπει να δημιουργούν το τέχνασμα.

en: Hide / Show Library
el: Απόκρυψη / Προβολή βιβλιοθήκης

en: Hide / Show Viewer
el: Απόκρυψη / Προβολή προβολέα

en: Hide Details
el: Απόκρυψη λεπτομερειών

en: Hide Others
el: Απόκρυψη των άλλων

en: Hide VLC
el: Απόκρυψη του VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
el: Απόκρυψη του κέρσορα και του ελεγκτη πλήρους οθόνης μετά από x msec

en: Hide future errors
el: Απόκρυψη λαθών στο μέλλον

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
el: Απόκρυψη του κέρσορα και του ελεγκτη πλήρους οθόνης μετά από n msec.

en: Hide no user action dialogs
el: Απόκρυψη διαλόγων που δεν απαιτούν ενέργεια του χρήστη

en: Hide the interface and pause playback.
el: Απόκρυψη της διεπαφής και παύση αναπαραγωγής.

en: Hierarchy mode
el: Λειτουργία ιεραρχίας

en: High
el: Υψηλό

en: High LNB voltage
el: Υψηλή τάση LNB

en: High Quality 3D Denoiser filter
el: Φίλτρο αποθορυβοποιητή 3D υψηλής ποιότητας

en: High freq (Hz)
el: Υψηλές συχνότητες (Hz)

en: High freq gain (dB)
el: Απολαβή υψηλών συχνοτήτων (dB)

en: High latency
el: Υψηλή λανθάνουσα κατάσταση

en: High priority
el: Υψηλή προτεραιότητα

en: High quality scaling level
el: Επίπεδο κλίμακας υψηλής ποιότητας

en: High-priority code rate
el: Ρυθμός κώδικα υψηλής προτεραιότητας

en: Higher Latency
el: Υψηλότερη λανθάνουσα κατάσταση

en: Higher latency
el: Υψηλότερη λανθάνουσα κατάσταση

en: Higher value implies more prefiltering
el: Υψηλότερη τιμή συνεπάγεται περισσότερο προφιλτράρισμα

en: Highest
el: Υψηλότερο

en: Highest Latency
el: Υψηλότατη λανθάνουσα κατάσταση

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hip-Hop
el: Χιπ χοπ

en: Home
el: Σπίτι

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
el: Χονγκ Κονγκ συμπληρωματική (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
el: Όριο αναπήδησης (TTL)

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Horizontal (18V)
el: Οριζόντια (18V)

en: Horizontal flip
el: Οριζόντια περιστροφή

en: Horizontal slices per frame
el: Οριζόντια τμήματα ανά καρέ

en: Host
el: Κεντρικός υπολογιστής

en: Host Computer
el: Κεντρικός υπολογιστής

en: Hostname or IP address of target device
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή ή διεύθυνση IP της συσκευής-στόχου

en: Hot keys
el: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Hotkey change
el: Αλλαγή πλήκτρου συντόμευσης

en: Hotkeys
el: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Hotkeys management interface
el: Διεπαφή διαχείρισης πλήκτρων συντόμευσης

en: Hotkeys settings
el: Ρυθμίσεις πλήκτρων συντόμευσης

en: Hough
el: Μετασχηματισμός Hough

en: Hours / Minutes / Seconds:
el: Ώρες / Λεπτά / Δευτερόλεπτα:

en: How AQ distributes bits
el: Πώς το AQ κατανέμει τα bits

en: How long the notification will be displayed
el: Πόση ώρα θα προβάλλεται η ειδοποίηση

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
el: Πόσο θα περιμένετε για κάποιο πακέτο πριν λήξει η πηγή.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
el: Πόσα κανάλια AtmoLight θα πρέπει να εξομοιωθούν με αυτή τη συσκευή DMX

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
el: Πόσες ξεχωριστές ενεργές πηγές RTP επιτρέπονται ταυτόχρονα.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
el: Πόσες φορές ανά δευτερόλεπτο θα πρέπει να ανανεώνεται το περιεχόμενο της οθόνης.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
el: Πόσο πρέπει να μεταβληθεί ένα χρώμα για μία άμεση αλλαγή χρώματος.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
el: Πόσο έντονο να γίνει το επιλεγμένο εφέ γραμματοσειράς (εξαρτάται από το εφέ).

en: Http Live Streaming stream filter
el: Φίλτρο ροής δεδομένων της ζωντανής συνεχούς ροής δεδομένων HTTP

en: Hue
el: Χροιά

en: Hue or color balance.
el: Εξισορρόπηση χροιάς ή χρώματος.

en: Hue windowing
el: Παραθύρωση χροιάς

en: Humour
el: Χιούμορ

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Hurry up
el: Βιασύνη

en: I quantization factor
el: Συντελεστής κβαντισμού I

en: I&mport
el: Ε&ισαγωγή

en: I-frame only sequence
el: Ακολουθία μόνο των καρέ I

en: I420 - first plane is greyscale
el: I420 - το πρώτο επίπεδο είναι κλίμακα του γκρίζου

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από I420,IYUV,YV12 σε RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
el: Ταυτότητα

en: ID Offset
el: Απόκλιση ταυτότητας

en: IDR interval
el: Διάστημα IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
el: Είσοδος ψηφιακής κάμερας IIDC (FireWire)

en: INTERNET
el: Διαδίκτυο

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: ISDB-S parameters
el: Παράμετροι ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
el: Παράμετροι λήψης ISDB-T

en: IceCAST output
el: Έξοδος IceCAST

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Icons
el: Εικονίδια

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
el: Εάν το VCD είναι γραμμένο με έλεγχο αναπαραγωγής, χρησιμοποιήστε τον. Αλλιώς η αναπαραγωγή θα γίνεται ανά κομμάτι.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
el: Εάν ενεργοποιηθούν οι αυτόματες συνδέσεις, μόνο οι πελάτες JACK των οποίων τα ονόματα αντιστοιχούν σε αυτή την κανονική έκφραση θα ληφθούν υπόψη για σύνδεση.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο και η αναπροσαρμογή μεγέθους είναι ορισμένη, ο πολυπλέκτης TS θα τοποθετήσει τα όρια στο τέλος των εικόνων I . Σε αυτή την περίπτωση, η διάρκεια της αναπροσαρμογής μεγέθους που δόθηκε από το χρήστη είναι η χειρότερη επιλογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν δεν υπάρχει καρέ αναφοράς. Αυτό ενισχύει την απόδοση του αλγορίθμου αναπροσαρμογής μεγέθους, από τη στιγμή που τα καρέ I είναι συνήθως τα μεγαλύτερα καρέ στη ροή δεδομένων.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, η μετάβαση ανάμεσα στη ροή δεδομένων συμβόλου κράτησης θέσης και την κανονική ροή δεδομένων θα συμβαίνει μόνο στα καρέ I. Αυτό θα απομακρύνει τεχνουργήματα που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της μετάβασης της ροής δεδομένων, με αντίτιμο μία ελαφρά μεγαλύτερη καθυστέρηση, ανάλογα με τη συχνότητα των καρέ I στις ροές δεδομένων.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, αυτή η επιλογή θα συνδέσει αυτόματα την έξοδο ήχου στους πρώτους εγγράψιμους πελάτες JACK που θα βρεθούν.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, το βίντεο θα συμπληρωθεί για να προσαρμοστεί στον καμβά μετά την εφαρμογή κλίμακας. Σε αντίθετη περίπτωση, το βίντεο θα αποκοπεί για να οριστεί στον καμβά μετά την εφαρμογή κλίμακας.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
el: Εάν δεν είναι κενό και η κωδικοποίηση της εικόνας είναι αληθής, τότε η εικόνα θα μετατραπεί στο καθορισμένο chroma.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
el: Εάν δεν είναι μηδέν, αυτό δίνει πρόσθετες πληροφορίες αποσφαλμάτωσης.

en: If nothing appears, check your internet connection.
el: Εάν δεν εμφανίζεται τίποτα, ελέγξτε τη σύνδεσή σας με το διαδίκτυο.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
el: Εάν μια αναμενόμενη ηχητική επικοινωνία ανιχνευθεί, η αναπαραγωγή θα παυθεί αυτόματα.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
el: Εάν οριστεί σε αληθές, η γέφυρα θα απορρίψει όλες τις κύριες ροές δεδομένων εισόδου εκτός εάν δεν λαμβάνει δεδομένα από άλλη είσοδο γέφυρας. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη ρύθμιση ενός συμβόλου κράτησης θέσης όταν διακόπτεται η αληθινή πηγή. Οι ροές δεδομένων πηγής και συμβόλου κράτησης θέσης θα πρέπει να είναι του ίδιου τύπου.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
el: Εάν οριστεί, το μήκος της λωρίδας αναζήτησης είναι το κομμάτι και όχι το μήκος μίας καταχώρησης.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
el: Εάν καθοριστεί, θα χρησιμοποιήσει την εικόνα για να σχεδιάσει το δείκτη του ποντικιού πάνω στη σύλληψη.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
el: Εάν ο προσαρμογέας παρέχει πολλαπλές ανεξάρτητες συσκευές συντονισμού, θα πρέπει να επιλεγεί ο αριθμός συσκευής. Η αρίθμηση ξεκινάει από το μηδέν.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
el: Εάν η μέση ισχύς για τις τελευταίες Ν ενδιάμεσες μνήμες είναι υψηλότερη από αυτή την τιμή, τότε η ένταση ήχου θα κανονικοποιηθεί. Αυτή η τιμή είναι ένας αριθμός κινητής υποδιαστολής. Μία τιμή μεταξύ 0,5 και 10 φαίνεται λογική.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
el: Εάν τα καλώδια μεταξύ του υποβιβαστή ομάδων δεδομένων χαμηλού θορύβου του δορυφόρου και του δέκτη είναι μακρά, ίσως απαιτηθεί υψηλότερη τάση.
    Αυτό δεν το υποστηρίζουν όλοι οι δέκτες.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
el: Εάν ο αποδιαμορφωτής δεν μπορεί να ανιχνεύσει σωστά την αντιστροφή φάσματος, χρειάζεται να ρυθμιστεί χειροκίνητα.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
el: Αν το αρχείο υπάρχει ήδη, θα αντικατασταθεί.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
el: Εφόσον το αρχείο υπάρχει ήδη, δεν θα αντικατασταθεί απο το νέο.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
el: Εάν ο δέκτης του δορυφόρου είναι συνδεδεμένος με πολλαπλούς υποβιβαστές ομάδων δεδομένων χαμηλού θορύβου (LNB) μέσω διακόπτη DiSEqC 1.0, τότε μπορεί να επιλεγεί ο σωστός LNB (1 ως 4). Εάν δεν υπάρχει διακόπτης, αυτή η παράμετρος θα πρέπει να είναι 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
el: Εάν ο δέκτης του δορυφόρου είναι συνδεδεμένος με πολλαπλούς υποβιβαστές ομάδων δεδομένων χαμηλού θορύβου (LNB) μέσω αδήλωτου διακόπτη DiSEqC 1.1 και δηλωμένου  διακόπτη DiSEqC 1.0, τότε μπορεί να επιλεγεί ο σωστός LNB (1 ως 4). Εάν δεν υπάρχει αδήλωτος διακόπτης, αυτή η παράμετρος θα πρέπει να είναι 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
el: Εάν η συχνότητα εκπομπής δορυφόρου συχνά υπερβαίνει τη συχνότητα μετάβασης, η υψηλή συχνότητα του ταλαντωτή θα χρησιμοποιηθεί ως αναφορά. Επιπρόσθετα θα αποσταλεί ο αυτόματος συνεχής τόνος των 22 kHz.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
el: Εάν υπάρχει περισσότερος από ένας προσαρμογέας ψηφιακής μετάδοσης, θα πρέπει να επιλεγεί ο αριθμός συσκευής. Η αρίθμηση ξεκινάει από το μηδέν.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, ο VLC θα χρησιμοποιήσει το στυλ μαύρης διεπαφής. Αλλιώς θα χρησιμοποιηθεί το  στυλ γκρίζας διεπαφής.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
el: Εάν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, θα ελέγχεται η ροή στη διεύθυνση πολυεκπομπής SAP. Αυτό είναι απαραίτητο εάν θέλετε να κάνετε ανακοινώσεις στο MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
el: Εάν αυτή ιδιότητα είναι κενή, τότε ρυθμίζονται διαφορετικές τιμές
    για DVD, VCD και CDDA.
    Μπορείτε να ορίσετε μία μοναδική ή να τις ρυθμίσετε
    ξεχωριστά στις επιλογές για προχωρημένους.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
el: Εάν θέλετε να ανοίξετε μία ροή δεδομένων πολυεκπομπής, εισάγετε την αντίστοιχη διεύθυνση IP που δίνεται από τον πάροχο της ροής δεδομένων. Σε λειτουργία μονοεκπομπής, ο VLC θα χρησιμοποιήσει αυτόματα την IP του μηχανήματός σας.
    
    Για να ανοίξετε μία ροή δεδομένων χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό πρωτόκολλο, απλά πατήστε Άκυρο για να κλείσετε το φύλλο.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
el: Εάν ο διαμεσολαβητής HTTP σας απαιτεί κωδικό χρήστη, ρυθμίστε τον εδώ.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
el: Εάν το πρόχειρό σας περιέχει ένα έγκυρο URL
    η τη διαδρομή προς ένα αρχείο στον υπολογιστή σας,
    αυτό θα επιλεγεί αυτόματα.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Ignore keyboard volume buttons.
el: Αγνόηση πλήκτρων ήχου από το πληκτρολόγιο.

en: Ignore subtitle flag
el: Αγνόηση σημαίας υπότιτλου

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
el: Αγνοείστε τη σημαία του υπότιτλου, δοκιμάστε αυτό εάν δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

en: Ignored extensions
el: Αγνοημένες επεκτάσεις

en: Illuminate the room with this color on pause
el: Φωτίστε το δωμάτιο με αυτό το χρώμα κατά την παύση

en: Illuminate the room with this color on shutdown
el: Φωτίστε το δωμάτιο με αυτό το χρώμα κατά το κλείσιμο

en: Image
el: Εικόνα

en: Image Adjust
el: Προσαρμογή εικόνας

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
el: Αρχεία Εικόνων (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
el: Προσαρμογή εικόνας

en: Image brightness (0-2)
el: Φωτεινότητα εικόνας (0-2)

en: Image chroma
el: Chroma εικόνας

en: Image contrast (0-2)
el: Αντίθεση εικόνας (0-2)

en: Image demuxer
el: Αποπολυπλέκτης εικόνας

en: Image format
el: Τύπος εικόνας

en: Image format (default RGB)
el: Τύπος εικόνας (προεπιλογή RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
el: Τύπος εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση των στιγμιότυπων βίντεο

en: Image gamma (0-10)
el: Γάμμα εικόνας (0-10)

en: Image height
el: Ύψος εικόνας

en: Image hue (0-360)
el: Χροιά εικόνας (0-360)

en: Image mask
el: Μάσκα εικόνας

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
el: Μάσκα εικόνας. Εικονοστοιχεία με τιμή alpha μεγαλύτερη από 50 % θα διαγραφούν.

en: Image properties filter
el: Φίλτρο ιδιοτήτων εικόνας

en: Image quality
el: Ποιότητα εικόνας

en: Image quality 1 to 9 (max)
el: Ποιότητα εικόνας 1 εώς 9 (μέγιστο)

en: Image saturation (0-3)
el: Κορεσμός εικόνας (0-3)

en: Image to be blended onto
el: Εικόνα πάνω στην οποία θα γίνει η ανάμιξη

en: Image wall
el: Τοίχος εικόνας

en: Image which will be blended
el: Εικόνα η οποία θα αναμιχθεί

en: Image width
el: Πλάτος εικόνας

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
el: Σε μία ρύθμιση πολλαπλών οθονών, μπορείτε να προσδιορίσετε το όνομα συσκευής Windows στην οποία θέλετε να ανοίγει το παράθυρο του βίντεο. Για παράδειγμα, "\\.\Οθόνη1" ή "\\.\Οθόνη2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
el: Στη λειτουργία πλήρους οθόνης, η οθόνη να εξακολουθεί να εμφανίζεται μαύρη όπου δεν υπάρχει βίντεο

en: In order to stream, a valid destination address is required.
el: Για να πραγματοποιήσετε ροή δεδομένων απαιτείται μια έγκυρη διεύθυνση προορισμού.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
el: Σε αυτό το διάστημα ζητείται μία ενημέρωση από το VNC, με προεπιλογή κάθε 300 msec.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
el: Σε αυτή τη σελίδα, μπορούν να οριστούν μερικές επιπλέον παράμετροι της συνεχούς ροής δεδομένων.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
el: Σε αυτή τη σελίδα, μπορούν να οριστούν μερικές επιπλέον παράμετροι της επανακωδικοποίησης.

en: Include subtitles
el: Να συμπεριλαμβάνονται οι υπότιτλοι

en: Increase
el: Αύξηση

en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
el: Αυξήστε ή μειώστε την απολαβή (προεπιλογή 1.0)

en: Increase scale factor
el: Αύξηση συντελεστή κλίμακας

en: Increase the priority of the process
el: Αύξηση της προτεραιότητας της διεργασίας

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
el: Η αύξηση της προτεραιότητα της διεργασίας είναι πολύ πιθανό να βελτιώσει την εμπειρία αναπαραγωγής, καθώς επιτρέπει στο VLC να μην επηρεάζεται από άλλες εφαρμογές που διαφορετικά απαιτούν υπερβολικό χρόνο επεξεργαστή. Όμως θα πρέπει να ενημερωθείτε ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (σφάλματα προγράμματος) ο VLC μπορεί να καταλάβει όλο το χρόνο του επεξεργαστή και να καταστήσει το όλο σύστημα μη ανταποκρινόμενο, κάτι το οποίο ίσως απαιτήσει την επανεκκίνηση του συστήματός σας.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
el: Η αύξηση αυτής της τιμής θα έχει ως αποτέλεσμα ένα χρώμα που θα εξαρτάται περισσότερο από το όριο του πλαισίου.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Index file
el: Αρχείο ευρετηρίου

en: Index interval
el: Διάστημα ευρετηρίου

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
el: Αριθμός οθόνης (1, 2, 3, ...). Εναλλακτικό στο Display ID.

en: Index size ratio
el: Αναλογία μεγέθους ευρετηρίου

en: Indie
el: Ανεξάρτητο

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
el: Χρόνος εμφάνισης μεμονωμένης εικόνας, 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Industrial
el: Βιομηχανική

en: Influence (bias) B-frames usage
el: Επηρεασμός (βιάση) χρήσης των καρέ B

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
el: Πληροφορίες σχετικά με το από τι αποτελείται το πολυμέσο ή η ροή δεδομένων σας. Προβάλλονται ο πολυπλέκτης, τα codecs ήχου & βίντεο και οι υπότιτλοι.

en: Information...
el: Πληροφορίες...

en: Infrared
el: Υπέρυθρες

en: Infrared remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου υπερύθρων

en: Inhibit the power management daemon during playback
el: Αναστολή του δαίμονα διαχείρισης ισχύος κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
el: Αναστέλλει την διακοπή ισχύος και την αδρανή υπέρβαση του χρονικού ορίου της συνεδρίας

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
el: Αναστέλλει το δαίμονα διαχείρισης ισχύος κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε αναπαραγωγής, για να αποφευχθεί η αδρανοποίηση του υπολογιστή λόγω απραξίας.

en: Initial VBV buffer occupancy
el: Αρχική κατάληψη ενδιάμεσης μνήμης VBV

en: Initializing
el: Έναρξη

en: Input
el: Είσοδος

en: Input & Codec Settings
el: Ρυθμίσεις εισόδου & codecs

en: Input & Codecs Settings
el: Ρυθμίσεις εισόδου & codecs

en: Input / Codecs
el: Εισαγωγή / Codecs

en: Input Devices
el: Συσκευές εισόδου

en: Input FIFO
el: Είσοδος FIFO

en: Input bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου

en: Input card to use
el: Εισάγετε την κάρτα που θα χρησιμοποιηθεί

en: Input has changed
el: Η είσοδος έχει αλλάξει

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
el: Η είσοδος έχει μεταβληθεί, αδυναμία αποθήκευσης σελιδοδείκτη. Αναστολή αναπαραγωγής με "Παύση" κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας σελιδοδεικτών για να εξασφαλιστεί η διατήρηση της ίδιας εισόδου.

en: Input list
el: Λίστα εισόδου

en: Input media
el: Πολυμέσα εισόδου

en: Input of the card to use (see debug).
el: Είσοδος της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (δείτε την αποσφαλμάτωση).

en: Input repetitions
el: Επαναλήψεις εισόδου

en: Input slave (experimental)
el: Υπηρέτης εισόδου (πειραματικός)

en: Input stream
el: Ροή εισόδου

en: Input/Read
el: Είσοδος/Ανάγνωση

en: Input:
el: Είσοδος:

en: Insecure site
el: Μη ασφαλής σελίδα

en: Insert
el: Εισαγάγετε

en: Insert Disc
el: Εισάγετε δίσκο

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install Windows Service
el: Εγκατάσταση Windows Service

en: Install the Service and exit.
el: Εγκατάσταση υπηρεσίας και έξοδος.

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
el: Αντί να εγγραφεί ένα ανεπεξέργαστο αρχείο, μπορείτε να προσθέσετε μία κεφαλίδα WAV στο αρχείο.

en: Instrumental
el: Ορχηστρική

en: Integer audio volume
el: Ακέραιη ένταση ήχου

en: Integer from -1 (no model) to 4.
el: Ακέραιος από -1 (κανένα μοντέλο) έως 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
el: Ακέραιος αναγνωριστικού για αυτή την κύρια ροή δεδομένων. Θα χρησιμοποιηθεί για την "εύρεση" αυτής της ροής δεδομένων αργότερα.

en: Integer pixel motion estimation method
el: Μέθοδος εκτίμησης κίνησης ακέραιου εικονοστοιχείου

en: Integrate video in interface
el: Ενσωμάτωση βίντεο στη διεπαφή

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
el: Κωδικοποιητής βίντεο Intel QuickSync για το MPEG4-Part10/MPEG2 (γνωστό και ως H.264/H.262)

en: Intensity
el: Ένταση

en: Intensity of sepia effect
el: Ένταση του εφέ σέπια

en: Inter luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού inter luma

en: Inter picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT διαεικόνας

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
el: Οι διεικόνες μπορεί να αναφέρονται σε προηγούμενες ή μελλοντικές εικόνες

en: Inter pictures refere to previous pictures only
el: Οι διεικόνες αναφέρονται μόνο στις προηγούμενες εικόνες

en: Interactive Zoom
el: Διαδραστική εστίαση

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface Settings
el: Ρυθμίσεις διεπαφής

en: Interface interaction
el: Αλληλεπίδραση διεπαφής

en: Interface module
el: Ενότητα διεπαφής

en: Interface style
el: Στυλ διεπαφής

en: Interfaces
el: Διεπαφές

en: Interlaced encoding
el: Διαπλεγμένη κωδικοποίηση

en: Interlaced mode
el: Λειτουργία διαπλοκής

en: Interlaced motion estimation
el: Εκτίμηση διαπλεγμένης κίνησης

en: Interlingua
el: Ιντερλίνγκουα

en: Interlingue
el: Ιντερλίνγκουε

en: Internal libavcodec codec name
el: Όνομα του εσωτερικού codec libavcodec

en: Internal libavcodec format name
el: Όνομα τύπου του εσωτερικού libavcodec

en: Internal stream record
el: Εγγραφή εσωτερικής ροής δεδομένων

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Interval between appearance and disappearance
el: Διάστημα μεταξύ εμφάνισης και εξαφάνισης

en: Interval between disappearance and appearance
el: Διάστημα μεταξύ εξαφάνισης και εμφάνισης

en: Interval between two disappearances
el: Διάστημα μεταξύ δύο εξαφανίσεων

en: Intra luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού intra luma

en: Intra picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT ενδοεικόνας

en: Introduces a delay in the display of the stream.
el: Εισάγει μία καθυστέρηση στην εμφάνιση της ροής δεδομένων.

en: Inuktitut
el: Ινούκτικουτ

en: Invalid combination
el: Μη αποδεκτός συνδυασμός

en: Invalid container format for HTTP streaming
el: Άκυρος τύπος περιέκτη για ροή δεδομένων HTTP

en: Invalid selection
el: Μη αποδεκτή επιλογή

en: Invalid signature
el: Άκυρη υπογραφή

en: Inverse telecine
el: Αντίστροφο τελεσινέ

en: Invert colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Invert video filter
el: Αντιστροφή φίλτρου βίντεο

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
el: Είναι δυνατόν να απενεργοποιήσετε το συγχρονισμό ρολογιού της εισόδου για πηγές πραγματικού χρόνου. Χρησιμοποιήστε το εάν παρατηρείτε αλλοιωμένη αναπαραγωγή συνεχών ροών δεδομένων δικτύου.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
el: Φαίνεται ότι η εγκατάσταση Libav/FFmpeg (libavcodec) στο σύστημά σας δεν διαθέτει τον ακόλουθο κωδικοποιητή:
    %s.
    Αν δεν γνωρίζετε πώς να το επιδιορθώσετε, ζητήστε υποστήριξη από τη διανομή σας.
    
    Αυτό δεν είναι ένα πρόβλημα του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.
    Μην επικοινωνήσετε με το πρόγραμμα VideoLAN για αυτό το ζήτημα.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατό το κατέβασμα κρυπτογραφικής υπογραφής για το κατεβασμένο αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο, το αρχείο διαγράφηκε.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατόν να επιβεβαιωθεί με ασφάλεια το κατεβασμένο αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: Italian
el: Ιταλικά

en: JACK Input
el: Είσοδος JACK

en: JACK audio input
el: Είσοδος ήχου JACK

en: JACK audio output
el: Έξοδος ήχου JACK

en: JPEG image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας JPEG

en: JPEG image encoder
el: Κωδικοποιητής εικόνας JPEG

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
el: Ιαπωνική (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
el: Ιαπωνική (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
el: Ιαπωνική Unix (EUC-JP)

en: Javanese
el: Ιαβαϊκά

en: Jazz
el: Τζαζ

en: Jazz+Funk
el: Τζαζ+φανκ

en: Joint bidirectional motion refinement.
el: Από κοινού εκλέπτυνση αμφίδρομης κίνησης.

en: Joint stereo
el: Συνδυασμένο στερεοφωνικό

en: Jump Bac&kward
el: Μεταπήδηση &πίσω

en: Jump sizes
el: Μεγέθη μεταπήδησης

en: Jump to Specific &Time
el: Μεταπήδηση σε συγκεκριμένο &χρόνο

en: Jump to Time
el: Άλμα στη χρονική στιγμή

en: K Audio Interface audio output
el: Έξοδος ήχου διεπαφής K Audio

en: K Video Acceleration video output
el: Έξοδος βίντεο επιτάχυνσης K Video

en: Kaiser window parameter
el: Παράμετρος παράθυρου Kaizer

en: Kannada
el: Κανάντα

en: Karaoke
el: Καραόκε

en: Kasenna MediaBase parser
el: Αναλυτής Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
el: Διάλεκτος Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
el: Οι εξυπηρετητές Kasenna χρησιμοποιούν μία μη πρότυπη διάλεκτο RTSP. Με αυτή την παράμετρο, ο VLC θα δοκιμάσει αυτή τη διάλεκτο, αλλά μετά δεν θα μπορέσει να συνδεθεί με κανονικούς εξυπηρετητές RTSP.

en: Kashmiri
el: Κασμιρικά

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
el: O Kate είναι ένας codec για επικαλύψεις που βασίζονται σε κείμενο και εικόνα.
    Η βιβλιοθήκη αποτύπωσης Tiger απαιτείται για να αποτυπώσει ροές δεδομένων Kate, ωστόσο ο VLC εξακολουθεί να μπορεί να αποτυπώσει υπότιτλους που βασίζονται σε στατικό κείμενο και εικόνα όταν αυτή η βιβλιοθήκη δεν είναι διαθέσιμη. Σημειώστε ότι οι αλλαγές των ρυθμίσεων παρακάτω δεν θα πραγματοποιηθούν έως ότου αναπαραχθεί μία νέα ροή δεδομένων. Αυτό ευελπιστούμε ότι θα διορθωθεί σύντομα.

en: Kate overlay decoder
el: Αποκωδικοποιητής επικάλυψης Kate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
el: Οι ροές δεδομένων Kate επιτρέπουν τη μορφοποίηση κειμένου. Ο VLC μερικά το εφαρμόζει, ωστόσο μπορείτε να επιλέξετε να απενεργοποιήσετε όλη τη μορφοποίηση. Σημειώστε ότι αυτό δεν έχει καμία επίδραση εάν είναι ενεργοποιημένη η αποτύπωση Tiger.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
el: Οι ροές δεδομένων Kate μπορούν να αποτυπωθούν με τη χρήση της βιβλιοθήκης Tiger. Η απενεργοποίηση αυτού θα αποτυπώσει μόνο στατικό κείμενο και ροές δεδομένων βασισμένων σε δυαδική απεικόνιση.

en: Kate text subtitles packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων κειμένου Kate

en: Kazakh
el: Καζακικά

en: Keep Recent Items
el: Διατήρηση πρόσφατων αντικειμένων

en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Keep audio level between sessions
el: Διατήρηση επιπέδου ήχου μεταξύ δύο συνεδριών

en: Keep existing file
el: Διατήρηση υπάρχοντος αρχείου

en: Keep original audio track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού ήχου

en: Keep original size
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους

en: Keep original video track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού βίντεο

en: Keep some B-frames as references
el: Διατήρηση κάποιων B-καρέ ως αναφορών

en: Keep stream output open
el: Διατήρηση της εξόδου ροής δεδομένων ανοιχτής

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
el: Διατήρηση της αρχικής αναλογίας διαστάσεων όταν γινεται αλλαγή μεγέθους των στοιχείων του μωσαϊκού.

en: Keep the original size of mosaic elements.
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους των στοιχείων μωσαϊκού.

en: Key events
el: Συμβάντα πλήκτρων

en: Key or combination:
el: Κλειδί ή συνδυασμός:

en: Key press events
el: Συμβάντα πίεσης πλήκτρων

en: Key:
el: Πλήκτρο:

en: Keywords
el: Λέξεις Κλειδιά

en: Kinyarwanda
el: Κινιαρουάντα

en: Kirghiz
el: Κιργιζικά

en: Knee
    radius
el: Ακτίνα
    καμπής

en: Knee radius
el: Ακτίνα καμπής

en: Korean
el: Κορεατικά

en: Korean (EUC-KR/CP949)
el: Κορεατική (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεατική (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
el: Κουρδικά

en: LIBRARY
el: Βιβλιοθήκη

en: LOCAL NETWORK
el: Τοπικό δίκτυο

en: LZMA decompression
el: Αποσυμπίεση LZMA

en: Lang From Telx
el: Γλώσσα από το teletext

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
el: Γλώσσα του κομματιού ήχου που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'οποιαδήποτε' ως εφεδρική).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
el: Γλώσσα της κύριας ροής δεδομένων όπως περιγράφεται από το πρότυπο ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
el: Γλώσσα των μενού που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε με το DVD/BluRay (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'οποιαδήποτε' ως εφεδρική).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
el: Γλώσσα του κομματιού υπότιτλων που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'οποιαδήποτε' ως εφεδρική).

en: Lao
el: Λαοτινά

en: Large
el: Μεγάλο

en: Large Hall
el: Μεγάλη αίθουσα

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Last 60 seconds
el: Τελευταία 60 δευτερόλεπτα

en: Last Entry Point
el: Τελευταίο σημείο καταχώρησης

en: Last audio device
el: Τελευταία συσκευή ήχου

en: Last check on: %@
el: Τελευταίος έλεγχος: %@

en: Last.fm username not set
el: Δεν ορίστηκε όνομα χρήστη Last.fm

en: Latest
el: Πιο πρόσφατο

en: Latin
el: Λατινικά

en: Latvian
el: Λεττονικά

en: Launch EyeTV now
el: Εκκίνηση EyeTV τώρα

en: Launching an update request...
el: Έναρξη αιτήματος για αναβάθμιση...

en: Layer A code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος A

en: Layer A modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος A

en: Layer A segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος A

en: Layer A time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος A

en: Layer B code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος B

en: Layer B modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος B

en: Layer B segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος B

en: Layer B time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος B

en: Layer C code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος C

en: Layer C modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος C

en: Layer C segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος C

en: Layer C time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος C

en: Leave Fullscreen
el: Εγκατάλειψη πλήρους οθόνης

en: Left
el: Αριστερά

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
el: Αριστερή συντεταγμένη της επάνω αριστερά γωνίας της υποοθόνης.

en: Left to right/Top to bottom
el: Από αριστερά προς τα δεξιά/Από επάνω προς τα κάτω

en: Legacy RTSP VoD server
el: Εξυπηρετητής Legacy RTSP VoD

en: Length in milliseconds to output each stride
el: Μήκος σε msec για την εξαγωγή κάθε βήματος

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
el: Χρονικό διάστημα σε msec για την αναζήτηση της καλύτερης θέσης επικάλυψης

en: Length of TS stream segments
el: Μήκος των τμημάτων ροής δεδομένων TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
el: Χρονικό διάστημα (σε msec) μέχρι να εγκαταλειφθεί η λήψη των δεδομένων.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
el: Επιτρέπει στην κλίμακα βίντεο να προσαρμοστεί σε ένα δοθέν παράθυρο ή πλήρη οθόνη.

en: Level %i
el: Επίπεδο %i

en: Level of delayed signal
el: Επίπεδο καθυστερημένου σήματος

en: Level of input signal
el: Επίπεδο σήματος εισόδου

en: Level of input signal of original channel.
el: Επίπεδο σήματος εισόδου του αρχικού καναλιού.

en: LibNotify Notification Plugin
el: Εμφύτευμα ειδοποίησης LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Libtwolame

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Lime
el: Ανοιχτό πράσινο

en: Limit the size of each slice in bytes
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε τεμαχίου σε bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε τεμαχίου σε μακροενότητες δεδομένων

en: Line 1:
el: Γραμμή 1:

en: Line 2:
el: Γραμμή 2:

en: Linear
el: Γραμμική

en: Linear (fastest)
el: Γραμμικό (γρηγορότερο)

en: Linear PCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Linear PCM audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Linear PCM audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Liner Notes
el: Σημειώσεις Λάινερ

en: Lingala
el: Λινγκάλα

en: Linguistic markup
el: Γλωσσολογική σήμανση

en: Link #
el: Σύνδεσμος #

en: List
el: Λίστα

en: List ID
el: Ταυτότητα λίστας

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Λίστα codecs που ο VLC θα χρησιμοποιήσει κατά προτεραιότητα. Για παράδειγμα, το 'εικονικός,a52' θα δοκιμάσει τον εικονικό και τον a52 πριν δοκιμάσει τους άλλους codecs. Μόνο προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να τροποποιήσουν αυτή την επιλογή καθώς μπορεί να διακόψει την αναπαραγωγή όλων των ροών δεδομένων σας.

en: List of revoked servers certificates
el: Λίστα από ανακληθέντα πιστοποιητικά

en: List of words separated by | to filter
el: Λίστα λέξεων χωρισμένων με | στο φίλτρο

en: Listeners
el: Ακροατές

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Live
el: Ζωντανή

en: Live capture caching (ms)
el: Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη της ζωντανής σύλληψης (msec)

en: Live555 stream transport
el: Μεταφορά ροής δεδομένων Live555

en: Load
el: Φόρτωση

en: Load extensions on startup
el: Φόρτωση επεκτάσεων κατά την εκκίνηση

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
el: Φόρτωση αυτού του αρχείου υπότιτλων. Να χρησιμοποιείται όταν η αυτόματη ανίχνευση δεν μπορεί να ανιχνεύσει το αρχείο υπότιτλων σας.

en: Loading flowplayer...
el: Φόρτωση flowplayer...

en: Local Network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Local drives
el: Τοπικοί οδηγοί

en: Local oscillator high frequency (kHz)
el: Υψηλή συχνότητα τοπικού ταλαντωτή (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
el: Χαμηλή συχνότητα τοπικού ταλαντωτή (kHz)

en: Local playback
el: Τοπική αναπαραγωγή

en: Locally collect statistics
el: Συλλογή στατιστικών τοπικά

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
el: Τοποθεσία ενός αρχείου που περιέχει ένα πρότυπο SVG για αυτόματη μετατροπή στοιχειοσειράς

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Lock Aspect Ratio
el: Κλείδωμα αναλογίας διαστάσεων

en: Log all VLC messages to a text file.
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο καταγραφής συμβάντων συστήματος (συστήματα UNIX).

en: Log filename
el: Όνομα αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Log format
el: Τύπος αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Log to file
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: Log to syslog
el: Καταγραφή συμβάντων συστήματος σε αρχείο

en: Logging
el: Καταγραφή συμβάντων

en: Login:pass
el: Έναρξη συνόδου:πέρασμα

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo animation # of loops
el: Εφέ κίνησης λογότυπου # των βρόχων

en: Logo erase
el: Διαγραφή λογότυπου

en: Logo filenames
el: Ονόματα αρχείων λογότυπων

en: Logo individual image time in ms
el: Χρόνος λογότυπου μεμονωμένης εικόνας σε msec

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
el: Τιμή αδιαφάνειας λογότυπου (από 0 για πλήρη διαφάνεια έως 255 για πλήρη αδιαφάνεια).

en: Logo overlay
el: Επικάλυψη λογότυπου

en: Logo position
el: Θέση λογότυπου

en: Logo sub source
el: Υποπηγή λογότυπου

en: Logo video filter
el: Φίλτρο βίντεο λογότυπου

en: Long backwards jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Long forward jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Long jump length
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης

en: Long jump length, in seconds.
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Look and feel
el: Εμφάνιση και αίσθηση

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
el: Αναζήτηση αρχείου υπότιτλων και σε αυτές τις διαδρομές, εάν το αρχείο υπότιτλων σας δεν βρέθηκε στον τρέχοντα κατάλογο.

en: Loop
el: Βρόχος

en: Loop / Repeat
el: Λειτουργία βρόχου / Επανάληψης

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
el: Φίλτρο βρόχου παραμέτρων AlphaC0 και Beta alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
el: Παράμετροι AlphaC0 και Beta του φίλτρου βρόχου. Το εύρος είναι από - 6 έως 6 και για τις δύο παραμέτρους. Το -6 σημαίνει απαλό φίλτρο, το 6 σημαίνει ισχυρό.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
el: Συνεχής βρόχος από το σημείο A στο σημείο B
    Κάντε κλικ στο σημείο ρύθμισης A

en: Loop from point A to point B continuously.
el: Συνεχής βρόχος από το σημείο A στο σημείο B.

en: Loop: %s
el: Βρόχος: %s

en: Lossless mode
el: Λειτουργία χωρίς απώλειες

en: Lost
el: Χάθηκαν

en: Lost buffers
el: Χαμένες ενδιάμεσες μνήμες

en: Lost frames
el: Χαμένα καρέ

en: Loudness mode
el: Λειτουργία ηχηρότητας

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
el: Λειτουργία ακουστότητας, γνωστή και ως ενισχυτής μπάσων.

en: Low
el: Χαμηλό

en: Low Definition (360 lines)
el: Χαμηλή Ανάλυση (360 γραμμές)

en: Low Delay mode
el: Λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Low Latency
el: Χαμηλή λανθάνουσα κατάσταση

en: Low Pass Filter
el: Φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων

en: Low freq (Hz)
el: Χαμηλές συχνότητες (Hz)

en: Low freq gain (dB)
el: Απολαβή χαμηλών συχνοτήτων (dB)

en: Low latency
el: Χαμηλή λανθάνουσα κατάσταση

en: Low-frequency effects
el: Εφέ χαμηλής συχνότητας

en: Low-priority code rate
el: Ρυθμός κώδικα χαμηλής προτεραιότητας

en: Lowest
el: Χαμηλότερο

en: Lowest Latency
el: Κατώτατη λανθάνουσα κατάσταση

en: Lowest latency
el: Κατώτατη λανθάνουσα κατάσταση

en: Lua Art
el: Τέχνη lua

en: Lua Extension
el: Επέκταση lua

en: Lua HTTP
el: HTTP του lua

en: Lua Meta Fetcher
el: Λήπτης μεταδεδομένων lua

en: Lua Meta Reader
el: Αναγνώστης μεταδεδομένων lua

en: Lua Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής lua

en: Lua Playlist Parser Interface
el: Διεπαφή αναλυτή λίστας αναπαραγωγής lua

en: Lua SD Module
el: Ενότητα lua SD

en: Lua Telnet
el: Telnet του lua

en: Lua interface
el: Διεπαφή lua

en: Lua interface configuration
el: Ρυθμίσεις διεπαφής lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
el: Στοιχειοσειρά ρυθμίσεων της διεπαφής lua. Η μορφή είναι: '["<όνομα ενότητας διεπαφής>"] = { <επιλογή> = <τιμή>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
el: Ενότητα διεπαφής lua που θα φορτωθεί

en: Lua interpreter
el: Διερμηνευτής lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
el: Δικυβική luma / Διγραμμική chroma

en: Luminance elimination
el: Εξάλειψη φωτεινότητας

en: Luminance masking
el: Εφαρμογή μάσκας φωτεινότητας

en: Lyrics
el: Στίχοι

en: M-JPEG camera demuxer
el: Αποπολυπλέκτης κάμερας M-JPEG

en: M3U playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής M3U

en: M3U playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: M3U playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: M3U8 playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής M3U8

en: M3U8 playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U8

en: MIDI synthesis not set up
el: Η σύνθεση MIDI δεν ρυθμίστηκε

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
el: Το MIME που επιστράφηκε από τον εξυπηρετητή (ανιχνεύεται αυτόματα εάν δεν είναι καθορισμένο).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: Το MJPEG αποτελείται από μία σειρά εικόνων JPEG (χρησιμοποιήσιμο με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: MLP/TrueHD parser
el: Αναλυτής MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
el: αποκωδικοποιητής MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
el: MMAL-βασισμένο πρόσθετο για το Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
el: MMAL-βασισμένο vout πρόσθετο για το Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
el: Οι ροές δεδομένων MMS μπορεί να περιέχουν διάφορες κύριες ροές δεδομένων, με διαφορετικούς ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων. Μπορείτε να τις επιλέξετε όλες.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από MMX I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
el: Μετατροπές MMX από

en: MOD demuxer (libmodplug)
el: Αποπολυπλέκτης MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου προκαθορισμένου σημείου MP3

en: MP4 stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων MP4

en: MP4/MOV muxer
el: Πολυπλέκτης MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
el: Τύπος αρχείου MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
el: Στρώμα 3 ήχου MPEG (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG και RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο MPEG I/II (χρησιμοποιεί libmpeg2)

en: MPEG Program Stream
el: Ροή δεδομένων προγράμματος MPEG

en: MPEG Transport Stream
el: Ροή δεδομένων μεταφοράς MPEG

en: MPEG Transport Stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων μεταφοράς MPEG

en: MPEG Video
el: Βίντεο MPEG

en: MPEG audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
el: MPEG-1 βίντεο codec (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
el: Codec βίντεο MPEG-2 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
el: Codec βίντεο MPEG-4 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-4 video
el: Βίντεο MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
el: Ήχος MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS
el: MPEG PS

en: MPEG-PS demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
el: Πίνακας κβαντισμού MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο MPEG4

en: MRL
el: Εντοπιστής πόρων πολυμέσων (MRL)

en: MTP Device
el: Συσκευές MTP

en: MTP devices
el: Συσκευές MTP

en: MTP input
el: Είσοδος MTP

en: MTU of the network interface
el: MTU της διεπαφής δικτύου

en: MUX for RAW RTSP transport
el: Πολυπλεξία για μεταφορά RAW RTSP

en: MUX options
el: Επιλογές MUX

en: MY COMPUTER
el: Ο υπολογιστής μου

en: Mac OS X OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο Mac OS X OpenGL

en: Mac OS X interface
el: Διεπαφή Mac OS X

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

en: Magazine
el: Περιοδικό

en: Magnification/Zoom
el: Μεγέθυνση/Εστίαση

en: Magnify
el: Μεγέθυνση

en: Magnify/Zoom interactive video filter
el: Μεγέθυνση/Εστίαση διαδραστικού φίλτρου βίντεο

en: Main Profile
el: Κύριο προφίλ

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Main Window...
el: Κύριο παράθυρο...

en: Main interfaces
el: Κύριες διεπαφές

en: Main interfaces settings
el: Ρυθμίσεις κύριων διεπαφών

en: Major channel
el: Μείζον κανάλι

en: Make a donation...
el: Προσφορά δωρεάς...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
el: Κάντε τον εξυπηρετητή δημόσια διαθέσιμο στο "Χρυσό οδηγό" (κατάλογο με λίστες όλων των ροών δεδομένων) στην ιστοσελίδα icecast/shoutcast. Απαιτεί τις πληροφορίες ρυθμού μετάδοσης δεδομένων που ορίζεται για τον shoutcast. Απαιτεί συνεχή ροή δεδομένων Ogg για το icecast.

en: Makeup
    gain
el: Απολαβή
    συγκρότησης

en: Makeup gain
el: Απολαβή συγκρότησης

en: Malagasy
el: Μαλγασικά

en: Malay
el: Μαλαισιακά

en: Malayalam
el: Μαλαγιάλαμ

en: Maltese
el: Μαλτέζικα

en: Manage Streams
el: Διαχείριση ροών δεδομένων

en: Maori
el: Μαορί

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
el: Απεικονίζει το κανάλι υλικού X στη λογική ζώνη Y για να διορθώσει λανθασμένες καλωδιώσεις :-)

en: Marathi
el: Μαράθι

en: Mark analyzed Pixels
el: Επισήμανση αναλυμένων εικονοστοιχείων

en: Mark analyzed pixels
el: Επισήμανση αναλυμένων εικονοστοιχεία

en: Maroon
el: Καστανέρυθρο

en: Marquee
el: Μαρκίζα

en: Marquee display
el: Εμφάνιση μαρκίζας

en: Marquee position
el: Θέση μαρκίζας

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
el: Κείμενο εκκίνησης για προβολή. (Διαθέσιμα νήματα μορφής: %Y = έτος, %m = μήνας, %d = ημέρα, %H = ώρα, %M = λεπτό, %S = δευτερόλεπτο, ...)

en: Mask
el: Μάσκα

en: Master server ip address
el: Διεύθυνση IP κύριου εξυπηρετητή

en: Matroska stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων Matroska

en: Max QP
el: Μέγιστο QP

en: Max QP step
el: Μέγιστο βήμα QP

en: Max QP step between frames.
el: Μέγιστο βήμα QP μεταξύ καρέ.

en: Max length
el: Μέγιστο μήκος

en: Max local bitrate
el: Μέγιστος τοπικός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximal bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximal period
el: Μέγιστη περίοδος

en: Maximal period of the noise grain in pixel
el: Μέγιστη περίοδος του κόκκου θορύβου στο εικονοστοιχείο

en: Maximal volume level
el: Μέγιστο επίπεδο ήχου

en: Maximum B (deprecated)
el: Μέγιστο B (απορριφθέν)

en: Maximum Bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximum GOP size
el: Μέγιστο μέγεθος GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
el: Απόρριψη μέγιστου αριθμού ακολουθίας RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
el: Αταξία μέγιστου αριθμού ακολουθίας RTP

en: Maximum RTP sources
el: Μέγιστος αριθμός πηγών RTP

en: Maximum Volume displayed
el: Η μέγιστη ένταση ήχου που προβλήθηκε

en: Maximum bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximum bitrate (kbps)
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps κατά την κωδικοποίηση με λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps. Αυτό είναι χρήσιμο σε εφαρμογές συνεχούς ροής δεδομένων.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
el: Μέγιστη απόσταση προς αναζήτηση για εκτίμηση κίνησης, μετρημένη από τις προβλεπόμενη(ες) θέση(εις). Η προεπιλογή του 16 είναι καλή για τα περισσότερα μήκη φιλμ, οι ακολουθίες υψηλής κίνησης ίσως επωφεληθούν από ρυθμίσεις μεταξύ 24 και 32. Το εύρος είναι από 0 έως 64.

en: Maximum encoding bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
el: Ύψιστος ρυθμός καρέ για χρήση (0 = κανένα όριο)

en: Maximum level
el: Μέγιστο επίπεδο

en: Maximum motion vector length
el: Μέγιστο μήκος διανύσματος κίνησης

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
el: Μέγιστο μήκος διανύσματος κίνησης σε εικονοστοιχεία. -1 είναι το αυτόματο, βασισμένο στο επίπεδο.

en: Maximum motion vector search range
el: Μέγιστο εύρος αναζήτησης διανύσματος κίνησης

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων που θα προβάλλονται στην οθόνη.

en: Maximum number of connections
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
el: Μέγιστος αριθμός υπότιτλων που επιτρέπονται ταυτόχρονα.

en: Maximum output video height.
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Maximum output video width.
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Maximum overlapping subtitles
el: Μέγιστοι επικαλυπτόμενοι υπότιτλοι

en: Maximum quantizer parameter.
el: Μέγιστος παράμετρος κβαντιστή.

en: Maximum video height
el: Μέγιστο ύψος του βίντεο

en: Maximum video quantizer scale
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο

en: Maximum video quantizer scale.
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο.

en: Maximum video width
el: Μέγιστο πλάτος του βίντεο

en: Mean
el: Μέση τιμή

en: Media &Information
el: &Πληροφορίες πολυμέσου

en: Media Angle
el: Γωνία μέσου

en: Media Audio Track
el: Κομμάτι Ήχου Μέσου

en: Media Files
el: Αρχεία πολυμέσων

en: Media Forward
el: Μέσα Εμπρός

en: Media Foundation Transform decoder
el: Αποκωδικοποιητής Μεταμόρφωσης του Media Foundation

en: Media Information
el: Πληροφορίες πολυμέσων

en: Media Information...
el: Πληροφορίες πολυμέσων...

en: Media Library
el: Βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Media Manager Edition
el: Έκδοση διαχειριστή πολυμέσων

en: Media Manager List
el: Λίστα διαχειριστή πολυμέσων

en: Media Menu
el: Μενού Μέσων

en: Media Next Frame
el: Επόμενο Καρέ Μέσων

en: Media Next Track
el: Επόμενο Κομμάτι Μέσων

en: Media Play Pause
el: Παύση Αναπαραγωγής Μέσων

en: Media Prev Frame
el: Προηγούμενο Καρέ Μέσων

en: Media Prev Track
el: Προηγούμενο Κομμάτι Μέσων

en: Media Record
el: Καταγραφή Μέσων

en: Media Repeat
el: Επανάληψη Μέσων

en: Media Resource Locator (MRL)
el: Εντοπιστής πόρων πολυμέσων (MRL)

en: Media Rewind
el: Επαναφορά Μέσων

en: Media Select
el: Επιλογή Μέσων

en: Media Shuffle
el: Ανακάτεμα Μέσων

en: Media Stop
el: Διακοπή Μέσων

en: Media Subtitle
el: Υπότιτλοι Μέσων

en: Media Time
el: Χρόνος Μέσων

en: Media View
el: Όψη Μέσων

en: Media data size
el: Μέγεθος δεδομένων πολυμέσων

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
el: Τα πολυμέσα ενθυλακωμένα ως %@ δεν μπορούν να διοχετευτούν σε ροή δεδομένων μέσω του πρωτοκόλλου HTTP για τεχνικούς λόγους.

en: Media: %s
el: Πολυμέσα: %s

en: Meditative
el: Μινιμαλιστική

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Medium backwards jump
el: Μέτρια μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Medium forward jump
el: Μέτρια μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Medium jump length
el: Μέτριο μήκος μεταπήδησης

en: Medium jump length, in seconds.
el: Μέτριο μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Mega bass
el: Μέγα μπάσο

en: Mega bass cutoff
el: Όριο μέγα μπάσου

en: Mega bass level
el: Επίπεδο μέγα μπάσου

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
el: Συχνότητα αποκοπής της λειτουργίας μεγάλου μπάσου, σε Hz. Αυτή είναι η μέγιστη συχνότητα για την οποία εφαρμόζεται το εφέ μεγάλου μπάσου. Οι έγκυρες τιμές είναι από 10 έως 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο λειτουργίας μεγάλου μπάσου (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είνα 0).

en: Memory input
el: Είσοδος μνήμης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu language
el: Γλώσσα μενού

en: Menus
el: Μενού

en: Menus language:
el: Γλώσσα μενού:

en: Mesh height
el: Ύψος πλέγματος

en: Mesh width
el: Πλάτος πλέγματος

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Messages...
el: Μηνύματα...

en: Meta-information
el: Μετα-πληροφορίες

en: Metacube
el: Μετακύβος

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Method used to encode the video sequence
el: Η μέθοδος που χρησιμοποιείται για την κωδικοποίηση της ακολουθίας βίντεο

en: Mi&nimal Interface
el: Ελ&αχιστοποιημένη διεπαφή

en: Microsoft Media Server (MMS) input
el: Είσοδος εξυπηρετητή πολυμέσων Microsoft (MMS)

en: Middle
el: Μεσαίο

en: Mime
el: Πρότυπο δικτύου MIME

en: Min QP
el: Ελάχιστο QP

en: Minimal Mac OS X interface
el: Ελαχιστοποιημένη διεπαφή Mac OS X

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
el: Ελάχιστο χρονικό διάστημα δείκτη, σε μικροδευτερόλεπτα. Ορίστε στο 0 για να απενεργοποιήσετε τη δημιουργία ευρετηρίου.

en: Minimal period
el: Ελάχιστη περίοδος

en: Minimal period of the noise grain in pixel
el: Ελάχιστη περίοδος του κόκκου θορύβου στο εικονοστοιχείο

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Minimum Audio level to raise the alarm
el: Ελάχιστο επίπεδο ήχου για σήμανση συναγερμού

en: Minimum B (deprecated)
el: Ελάχιστο B (απορριφθέν)

en: Minimum GOP size
el: Ελάχιστο μέγεθος GOP

en: Minimum alpha value
el: Ελάχιστη τιμή alpha

en: Minimum bitrate (kbps)
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps κατά την κωδικοποίηση με λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps. Είναι χρήσιμος για την κωδικοποίηση σε κανάλια προκαθορισμένου μεγέθους.

en: Minimum buffer space between threads
el: Ελάχιστο διάστημα ενδιάμεσης μνήμης μεταξύ νημάτων

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
el: Ελάχιστη απόσταση ενδιάμεσης μνήμης μεταξύ νημάτων. -1 είναι η αυτόματη, βασισμένο στον αριθμ.ο των νημάτων.

en: Minimum encoding bitrate
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
el: Ελάχιστη παράμετρος κβαντιστή. Από 15 έως 35 φαίνεται πως είναι ένα χρήσιμο εύρος.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) μεταξύ της εξαφάνισης του υπότιτλου και της εμφάνισης του νεότερου υπότιτλου (η καθυστέρηση του προηγούμενου υπότιτλου θα επεκταθεί για να συμπληρώσει το κενό).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) στον οποίο θα πρέπει να παραμείνει ο υπότιτλος αφότου εξαφανιστεί ο προκάτοχός του (η καθυστέρηση του υπότιτλου θα επεκταθεί για να εκπληρωθεί αυτή η απαίτηση).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) στον οποίο θα πρέπει να παραμείνει ο υπότιτλος αφότου εμφανιστεί ο νεότερος υπότιτλος (η καθυστέρηση του προηγούμενου υπότιτλου θα συντομευθεί για να αποφευχθεί η επικάλυψη).

en: Minimum video quantizer scale
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο

en: Minimum video quantizer scale.
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο.

en: Mirror
el: Αντικατοπτρισμός

en: Mirror orientation
el: Προσανατολισμός αντικατοπτρισμού

en: Mirror video
el: Αντικατοπτρισμός βίντεο

en: Mirror video filter
el: Φίλτρο βίντεο αντικατοπτρισμού

en: Misc
el: Διάφορα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Miscellaneous Options
el: Διάφορες επιλογές

en: Miscellaneous audio settings and modules.
el: Διάφορες ρυθμίσεις και ενότητες ήχου.

en: Missing AACS configuration file!
el: Λείπει το αρχείο ρυθμίσεων AACS!

en: MoMoLight options
el: Επιλογές MoMoLight

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Model
el: Μοντέλο

en: Modulation / Constellation
el: Διαμόρφωση / Διάρθρωση

en: Modules Tree
el: Δέντρο ενοτήτων

en: Moldavian
el: Μολδαβικά

en: Mongolian
el: Μογγολικά

en: Monitor pixel aspect ratio
el: Παρακολούθηση της αναλογίας διαστάσεων του εικονοστοιχείου

en: Mono
el: Μονοφωνικά

en: Monospace Font
el: Γραμματοσειρά Monospace

en: More Info
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
el: Περισσότερες ζώνες για το φασματόμετρο: 80 εάν ενεργοποιηθεί, αλλιώς 20.

en: More information...
el: Περισότερες πληροφορίες...

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Mosaic Tiles
el: Πλακίδιο μωσαϊκού

en: Mosaic alignment
el: Ευθυγράμμιση μωσαϊκού

en: Mosaic bridge
el: Γέφυρα μωσαϊκού

en: Mosaic bridge stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων γέφυρας μωσαϊκού

en: Mosaic video sub source
el: Υποπηγή βίντεο μωσαϊκού

en: Motion Detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Motion Vector precision
el: Ακρίβεια διανύσματος κίνησης

en: Motion Vector precision in pels
el: Ακρίβεια διανύσματος κίνησης σε pels

en: Motion blur
el: Θόλωση κίνησης

en: Motion blur filter
el: Φίλτρο θόλωσης κίνησης

en: Motion detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Motion detect video filter
el: Φίλτρο βίντεο ανίχνευσης κίνησης

en: Motion masking
el: Εφαρμογή μάσκας κίνησης

en: Motion threshold (10-100)
el: Κατώφλι κίνησης (10-100)

en: Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Mouse Gestures
el: Κινήσεις ποντικιού

en: Mouse Wheel Down
el: Τροχός Ποντικιού Κάτω

en: Mouse Wheel Left
el: Τροχός Ποντικιού Αριστερά

en: Mouse Wheel Right
el: Τροχός Ποντικιού Δεξιά

en: Mouse Wheel Up
el: Τροχός Ποντικιού Πάνω

en: Mouse events
el: Συμβάντα ποντικιού

en: Mouse gestures control interface
el: Διεπαφή ελέγχου κινήσεων ποντικιού

en: Mouse pointer image
el: Εικόνα δείκτη ποντικιού

en: MouseWheel up-down axis Control
el: Έλεγχος τροχού του ποντικιού στον άξονα πάνω-κάτω

en: Move To Trash and Relaunch VLC
el: Μεταφορά στα απορρίμματα και επανεκκίνηση του VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
el: Μετακίνηση όλων των κεφαλαίων. Αυτή η τιμή πρέπει να ρυθμιστεί σε msec.

en: Multicast
el: Πολυεκπομπή

en: Multicast output interface
el: Διεπαφή εξόδου πολυεκπομπής

en: Multichannel television sound (MTS)
el: Πολυκαναλικός ήχος τηλεόρασης (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
el: Πολυπλέκτης πολυτμηματικού JPEG

en: Multipass ratecontrol
el: Έλεγχος ρυθμού πολλαπλών περασμάτων

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
el: Έλεγχος ρυθμού πολλαπλών περασμάτων:
     - 1: Πρώτο πέρασμα, δημιουργεί αρχείο στατιστικών
     - 2: Τελευταίο πέρασμα, δεν επεγγράφει το αρχείο στατιστικών
     - 3: Ν-στό πέρασμα, επεγγράφει το αρχείο στατιστικών

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
el: Δεν επιτρέπονται πολλαπλά προφίλ με το ίδιο όνομα.

en: Multiplexer
el: Πολυπλέκτης

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
el: Πολλαπλασιάστε τη διάρκεια των υποτίτλων με αυτή την τιμή.
    Ρυθμίστε το στο 0 για απενεργοποίηση.

en: MusePack demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MusePack

en: Musical
el: Μιούζικαλ

en: Mute
el: Σίγαση

en: Mute the audio.
el: Σίγαση του ήχου.

en: Mux Control
el: Έλεγχος πολυπλεξίας

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: PMT πολυπλεξίας (απαιτεί --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
el: Ενότητα πολυπλεξίας

en: Muxer
el: Πολυπλέκτης

en: Muxer to use for the stream.
el: Πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιηθεί για τη ροή δεδομένων.

en: Muxer:
el: Πολυπλέκτης:

en: Muxers
el: Πολυπλέκτες

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
el: Οι πολυπλέκτες δημιουργούν μορφές ενθυλάκωσης που χρησιμοποιούνται για την ενσωμάτωση όλων των κύριων ροών δεδομένων (βίντεο,ήχου,...). Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε ένα συγκεκριμένο πολυπλέκτη. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε τις προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε πολυπλέκτη.

en: My Computer
el: Ο υπολογιστής μου

en: My Music
el: Η μουσική μου

en: My Pictures
el: Οι εικόνες μου

en: My Videos
el: Τα βίντεο μου

en: N&ormal Speed
el: Κ&ανονική ταχύτητα

en: NET ID
el: Ταυτότητα NET

en: NT Service
el: Υπηρεσία NT

en: NTSC M Japan
el: NTSC M Ιαπωνίας

en: NTSC M South Korea
el: NTSC M Νότιας Κορέας

en: Name
el: Όνομα

en: Name for the font you want to use
el: Όνομα για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Name of XML file containing Haar cascade description
el: Όνομα του αρχείου XML που περιέχει την περιγραφή του καταρράκτη Haar

en: Name of current instance
el: Ονομασία της τρέχουσας υπόστασης

en: Name of desired display device
el: Όνομα της επιθυμητής συσκευής προβολής

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
el: Όνομα του φίλτρου εμφυτεύματος του εσωτερικού φίλτρου OpenCV που θα χρησιμοποιηθεί

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής ήχου που θα χρησιμοποιηθεί από το εμφύτευμα DirectShow. Εάν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
el: Όνομα γέφυρας εισόδου-προορισμού. Εάν δεν χρειάζεστε περισσότερες από μία γέφυρες εισόδου ταυτόχρονα, μπορείτε να απορρίψετε αυτή την επιλογή.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
el: Όνομα του αρχείου στο οποίο θα αποθηκευτεί η ακατέργαστη ροή δεδομένων.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
el: Όνομα της σειριακής θύρας όπου είναι προσαρμοσμένος ο ελεγκτής AtmoLight.
    Στα Windows συνήθως κάτι σαν COM1 ή COM2. Στο Linux /dev/ttyS01 για παράδειγμα.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από το εμφύτευμα DirectShow. Εάν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
el: Όνομα αυτής της υπόστασης εισόδου γέφυρας. Εάν δεν χρειάζεστε περισσότερες από μία γέφυρες εισόδου ταυτόχρονα, μπορείτε να απορρίψετε αυτή την επιλογή.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
el: Όνομα που θα δοθεί σε αυτή τη ροή δεδομένων /κανάλι στον εξυπηρετητή shoutcast/icecast.

en: Name:
el: Όνομα:

en: Narrow-band (8kHz)
el: Στενής ζώνης (8kHz)

en: National Folk
el: Εθνικό Ροκ

en: Native American
el: Εγχώρια αμερικανική

en: Native Slider
el: Τοπικός ολισθητής

en: Navajo
el: Ναβάχο

en: Navigate down
el: Πλοήγηση κάτω

en: Navigate left
el: Πλοήγηση αριστερά

en: Navigate right
el: Πλοήγηση δεξιά

en: Navigate up
el: Πλοήγηση πάνω

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Navy
el: Μπλε μαρέν

en: Ncurses interface
el: Διεπαφή Νcurses

en: Ne&xt
el: &Επόμενο

en: Nearest neighbour (bad quality)
el: Κοντινότερου γείτονα (κακή ποιότητα)

en: Nearest-neighbor audio resampler
el: Επαναδειγματολήπτης ήχου κοντινότερου γείτονα

en: Negate colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Negative
el: Αρνητικό

en: Nepali
el: Νεπάλι

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network Access Policy
el: Πολιτική πρόσβασης δικτύου

en: Network Protocol
el: Πρωτόκολλο δικτύου

en: Network Sync
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Network caching (ms)
el: Αποθήκευση δικτύου σε κρυφή μνήμη (msec)

en: Network identifier
el: Αναγνωριστικό δικτύου

en: Network interaction failed
el: Η αλληλεπίδραση του δικτύου απέτυχε

en: Network master clock
el: Κύριος χρονιστής δικτύου

en: Network name
el: Όνομα δικτύου

en: Network name to create
el: Όνομα δικτύου προς δημιουργία

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network streams (SAP)
el: Ροές δεδομένων δικτύου (SAP)

en: Network synchronisation
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Network synchronization
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Never
el: Ποτέ

en: Never fix
el: Να μη γίνεται ποτέ επιδιόρθωση

en: New ES ID
el: Νέα ταυτότητα ES

en: New destination
el: Νέος προορισμός

en: New input playing
el: Αναπαραγωγή νέας εισόδου

en: New profile
el: Νέο προφίλ

en: New winamp 5.2 shoutcast import
el: Εισαγωγή νέου shoutcast Winamp 5.2

en: Next
el: Επόμενο

en: Next / Forward
el: Επόμενο / Προς τα εμπρός

en: Next Channel
el: Επόμενο κανάλι

en: Next Chapter/Title
el: Επόμενο κεφάλαιο/τίτλος

en: Next chapter
el: Επόμενο κεφάλαιο

en: Next frame
el: Επόμενο καρέ

en: Next media in the playlist
el: Επόμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Next media in the playlist, skip forward when held
el: Επόμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής, παράλειψη προς τα εμπρός όταν είναι πατημένο

en: Next title
el: Επόμενος τίτλος

en: Next widget style
el: Στυλ επόμενου γραφικού στοιχείου

en: No Address given
el: Δεν δόθηκε διεύθυνση

en: No Channel Name given
el: Δεν δόθηκε όνομα καναλιού

en: No Filtering
el: Χωρίς φιλτράρισμα

en: No Input device found
el: Δεν βρέθηκε συσκευή εισόδου

en: No SDP URL given
el: Δεν δόθηκε SDP URL

en: No active subtitle
el: Μη ενεργοί υπότιτλοι

en: No addons found
el: Δεν βρέθηκαν πρόσθετα

en: No check was performed yet.
el: Ακόμα δεν πραγματοποιήθηκε έλεγχος.

en: No decoding of Dolby Surround
el: Χωρίς αποκωδικοποίηση του Dolby Surround

en: No description for this codec
el: Δεν υπάρχει περιγραφή για αυτόν τον αποκωδικοποιητή

en: No device is selected
el: Δεν επιλέχθηκε συσκευή

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
el: Δεν επιλέχθηκε συσκευή.
    
    Επιλέξτε διαθέσιμη συσκευή στο παραπάνω αναπτυσσόμενο μενού.

en: No disc menus
el: Δεν υπάρχουν μενού δίσκου

en: No file selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
el: Μη προκαθορισμένη δομή ομάδας εικόνων. Μία εικόνα μπορεί να είναι ενδοεικόνα ή διεικόνα και να αναφέρεται σε προηγούμενες ή μελλοντικές εικόνες.

en: No folder selected
el: Δεν έχει επιλεγεί φάκελος

en: No input
el: Καμία εισαγωγή

en: No input found
el: Δεν βρέθηκε είσοδος

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Δεν βρέθηκε είσοδος. Μία ροή δεδομένων πρέπει να αναπαράγεται ή να παυθεί για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: No input selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχη ενότητα. Χρησιμοποιήστε --list ή --list-verbose για παράθεση των διαθέσιμων ενοτήτων.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
el: Δεν έχει επιλεγεί καμία νέα ροή δεδομένων ή έγκυρο αντικείμενο λίστας αναπαραγωγής.
    
    Επιλέξτε ένα πριν μεταβείτε στην επόμενη σελίδα.

en: No personal information will be sent with this report.
el: Δεν θα σταλούν προσωπικές πληροφορίες μαζί με αυτή την αναφορά.

en: No pre-filtering
el: Χωρίς προφιλτράρισμα

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
el: Δεν βρέθηκε υπόσταση v4l2.
    Παρακαλώ ελέγξτε ότι η συσκευή έχει ανοικτεί με τον VLC και ότι αναπαράγεται.
    
    Τα στοιχεία ελέγχου θα εμφανιστούν αυτομάτως εδώ.

en: No valid destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: No valid host certificate found in AACS config file.
el: Δεν βρέθηκε κανένα έγκυρο πιστοποιητικό υποδοχής στο αρχείο ρυθμίσεων AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
el: Δεν βρέθηκε κανένα έγκυρο κλειδί επεξεργασίας στο αρχείο ρυθμίσεων AACS.

en: No video or audio device selected.
el: Δεν επιλέχτηκε συσκευή βίντεο ή ήχου.

en: No, Thanks
el: Όχι, ευχαριστώ

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Noise Threshold
el: Κατώφλι θορύβου

en: Noise reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Noise reduction level
el: Επίπεδο μείωσης θορύβου

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
el: Κατώφλι θορύβου που θα χρησιμοποιηθεί στη λειτουργία σταθερού κατωφλιού θορύβου

en: Non-deterministic optimizations when threaded
el: Μη ντετερμινιστικές βελτιστοποιήσεις όταν εισάγονται

en: None
el: Καθόλου

en: Nordic (Latin-6)
el: Νορβηγική (Latin-6)

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal Size
el: Κανονικό μέγεθος

en: Normal rate
el: Κανονική ταχύτητα

en: Normal/Loop/Repeat
el: Κανονικό/Βρόχος/Επανάληψη

en: Normalize volume to:
el: Εξομάλυνση έντασης ήχου στο:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
el: Κανονικά ο πακετοποιητής θα συγχρονίζεται στο επόμενο πλήρες καρέ, Αυτή η σημαία δίνει εντολή στον πακετοποιητή να συγχρονιστεί στο πρώτο Intra Frame που θα βρει.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
el: Κανονικά χρησιμοποιούμε τα χρονόσημα των αρχείων MPEG για να υπολογίσουμε τη θέση και τη διάρκεια. Ωστόσο κάποιες φορές αυτό δεν μπορεί να είναι χρησιμοποιήσιμο. Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να υπολογίσετε από το ρυθμό μετάδοσης δεδομένων αντί αυτού.

en: Norwegian
el: Νορβηγικά

en: Norwegian Bokmaal
el: Νορβηγικά Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
el: Νορβηγικά Nynorsk

en: Not Set
el: Δεν ορίστηκε

en: Not Used
el: Δεν χρησιμοποιήθηκε

en: Note that these are system-wide settings.
el: Σημειώστε ότι αυτές είναι ρυθμίσεις ολόκληρου του συστήματος.

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Notify
el: Ειδοποίηση

en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Now playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
el: Η τρέχουσα προτιμώμενη επιλογή για την εκχώρηση δυαδικών απεικονίσεων βαθμίδων, τοποθετήστε τις ως ζώνη_0.bmp,ζώνη_1.bmp κλπ σε ένα φάκελο και ρυθμίστε το όνομα του φακέλου εδώ

en: NullSoft demuxer
el: Αποπολυπλέκτης NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
el: Αριθμός 100 καρέ προτού η μέθοδος ελέγχου ρυθμού 'avbr' φτάσει στο ζητούμενο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων με τη ζητούμενη ακρίβεια. Δείτε την παράμετρο ακρίβειας.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
el: Αριθμός καρέ B που θα κωδικοποιηθούν μεταξύ δύο καρέ αναφοράς.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
el: Αριθμός ομάδων δεδομένων CD που θα λαμβάνονται σε μία απλή ανάγνωση.

en: Number of DWT iterations
el: Αριθμός επαναλήψεων DWT

en: Number of Tracks
el: Αριθμός κομματιών

en: Number of audio buffers
el: Αριθμός ενδιάμεσων μνημών ήχου

en: Number of audio channels
el: Αριθμός καναλιών ήχου

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
el: Αριθμός καναλιών ήχου στις επανακωδικοποιημένες ροές δεδομένων.

en: Number of blank pixels between bands.
el: Αριθμός κενών εικονοστοιχεία μεταξύ των ζωνών.

en: Number of channels
el: Αριθμός καναλιών

en: Number of channels information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες αριθμού καναλιών της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Number of clones
el: Αριθμός κλώνων

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
el: Αριθμός διαδοχικών καρέ B μεταξύ καρέ I και P. Το εύρος είναι από 1 έως 100.

en: Number of days between two update checks
el: Αριθμός ημερών μεταξύ δύο ελέγχων για ενημερώσεις

en: Number of first segment
el: Αριθμός του πρώτου τμήματος

en: Number of frames (0 to 100)
el: Αριθμός καρέ (0 έως 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
el: Αριθμός καρέ που θα ληφθούν υπόψη για την εξομάλυνση (0 έως 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
el: Αριθμός καρέ που θα κωδικοποιηθούν για ένα καρέ - κλειδί.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
el: Αριθμός οριζόντιων τμημάτων ανά καρέ κατά τη λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
el: Αριθμός οριζόντιων παραθύρων στα οποία θα χωριστεί το βίντεο.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
el: Αριθμός στηλών της εικόνας στο μωσαϊκό (χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης ρυθμίζεται στο "προκαθορισμένη").

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
el: Αριθμός γραμμών της εικόνας στο μωσαϊκό (χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης ρυθμίζεται στο "προκαθορισμένη").

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
el: Αριθμός καναλιών ήχου εισόδου για συλλήψεις DeckLink. Πρέπει να είναι 2, 8 ή 16. Το 0 απενεργοποιεί την είσοδο ήχου.

en: Number of levels of downsampling
el: Αριθμός επιπέδων της μείωσης ρυθμού δειγματοληψίας

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
el: Αριθμός επιπέδων της μείωσης ρυθμού δειγματοληψίας στη λειτουργία ιεραρχικής εκτίμησης κίνησης

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
el: Αριθμός βρόχων για την κίνηση του λογότυπου.-1 = συνεχής, 0 = απενεργοποιημένη

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
el: Αριθμός msec μεταξύ ενημερώσεων στοιχειοσειρών. Αυτό είναι χρήσιμο κυρίως όταν χρησιμοποιούνται μεταδεδομένα ή ακολουθίες στοιχειοσειρών τύπου χρόνου.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
el: Αριθμός msec κατά τον οποίο η μαρκίζα θα πρέπει να παραμένει εμφανισμένη. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0 (παραμένει για πάντα).

en: Number of output channels
el: Αριθμός καναλιών εξόδου

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
el: Αριθμός καναλιών ήχου εξόδου για εξόδους DeckLink. Πρέπει να είναι 2, 8 ή 16. Το 0 απενεργοποιεί την έξοδο ήχου.

en: Number of parallel operations
el: Αριθμός παράλληλων πράξεων

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
el: Αριθμός εικόνων μεταξύ διαδοχικών κεφαλίδων ακολουθίας, π.χ. μήκος της ομάδας εικόνων

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
el: Αριθμός εικόνων μέσα στην τρέχουσα GOP (ομάδα εικόνων)· Αν το μέγεθος της ομάδας εικόνων=0, τότε το μέγεθος αυτό είναι ακαθόριστο. Αν το μέγεθος της ομάδας εικόνων=1 τότε χρησιμοποιούνται μόνο καρέ I.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για αποκοπή από το κάτω μέρος της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για αποκοπή από την αριστερή πλευρά της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για αποκοπή από τη δεξιά πλευρά της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για αποκοπή από την κορυφή της εικόνας.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο κάτω μέρος της εικόνας μετά την αποκοπή.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο αριστερό μέρος της εικόνας μετά την αποκοπή.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο δεξιό μέρος της εικόνας μετά την αποκοπή.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στην κορυφή της εικόνας μετά την αποκοπή.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
el: Αριθμός προηγούμενων καρέ που χρησιμοποιούνται ως προγνώστες. Αυτό είναι αποτελεσματικό στα Anime, αλλά φαίνεται ότι δεν κάνει μεγάλη διαφορά σε πηγή υλικού ζωντανής δράσης. Κάποιοι αποκωδικοποιητές αδυνατούν να αντιμετωπίσουν μεγάλες τιμές καρέ αναφοράς. Το εύρος είναι από 1 έως 16.

en: Number of puzzle columns
el: Αριθμός στηλών παζλ

en: Number of puzzle rows
el: Αριθμός γραμμών παζλ

en: Number of reference frames
el: Αριθμός των καρέ αναφοράς

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
el: Αριθμός δευτερολέπτων μεταξύ δύο επιβαλλόμενων ανανεώσεων των τροφοδοσιών. 0 σημαίνει ότι οι τροφοδοσίες δεν ενημερώνονται ποτέ.

en: Number of segments
el: Αριθμός τμημάτων

en: Number of segments to include in index
el: Αριθμός των τμημάτων που θα συμπεριληφθούν στο ευρετήριο

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
el: Αριθμός τμημάτων σε κάθε καρέ βίντεο· κάθε τμήμα περιέχει μία ή περισσότερες σειρές μακροενοτήτων δεδομένων. Αν ο αριθμός των τμημάτων δεν οριστεί, τότε ο κωδικοποιητής μπορεί να επιλέξει οποιονδήποτε διαμερισμό επιτρέπεται από το πρότυπο του codec.

en: Number of slices per frame
el: Αριθμός τεμαχίων ανά καρέ

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
el: Αριθμός βημάτων για τη μετατροπή του τρέχοντος χρώματος σε τελικό χρώμα για να γίνει πιο αμυδρό το φως σε στυλ κινηματογράφου... (κάθε βήμα χρειάζεται 40 msec)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
el: Αριθμός βημάτων για τη μετατροπή του τρέχοντος χρώματος σε χρώμα παύσης (κάθε βήμα χρειάζεται 40 msec)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
el: Αριθμός οθόνης που θα χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή για την εμφάνιση βίντεο σε πλήρη οθόνη. Η αντιστοιχία αριθμού οθονών μπορεί να βρεθεί στο μενού επιλογής συσκευής βίντεο.

en: Number of threads
el: Αριθμός νημάτων

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
el: Αριθμός νημάτων που χρησιμοποιούνται για την κωδικοποίηση, 0 σημαίνει αυτόματη

en: Number of threads used for the transcoding.
el: Αριθμός νημάτων που χρησιμοποιούνται για την επανακωδικοποίηση.

en: Number of time the same input will be repeated
el: Αριθμός του χρόνου κατά τον οποίο θα επαναληφθεί η ίδια είσοδος

en: Number of time to blend
el: Αριθμός του χρόνου ανάμιξης

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
el: Αριθμός κατακόρυφων τμημάτων ανά καρέ κατά τη λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Number of vertical windows in which to split the video.
el: Αριθμός κατακόρυφων παραθύρων στα οποία θα χωριστεί το βίντεο.

en: Number of video windows in which to clone the video.
el: Αριθμός παραθύρων βίντεο στα οποία θα κλωνοποιηθεί το βίντεο.

en: Number of zones on bottom
el: Αριθμός ζωνών στο κάτω μέρος

en: Number of zones on the bottom of the screen
el: Αριθμός ζωνών στο κάτω μέρος της οθόνης

en: Number of zones on the top of the screen
el: Αριθμός ζωνών στην κορυφή της οθόνης

en: Number of zones on top
el: Αριθμός ζωνών στην κορυφή

en: Nuv demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Nuv

en: OGG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: OK
el: Εντάξει

en: OSD menu
el: Μενού εμφάνισης στην οθόνη (OSD)

en: OSS device node path.
el: Διαδρομή κόμβου συσκευής OSS.

en: OSS input
el: Είσοδος OSS

en: Off
el: Απενεργοποίηση

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
el: Η απόκλιση που θα προστεθεί στις ταυτότητες των ροών δεδομένων που καθορίζονται στην έξοδο γέφυρας για να αποκομιστούν οι ταυτότητες των ροών δεδομένων στην είσοδο γέφυρας που θα καταχωρηθούν.

en: Offsets in order
el: Αποκλίσεις σε τάξη

en: Ogg Vorbis Quality
el: Ποιότητα Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες ποιότητας Ogg Vorbis της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Ogg/OGM muxer
el: Πολυπλέκτης Ogg/OGM

en: Old movie
el: Παλιά ταινία

en: Old movie effect video filter
el: Παλιά ταινία εφέ φίλτρο βίντεο

en: Oldies
el: Παλιά

en: Olive
el: Λαδί

en: On
el: Ενεργοποίηση

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση στην οθόνη (OSD)

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
el: Αφότου δημιουργηθεί η ροή δεδομένων, το παράθυρο του <i>Προβολέα πολυμέσων</> θα εμφανίσει τη ροή δεδομένων.

en: One
el: Ένα

en: Online Documentation...
el: Τεκμηρίωση στο διαδίκτυο...

en: Online Forum...
el: Διαδικτυακό φόρουμ...

en: Only installed
el: Μόνο εγκατεστημένα

en: Only show current
el: Προβολή μόνο του τρέχοντος

en: Only show modules related to current playback
el: Προβολή μόνο των ενοτήτων που σχετίζονται με την τρέχουσα αναπαραγωγή

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
el: Μόνο χρήσιμα προγράμματα αποπολυπλέκονται συνήθως από τον αναμεταδότη. Αυτή η επιλογή θα απενεργοποιήσει την αποπολυπλεξία και θα κάνει λήψη όλων των προγραμμάτων.

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του κειμένου επικάλυψης. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του επικαλυμμένου κειμένου. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: Opacity of the logo
el: Αδιαφάνεια του λογότυπου

en: Opaqueness
el: Αδιαφάνεια

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &Capture Device...
el: Άνοιγμα &συσκευής σύλληψης...

en: Open &Disc...
el: Άνοιγμα &δίσκου...

en: Open &File...
el: Άνοιγμα &αρχείου...

en: Open &Folder...
el: Άνοιγμα &φακέλου ...

en: Open &Location from clipboard
el: Άνοιγμα &τοποθεσίας από το πρόχειρο

en: Open &Network Stream...
el: Άνοιγμα ροής δεδομένων &δικτύου...

en: Open &Network...
el: Άνοιγμα &δικτύου...

en: Open &Recent Media
el: Άνοιγμα &πρόσφατων πολυμέσων

en: Open Capture Device...
el: Άνοιγμα συσκευής σύλληψης...

en: Open D&irectory...
el: Άνοιγμα κ&αταλόγου...

en: Open Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

en: Open Disc...
el: Άνοιγμα δίσκου...

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Open Media
el: Άνοιγμα πολυμέσου

en: Open Network...
el: Άνοιγμα δικτύου...

en: Open RTP/UDP Stream
el: Άνοιγμα ροής δεδομένων RTP/UDP

en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

en: Open Sound System audio output
el: Άνοιγμα εξόδου ήχου του ηχητικού συστήματος

en: Open Source
el: Ανοιχτού κώδικα

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
el: Άνοιγμα φακέλου VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων VLM...

en: Open a medium
el: Άνοιγμα ενός πολυμέσου

en: Open a skin file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου πρόσοψης

en: Open audio in exclusive mode.
el: Άνοιγμα ήχου σε αποκλειστική λειτουργία.

en: Open media...
el: Άνοιγμα μέσου...

en: Open network streams using the following protocols
el: Άνοιγμα ροών δεδομένων δικτύου χρησιμοποιώντας τα ακόλουθα πρωτόκολλα

en: Open playlist
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής

en: Open playlist...
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής...

en: Open skin ...
el: Άνοιγμα πρόσοψης ...

en: Open subtitle file
el: Άνοιγμα αρχείου υπότιτλου

en: Open subtitles
el: Άνοιγμα υπότιτλων

en: Open subtitles...
el: Άνοιγμα υπότιτλων...

en: Open the file with synchronous writing.
el: Άνοιγμα του αρχείου με συγχρονισμένη εγγραφή.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
el: Άνοιγμα της υποδεικνυόμενης σελίδας Teletext. Η προεπιλεγμένη σελίδα στο ευρετήριο είναι η 100

en: Open: %s
el: Άνοιγμα: %s

en: OpenBSD sndio audio output
el: Έξοδος ήχου OpenBSD sndio

en: OpenCV example
el: Παράδειγμα OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
el: Φίλτρο παραδείγματος ανίχνευσης προσώπου OpenCV

en: OpenCV filter chroma
el: Chroma φίλτρου OpenCV

en: OpenCV internal filter name
el: Όνομα εσωτερικού φίλτρου OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
el: Περιτύλιγμα φίλτρου βίντεο OpenCV

en: OpenGL ES
el: Επέκταση OpenGL ES

en: OpenGL ES 2 extension
el: Επέκταση OpenGL ES2

en: OpenGL ES extension
el: Επέκταση OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
el: Έξοδος βίντεο OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
el: Επέκταση OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
el: OpenGL για έξοδο βίντεο ενσωματωμένων συστημάτων 2

en: OpenGL for Embedded Systems video output
el: OpenGL για έξοδο βίντεο ενσωματωμένων συστημάτων

en: OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
el: Έξοδος βίντεο OpenGL (πειραματική)

en: OpenMAX DL image processing
el: Επεξεργασία εικόνας OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenMAX IL

en: OpenSLES audio output
el: Έξοδος ήχου OpenSLES

en: Opening
el: Άνοιγμα

en: Opera
el: Όπερα

en: Operating System Integration
el: Ολοκλήρωση με το Λειτουργικό Σύστημα

en: Optical SDI
el: Οπτικό SDI

en: Optical drive
el: Οπτικός δίσκος

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
el: Βελτιστοποιείστε τη σύλληψη τεμαχίζοντας την οθόνη σε κομμάτια με προκαθορισμένο ύψος (16 είναι μία καλή τιμή, 0 σημαίνει ότι η λειτουργία αυτή είναι απενεργοποιημένη).

en: Option Setup
el: Ρύθμιση επιλογής

en: Options
el: Επιλογές

en: Opus
el: Έργο

en: Opus audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Opus

en: Opus audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
el: Τεταγμένη της περιοχής σύλληψης σε εικονοστοιχεία.

en: Organize Presets...
el: Οργάνωση Προεπιλογών...

en: Organize Profiles...
el: Οργάνωση προφίλ...

en: Organize profiles...
el: Οργάνωση προφίλ...

en: Original Format
el: Αρχική μορφή

en: Original ID
el: Αρχική ταυτότητα

en: Original Performer
el: Αρχικός ερμηνευτής

en: Original Size
el: Αρχικό μέγεθος

en: Original audio
el: Αρχικός ήχος

en: Ossetian; Ossetic
el: Οσσετιανά, οσσετικά

en: Other
el: Άλλο

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Outline Thickness
el: Πάχος Περιγράμματος

en: Outline color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: Outline opacity
el: Αδιαφάνεια περιγράμματος

en: Outline thickness
el: Πάχος περιγράμματος

en: Output
el: Έξοδος

en: Output	file
el: Αρχείο	εξόδου

en: Output	method
el: Μέθοδος	εξόδου

en: Output (canvas) image height
el: Ύψος της εικόνας εξόδου (καμβά)

en: Output (canvas) image width
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Output Color Filtermode
el: Λειτουργία φίλτρου εξόδου χρώματος

en: Output Color filter mode
el: Λειτουργία φίλτρου χρώματος εξόδου

en: Output FIFO
el: Έξοδος FIFO

en: Output URL
el: URL εξόδου

en: Output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου

en: Output card
el: Κάρτα εξόδου

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
el: Chroma εξόδου για την εικόνα μνήμης ως στοιχειοσειρά 4 χαρακτήρων, π.χ. "RV32".

en: Output destination
el: Προορισμός εξόδου

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: Output format
el: Τύπος εξόδου

en: Output height
el: Ύψος εξόδου

en: Output method to use for the stream.
el: Μέθοδος εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για τη ροή δεδομένων.

en: Output module:
el: Ενότητα εξόδου:

en: Output modules
el: Ενότητες εξόδου

en: Output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου

en: Output picture aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας εξόδου

en: Output port
el: Θύρα εξόδου

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
el: Έξοδος υπότιτλων του teletext ως κείμενο και όχι ως RGBA

en: Output video height.
el: Ύψος βίντεο εξόδου.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
el: Η έξοδος βίντεο είναι σε κλίμακα του γκρι. Επειδή οι πληροφορίες του χρώματος δεν αποκωδικοποιούνται, αυτό μπορεί να εξοικονομήσει μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: Output video width.
el: Πλάτος βίντεο εξόδου.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
el: Ένταση ήχου εξόδου για αναλογική έξοδο: 0 για σιωπή και 1..255 για ένταση από ελάχιστη (σχεδόν σιωπή) έως πολύ μεγάλη.

en: Output width
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Output/Written/Sent
el: Έξοδος/Γραμμένα/Αποσταλμένα

en: Output:
el: Έξοδος:

en: Overall
el: Συνολικό

en: Overall brightness of your LED stripes
el: Συνολική φωτεινότητα των ριγών LED σας

en: Overlap Length
el: Μήκος επικάλυψης

en: Overlap fix
el: Επιδιόρθωση επικάλυψης

en: Overlap of motion compensation blocks
el: Επικάλυψη των ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
el: Η επικάλυψη είναι η δυνατότητα επιτάχυνσης υλικού της κάρτας γραφικών σας (ικανότητα απευθείας απόδοσης βίντεο). Ο VLC θα προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει από προεπιλογή.

en: Overlay subtitles on the video
el: Επικάλυψη υπότιτλων στο βίντεο

en: Overlay video output
el: Επικάλυψη εξόδου βίντεο

en: Overlays
el: Επικαλύψεις

en: Overlays/Subtitles
el: Επικαλύψεις/Υπότιτλοι

en: Override page
el: Παράκαμψη σελίδας

en: Override parameters
el: Παράκαμψη παραμέτρων

en: Override the default track description.
el: Παράκαμψη της προεπιλεγμένης περιγραφής κομματιού.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
el: Παράκαμψη της υποδεικνυόμενης σελίδας, δοκιμάστε την εάν οι υπότιτλοί σας δεν εμφανίζονται (-1 = αυτόματη ανίχνευση από το TS, 0 = αυτόματη ανίχνευση από το teletext, >0 = αριθμός πραγματικής σελίδας, συνήθως 888 ή 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
el: Παράκαμψη των κανονικών ρυθμίσεων για τα καρέ ανά δευτερόλεπτο. Αυτό θα δουλέψει μόνο για υπότιτλους MicroDVD και SubRIP (SRT).

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Overwrite existing file
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος αρχείου

en: P&layback
el: Α&ναπαραγωγή

en: PAL N Argentina
el: PAL N Αργεντινής

en: PCR interval (ms)
el: Διάστημα PCR (msec)

en: PES maximum size
el: Μέγιστο μέγεθος PES

en: PLS playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής PLS

en: PMT PID
el: PID του PMT

en: PMT Program numbers
el: Αριθμοί προγράμματος PMT

en: PNG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο PNG

en: PNG video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο PNG

en: PS muxer
el: Πολυπλέκτης PS

en: PSNR computation
el: Υπολογισμός PSNR

en: PVA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης PVA

en: Pace
el: Βήμα

en: Packet Size
el: Μέγεθος πακέτου

en: Packet size in bytes to decrypt
el: Μέγεθος πακέτου σε bytes για αποκρυπτογράφηση

en: Packet size in bytes to encrypt
el: Μέγεθος πακέτου για κρυπτογράφηση σε bytes

en: Packetizers
el: Πακετοποιητές

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
el: Οι πακετοποιητές χρησιμοποιούνται για την "προεπεξεργασία" των κύριων ροών δεδομένων πριν από την πολυπλεξία. Η ρύθμιση αυτή σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε ένα πακετοποιητή. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε δημιουργό πακέτων.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
el: Τα πακέτα μπορούν να αποσταλούν ένα - ένα στον κατάλληλο χρόνο ή κατά ομάδες. Μπορείτε να επιλέξετε τον αριθμό πακέτων που θα αποστέλλονται ταυτόχρονα. Αυτό βοηθάει στη μείωση του προγραμματισμένου φορτίου σε υπερφορτωμένα συστήματα.

en: Pad video
el: Συμπλήρωση βίντεο

en: Padd
el: Συμπλήρωση

en: Page
el: Σελίδα

en: Page Down
el: Σελίδα Κάτω

en: Page Up
el: Σελίδα Πάνω

en: Panjabi
el: Παντζάμπι

en: Panoramix: wall with overlap video filter
el: Panoramix: τοίχος με φίλτρο βίντεο επικάλυψης

en: Parametric Equalizer
el: Παραμετρικός ισοσταθμιστής

en: Partial Extract
el: Μερική εξαγωγή

en: Partitions to consider
el: Κατατμήσεις προς εξέταση

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
el: Κατατμήσεις που θα ληφθούν υπόψη στη λειτουργία ανάλυσης: 
     - καμία  : 
     - γρήγορη  : i4x4
     - κανονική: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - αργή  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - όλες   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 απαιτεί p8x8. i8x8 απαιτεί 8x8dct).

en: Party
el: Πάρτι

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
el: Περάστε alsa:// για να ανοίξει η προεπιλεγμένη συσκευή ALSA, ή alsa://SOURCE για να ανοίξει η συγκεκριμένη συσκευή που ονομάζεται SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
el: Παλμός διέλευσης:// για να ανοίξει η προεπιλεγμένη πηγή PulseAudio, ή παλμός://πηγή για να ανοίξει μία συγκεκριμένη πηγή με τον τίτλο "πηγή".

en: Password
el: Κωδικός χρήστη

en: Password file
el: Αρχείο κωδικού χρήστη

en: Password for target device.
el: Κωδικός για τη συσκευή-στόχο.

en: Password that will be requested to access the stream.
el: Κωδικός χρήστη που θα ζητηθεί για την πρόσβαση στη ροή δεδομένων.

en: Password that will be used for the connection.
el: Κωδικός χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Κωδικός χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Path
el: Διαδρομή

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
el: Η διαδρομή δεν είναι Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
el: Διαδρομή του αρχείου αντιστοίχισης μνήμης για την ενδιάμεση μνήμη πλαισίου

en: Path to HLSL file
el: Διαδρομή για το HLSL αρχείο

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
el: Διαδρομή σε ένα HLSL αρχείο που περιέχει ένα σκέτο επισκιαστής εικονοστοιχείων.

en: Path to the index file to create
el: Διαδρομή προς το αρχείο καταλόγου που θα δημιουργηθεί

en: Path to the projectM preset directory
el: Διαδρομή προς τον κατάλογο προρύθμισης projectM

en: Path to the skin to use.
el: Διαδρομή προς την πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Pause
el: Παύση

en: Pause and resume iTunes / Spotify
el: Παύση και συνέχιση του iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
el: Παύση κάθε αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής στο τελευταίο καρέ.

en: Pause iTunes / Spotify
el: Παύση του iTunes / Spotify

en: Pause on audio communication
el: Παύση κατά την ηχητική επικοινωνία

en: Pause on the last frame of a video
el: Παύση στο τελευταίο καρέ ενός βίντεο

en: Pause only
el: Παύση μόνο

en: Pause playback when minimized
el: Παύση αναπαραγωγής κατά την ελαχιστοποίηση

en: Pause the playback
el: Παύση της αναπαραγωγής

en: Pause the video playback when minimized
el: Παύση της αναπαραγωγής βίντεο κατά την ελαχιστοποίηση

en: Pause-Blue
el: Παύση-μπλε

en: Pause-Fadesteps
el: Παύση-βήματα αποχρωματισμού

en: Pause-Green
el: Παύση-πράσινο

en: Pause-Red
el: Παύση-κόκκινο

en: Paused
el: Σε παύση

en: Peak extra width
el: Επιπρόσθετο πλάτος κορυφής

en: Peak height
el: Ύψος κορυφής

en: Peak protection
el: Προστασία κορυφής

en: Percent
el: Επί τοις εκατό

en: Percentage of stride to overlap
el: Ποσοστό βήματος για επικάλυψη

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
el: Εκτέλεση χρόνου ISO C και μορφοποίησης ημερομηνίας στη διαδρομή του αρχείου

en: Performance (prioritize faster ciphers)
el: Επίδοση (προτεραιότητα ταχύτερων κρυπτογραφημάτων)

en: Performance options
el: Eπιλογές απόδοσης

en: Performers
el: Ερμηνευτής

en: Persian
el: Περσικά

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
el: Κωδικοποιητής Philips OGT (υπότιτλος SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
el: Πακετοποιητής Philips OGT (υπότιτλος SVCD)

en: Phonogram Rights
el: Δικαιώματα Φωνογραφήματος

en: Phosphor
el: Φώσφορος

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
el: Λειτουργία chroma φωσφόρου για είσοδο 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
el: Ισχύς συσκοτιστή παλιού πεδίου φωσφόρου

en: Physical channel
el: Φυσικό κανάλι

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
el: Η επιλογή τύπου chroma θα επιβάλλει μία μετατροπή του βίντεο σε αυτό τον τύπο

en: Picture
el: Εικόνα

en: Picture aspect-ratio n:m
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας n:m

en: Picture brightness or black level.
el: Φωτεινότητα εικόνας ή επίπεδο μαύρου.

en: Picture coding mode
el: Λειτουργία κωδικοποίησης εικόνας

en: Picture contrast or luma gain.
el: Αντίθεση εικόνας ή απολαβή luma.

en: Picture gain.
el: Απολαβή εικόνας.

en: Picture rotation angle (in degrees).
el: Γωνία περιστροφής εικόνας (σε μοίρες).

en: Picture saturation or chroma gain.
el: Κορεσμός εικόνας ή απολαβή chroma.

en: Picture to display on input signal loss.
el: Εικόνα για να εμφανιστεί σε απώλεια σήματος εισαγωγής.

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
el: Οι εικόνες που προέρχονται από στοιχεία του μωσαϊκού θα καθυστερήσουν σύμφωνα με αυτή την τιμή (σε msec). Για υψηλές τιμές θα χρειαστεί να αυξήσετε την αποθήκευση σε κρυφή μνήμη κατά την είσοδο.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
el: Οι εικόνες που θα προέρχονται από τις εξόδους βίντεο εικόνων θα καθυστερούν ανάλογα με αυτή την τιμή (σε msec, θα πρέπει να είναι >= 100 msec). Για υψηλές τιμές, θα χρειαστεί να αυξήσετε τις τιμές αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη.

en: Piece edge shape size
el: Μέγεθος σχήματος της άκρης του κομματιού

en: Pilot
el: Πιλοτικό

en: Pitch
el: Βήμα

en: Pixel Shader
el: Επισκιαστής εικονοστοιχείων

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
el: Βάθος εικονοστοιχείου της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου, ή μηδέν για αρχείο XWD

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
el: Ύψος εικονοστοιχείου της περιοχής σύλληψης, ή 0 για πλήρες ύψος

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
el: Ύψος εικονοστοιχείου της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου (αγνοείται για αρχείο XWD)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
el: Πλάτος εικονοστοιχείου της περιοχής σύλληψης, ή 0 για πλήρες πλάτος

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
el: Πλάτος εικονοστοιχείου της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου (αγνοείται για αρχείο XWD)

en: Pixels to crop from bottom
el: Εικονοστοιχεία προς αποκοπή από το κάτω μέρος

en: Pixels to crop from left
el: Εικονοστοιχεία προς αποκοπή από την αριστερή πλευρά

en: Pixels to crop from right
el: Εικονοστοιχεία προς αποκοπή από τη δεξιά πλευρά

en: Pixels to crop from top
el: Εικονοστοιχεία προς αποκοπή από την κορυφή

en: Pixels to padd to bottom
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στο κάτω μέρος

en: Pixels to padd to left
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στην αριστερή πλευρά

en: Pixels to padd to right
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στη δεξιά πλευρά

en: Pixels to padd to top
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στην κορυφή

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
el: Εικονοστοιχεία με κορεσμό χαμηλότερο από αυτό θα αγνοούνται. Θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από ένα για βίντεο γραμματοπλαισίου.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
el: Θέση στο βίντεο όπου θα εμφανίζεται ο τίτλος (προεπιλογή κάτω στο κέντρο).

en: Placeholder delay
el: Καθυστέρηση συμβόλου κράτησης θέσης

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
el: Αναπαραγωγή
    Αν η λίστα αναπαραγωγής είναι άδεια, άνοιγμα ενός πολυμέσου

en: Play List
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Play Selected
el: Αναπαραγωγή Επιλεγμένων

en: Play and exit
el: Αναπαραγωγή και έξοδος

en: Play and pause
el: Αναπαραγωγή και παύση

en: Play and stop
el: Αναπαραγωγή και διακοπή

en: Play another media synchronously
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων (επιπρόσθετων αρχείου ήχου κλπ.)

en: Play as is
el: Αναπαραγωγή όπως είναι

en: Play chapters in the order specified in the segment.
el: Αναπαραγωγή κεφαλαίων με τη σειρά που ορίζεται στο τμήμα.

en: Play files randomly forever
el: Τυχαία αναπαραγωγή αρχείων επ' άπειρον

en: Play locally the stream while streaming it.
el: Τοπική αναπαραγωγή της συνεχούς ροής δεδομένων κατά τη διάρκεια της τεχνικής της εφαρμογής.

en: Play only
el: Αναπαραγωγή μόνο

en: Play playlist bookmark 1
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 10
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 2
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 3
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 4
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 5
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 6
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 7
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 8
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 9
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play&list
el: &Λίστα αναπαραγωγής

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playback Buttons
el: Πλήκτρα αναπαραγωγής

en: Playback Rate
el: Ρυθμός αναπαραγωγής

en: Playback Speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Playback control
el: Έλεγχος αναπαραγωγής

en: Playback failure
el: Αποτυχία αναπαραγωγής

en: Playback of "%@" will continue at %@
el: Η αναπαραγωγή του "%@" θα συνεχιστεί στα %@

en: Playback speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Played
el: Αναπαράχθηκαν

en: Played buffers
el: Παιγμένες ενδιάμεσες μνήμες

en: Player...
el: Αναπαραγωγός...

en: Playing some media.
el: Αναπαραγωγή μερικών πολυμέσων.

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Playlist Files
el: Αρχεία λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist Files|
el: Αρχεία λίστας αναπαραγωγής|

en: Playlist Table Columns
el: Στήλες του πίνακα λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist View Mode
el: Λειτουργία προβολής της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist and Instances
el: Λίστα αναπαραγωγής και περιπτώσεις

en: Playlist bookmark 1
el: Σελιδοδείκτης 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 10
el: Σελιδοδείκτης 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 2
el: Σελιδοδείκτης 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 3
el: Σελιδοδείκτης 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 4
el: Σελιδοδείκτης 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 5
el: Σελιδοδείκτης 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 6
el: Σελιδοδείκτης 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 7
el: Σελιδοδείκτης 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 8
el: Σελιδοδείκτης 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 9
el: Σελιδοδείκτης 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
el[0]: Η λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο %u στοιχείο
el[1]: Η λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο %u στοιχεία

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
el: Η λίστα αναπαραγωγής είναι αυτή τη στιγμή άδεια.
    Σύρετε ένα αρχείο εδώ ή επιλέξτε μια πηγή πολυμέσων στα αριστερά.

en: Playlist parsers
el: Αναλυτής λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
el: Οι αναλυτές λίστεων αναπαραγωγής προσθέτουν νέες δυνατότητες για να διαβάζετε ροές στο διαδίκτυο ή να εξάγετε μετα-δεδομένα.

en: Playlist...
el: Λίστα αναπαραγωγής...

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
el: Παρακαλώ περιγράψτε τα βήματα που προκαλούν το πρόβλημα

en: Please enter a network URL:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα δικτυακό URL:

en: Please enter a unique name for the new profile.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μοναδικό όνομα για το νέο προφίλ.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και κωδικό χρήστη για τη σύνδεση sftp με %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και κωδικό χρήστη για το realm %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και κωδικό χρήστη.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL ή τη διαδρομή προς το πολυμέσο που θέλετε να αναπαραγάγετε.

en: Please enter the new profile name.
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο όνομα προφίλ.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
el: Παρακαλώ ρυθμίστε ένα όνομα χρήστη ή απενεργοποιήστε το εμφύτευμα audioscrobbler και επανεκκινήστε τον VLC
    Επισκεφθείτε το http://www.last.fm/join/ για να λάβετε ένα λογαριασμό.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο η προσωρινή αποθήκευση της γραμματοσειράς σας αναδομείται.
    Αυτό πρέπει να πάρει λιγότερο από ένα λεπτό.

en: Plu&gins and extensions
el: Εμφ&υτεύματα και επεκτάσεις

en: Plugins
el: Εμφυτεύματα

en: Plugins and extensions
el: Εμφυτεύματα και επεκτάσεις

en: Podcast Author
el: Συντάκτης Podcast

en: Podcast Category
el: Κατηγορία Podcast

en: Podcast Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα Podcast

en: Podcast Duration
el: Διάρκεια Podcast

en: Podcast Info
el: Πληροφορίες Podcast

en: Podcast Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά Podcast

en: Podcast Link
el: Σύνδεσμος Podcast

en: Podcast Publication Date
el: Ημερομηνία έκδοσης Podcast

en: Podcast Size
el: Μέγεθος Podcast

en: Podcast Subcategory
el: Υποκατηγορία Podcast

en: Podcast Subtitle
el: Υπότιτλος Podcast

en: Podcast Summary
el: Σύνοψη Podcast

en: Podcast Type
el: Τύπος Podcast

en: Podcast URLs list
el: Λίστα των URL του Podcast

en: Podcast parser
el: Αναλυτής Podcast

en: Polarization (Voltage)
el: Πόλωση (Ηλεκτρική τάση)

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Polka
el: Πόλκα

en: Polyphony
el: Πολυφωνία

en: Pop
el: Ποπ

en: Pop-Folk
el: Pop-folk

en: Pop/Funk
el: Ποπ/Φανκ

en: Port
el: Θύρα

en: Port to use for the RTP source of the session
el: Θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για την πηγή RTP της συνεδρίας

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
el: Θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για τη σηράγγωση του RTSP/RTP αντί για HTTP.

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Position
el: Θέση

en: Position Control
el: Έλεγχος θέσης

en: Position of video title
el: Θέση του τίτλου του βίντεο

en: Positioning method
el: Μέθοδος τοποθέτησης

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
el: Μέθοδος τοποθέτησης για το μωσαϊκό. Αυτόματο: αυτόματη επιλογή του καλύτερου αριθμού γραμμών και στηλών. Προκαθορισμένος: χρήση του προκαθορισμένου από το χρήστη αριθμού γραμμών και στηλών. Αποκλίσεις: χρήση των προκαθορισμένων από το χρήστη αποκλίσεων για κάθε εικόνα.

en: Post processing
el: Μετεπεξεργασία

en: Post processing quality
el: Ποιότητα μετεπεξεργασίας

en: Post-Processing Quality
el: Ποιότητα μετεπεξεργασίας

en: Posterize
el: Ποστεροποίηση

en: Posterize level
el: Επίπεδο ποστεροποίησης

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
el: Επίπεδο ποστεροποίησης (ο αριθμός των χρωμάτων είναι ο κύβος αυτής της τιμής)

en: Posterize video by lowering the number of colors
el: Ποστεροποίηση βίντεο μειώνοντας τον αριθμό των χρωμάτων

en: Posterize video filter
el: Φίλτρο βίντεο ποστεροποίησης

en: Postproc
el: Μετεπεξεργασία

en: Power
el: Ισχύς

en: Power line frequency
el: Συχνότητα γραμμής ισχύος

en: Power line frequency anti-flicker filter.
el: Φίλτρο διόρθωσης τρεμοπαίγματος συχνότητας γραμμής ισχύος.

en: Pre&vious
el: &Προηγούμενο

en: Pre-motion estimation
el: Εκτίμηση πριν από την κίνηση

en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Preamp:
el: Προενίσχυση:

en: Prefer native stream recording
el: Προτίμηση εγγραφής τοπικής ροής δεδομένων

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences file could not be saved
el: Το αρχείο προτιμήσεων δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Preferred Audio language
el: Προτιμώμενη γλώσσα ήχου

en: Preferred Height
el: Προτεινόμενο Ύψος

en: Preferred Width
el: Προτεινόμενο Πλάτος

en: Preferred audio language:
el: Προτιμώμενη γλώσσα ήχου:

en: Preferred decoders list
el: Λίστα προτιμώμενων αποκωδικοποιητών

en: Preferred encoders list
el: Λίστα προτιμώμενων κωδικοποιητών

en: Preferred packetizer list
el: Λίστα προτιμώμενων πακετοποιητών

en: Preferred subtitle language
el: Προτιμώμενη γλώσσα υποτίτλων

en: Preferred video resolution
el: Προτιμώμενη ανάλυση βίντεο

en: Prefilter
el: Προφιλτράρισμα

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Prefix of the destination file automatically generated
el: Το πρόθεμα του αρχείου προορισμού δημιουργήθηκε αυτόματα

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
el: Πρόθεμα των ονομάτων αρχείων των εικόνων εξόδου. Τα ονόματα αρχείων εξόδου θα έχουν τον τύπο "πρόθεμαΑΡΙΘΜΟΣ.τύπος" εάν η αντικατάσταση δεν είναι αληθής.

en: Prefix to show on output line
el: Πρόθεμα που θα δειχθεί στη γραμμή εξόδου

en: Preload MKV files in the same directory
el: Προφόρτωση αρχείων MKV στον ίδιο κατάλογο

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
el: Προφόρτωση αρχείων matroska στον ίδιο κατάλογο ώστε να βρεθούν συνδεδεμένα τμήματα (δεν είναι καλό για κατακερματισμένα αρχεία).

en: Preparer
el: Προπαρασκευαστής

en: Preset
el: Προρύθμιση

en: Preset to use for the equalizer.
el: Προρύθμιση που θα χρησιμοποιηθεί για τον ισοσταθμιστή.

en: Press new keys for
    "%@"
el: Πιέστε νέα πλήκτρα για
    "%@"

en: Press pause to continue.
el: Πιέστε παύση για να συνεχίσετε.

en: Press the new key or combination for
el: Πιέστε το νέο πλήκτρο ή συνδυασμό για

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous / Backward
el: Προηγούμενο / Προς τα πίσω

en: Previous Channel
el: Προηγούμενο κανάλι

en: Previous Chapter/Title
el: Προηγούμενο κεφάλαιο/τίτλος

en: Previous chapter
el: Προηγούμενο κεφάλαιο

en: Previous media in the playlist
el: Προηγούμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
el: Προηγούμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής, παράλειψη προς τα πίσω όταν είναι πατημένο

en: Previous title
el: Προηγούμενος τίτλος

en: Primary language
el: Κύρια γλώσσα

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print stats for each frame.
el: Εκτύπωση στατιστικών για κάθε καρέ.

en: Privacy / Network Interaction
el: Απόρρητο / Αλληλεπίδραση δικτύου

en: Privacy and Network Access Policy
el: Πολιτική απορρήτου και πρόσβασης δικτύου

en: Private key for authentification by certificate
el: Ιδιωτικό κλειδί επιβεβαίωσης με πιστοποιητικό

en: Problem Report for %@
el: Αναφορά προβλήματος για το %@

en: Problem details and system configuration
el: Λεπτομέρειες του συστήματος και της διαρρύθμισης του συστήματος

en: Producer
el: Παραγωγός

en: Product
el: Προϊόν

en: Profile
el: Προφίλ

en: Profile Name
el: Όνομα προφίλ

en: Profile edition
el: Έκδοση προφίλ

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Program Guide
el: Οδηγός προγράμματος

en: Program Service ID: %s
el: Πρόγραμμα Service ID: %s

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Progressive Rock
el: Progressive Ροκ

en: Protect against sound clipping
el: Προστασία κατά της αποκοπής του ήχου

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Providers Source Content
el: Περιεχόμενο της πηγής των παρόχων

en: Pseudo raw video decoder
el: Ψευδής κωδικοποιητής ανεπεξέργαστου βίντεο

en: Pseudo raw video packetizer
el: Ψευδής πακετοποιητής ανεπεξέργαστου βίντεο

en: Psychedelic
el: Ψυχεδέλεια

en: Psychedelic Rock
el: Ψυχεδελικό Ροκ

en: Psychedelic video filter
el: Φίλτρο βίντεο ψυχεδέλειας

en: Psycho-acoustic model
el: Ψυχο-ακουστικό μοντέλο

en: Publisher
el: Εκδότης

en: PulseAudio input
el: Είσοδος PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
el: Έξοδος ήχου Pulseaudio

en: Punk
el: Πανκ

en: Punk Rock
el: Πανκ Ροκ

en: Pure-interlaced mode.
el: Λειτουργία καθαρής διαπλοκής.

en: Purple
el: Μωβ

en: Puzzle
el: Παζλ

en: Puzzle game
el: Παιχνίδι παζλ

en: Puzzle interactive game video filter
el: Φίλτρο βίντεο του διαδραστικού παιχνιδιού παζλ

en: QP curve compression
el: Συμπίεση καμπύλης QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
el: Συμπίεση καμπύλης QP. Το εύρος της κυμαίνεται από 0.0 (CBR) έως 1.0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma

en: QP difference between chroma and luma.
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma.

en: QP factor between I and P
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P. Εύρος από 1.0 έως 2.0.

en: QP factor between P and B
el: Συντελεστής QP μεταξύ P και B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
el: Συντελεστής QP μεταξύ P και B. Εύρος από 1,0 έως 2,0.

en: Qt interface
el: Διεπαφή Qt

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Quality factor to use in constant quality mode
el: Συντελεστής ποιότητας που θα χρησιμοποιηθεί στη λειτουργία σταθερής ποιότητας

en: Quality level
el: Επίπεδο ποιότητας

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
el: Ποιοτικό επίπεδο κωδικοποίησης (αυτό μπορεί να αυξήσει ή να μειώσει το μέγεθος της εικόνας εξόδου).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
el: Επίπεδο ποιότητας για την κωδικοποίηση των διανυσμάτων κίνησης (αυτό μπορεί να επιβραδύνει την κωδικοποίηση πάρα πολύ).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
el: Ποιότητα της μετεπεξεργασίας. Το έγκυρο εύρος είναι από 0 (απενεργοποιημένη) έως 6 (η υψηλότερη).
    Τα υψηλότερα επίπεδα απαιτούν περισσότερη ισχύ CPU, αλλά παράγουν εικόνες υψηλότερης ποιότητας.
    Με την προεπιλεγμένη αλυσίδα φίλτρων, οι τιμές απεικονίζουν τα ακόλουθα φίλτρα:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
el: Ποιότητα της κωδικοποίησης VBR (0=cbr, 1-5 vbr σταθερής ποιότητας, 5 είναι το καλύτερο

en: Quality-based VBR
el: VBR με βάση την ποιότητα

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
el: Συντελεστής κβαντισμού για καρέ I, συγκρινόμενος με αυτόν για καρέ P (για παράδειγμα, 1,0 => ίδια κλίμακα κβαντιστή για τα καρέ I και P).

en: Quantization parameter
el: Παράμετρος κβαντισμού

en: Quantization parameter for B-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ B. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει ρυθμιστεί συνολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος rc είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ I. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει ρυθμιστεί συνολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος rc είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ P. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει ρυθμιστεί συνολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος rc είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού για όλους τους τύπους καρέ. Αυτή η παράμετρος ορίζει τα qpi, qpp και qpp. Έχει μικρότερη προτεραιότητα από τις προαναφερθείσες παραμέτρους. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος rc είναι 'qp'.

en: Quechua
el: Κέτσουα

en: Queue Selected
el: Επιλέχτηκε ουρά

en: QuickTime Media Link importer
el: Εισαγωγέας δεσμών πολυμέσων QuickTime

en: QuickTime library decoder
el: Αποκωδικοποιητής βιβλιοθήκης QuickTime

en: Quicktime Capture
el: Σύλληψη Quicktime

en: Quiet mode
el: Σιωπηρή λειτουργία

en: Quiet synchro
el: Σιωπηλός συγχρονισμός

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit VLC
el: Έξοδος από το VLC

en: Quit after Playback
el: Έξοδος μετά την αναπαραγωγή

en: Quit at the end of playlist
el: Έξοδος στο τέλος της λίστας αναπαραγωγής

en: RAM playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής RAM

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
el: Απόφαση λειτουργίας που βασίζεται στο RD για τα καρέ B. Αυτό απαιτεί subme 6 (ή υψηλότερο).

en: RDP Password
el: Κωδικός RDP

en: RDP Remote Desktop
el: Απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας RDP

en: RDP auth password
el: Κωδικός χρήστη RDP

en: RDP auth username
el: Όνομα χρήστη RDP

en: RGB component to extract
el: Συστατικό RGB για εξαγωγή

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
el: Συστατικό RGB για εξαγωγή. 0 για το κόκκινο, 1 για το πράσινο και 2 για το μπλε.

en: RMS/peak
el: RMS/κορυφή

en: RSS and Atom feed display
el: Εμφάνιση τροφοδοσιών RSS και Atom

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
el: URLs διαχωρισμένες με τροφοδοσία RSS/Atom '|' (αγωγός).

en: RTCP (local) port
el: Θύρα RTCP (τοπική)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
el: Τα πακέτα RTCP θα λαμβάνονται σε αυτή τη θύρα πρωτοκόλλου μεταφοράς. Εάν είναι 0, θα χρησιμοποιηθεί το πολυπλεγμένο RTP/RTCP.

en: RTP over RTSP (TCP)
el: RTP αντί για RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
el: Τα πακέτα RTP θα ταυτοποιούνται και θα αποκρυπτογραφούνται με αυτό το κύριο μεριζόμενο μυστικό κλειδί ασφαλούς RTP. Αυτό πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική στοιχειοσειρά μήκους 32 χαρακτήρων.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
el: Τα πακέτα RTP θα απορρίπτονται εάν είναι πολύ πίσω (π.χ. στο παρελθόν) από το τελευταίο ληφθέν πακέτο.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
el: Τα πακέτα RTP θα απορρίπτονται εάν είναι πολύ μπροστά (π.χ. στο μέλλον) από το τελευταίο ληφθέν πακέτο.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
el: Τα πακέτα RTP θα είναι προστατευμένα ως προς την ακεραιότητα και θα κρυπτογραφούνται με αυτό το κύριο μεριζόμενο μυστικό κλειδί ασφαλούς RTP. Αυτό πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική στοιχειοσειρά μήκους 32 χαρακτήρων.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
el: Ο τύπος ωφέλιμου φορτίου RTP που θα θεωρείται για δυναμικά ωφέλιμα φορτία

en: RTP source timeout (sec)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου πηγής SAP (sec)

en: RTP stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
el: Πολυπλεξία RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
el: Αποπολυπλέκτης RTP/RTSP/SDP (χρησιμοποιεί Live555)

en: RTSP Announcement
el: Ανακοίνωση RTSP

en: RTSP VoD server
el: Εξυπηρετητής RTSP VoD

en: RTSP authentication
el: Πιστοποίηση RTSP

en: RTSP connection failed
el: Η RTSP σύνδεση απέτυχε

en: RTSP frame buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου RTSP

en: RTSP password
el: Κωδικός χρήστη RTSP

en: RTSP server address
el: Διεύθυνση εξυπηρετητή RTSP

en: RTSP server port
el: Θύρα εξυπηρετητή RTSP

en: RTSP session timeout (s)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου συνεδρίας RTSP (sec)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
el: Οι συνεδρίες RTSP θα κλείνουν όταν δεν λαμβάνουν κανένα αίτημα RTSP για τόσο μακρύ χρονικό διάστημα. Η ρύθμισή του σε αρνητική τιμή ή μηδέν απενεργοποιεί τις υπερβάσεις χρονικού ορίου. Η προεπιλογή είναι 60 (ένα λεπτό).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
el: Το μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου της έναρξης RTSP για το κομμάτι βίντεο, μπορεί να αυξηθεί στην περίπτωση σπασμένων εικόνων λόγω της πολύ μικρής ενδιάμεσης μνήμης.

en: RTSP user name
el: Όνομα χρήστη RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
el: Πρόσβαση και αποπολυπλεξία RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
el: Φίλτρο μετατροπής RV32

en: Radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου

en: Radio tuner device node.
el: Κόμβος συσκευής δέκτη ραδιοφώνου

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Radius in pixels
el: Ακτίνα σε εικονοστοιχεία

en: Raeto-Romance
el: Ραιτορομανικά

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντιστή για μακροενότητες δεδομένων στο όριο του πλαισίου (προεπιλογή: 0,0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντιστή για μακροενότητες δεδομένων με υψηλή χρονική πολυπλοκότητα (προεπιλογή: 0,0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντιστή για πολύ φωτεινές μακροενότητες δεδομένων (προεπιλογή: 0,0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντιστή για πολύ σκοτεινές μακροενότητες δεδομένων (προεπιλογή: 0,0).

en: Random
el: Τυχαίο

en: Random Off
el: Απενεργοποίηση τυχαίου

en: Random On
el: Ενεργοποίηση τυχαίου

en: Random: %s
el: Τυχαίο: %s

en: Rap
el: Ραπ

en: Rate Control Method
el: Μέθοδος ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer aggressiveness
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer aggressiveness.
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού.

en: Rate control buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού (σε kB). Μία μεγαλύτερη ενδιάμεση μνήμη θα επιτρέψει ένα καλύτερο έλεγχο ρυθμού, αλλά θα προκαλέσει μία καθυστέρηση στη ροή δεδομένων.

en: Rate control method
el: Μέθοδος ελέγχου ρυθμού

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
el: Ρυθμός μεταβολής του βάθους σάρωσης σε msec μετατόπισης ανά δευτερόλεπτο αναπαραγωγής

en: Rating
el: Βαθμολόγηση

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Ratio of B frames
el: Αναλογία καρέ B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
el: Αναλογία των εικόνων που θα εγγραφούν. 3 σημαίνει ότι μία στις τρεις εικόνες θα εγγράφεται.

en: Ratio of key frames
el: Αναλογία καρέ - κλειδιών

en: Rave
el: Ρέιβ

en: Raw audio demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ακατέργαστου ήχου

en: Raw audio encoder
el: Kωδικοποιητής ανεπεξέργαστου ήχου

en: Raw video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ακατέργαστου βίντεο

en: Raw/Log Audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Raw/Log

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
el: Ανάγνωση ενός αρχείου ρυθμίσεων VLM αμέσως μόλις γίνεται η εκκίνηση του VLM.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
el: Ανάγνωση ενός αρχείου που ενημερώνεται συνεχώς (για παράδειγμα ένα αρχείο JPG σε ένα εξυπηρετητή). Δεν θα πρέπει να ενεργοποιήσετε συνολικά αυτή την επιλογή, γιατί θα διακόψει όλους τους άλλους τύπους ροών δεδομένων HTTP.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
el: Ανάγνωση και απόρριψη άγνωστων στοιχείων EBML (όχι καλό για κατακερματισμένα αρχεία).

en: Read at media
el: Ανάγνωση σε πολυμέσο

en: Read meta data using lua scripts
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων με τη χρήση σεναρίων lua

en: Read password for target device from file.
el: Ανάγνωση κωδικού από αρχείο για τη συσκευή-στόχο.

en: Read size
el: Μέγεθος ανάγνωσης

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
el: Ανάγνωση της ροής δεδομένων ήχου στο ρυθμό VLC και όχι στο ρυθμό Jack.

en: ReadMe / FAQ...
el: Διάβασέ με / Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις...

en: Real RTSP
el: Πραγματικό RTSP

en: Real demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
el: Είσοδος πρωτοκόλλου πραγματικού χρόνου (RTP)

en: Real-time
el: Πραγματικού χρόνου

en: Rear center
el: Πίσω στο κέντρο

en: Rear left
el: Πίσω αριστερά

en: Rear right
el: Πίσω δεξιά

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
el: Ξαναϋπολογίστε τη διάρκεια των υποτίτλων σύμφωνα
    με το περιεχόμενό τους και αυτή την τιμή.
    Ρυθμίστε το στο 0 για απενεργοποίηση.

en: Receive buffer
el: Λήψη ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Recently Played
el: Πρόσφατα παιγμένο

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
el: Συνιστώμενη έξοδος βίντεο για Windows Vista και μεταγενέστερες εκδόσεις

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
el: Συνιστώμενη έξοδος βίντεο για τα Windows XP. Μη συμβατή με τη διεπαφή Vista Aero.

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record Company
el: Δισκογραφική Εταιρεία

en: Record access filter start/stop.
el: Έναρξη/διακοπή φίλτρου πρόσβασης εγγραφής.

en: Record directory or filename
el: Κατάλογος εγγραφής ή όνομα αρχείου

en: Record stream output
el: Εγγραφή εξόδου ροής δεδομένων

en: Recording
el: Εγγραφή

en: Recording done
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε

en: Recording ratio
el: Αναλογία εγγραφής

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
el: Αναδημιουργία ενός ευρετηρίου για το αρχείο AVI. Χρησιμοποιείστε αυτό εάν το αρχείο AVI σας είναι κατεστραμμένο ή ατελές (μη αναζητήσιμο).

en: Red
el: Κόκκινο

en: Red balance
el: Εξισορρόπηση κόκκινου

en: Red chroma balance.
el: Εξισορρόπηση κόκκινου chroma.

en: Red component of the pause color
el: Κόκκινο συστατικό του χρώματος παύσης

en: Red component of the shutdown color
el: Κόκκινο συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
el: Τιμή κόκκινου ενός απόλυτα λευκού στις ρίγες LED σας.

en: Reduce fluctuations in QP
el: Μείωση διακυμάνσεων στο QP

en: Refresh List
el: Ανανέωση λίστας

en: Refresh period in ms
el: Περίοδος ανανέωσης σε msec

en: Refresh time
el: Ανανέωση χρόνου

en: Reggae
el: Ρέγκε

en: Region code
el: Κωδικός περιοχής

en: Region left column
el: Αριστερή στήλη περιοχής

en: Region top row
el: Κορυφαία γραμμή περιοχής

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
el: Δυστυχώς, αυτά τα πλήκτρα δεν μπορούν να εκχωρηθούν ως πλήκτρα συντομεύσεων.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
el: Κανονική έκφραση που χρησιμοποιείται για να φιλτράρει τα πρόσφατα αντικείμενα που αναπαράγονται στον αναπραγωγό

en: Regularly check for VLC updates
el: Τακτικός έλεγχος για ενημερώσεις του VLC

en: Relative font size
el: Σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς

en: Relative to source content
el: Σε σχέση με το περιεχόμενο της πηγής

en: Relative to source delay
el: Σε σχέση με την καθυστέρηση της πηγής

en: Release
el: Αποδέσμευση

en: Release function
el: Λειτουργία αποδέσμευσης

en: Release time
el: Χρόνος αποδέσμευσης

en: Reload extensions
el: Επαναφόρτωση επεκτάσεων

en: Remember the audio volume
el: Διατήρηση μνήμης έντασης ήχου

en: Remote Audio Output Protocol stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων πρωτοκόλλου εξόδου απομακρυσμένου ήχου (RAOP)

en: Remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
el: Η διεπαφή τηλεχειριστηρίου αρχικοποιήθηκε. Πληκτρολογήστε `βοήθεια' για βοήθεια.

en: Remote-OSD
el: Απομακρυσμένη εμφάνιση στην οθόνη (OSD)

en: Remote-OSD over VNC
el: Απομακρυσμένη εμφάνιση στην οθόνη (Remote-OSD) αντί για VNC

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Selected
el: Απομάκρυνση επιλεγμένων

en: Remove a preset
el: Αφαίρεση προεπιλογής

en: Remove a profile
el: Αφαίρεση ενός προφίλ

en: Remove old preferences?
el: Να απομακρυνθούν οι παλιές προτιμήσεις;

en: Remove this podcast subscription
el: Απομάκρυνση αυτής της συνδρομής podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
el: Απομάκρυνση ζωνών από το βίντεο χρησιμοποιώντας μία εικόνα ως μάσκα

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
el: Απομακρύνει όλα τα εφέ διαφάνειας που χρησιμοποιούνται στους υπότιτλους DVD.

en: Rename Directory
el: Μετονομασία Καταλόγου

en: Rename Directory...
el: Μετονομασία καταλόγου...

en: Rename Folder
el: Μετονομασία Φακέλου

en: Rename Folder...
el: Μετονομασία φακέλου...

en: Rendering quality
el: Ποιότητα αποτύπωσης

en: Repair AVI Files
el: Επιδιόρθωση αρχείων AVI

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeat All
el: Επανάληψη όλων

en: Repeat Off
el: Απενεργοποίηση επανάληψης

en: Repeat One
el: Επανάληψη ενός

en: Repeat all
el: Επανάληψη όλων

en: Repeat current item
el: Επανάληψη του τρέχοντος αντικειμένου

en: Repeat delay:
el: Καθυστέρηση επανάληψης:

en: Repeat:
el: Επανάληψη:

en: Replay gain
el: Απολαβή επανάληψης

en: Replay gain mode
el: Λειτουργία απολαβής επανάληψης

en: Replay gain mode:
el: Λειτουργία απολαβής επανάληψης:

en: Replay preamp
el: Επανάληψη προενίσχυσης

en: Requirements
el: Απαιτήσεις

en: Resampling quality
el: Ποιότητα επαναδειγματοληψίας

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
el: Ποίοτητα επαναδειγματοληψίας (0 = η χειρότερη και γρηγορότερη, 10 = η καλύτερη και αργότερη).

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

en: Reset Preferences
el: Επαναφορά προτιμήσεων

en: Reset controls
el: Επαναφορά στοιχείων ελέγχου

en: Reset controls to defaults.
el: Επαναφορά στοιχείων ελέγχου στα προεπιλεγμένα.

en: Reset defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Resize interface to the native video size
el: Προσαρμογή μεγέθους διεπαφής στο μέγεθος του τοπικού βίντεο

en: Resize interface to video size
el: Προσαρμογή μεγέθους διεπαφής στο μέγεθος του βίντεο

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Respect ordered chapters
el: Τήρηση των ταξινομημένων κεφαλαίων

en: Restart playback
el: Επανεκκίνηση αναπαραγωγής

en: Retrieves extra info and art for playlist items
el: Ανακτά έξτρα πληροφορίες και τέχνη για αντικείμενα λιστών αναπαραγωγής

en: Retrieving Channel Info...
el: Ανάκτηση πληροφοριών καναλιού...

en: Retrieving addons...
el: Ανάκτηση προσθέτων

en: Retro
el: Ρετρό

en: Reveal in Finder
el: Αποκάλυψη στον Finder

en: Reverb
el: Αντήχηση

en: Reverberation delay
el: Καθυστέρηση αντήχησης

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
el: Καθυστέρηση αντήχησης, σε msec. Οι συνήθεις τιμές είναι από 40 έως 200 msec.

en: Reverberation level
el: Επίπεδο αντήχησης

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο αντήχησης (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0).

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Reverse stereo
el: Αντίστροφα στερεοφωνικά

en: Revert to normal play speed
el: Επιστροφή στην κανονική ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Rhythmic Soul
el: Ρυθμική σόουλ

en: Right
el: Δεξιά

en: Right to left/Bottom to top
el: Από δεξιά προς τα αριστερά/Από κάτω προς τα επάνω

en: Ripple
el: Κυματισμός

en: Ripple video filter
el: Κυματισμός φίλτρου βίντεο

en: Rock
el: Ροκ

en: Rock & Roll
el: Ροκ & Ρολ

en: Roll-off factor
el: Συντελεστής αναδίπλωσης

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Room size
el: Μέγεθος δωματίου

en: Room width
el: Πλάτος δωματίου

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate (degrees)
el: Περιστροφή (μοίρες)

en: Rotate by 180 degrees
el: Περιστροφή κατά 180 μοίρες

en: Rotate by 270 degrees
el: Περιστροφή κατά 270 μοίρες

en: Rotate by 90 degrees
el: Περιστροφή κατά 90 μοίρες

en: Rotate or flip the video
el: Περιστροφή ή αναστροφή της εικόνας

en: Rotate video filter
el: Περιστροφή φίλτρου βίντεο

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
el: Παράμετρος περιστροφής: καμία;180;90-270;κατοπτρική

en: Row
el: Γραμμή

en: Row border
el: Σύνορο σειράς

en: Rows
el: Γραμμές

en: Run VLC with dark interface style
el: Εκτέλεση του VLC σε στυλ σκοτεινής διεπαφής

en: Run as daemon process
el: Εκτέλεση ως διεργασία δαίμονα

en: Run fb on current tty
el: Εκτέλεση ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου στην τρέχουσα συσκευή TTY

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
el: Εκτέλεση της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου στην τρέχουσα συσκευή TTY (από προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη). (απενεργοποιήστε τη διαχείριση tty με προσοχή)

en: Run manually
el: Χειροκίνητη εκτέλεση

en: Run on schedule
el: Εκτέλεση με βάση το χρονιδιάγραμμα

en: Run time
el: Διάρκεια

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
el: Η εκτέλεση του VLC σε προτεραιότητα πραγματικού χρόνου επιτρέπει τον πολύ ακριβέστερο προγραμματισμό και αποδίδει καλύτερα, ιδίως κατά τη συνεχή ροή δεδομένων περιεχομένου. Ωστόσο μπορεί να μπλοκάρει ολόκληρο το σύστημά σας, ή να το καταστήσει πάρα πολύ αργό. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε μόνον εάν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
el: Εκτέλεση του VLC με την προεπιλεγμένη διεπαφή. Χρησιμοποιήστε το 'cvlc' για να εκτελέσετε το VLC χωρίς διεπαφή.

en: Runs VLC as a background daemon process.
el: Εκτελεί τον VLC ως μία διεργασία δαίμονα παρασκηνίου.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
el: Εκτελεί το νήμα προαιρετικού κωδικοποιητή σε προτεραιότητα εξόδου αντί για προτεραιότητα βίντεο.

en: Russian
el: Ρωσικά

en: Russian (KOI8-R)
el: Ρωσική (KOI8-R)

en: S&tatistics
el: Σ&τατιστικά

en: S-Video input
el: Είσοδος S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
el: Το S/PDIF μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή όταν το υλικό σας το υποστηρίζει, όπως και την αναπαραγόμενη συνεχή ροή δεδομένων ήχου.

en: SAP Announcement
el: Ανακοίνωση SAP

en: SAP Strict mode
el: Αυστηρή λειτουργία SAP

en: SAP announcement interval
el: Διάστημα ανακοίνωσης SAP

en: SAP announcing
el: Ανακοίνωση SAP

en: SAP multicast address
el: Διεύθυνση πολυεκπομπής SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
el: Ενεργοποιήθηκε η ανακοίνωση της ροής δεδομένων SAP. Ωστόσο, δεν δόθηκε όνομα.

en: SAP timeout (seconds)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου SAP (δευτερόλεπτα)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
el: Απόφαση λειτουργίας που βασίζεται στο SATD για μετασχηματισμό 8x8 σε διασυνδεόμενες ομάδες δεδομένων.

en: SDI Demux
el: Αποπολυπλεξία SDI

en: SDI Input
el: Είσοδος SDI

en: SDL Image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας SDL image

en: SDL chroma format
el: Τύπος chroma SDL

en: SDL_image video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο SDL_image

en: SDP Descriptions parser
el: Αναλυτής περιγραφών SDP

en: SDP required
el: Απαιτείται SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: Περιγραφείς SDT (απαιτούν --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
el: Πιστοποίηση SFTP

en: SFTP input
el: Είσοδος SFTP

en: SFTP port
el: Θύρα SFTP

en: SFTP port number to use on the server
el: Αριθμός θύρας SFTP που θα χρησιμοποιηθεί στον εξυπηρετητή

en: SMB domain
el: Τομέας SMB

en: SMB input
el: Είσοδος SMB

en: SMB password
el: Κωδικός χρήστη SMB

en: SMB user name
el: Όνομα xρήστη SMB

en: SMF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης SMF

en: SOCKS password
el: Κωδικός χρήστη SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
el: Διαμεσολαβητής εξυπηρετητής SOCKS που θα χρησιμοποιηθεί. Θα πρέπει να είναι της μορφής: διεύθυνση:θύρα. Θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις συνδέσεις TCP

en: SOCKS server
el: Εξυπηρετητής SOCKS

en: SOCKS user name
el: Όνομα χρήστη SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
el: Αριθμοί ταυτότητας SPS και PPS

en: SPU PID
el: PID του SPU

en: SRC resampler
el: Επαναδειγματολήπτης SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP (δεκαεξαδικό)

en: SRTP salt (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP salt (δεκαεξαδικό)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από SSE2 I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
el: Μετατροπές SSE2 από

en: SSIM computation
el: Υπολογισμός SSIM

en: SVCD subtitles
el: Υπότιτλοι SVCD

en: SVG template file
el: Πρότυπο αρχείο SVG

en: Salsa
el: Σάλσα

en: Samba
el: Σάμπα

en: Samba (Windows network shares) input
el: Είσοδος Samba (διαμοιρασμοί δικτύου Windows)

en: Same as source
el: Ίδιο με την πηγή

en: Samoan
el: Σαμοανικά

en: Sample Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Sample aspect ratio
el: Συντελεστής αναλογίας δείγματος

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
el: Δείγμα αναλογίας διαστάσεων του προορισμού (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
el: Τύπος δείγματος

en: Sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Sample rate converter type
el: Τύπος μετατροπέα ρυθμού δειγματοληψίας

en: Sample rate of an audio elementary stream
el: Ρυθμός δειγματοληψίας μίας κύριας ροής δεδομένων ήχου

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
el: Ρυθμός δειγματοληψίας της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων ήχου (11250, 22500, 44100 ή 48000).

en: Sample ui-state-error style.
el: Δείγμα στυλ ui-state-error.

en: Samplerate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Samplerate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες ρυθμού δειγματοληψίας της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας της συλληφθείσας ροής δεδομένων ήχου σε Hz (π.χ. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
el: Σανσκριτικά

en: Sardinian
el: Σαρδηνιακά

en: Sat windowing
el: Παραθύρωση κορεσμού

en: Satellite azimuth
el: Αζιμούθιο δορυφόρου

en: Satellite azimuth in tenths of degree
el: Αζιμούθιο δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας

en: Satellite elevation
el: Ανύψωση δορυφόρου

en: Satellite elevation in tenths of degree
el: Ανύψωση δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας

en: Satellite equipment control
el: Έλεγχος εξοπλισμού δορυφόρου

en: Satellite longitude
el: Γεωγραφικό μήκος δορυφόρου

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
el: Γεωγραφικό μήκος δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας, Για τη δύση είναι αρνητικό.

en: Satellite range code
el: Κωδικός εμβέλειας δορυφόρου

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
el: Κωδικός εμβέλειας δορυφόρου όπως ορίζεται από τον κατασκευαστή, π.χ. κωδικός διακόπτη DISEqC

en: Satire
el: Σάτιρα

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Saturation threshold
el: Κατώφλι κορεσμού

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Debug Frames
el: Αποθήκευση πλαισίων αποσφαλμάτωσης

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Save Metadata
el: Αποθήκευση μεταδεδομένων

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Save Playlist to &File...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής σε &αρχείο...

en: Save Playlist...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

en: Save VLM configuration as...
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων VLM ως...

en: Save and close the dialog
el: Αποθήκευση και κλείσιμο του διαλόγου

en: Save as File
el: Αποθήκευση ως Αρχείο

en: Save as new Profile...
el: Αποθήκευση ως νέο Προφίλ...

en: Save as new profile
el: Αποθήκευση ως νέο προφίλ

en: Save current selection as new preset
el: Αποθήκευση της υπάρχουσας επιλογής σαν νέα προεπιλογή...

en: Save file to
el: Αποθήκευση αρχείου στο

en: Save file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Save log file as...
el: Αποθήκευση αρχείου καταγραφολογίου ως...

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Save playlist as...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής ως...

en: Save raw codec data
el: Αποθήκευση ανεπεξέργαστων δεδομένων codec

en: Save recently played items
el: Αποθήκευση πρόσφατα παιγμένων αντικειμένων

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
el: Αποθήκευση των ανεπεξέργαστων δεδομένων codec εάν έχετε επιλέξει ή επιβάλλει τον εικονικό αποκωδικοποιητή στις κύριες επιλογές.

en: Save the recently played items in the menu
el: Αποθήκευση των πρόσφατα παιγμένων αντικειμένων στο μενού

en: Save...
el: Αποθήκευση...

en: Saves all the displayed logs to a file
el: Αποθήκευση όλων των προβαλλόμενων καταγραφολογίων σε αρχείο

en: Saving file failed
el: Η αποθήκευση του αρχείου απέτυχε

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scale factor
el: Συντελεστής κλίμακας

en: Scale factor (0.1-2.0)
el: Συντελεστής κλίμακας (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
el: Συντελεστής κλιμάκωσης που θα εφαρμοστεί στο βίντεο κατά τη διάρκεια της επανακωδικοποίησης (π.χ.: 0,25)

en: Scaled to screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Scaletempo
el: Ρυθμός κλίμακας

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
el: Ο συντελεστής κλίμακας που χρησιμοποιείται όταν απενεργοποιείται η αυτόματη κλίμακα.
    Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 1.0 (αρχικό μέγεθος βίντεο).

en: Scaling mode
el: Λειτουργία κλίμακας

en: Scaling mode to use.
el: Λειτουργία κλίμακας που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Scaling quality
el: Ποιότητα κλιμάκωσης

en: Scene filter
el: Φίλτρο σκηνής

en: Scene video filter
el: Φίλτρο βίντεο σκηνής

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
el: Ανίχνευση αποκομμένων σκηνών. Ελέγχει το πόσο επιθετικά θα εισαχθούν τα επιπρόσθετα καρέ I. Με μικρές τιμές αποκοπής σκηνών, ο codec συχνά πρέπει να επιβάλλει ένα καρέ I όταν θα υπερβεί το keyint. Οι καλές τιμές αποκοπής σκηνών μπορούν να βρουν μία καλύτερη θέση για το καρέ I. Οι μεγάλες τιμές χρησιμοποιούν περισσότερα καρέ I από ότι είναι απαραίτητο, ξοδεύοντας έτσι bits. Το -1 απενεργοποιεί την ανίχνευση αποκομμένων σκηνών έτσι τα καρέ I εισάγονται μόνο κάθε άλλο καρέ keyint, το οποίο πιθανόν οδηγεί σε άσχημα τεχνουργήματα κωδικοποίησης. Το εύρος είναι από 1 έως 100.

en: Schedule
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Schedule:
el: Χρονοδιάγραμμα:

en: Scope
el: Πεδίο

en: Score
el: Τιμή

en: Scrambled
el: Διαταραγμένη

en: Screen
el: Οθόνη

en: Screen Input
el: Είσοδος οθόνης

en: Screen capture
el: Σύλληψη οθόνης

en: Screen capture (with X11/XCB)
el: Σύλληψη οθόνης (με X11/XCB)

en: Screen index
el: Ευρετήριο οθονών

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
el: Αριθμός οθόνης της πλήρους οθόνης, αντί για την ίδια οθόνη στην οποία βρίσκεται η διεπαφή

en: Scrobbler URL
el: URL του Scrobbler

en: Scroll with feed
el: Κύλιση με τροφοδοσία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Length
el: Μήκος αναζήτησης

en: Search in Playlist
el: Αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής

en: Search the playlist
el: Αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής

en: Season
el: Σαιζόν

en: Second CSA Key
el: Δεύτερο κλειδί CSA

en: Secondary language or program
el: Δευτερεύουσα γλώσσα ή πρόγραμμα

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
el: Επαναδειγματολήπτης Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
el: Ασφαλές 128-bit (αποκλεισμός κρυπτογραφημάτων 256-bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
el: Ασφαλές 256-bit (προτεραιότητα κρυπτογραφημάτων 256-bit)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
el: Το ασφαλές RTP απαιτεί μία (μη μυστική) κύρια τιμή salt. Αυτή πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική στοιχειοσειρά μήκους 28 χαρακτήρων.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
el: Αναζήτηση και θέση βασισμένη σε θέση byte επί τοις εκατό, όχι μία χρονική θέση δημιουργημένη από PCR . Εάν η αναζήτηση δεν λειτουργεί κατάλληλα, ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή.

en: Seek based on percent not time
el: Αναζήτηση βάση του ποσοστού, όχι του χρόνου

en: Seek based on percent not time.
el: Αναζήτηση βάσει του ποσοστού και όχι βάσει του χρόνου.

en: Segment
el: Τμήμα

en: Segment length
el: Μήκος τμήματος

en: Segments
el: Τμήματα

en: Select
el: Επιλογή

en: Select "Advanced Options" to see all options.
el: Επιλέξτε "Επιλογές για προχωρημένους" για να δείτε όλες τις επιλογές.

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Audio Device
el: Επιλογή συσκευής ήχου

en: Select Directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Select Input
el: Επιλογή εισόδου

en: Select Output
el: Επιλογή εξόδου

en: Select Streaming Method
el: Επιλέξτε Μέθοδο Ροής

en: Select a color effect.
el: Επιλογή ενός εφέ χρώματος.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
el: Επιλογή συσκευής ή καταλόγου VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
el: Επιλογή συσκευής ή φακέλου VIDEO_TS

en: Select a directory
el: Επιλογή ενός καταλόγου

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
el: Επιλέξτε μία κατάλληλη συσκευή ήχου για να χρησιμοποιηθεί από το KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
el: Επιλέξτε μία κατάλληλη λειτουργία βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από το KVA.

en: Select a stream
el: Επιλογή μίας ροής δεδομένων

en: Select an action to change the associated hotkey:
el: Επιλέξτε μία ενέργεια για να αλλάξετε το σχετικό πλήκτρο συντόμευσης:

en: Select and choose transcoding options
el: Διαλέξτε επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου ήχου με το δοθέντα αριθμό bits/δείγμα (εάν δεν είναι 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου ήχου με το δοθέντα αριθμό καναλιών ήχου (αν δεν είναι 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου ήχου με το δοθέντα ρυθμό δειγματοληψίας (εάν δεν είναι 0)

en: Select channel to keep
el: Επιλέξτε κανάλι για διατήρηση

en: Select destinations to stream to
el: Επιλέξτε προορισμούς για τη διοχέτευση ροών δεδομένων

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
el: Επιλέξτε παραλλαγή λειτουργίας παιχνιδιού από παζλ συναρμολόγησης έως συρόμενο παζλ.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό (50 είναι το κέντρο) τη θέση του μεσαίου σημείου (Lagrange) της ανάμεικτης ζώνης

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange της αρχής της ανάμεικτης ζώνης

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange του τέλους της ανάμεικτης ζώνης

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange της μέσης της ανάμεικτης ζώνης

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το ύψος της ανάμεικτης ζώνης (περίπτωση τοίχου 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το μήκος της ανάμεικτης ζώνης

en: Select next DVD chapter
el: Επιλογή επόμενου κεφαλαίου DVD

en: Select next DVD title
el: Επιλογή επόμενου τίτλου DVD

en: Select one color in the video
el: Επιλέξτε ένα χρώμα στο βίντεο

en: Select one or more files to open
el: Επιλογή ενός ή περισσότερων αρχείων για άνοιγμα

en: Select one or multiple files
el: Επιλέξτε ένα ή πολλαπλά αρχεία

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
el: Επιλέξτε ή κάντε διπλό κλικ σε μία ενέργεια για να αλλάξετε το σχετικό πλήκτρο συντόμευσης. Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο Delete για να αφαιρέσετε τα πλήκτρα συντόμευσης

en: Select prev DVD chapter
el: Επιλογή προηγούμενου κεφαλαίου DVD

en: Select previous DVD title
el: Επιλογή προηγούμενου τίτλου DVD

en: Select profile:
el: Επιλογή προφίλ:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
el: Επιλέξτε την ποιότητα αποτύπωσης, εις βάρος της ταχύτητας. 0 είναι η γρηγορότερη, 1 είναι η υψηλότερης ποιότητας.

en: Select skin
el: Επιλογή πρόσοψης

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
el: Επιλέξτε τη ρύθμιση ηχείων που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Αυτή η επιλογή δεν προκαλεί αναβάθμιση μίξης! Έτσι π.χ. δεν υπάρχει η μετατροπή Stereo -> 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
el: Επιλέξτε ειδική συσκευή ήχου, η αφήστε τα Windows να αποφασίσουν (προεπιλογή), η μεταβολή απαιτεί επανεκκίνηση του VLC ​για να εφαρμοστεί.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε τη μαύρη σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε τη μαύρη σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή V συστατικό)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε τη μαύρη σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε τη λευκή σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε τη λευκή σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε τη λευκή σύνθλιψη της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εισόδου ήχου. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εξόδου ήχου. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: Select the capture device type
el: Επέλεξε τον τύπο συσκευής σύλληψης

en: Select the directory to save to
el: Επιλέξτε το φάκελο όπου θα γίνει η αποθήκευση

en: Select the file
el: Επιλογή του αρχείου

en: Select the file to save to
el: Επιλέξτε το αρχείο για την αποθήκευση

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Select the hotkey to display the position.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εμφάνιση της θέσης.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη μετάβαση στο επόμενο καρέ βίντεο.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μεγάλη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μεγάλη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μέτρια μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μέτρια μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to quit the application.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για έξοδο από την εφαρμογή.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη ρύθμιση της ταχύτητας αναπαραγωγής σε κανονική.

en: Select the hotkey to stop playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη διακοπή της αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή γρήγορης κίνησης προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή αργής κίνησης προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την έξοδο από την κατάσταση πλήρους οθόνης.

en: Select the hotkey to use to pause.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την παύση.

en: Select the hotkey to use to play.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για υπερπήδηση στο επόμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για υπερπήδηση στο προηγούμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εναλλαγή της κατάστασης πλήρους οθόνης.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την εναλλαγή της κατάστασης παύσης.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την ενεργοποίηση του επιλεγμένου στοιχείου στα μενού των DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να προσθέσετε μία χρονοσφραγίδα σελιδοδείκτη ήχου κατά το συγχρονισμό υποτίτλων.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να προσθέσετε μία χρονοσφραγίδα σελιδοδείκτη υποτίτλων κατά το συγχρονισμό υποτίτλων.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου κεφαλαίου από το DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου τίτλου από το DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου κεφαλαίου από το DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου τίτλου από το DVD

en: Select the key to clear the current playlist.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τον καθαρισμό της τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the key to decrease audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για τη μείωση της έντασης ήχου.

en: Select the key to decrease the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Select the key to increase audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την αύξηση της έντασης ήχου.

en: Select the key to increase the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Select the key to move subtitles higher.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων ψηλότερα.

en: Select the key to move subtitles lower.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων χαμηλότερα.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα κάτω.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα αριστερά.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα δεξιά.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα πάνω.

en: Select the key to mute audio.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη σίγαση του ήχου.

en: Select the key to play this bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αναπαραγωγή αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να επαναφέρετε το συγχρονισμό των χρονοσφραγίδων ήχου & υποτίτλων.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη ρύθμιση αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να συγχρονίσετε χρονοσφραγίδες σελιδοδεικτών ήχου & υποτίτλων.

en: Select the key to take you to the DVD menu
el: Επιλογή του πλήκτρου που θα σας μεταφέρει στο μενού DVD

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
el: Επιλέξτε τον αριθμό των οριζόντιων παραθύρων βίντεο στα οποία θα διαχωριστεί το βίντεο

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
el: Επιλέξτε τον αριθμό των οριζόντιων παραθύρων βίντεο στα οποία θα διαχωριστεί το βίντεο

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
el: Επιλέξτε το podcast από το οποίο θέλετε να διαγραφείτε:

en: Select the preset you would like to remove:
el: Επιλέξτε την προεπιλογή που θέλετε να αφαιρέσετε:

en: Select the profile you would like to remove:
el: Επιλέξτε το προφίλ που θέλετε να αφαιρέσετε:

en: Select the replay gain mode
el: Επιλογή της λειτουργίας απολαβής επανάληψης

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
el: Επιλέξτε την ανάλυση της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου. Προς το παρόν υποστηρίζει τις τιμές 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=αυτόματη (προεπιλογή 4=αυτόματη)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
el: Επιλέξτε τη ροή δεδομένων με το μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων κάτα από αυτό το όριο.

en: Select the subtitle file
el: Επιλέξτε το αρχείο υποτίτλων

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
el: Επιλέξτε τη δυνατότητα καταγραφής συμβάντων συστήματος όπου θα προωθούνται τα καταγραφολόγια.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου συντονιστή (Καλώδιο/Κεραία).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
el: Επιλέξτε την αναλυτικότητα που θα χρησιμοποιηθεί για το καταγραφολόγιο ή -1 για να χρησιμοποιήστε την ίδια αναλυτικότητα που δίνεται με το --αναλυτικότητα.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
el: Επιλογή της πηγής εισόδου βίντεο, όπως σύνθετη, s-video ή συντονιστή. Εφόσον αυτές οι ρυθμίσεις εξαρτώνται από το υλικό, θα πρέπει να βρείτε πρώτα καλές ρυθμίσεις στην περιοχή "Ρύθμιση συσκευής" και να χρησιμοποιήσετε εκείνους τους αριθμούς εδώ. -1 σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις δεν θα αλλάξουν.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εξόδου βίντεο. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
el: Επιλέξτε εάν οι υποκατάλογοι πρέπει να επεκταθούν.
    καμία: οι υποκατάλογοι δεν εμφανίζονται στη λίστα αναπαραγωγής.
    κατάρρευση: οι υποκατάλογοι εμφανίζονται αλλά επεκτείνονται στην πρώτη αναπαραγωγή.
    επέκταση: όλοι οι υποκατάλογοι επεκτείνονται.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
el: Επιλέξτε το δικό σας κωδικοποιητή ήχου. Κάντε κλικ σε έναν από αυτούς για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες.

en: Select your audio output device
el: Επιλογή συσκευής εξόδου ήχου

en: Select your video codec. Click one to get more information.
el: Επιλέξτε το δικό σας κωδικοποιητή βίντεο. Κάντε κλικ σε έναν από αυτούς για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες.

en: Selected ports:
el: Επιλεγμένες θύρες:

en: Selection of the starting mode and look
el: Επιλογή της λειτουργίας και όψης έναρξης

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
el: Επιλέγει τον αλγόριθμο εκτίμησης κίνησης:  - dia: αναζήτηση ρόμβου, ακτίνα 1 (γρήγορη)
     - hex: εξαγωνική αναζήτηση, ακτίνα 2
     - umh: ανομοιόμορφη πολυ-εξαγωνική αναζήτηση (καλύτερη, αλλά πιο αργή)
     - esa: εξαντλητική αναζήτηση (εξαιρετικά αργή, κυρίως για δοκιμή)
     - tesa: εξαντλητική αναζήτηση Hadamard (εξαιρετικά αργή, κυρίως για δοκιμή)

en: Semantic annotations
el: Σημασιολογικά σχόλια

en: Send
el: Αποστολή

en: Send key events to VNC host.
el: Αποστολή γεγονότων-κλειδιών στον κεντρικό υπολογιστή VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
el: Αποστολή γεγονότων ποντικιού στον κεντρικό υπολογιστή VNC. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ως πελάτης VDR ffnetdev.

en: Send rate
el: Αποστολή ρυθμού

en: Send your video to picture files
el: Αποστολή του βίντεο σας σε αρχεία εικόνας

en: Sends the barGraph information every n audio packets
el: Αποστέλλει τις πληροφορίες του γραφήματος ράβδων κάθε n πακέτα ήχου

en: Sent
el: Απεστάλησαν

en: Sent bytes
el: Απεσταλμένα bytes

en: Sent packets
el: Απεσταλμένα πακέτα

en: Separate sub-streams
el: Διαχωρισμός υπο-ροών δεδομένων

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
el: Διαχωρίστε τις σελίδες teletext/dvbs σε ανεξάρτητες ES. Μπορεί να είναι χρήσιμο να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή όταν χρησιμοποιείτε την έξοδο ροής δεδομένων.

en: Separate words by | (without space)
el: Διαχωρισμός λέξεων με | (χωρίς διάστημα)

en: Sepia
el: Σέπια

en: Sepia intensity
el: Ένταση σέπια

en: Sepia video filter
el: Φίλτρο βίντεο σέπια

en: Sequential numbering
el: Διαδοχική αρίθμηση

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Serial Port/Device
el: Σειριακή θύρα/συσκευή

en: Service Discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
el: Ανακαλύψεις υπηρεσιών προσθέτουν νέες πηγές για την λίστα αναπαραγωγής σας, όπως διαδικτυακά ραδιόφωνα, ιστοσελίδες βίντεο, ...

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Services discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Services discovery modules
el: Ενότητες ανακάλυψης υπηρεσιών

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
el: Οι ενότητες ανακάλυψης υπηρεσιών είναι διευκολύνσεις που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Session
el: Συνεδρία

en: Session Description Protocol
el: Πρωτόκολλο περιγραφής συνεδρίας

en: Session URL
el: URL συνεδρίας

en: Session category
el: Κατηγορία συνεδρίας

en: Session description
el: Περιγραφή συνεδρίας

en: Session email
el: E-mail συνεδρίας

en: Session failed
el: Η συνεδρία απέτυχε

en: Session name
el: Όνομα συνεδρίας

en: Session phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου συνεδρίας

en: Set ES Lang
el: Ρύθμιση γλώσσας ES

en: Set ES id
el: Ρύθμιση ταυτότητας ES

en: Set FFmpeg debug mask
el: Ρύθμιση μάσκας αποσφαλμάτωσης FFmpeg

en: Set ID
el: Ρύθμιση ταυτότητας

en: Set Lang
el: r

en: Set PID to ID of ES
el: Ορισμός PID στην ταυτότητα του ES

en: Set QP
el: Ρύθμιση QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
el: Ορίζει αριθμούς ταυτότητας SPS και PPS για να επιτρέψει ροές τη συνένωση ροών δεδομένων με διαφορετικές ρυθμίσεις.

en: Set as Wall&paper
el: Ορισμός ως ταπε&τσαρία

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
el: Ορίστε σε ποιο διάστημα (σε msec) θα αποστέλλονται οι PCR (αναφορές χρονιστή προγράμματος). Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι κάτω από 100 msec (η προεπιλογή είναι 70 msec).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
el: Ορίστε το μέγεθος της μπάλας δίνοντας την ακτίνα της σε αριθμό εικονοστοιχείων

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
el: Ορίστε την ταχύτητα μπάλας, την τιμή μετατόπισης σε αριθμό εικονοστοιχείων ανά καρέ.

en: Set edge visibility.
el: Ρύθμιση ορατότητας άκρου.

en: Set gradient threshold for edge computation.
el: Ορισμός κατωφλιού βαθμίδας για υπολογισμό άκρων.

en: Set id of ES to PID
el: Ορισμός ταυτότητας του ES προς PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
el: Ορισμός αναλογίας του μεγέθους του δείκτη. Αλλάζει το προεπιλεγμένο (περιεχόμενο 60 λεπτών) ή εκτιμώμενο μέγεθος.

en: Set playlist bookmark 1
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 10
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 2
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 3
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 4
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγήςς

en: Set playlist bookmark 5
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 6
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 7
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 8
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 9
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set the ID of the elementary stream
el: Ορίστε την ταυτότητα της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
el: Ρύθμιση της RMS/κορυφής (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
el: Ορίστε την ισχύ όξυνσης, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι 0,05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
el: Ρυθμίστε το τηλεοπτικό κανάλι στο οποίο θα ρυθμιστεί ο συντονιστής (0 σημαίνει προεπιλεγμένο).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
el: Ρύθμιση του χρόνου προσβολής σε msec (1,5 ... 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
el: Ορίζει την αναλογία διαστάσεων της εικόνας καμβά. Εάν παραλειφθεί, ο καμβάς θα υποτεθεί ότι έχει το ίδιο SAR με την είσοδο.

en: Set the category of the elementary stream
el: Ορίστε την κατηγορία της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the codec of the elementary stream
el: Ορίστε το codec της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
el: Ορίστε το χρώμα για να προβάλλετε εάν ο χρήστης παύει το βίντεο (Έχετε φως για να πάρετε άλλη μία μπύρα;)

en: Set the encoding used in text subtitles
el: Ρυθμίστε την κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιηθεί στους υπότιτλους κειμένου

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
el: Ρύθμιση της ολικής απολαβής σε db (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
el: Ορίστε την ομάδα της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
el: Ρυθμίστε το αναγνωριστικό που θα χρησιμοποιεί ο VLC όταν θα κάνει καταγραφή συμβάντων.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση της φωτεινότητας της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση της αντίθεσης της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
el: Ορίστε το γάμμα της εικόνας, μεταξύ 0,01 και 10. Η προεπιλογή είναι 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
el: Ρύθμιση της χροιάς της εικόνας, μεταξύ 0 και 360. Η προεπιλογή είναι στο 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση του κορεσμού της εικόνας, μεταξύ 0 και 3. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
el: Ορισμός της εσωτερικής ταυτότητας κάθε κύριας ρoής δεδομένων που χειρίζεται ο VLC στην ίδια τιμή με την PID στη ροή δεδομένων TS, αντί για 1,2,3 κλπ. Χρήσιμο να κάνει '#δημιουργία αντιγράφου {...,επιλογή="es=<pid>"}'.

en: Set the justification of subtitles
el: Ρυθμίστε τη στοίχιση των υπότιτλων

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
el: Ρύθμιση της ακτίνας καμπής σε dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
el: Ρύθμιση της απολαβής συγκρότησης σε dB (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
el: Ορίστε το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος PES κατά την παραγωγή των ροών δεδομένων MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
el: Ρύθμιση της αναλογίας (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
el: Ρύθμιση του χρόνου αποδέσμευσης σε msec (2 ... 800).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
el: Ορίστε το μέγεθος της νεκρής ζώνη κβαντισμού inter luma. Το εύρος είναι από 0 έως 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
el: Ορίστε το μέγεθος της νεκρής ζώνη κβαντισμού intra luma. Το εύρος είναι από 0 έως 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
el: Ρύθμιση του επιπέδου κατωφλιού σε dB (-30 ... 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
el: Ρύθμιση της διαφάνειας της εξόδου βίντεο. 1 σημαίνει αδιαφανές (προεπιλογή), 0 σημαίνει εντελώς διαφανές.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
el: Ορισμός του κωδικού χώρας του συντονιστή που δημιουργεί την τρέχουσα απεικόνιση καναλιού-προς-συχνότητα (0 σημαίνει προεπιλογή).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
el: Ορισμός των στοιχείων ελέγχου οδηγού v4l2 στις καθορισμένες τιμές χρησιμοποιώντας μία λίστα χωρισμένη με κόμματα, προαιρετικά ενθυλακωμένη με άγκιστρα (π.χ.: {ρυθμός_μεταφοράς_δεδομένων_βίντεο=6000000,crc_ήχου=0,τύπος_ροής_δεδομένων=3} ). για να δημιουργήσετε μία λίστα με τα διαθέσιμα στοιχεία ελέγχου, αυξήστε την αναλυτικότητα (-vvv) ή χρησιμοποιήστε την εφαρμογή v4l2-ctl.

en: Set up any additional options for streaming
el: Ρύθμιση οποιωνδήποτε πρόσθετων επιλογών για τη ροή δεδομένων

en: Set up associations...
el: Εγκατάσταση συσχετίσεων...

en: Set up media sources to stream
el: Εγκατάσταση πηγών πολυμέσων στη ροή δεδομένων

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
el: Ορίζει PID στην ταυτότητα της εισερχόμενης ES. Αυτό χρησιμοποιείται μαζί με --ts-es-id-pid και επιτρέπει το να υπάρχουν ίδιες PID στις ροές δεδομένων εισόδου και εξόδου.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
el: Ρυθμίζει ένα μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων (σε kbits/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
el: Ορίζει ένα μέγιστο αριθμό μακροενοτήτων ανά τμήμα

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
el: Ορίζει ένα μέγιστο μέγεθος τμήματος σε bytes, συμπεριλαμβάνει σε μέγεθος ένα επίβαρο NAL

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
el: Ρυθμίζει το μέγιστο διάστημα μεταξύ των καρέ IDR. Μεγαλύτερες τιμές εξοικονομούν bits, βελτιώνοντας την ποιότητα για ένα δοθέντα ρυθμό μετάδοσης δεδομένων, με αντίτιμο την ακρίβεια αναζήτησης. Χρησιμοποιείστε -1 για άπειρο.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
el: Ρυθμίζει το ελάχιστο διάστημα μεταξύ καρέ IDR. Στο H.264 τα καρέ I δεν συνδέουν απαραίτητα μία κλειστή ομάδα εικόνων (GOP) επειδή σε ένα καρέ P επιτρέπεται να προβλέπεται από περισσότερα καρέ από ένα καρέ πριν από αυτό (δείτε επίσης την επιλογή καρέ αναφοράς). Επομένως τα καρέ I δεν είναι απαραίτητα αναζητήσιμα. Τα καρέ IDR περιορίζουν τα διαδοχικά καρέ P από το να αναφέρονται σε οποιοδήποτε καρέ πριν από το καρέ IDR. 
    Εάν σε αυτό το διάστημα εμφανίζονται αποκόμματα σκηνών, εξακολουθούν να κωδικοποιούνται ως καρέ I, αλλά δεν ξεκινούν μία νέα GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
el: Ορίζει την αδιαφάνεια του ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0,1 και 1 για την κύρια διεπαφή, λίστα αναπαραγωγής και εκτεταμένο πλαίσιο. Αυτή η επιλογή δουλεύει μόνο με Windows και X11 με σύνθετες επεκτάσεις.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
el: Ορίζει την αρχική κατάληψη ενδιάμεσης μνήμης ως κλάσμα του μεγέθους της ενδιάμεσης μνήμης. Το εύρος είναι από 0,0 έως 1,0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
el: Ρυθμίζει τον κωδικό για τη σύνδεση, εάν δεν έχουν ρυθμιστεί όνομα και κωδικός χρήστη στο url.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
el: Ρύθμιση της επιλογής υπέρβασης χρονικού ορίου στη στοιχειοσειρά συνεδρίας RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
el: Ρυθμίζει το όνομα χρήστη για τη σύνδεση, εάν δεν έχουν ρυθμιστεί όνομα και κωδικός χρήστη στο url.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
el: Ορίζει την αδιαφάνεια του ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0,1 και 1 για την κύρια διεπαφή, λίστα αναπαραγωγής και εκτεταμένο πλαίσιο. Αυτή η επιλογή δουλεύει μόνο με Windows και X11 με σύνθετες επεκτάσεις.

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
el: Ο ορισμός της αδιαφάνειας του vbi σε αληθές κάνει το εγκιβωτισμένο κείμενο πιο εύκολο να διαβαστεί.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings for VLC's control interfaces
el: Ρυθμίσεις για τις διεπαφές ελέγχου του VLC

en: Settings for VLC's interfaces
el: Ρυθμίσεις διεπαφών του VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
el: Ρυθμίσεις εισόδου, αποπολυπλεξίας, αποκωδικοποίησης και κωδικοποίησης

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους υπότιτλους, το teletext και τους CC αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές οι οποίοι είναι αποκλειστικά για ήχο.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
el: Ρυθμίσεις για την κύρια διεπαφή

en: Settings for the main interface
el: Ρυθμίσεις για την κύρια διεπαφή

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές βίντεο, εικόνων ή βίντεο & ήχου.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με την εμφάνιση στην οθόνη, τους υπότιτλους και την "επικάλυψη υποεικόνων"

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής (π.χ. τον τρόπο αναπαραγωγής) και με τις ενότητες που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής (Ενότητες "ανακάλυψης υπηρεσιών").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τις διάφορες μεθόδους πρόσβασης. Συνήθεις ρυθμίσεις που ίσως θέλετε να αλλάξετε είναι οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητών HTTP ή οι ρυθμίσεις αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη.

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Setup Streaming...
el: Ρύθμιση ροής δεδομένων...

en: Setup schedule
el: Χρονοδιάγραμμα ρύθμισης

en: Shadow
el: Σκιασμένο

en: Shadow angle
el: Γωνία σκιάς

en: Shadow color
el: Χρώμα σκιάς

en: Shadow distance
el: Απόσταση σκιάς

en: Shadow opacity
el: Αδιαφάνεια σκιάς

en: Shaping delay (ms)
el: Καθυστέρηση μορφοποίησης (msec)

en: Shared memory framebuffer
el: Μεριζόμενη ενδιάμεση μνήμη πλαισίου

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Sharpen strength (0-2)
el: Όξυνση ισχύος (0-2)

en: Sharpen video filter
el: Όξυνση φίλτρου βίντεο

en: Sharpness
el: Οξύτητα

en: Sharpness filter adjust.
el: Προσαρμογή φίλτρου οξύτητας.

en: Sho&w VLC media player
el: Προβο&λή αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Shona
el: Σόνα

en: Short backwards jump
el: Σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Short forward jump
el: Σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Short jump length
el: Μικρό μήκος μεταπήδησης

en: Short jump length, in seconds.
el: Μικρό μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
el: Θα πρέπει ο δημιουργούμενος οδηγός να κάνει προσαρμογή λευκού στις ρίγες LED σας; συνιστάται.

en: Show &more options
el: Προβολή &περισσότερων επιλογών

en: Show 80 bands instead of 20
el: Προβολή 80 ζωνών αντί για 20

en: Show All
el: Προβολή όλων

en: Show Audio Effects Button
el: Προβολή κουμπιού εφέ ήχου

en: Show Basic
el: Προβολή βασικών

en: Show Containing Directory...
el: Προβολή περιέχοντος καταλόγου...

en: Show Containing Folder...
el: Προβολή περιέχοντος φακέλου...

en: Show Details
el: Προβολή λεπτομερειών

en: Show Fullscreen Controller
el: Προβολή του ελεγκτή πλήρους οθόνης

en: Show Fullscreen controller
el: Προβολή του ελεγκτή πλήρους οθόνης

en: Show Installed Only
el: Εμφάνηση μόνο των εγκατεστημένων

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
el: Προβολή ροών δεδομένων βίντεο ακατάλληλων για κάτω από 17 οταν γίνεται χρήση λιστών αναπαραγωγής βίντεο shoutcast.

en: Show Name
el: Όνομα εκπομπής

en: Show Previous & Next Buttons
el: Προβολή κουμπιών "προηγούμενο" & "επόμενο"

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
el: Προβολή κουμπιών ανακατέματος & επανάληψης

en: Show Sidebar
el: Προβολή πλευρικής στήλης

en: Show VLC on the taskbar
el: Προβολή του VLC στη γραμμή εργασιών

en: Show a controller in fullscreen mode
el: Προβολή ελεγκτή στη λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου ειδοποίησης με το όνομα του καλλιτέχνη και του κομματιού όταν αλλάζει το τρέχον αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής, στην περίπτωση που ο VLC είναι ελαχιστοποιημένος ή κρυφός.

en: Show a systray icon for VLC
el: Προβολή εικονιδίου VLC στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Show advanced options
el: Προβολή επιλογών για προχωρημένους

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών προτιμήσεων όταν ανοίγει ο διάλογος προτιμήσεων.

en: Show advanced preferences over simple ones
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
el: Προβολή ενός εικονιδίου στην περιοχή ειδοποιήσεων το οποίο να σας επιτρέπει να ελέγξετε τις βασικές ενέργειες του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.

en: Show controller in fullscreen
el: Προβολή ελεγκτή στην πλήρη οθόνη

en: Show controls in full screen mode
el: Προβολή στοιχείων ελέγχου στην πλήρη οθόνη

en: Show errors and warnings
el: Προβολή λαθών και προειδοποιήσεων

en: Show everything including debug messages
el: Προβολή όλων, συμπεριλαμβανομένων των μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

en: Show extended VCD info?
el: Προβολή επιπλέον πληροφοριών VCD;

en: Show extended options
el: Προβολή εκτεταμένων επιλογών

en: Show extended settings
el: Προβολή περισσότερων επιλογών

en: Show media change popup:
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου για την αλλαγή πολυμέσου:

en: Show media title on video
el: Προβολή τίτλου πολυμέσου στο βίντεο

en: Show media title on video start
el: Προβολή τίτλου πολυμέσου κατά την έναρξη του βίντεο

en: Show notification popup on track change
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου ειδοποίησης κατά την αλλαγή κομματιού

en: Show only errors
el: Προβολή μόνο των λαθών

en: Show playing item name in window title
el: Προβολή ονόματος αναπαραγόμενου αντικειμένου στον τίτλο του παραθύρου

en: Show settings
el: Προβολή ρυθμίσεων

en: Show shoutcast adult content
el: Προβολή περιεχομένου για ενήλικες στο shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
el: Προβολή μικρού μεγέθους προεπισκόπησης (ποσοστό της πηγής).

en: Show small preview.
el: Προβολή μικρής προεπισκόπησης.

en: Show stream position
el: Προβολή θέσης ροής δεδομένων

en: Show systray icon
el: Προβολή εικονιδίου περιοχής ειδοποιήσεων

en: Show the contextual popup menu.
el: Εμφάνιση αναδυόμενου μενού συμφραζομένων.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
el: Προβολή της τρέχουσας θέσης σε δευτερόλεπτα μέσα στη ροή δεδομένων από καιρό σε καιρό.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
el: Προβολή της μέγιστης ποσότητας πληροφορίας κάτω από το "Πληροφορίες ροής δεδομένων και πολυμέσων". Προβάλλει για παράδειγμα την πλοήγηση ελέγχου αναπαραγωγής.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
el: Προβολή του ονόματος του τραγουδιού ή του βίντεο στον τίτλο του παραθύρου του ελεγκτή.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
el: Προβολή του διαλόγου ιδιοτήτων της επιλεγμένης συσκευής πριν ξεκινήσει η ροή δεδομένων.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
el: Προβολή της σελίδας ιδιοτήτων του συντονιστή [επιλογή καναλιού].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
el: Προβολή του τίτλου βίντεο για n msec, η προεπιλογή είναι 5000 msec (5 sec)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
el: Προβολή μη σημαντικών διαλόγων σφαλμάτων και προειδοποιήσεων

en: Show video title for x milliseconds
el: Προβολή τίτλου βίντεο για x msec

en: Show video within the main window
el: Προβολή βίντεο μέσα στο κύριο παράθυρο

en: Show/Hide Playlist
el: Προβολή/Απόκρυψη λίστας αναπαραγωγής

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
el: Προβάλλει έναν ελεγκτή διαύγειας όταν μετακινείται το ποντίκι σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
el: Προβάλλει μια πλευρική στήλη στο κύριο παράθυρο με καταχωρημένες πηγές πολυμέσων.

en: Shows the audio effects button in the main window.
el: Προβάλλει το κουμπί των εφέ ήχου στο κύριο παράθυρο.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
el: Προβάλλει τα κουμπιά "προηγούμενο" και "επόμενο" στο κύριο παράθυρο

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
el: Προβάλλει τα κουμπιά ανακατέματος και επανάληψης στο κύριο παράθυρο.

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Side left
el: Πλάγια αριστερά

en: Side right
el: Πλάγια δεξιά

en: Sigma
el: Σίγμα

en: Signaling mode of the extension AOT
el: Λειτουργία σηματοδότησης της AOT επέκτασης

en: Silver
el: Ασημί

en: Similarity
el: Ομοιότητα

en: Similarity threshold
el: Κατώφλι ομοιότητας

en: Simple
el: Απλή

en: Simple DirectMedia Layer video output
el: Έξοδος βίντεο απλού DirectMedia Layer

en: Simple Karaoke filter
el: Απλό φίλτρο Karaoke

en: Simple Preferences
el: Απλές Επιλογές

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
el: Απλός αποκωδικοποιητής για κωδικοποιημένες ροές Dolby Surround

en: Simple stereo widening effect
el: Εφέ απλής στερεοφωνική διεύρυνσης

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
el: Απλοποιημένη κινεζική (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
el: Απλοποιημένη κινεζική Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
el: Συνάρτηση Sinc (κάλλιστη ποιότητα)

en: Sinc function (fast)
el: Συνάρτηση Sinc (γρήγορο)

en: Sinc function (medium quality)
el: Συνάρτηση Sinc (μέτρια ποιότητα)

en: Single precision audio volume
el: Μονή ακρίβεια έντασης ήχου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of code blocks in each subband
el: Μέγεθος πλοκαδικών κωδίκων σε κάθε υποζώνη

en: Size of motion compensation blocks
el: Μέγεθος των ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: Size of stream in bytes
el: Μέγεθος της ροής δεδομένων σε bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
el: Μέγεθος του πακέτου TS προς κρυπτογράφηση. Οι διαδικασίες κρυπτογράφησης παίρνουν την κεφαλίδα TS από την τιμή πριν την κρυπτογράφηση.

en: Size of the curve along the piece's edge
el: Μέγεθος της καμπύλης κατά μήκος της άκρης του κομματιού

en: Size of the request for reading access
el: Μέγεθος του αιτήματος για πρόσβαση ανάγνωσης

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
el: Μέγεθος του βίντεο που θα εμφανίζεται από το εμφύτευμα DirectShow. Εάν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση του προεπιλεγμένου μεγέθους για τη συσκευή σας. Μπορείτε να ορίσετε ένα πρότυπο μέγεθος (cif, d1, ...) ή <πλάτος>x<.ύψος>.

en: Ska
el: Σκα

en: Sketch
el: Σχεδιάγραμμα

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
el: Αρχεία προσόψεων |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
el: Αρχείο πηγής πρόσοψης:

en: Skin to use
el: Πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί

en: Skin whiten
el: Λεύκανση δέρματος

en: Skinnable Interface
el: Διεπαφή με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης

en: Skins
el: Προσόψεις

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
el: Οι προσόψεις προσαρμόζουν την εμφάνιση του παίκτη. Μπορείτε να τα ενεργοποιήσετε μέσω των προτιμήσεων.

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
el: Παράλειψη φίλτρου απεμπλοκής H.264 σε βρόχο

en: Skip ads
el: Παράλειψη διαφημίσεων

en: Skip frame (default=0)
el: Παράλειψη idct (προεπιλογή=0)

en: Skip frames
el: Παράλειψη καρέ

en: Skip idct (default=0)
el: Παράλειψη idct (προεπιλογή=0)

en: Skip loop filter
el: Παράλειψη φίλτρου βρόχου

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
el: Παράλειψη του φίλτρου βρόχου για αποκωδικοποίηση H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
el: Η παράλειψη του φίλτρου βρόχου (γνωστή και ως απεμπλοκή) συνήθως έχει επιζήμια επίπτωση στην ποιότητα. Ωστόσο παρέχει μια μεγάλη επιτάχυνση σε ροές δεδομένων υψηλής ανάλυσης.

en: Sky blue
el: Γαλάζιο του ουρανού

en: Slides (images)
el: Διαφάνειες (εικόνες)

en: Slides (text)
el: Διαφάνειες (κείμενο)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
el: Ελαφρά βελτίωση της ποιότητας του SMP, εις βάρος της επαναληψιμότητας.

en: Slo&wer
el: &Πιο αργά

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Slovenian
el: Σλοβενικά

en: Slow
el: Αργό

en: Slow Rock
el: Αργό Ροκ

en: Slower
el: Πιο αργά

en: Slower (fine)
el: Πιο αργά (ακριβής ρύθμιση)

en: Small
el: Μικρό

en: Small Volume
el: Χαμηλή ένταση ήχου

en: Small preview
el: Μικρή προεπισκόπηση

en: Small preview size
el: Μικρό μέγεθος προεπισκόπησης

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Smooth Streaming
el: Ομαλή ροή δεδομένων

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Socks proxy
el: Διαμεσολαβητής socks

en: Soft
el: Ελαφρά

en: Soft rock
el: Ελαφρό ροκ

en: Soften
el: Εξομάλυνση

en: Softening value
el: Τιμή εξομάλυνσης

en: Software
el: Λογισμικό

en: Software gain
el: Απολαβή λογισμικού

en: Soloist
el: Σολίστας

en: Somali
el: Σομαλικά

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
el: Κάποια γαλλικά κανάλια δεν σημαιοδοτούν τις σελίδες υποτιτλισμού τους σωστά, λόγω ενός σφάλματος ιστορικής ερμηνείας. Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη λανθασμένη ερμηνεία εάν οι υπότιτλοί σας δεν εμφανίζονται.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
el: Κάποιοι τύποι υπότιτλων επιτρέπουν τη μορφοποίηση κειμένου. Ο VLC μερικά το εφαρμόζει, ωστόσο μπορείτε να επιλέξετε να απενεργοποιήσετε όλη τη μορφοποίηση.

en: Sonata
el: Σονάτα

en: Song Description
el: Περιγραφή τραγουδιού

en: Sort Node by Author
el: Ανακατανομή κόμβων ανά συντάκτη

en: Sort Node by Name
el: Ανακατανομή κόμβων ανά όνομα

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
el: Αλφαβητική ταξινόμηση σύμφωνα με τους ενεργούς γλωσσικούς κανόνες.

en: Sort by
el: Κατάταξη ανά

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
el: Ταξινόμηση αντικειμένων σε φυσική σειρά (για παράδειγμα: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Αυτή η μέθοδος δεν λαμβάνει υπόψη τους κανόνες ταξινόμησης της τρέχουσας γλώσσας.

en: Sotho, Southern
el: Σότο, Νότια

en: Soul
el: Σόουλ

en: Sound Clip
el: Ηχητικό απόσπασμα

en: Sound Delay
el: Καθυστέρηση ήχου

en: Sound Engineer
el: Μηχανικός ήχου

en: Sound fonts
el: Soundfonts

en: Soundtrack
el: Κινηματογραφική μουσική

en: Source
el: Πηγή

en: Source aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων της πηγής

en: Source directory
el: Κατάλογος προέλευσης

en: Source:
el: Πηγή:

en: Sout stream
el: Ροή δεδομένων Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
el: Οι ενότητες ροής δεδομένων Sout σας επιτρέπουν να δημιουργήσετε μία αλυσίδα επεξεργασίας Sout. Παρακαλώ ανατρέξτε στο αρχείο "Τεκμηρίωση για τη συνεχή ροή δεδομένων" για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να ρυθμίσετε τις προεπιλεγμένες επιλογές για κάθε ενότητα ροής δεδομένων Sout εδώ.

en: South-Eastern European (Latin-10)
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Latin-10)

en: Sp&eed
el: Τα&χύτητα

en: Space
el: Διαστημική

en: Spacer
el: Πλήκτρο διαστήματος

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Spatial
el: Χωρικό

en: Spatial blur
el: Χωρική θόλωση

en: Spatial chroma strength
el: Ισχύς χωρικού chroma

en: Spatial chroma strength (0-254)
el: Ισχύς χωρικού chroma (0-254)

en: Spatial luma strength
el: Ισχύς χωρικού luma

en: Spatial luma strength (0-254)
el: Ισχύς χωρικού luma (0-254)

en: Spatializer
el: Δημιουργός χωρικοποίησης

en: Speaker configuration
el: Ρυθμίσεις ηχείου

en: Special modules
el: Ειδικές ενότητες

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
el: Ορίζει τις ενότητες ανακάλυψης υπηρεσιών που θα προφορτωθούν και είναι χωρισμένες με άνω-κάτω τελείες. Η τυπική τιμή είναι "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
el: Προσδιορίστε το προφίλ ήχου AAC που θα χρησιμοποιηθεί

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
el: Καθορίστε το επίπεδο H.264 (όπως ορίζεται από το Παράρτημα Α του προτύπου). Τα επίπεδα δεν επιβάλλονται. Εξαρτάται από το χρήστη να επιλέξει ένα επίπεδο συμβατό με τις υπόλοιπες επιλογές κωδικοποίησης. Το εύρος είναι από 1 έως 5,1 (επίσης επιτρέπεται από 10 έως 51). Ορίστε το στο 0 για να επιτρέψετε στο x264 να ορίσει επίπεδο.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
el: Ορίστε προφίλ H.264 του οποίου τα όρια επιβάλλονται έναντι των άλλων ορίων

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
el: Ορίστε μία καθυστέρηση (σε msec) για αυτή την κύρια ροή δεδομένων. Θετική σημαίνει καθυστέρηση και αρνητική σημαίνει προπόρευση.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
el: Ορίστε έναν κωδικό ISO-639 (τρεις χαρακτήρες) για αυτή την κύρια ροή δεδομένων

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
el: Ορίστε ένα ακέραιο αναγνωριστικού για αυτή την κύρια ροή δεδομένων

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
el: Ορίστε ένα ακέραιο αναγνωριστικού για αυτή την κύρια ροή δεδομένων που πρόκειται να αλλάξει

en: Specify an identifier string for this subpicture
el: Ορίστε μία στοιχειοσειρά αναγνωριστικού για αυτή την υποεικόνα

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
el: Ορίστε ένα νέο ακέραιο αναγνωριστικού για αυτή την κύρια ροή δεδομένων

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
el: Ορίστε το προφίλ ήχου AAC που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της ροής δεδομένων bit του ήχου. Λαμβάνει τις ακόλουθες επιλογές: κύριο, χαμηλό, ssr (δεν υποστηρίζεται), ltp, hev1, hev2 (προεπιλογή: χαμηλό).Τα hev1 και hev2 αυτή τη στιγμή υποστηρίζονται μόνο με  libavcodec ενεργοποιημένο με libfdk-aac

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
el: Ορίστε ρητά το επίπεδο του codec. Αν δεν το κάνετε, το codec θα καθορίσει το σωστό προφίλ από άλλες πηγές, όπως την ανάλυση και τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων. Π.χ. '4.2' για το mpeg4-part10 ή 'χαμηλός' για το mpeg2

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
el: Ορίστε ρητά το προφίλ του codec. Αν δεν το κάνετε, το codec θα καθορίσει το σωστό προφίλ από άλλες πηγές, όπως την ανάλυση και τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων. Π.χ. 'υψηλός'

en: Specify the deinterlace module to use.
el: Ορίστε τη λειτουργία αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Specify the log filename.
el: Προσδιορίστε το όνομα του αρχείου καταγραφολογίου.

en: Specify the logging format.
el: Ορίστε τον τύπο καταγραφής συμβάντων.

en: Specify the magazine containing the language page
el: Ορίστε το περιοδικό που περιέχει τη σελίδα της γλώσσας

en: Specify the page containing the language
el: Ορίστε τη σελίδα που περιέχει τη γλώσσα

en: Specify the row containing the language
el: Ορίστε τη γραμμή που περιέχει τη γλώσσα

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
el: Ορίστε το μέγεθος του πακέτου TS προς αποκρυπτογράφηση. Οι ρουτίνες αποκρυπτογράφησης αφαιρούν την κεφαλίδα TS από την τιμή πριν την αποκρυπτογράφηση.

en: Spectral sections
el: Φασματικές ενότητες

en: Spectrometer
el: Φασματόμετρο

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: Spectrum analyser
el: Αναλυτής φάσματος

en: Spectrum inversion
el: Αντιστροφή φάσματος

en: Speech
el: Ομιλία

en: Speed of feeds
el: Ταχύτητα των τροφοδοσιών

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
el: Ταχύτητα των τροφοδοσιών RSS/Atom σε msec (μεγαλύτερη τιμή msec δηλώνει χαμηλότερη ταχύτητα).

en: Speed selector
el: Επιλογέας ταχύτητας

en: Speed: %.2fx
el: Ταχύτητα: %.2fx

en: Speex audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Speex

en: Speex resampler
el: Επαναδειγματολήπτης Speex

en: Split segments anywhere
el: Διαχωρισμός τμημάτων οπουδήποτε

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
el: Διαχωρισμός του βίντεο σε πολλαπλά παράθυρα για εμφάνισή του σε τοίχο από οθόνες

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
el: Διαχωρίζει το βίντεο σε δύο τμήματα, όπως σε ένα καθρέπτη

en: Splitter
el: Διαχωριστής

en: Standard
el: Πρότυπο

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
el: Συμβατικής ανάλυσης (576 ή 480 γραμμών)

en: Standard stream output
el: Προκαθορισμένη έξοδος ροής δεδομένων

en: Start
el: Έναρξη

en: Start Time
el: Χρόνος έναρξης

en: Start VLC with only a systray icon
el: Έναρξη VLC με ένα μόνο εικονίδιο στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
el: Έναρξη του VLC με:
     - κανονική λειτουργία
     - μία ζώνη πάντα παρούσα για να προβάλλει πληροφορίες όπως στίχοι, τέχνες άλμπουμ...
     - ελαχιστοποιημένη λειτουργία με περιορισμένα στοιχεία ελέγχου

en: Start directly in menu
el: Απευθείας έναρξη στο μενού

en: Start in minimal view (without menus)
el: Έναρξη σε ελαχιστοποιημένη εμφάνιση (χωρίς μενού)

en: Start in minimal view mode
el: Έναρξη σε λειτουργία ελαχιστοποιημένης εμφάνισης

en: Start playback of new items immediately once they were added.
el: Έναρξη αναπαραγωγής νέων αντικειμένων αμέσως μόλις προστίθενται.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
el: Έναρξη του DVD απευθείας στο κεντρικό μενού. Με αυτή την επιλογή η εφαρμογή θα προσπαθήσει να παραλείψει όλες τις άχρηστες εισαγωγές προειδοποιήσεων.

en: Start time
el: Χρόνος έναρξης

en: Start video in fullscreen mode
el: Έναρξη βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Starting Position
el: Θέση έναρξης

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Statistics video output
el: Έξοδος βίντεο στατιστικών

en: Stats
el: Στατιστικά

en: Stats decoder
el: Αποκωδικοποιητής στατιστικών

en: Stats decoder function
el: Λειτουργία αποκωδικοποιητή στατιστικών

en: Stats demux
el: Αποπολυπλεξία στατιστικών

en: Stats demux function
el: Λειτουργία αποπολυπλεξίας στατιστικών

en: Stats encoder function
el: Λειτουργία κωδικοποιητή στατιστικών

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status Bar
el: Γραμμή κατάστασης

en: Step Backward
el: Βήμα πίσω

en: Step Forward
el: Βήμα εμπρός

en: Step backward
el: Βήμα πίσω

en: Step forward
el: Βήμα εμπρός

en: Stereo
el: Στερεοφωνικά

en: Stereo Enhancer
el: Ενισχυτής Στέρεο

en: Stereo audio mode
el: Στερεοφωνική ηχητική λειτουργία

en: Stereo audio output mode
el: Στερεοφωνική λειτουργία εξόδου ήχου

en: Stereo mode
el: Στερεοφωνική λειτουργία

en: Stereo to mono downmixer
el: Υποβάθμιση στέρεο σε μονό

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Stop the A to B loop
el: Διακοπή του βρόχου από το A στο B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
el: Διακοπή της λίστας αναπαραγωγής μετά από το κάθε αναπαραχθέν αντικείμενό της.

en: Stop time
el: Χρόνος διακοπής

en: Stream
el: Ροή δεδομένων

en: Stream %d
el: Ροή δεδομένων %d

en: Stream Announcement
el: Ανακοίνωση ροής δεδομένων

en: Stream Announcing
el: Ανακοίνωση ροής δεδομένων

en: Stream Destination
el: Προορισμός ροής δεδομένων

en: Stream ID of the audio track to use.
el: Ταυτότητα ροής δεδομένων του κομματιού ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
el: Ταυτότητα ροής δεδομένων του κομματιού υπότιτλων που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Stream MP3
el: Ροή δεδομένων MP3

en: Stream Output
el: Έξοδος ροής δεδομένων

en: Stream all elementary streams
el: Ροή όλων των κύριων ροών δεδομένων

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
el: Ενεργοποίηση των κύριων συνεχών ροών δεδομένων (βίντεο, ήχου και υπότιτλων)

en: Stream bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης ροής δεδομένων

en: Stream description
el: Περιγραφή ροής δεδομένων

en: Stream filter module
el: Ενότητα φίλτρου ροής δεδομένων

en: Stream filters
el: Φίλτρα ροής δεδομένων

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
el: Τα φίλτρα ροής δεδομένων είναι ειδικές ενότητες που επιτρέπουν προηγμένες λειτουργίες στην πλευρά εισόδου του VLC. Χρησιμοποιήστε τα με προσοχή...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
el: Τα φίλτρα βίντεο χρησιμοποιούνται για να τροποποιήσουν τη συνεχή ροή δεδομένων υπό ανάγνωση.

en: Stream identifier
el: Αναγνωριστικό ροής

en: Stream name
el: Όνομα ροής δεδομένων

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
el: Ο αριθμός ροής δεδομένων του κομματιού ήχου που θα χρησιμοποιηθεί (από 0 έως n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός ροής δεδομένων του κομματιού υπότιτλων που θα χρησιμοποιηθεί (από 0 έως n).

en: Stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων

en: Stream output muxer caching (ms)
el: Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη του πολυπλέκτη εξόδου ροής δεδομένων (msec)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
el: Οι ρυθμίσεις εξόδου ροής δεδομένων χρησιμοποιούνται όταν δρουν ως εξυπηρετητής ροής δεδομένων ή όταν αποθηκεύονται εισερχόμενες συνεχείς ροές δεδομένων.
    Οι συνεχείς ροές δεδομένων αρχικά πολυπλέκονται και στη συνέχεια αποστέλλονται μέσω μίας ενότητας "πρόσβασης εξόδου", η οποία μπορεί είτε να αποθηκεύσει τη συνεχή ροή εξόδου σε ένα αρχείο είτε να τη διοχετεύσει (μέσω UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Οι ενότητες συνεχών ροών δεδομένων τύπου Sout επιτρέπουν την προηγμένη επεξεργασία των συνεχών ροών δεδομένων (επανακωδικοποίηση, διπλασιασμό...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
el: Στοιχειοσειρά εξόδου ροής δεδομένων.
    Αυτή δημιουργείται αυτόματα όταν μεταβάλλετε τις παραπάνω ρυθμίσεις,
    ωστόσο μπορείτε να τις μεταβάλλετε χειροκίνητα.

en: Stream output to memory buffer
el: Έξοδος ροής στην ενδιάμεση μνήμη

en: Stream public
el: Δημόσια ροή δεδομένων

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
el: Δημιουργία ροής δεδομένων του μενού εμφάνισης στην οθόνη (χρησιμοποιώντας την ενότητα υποεικόνας μενού OSD).

en: Stream to network
el: Ροή δεδομένων προς δίκτυο

en: Stream...
el: Ροή δεδομένων...

en: Streamable
el: Με δυνατότητα ροής δεδομένων

en: Streaming
el: Συνεχής ροή δεδομένων

en: Streaming / Transcoding failed
el: Η ροή δεδομένων / επανακωδικοποίηση απέτυχε

en: Streaming and Transcoding Options
el: Επιλογές συνεχών ροών δεδομένων και επανακωδικοποίησης

en: Streaming deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής της συνεχούς ροής δεδομένων

en: Streaming method
el: Μέθοδος συνεχούς ροής δεδομένων

en: Streaming/Exporting Wizard...
el: Οδηγός συνεχούς ροής δεδομένων/Εξαγωγής...

en: Streaming/Saving:
el: Συνεχείς ροές δεδομένων/Αποθήκευση:

en: Streaming/Transcoding Wizard
el: Οδηγός συνεχούς ροής δεδομένων/Επανακωδικοποίησης

en: Strength
el: Ισχύς

en: Strength of AQ
el: Ισχύς του AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
el: Ισχύς της ψυχοοπτικής βελτιστοποίησης, η προεπιλεγμένη είναι "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
el: Ισχύς για τη μείωση δημιουργίας ομάδων και θολώματος σε επίπεδες
    και ανάγλυφες περιοχές, η προεπιλογή είναι 1,0 και συνιστάται να είναι μεταξύ 0 και 2.
     - 0.5: ασθενής AQ
     - 1.5: ισχυρή AQ

en: Strength used to modify the value of a pixel
el: Η ισχύς που χρησιμοποιείται για να τροποποιήσει την τιμή ενός εικονοστοιχείου

en: Strict standard compliance
el: Αυστηρή συμμόρφωση στο πρότυπο

en: Stride Length
el: Μήκος βήματος

en: Stuff
el: Υλικό

en: Sub &Track
el: &Κομμάτι υποτίτλων

en: Sub sync: bookmarked audio time
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρόνος ήχου σε σελιδοδείκτη

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρόνος υποτίτλου σε σελιδοδείκτη

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: διορθώθηκαν %i msec (συνολική καθυστέρηση = %i msec)

en: Sub sync: delay reset
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: επαναφορά καθυστέρησης

en: Sub sync: set bookmarks first!
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: Ρυθμίστε πρώτα τους σελιδοδείκτες!

en: Sub-Title
el: Υπότιτλος

en: Subdirectory behavior
el: Συμπεριφορά υποκαταλόγου

en: Subject
el: Θέμα

en: Submission of played songs to last.fm
el: Υποβολή των παιγμένων τραγουδιών στο last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
el: Υποβολή των παιγμένων τραγουδιών στο Last.fm

en: Subpicture position
el: Θέση υποεικόνας

en: Subpictures
el: Υποεικόνες

en: Subpictures filter module
el: Ενότητα φίλτρου υποεικόνων

en: Subpictures source module
el: Ενότητα πηγής υποεικόνων

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
el: Εκτίμηση κίνησης υποεικονοστοιχείου και ποιότητα απόφασης κατάτμησης

en: Subscreen height
el: Ύψος υποοθόνης

en: Subscreen left
el: Υποοθόνη αριστερά

en: Subscreen top
el: Υποοθόνη πάνω

en: Subscreen top left corner
el: Υποοθόνη στην επάνω αριστερά γωνία

en: Subscreen width
el: Πλάτος υποοθόνης

en: Subscribe
el: Συνδρομή

en: Subscribe to a podcast
el: Συνδρομή σε ένα podcast

en: Subsdelay
el: Καθυστέρηση υπότιτλων

en: Subti&tle
el: Υπότι&τλος

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Subtitle & On Screen Display Settings
el: Ρυθμίσεις υποτίτλων & εμφάνισης στην οθόνη

en: Subtitle Delay
el: Καθυστέρηση υπότιτλων

en: Subtitle File
el: Αρχείο υπότιτλου

en: Subtitle Files
el: Αρχεία Υποτίτλων

en: Subtitle Language
el: Γλώσσα υπότιτλων

en: Subtitle Track
el: Κομμάτι υπότιτλου

en: Subtitle alignment
el: Ευθυγράμμιση υποτίτλων

en: Subtitle autodetection fuzziness
el: Ασάφεια αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων

en: Subtitle autodetection paths
el: Διαδρομές αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων

en: Subtitle codec
el: Codec υπότιτλων

en: Subtitle codecs
el: Υπότιτλοι codecs

en: Subtitle delay
el: Καθυστέρηση υπότιτλου

en: Subtitle delay %i ms
el: Καθυστέρηση υπότιτλων %i msec

en: Subtitle delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Subtitle delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Subtitle description
el: Περιγραφή υπότιτλου

en: Subtitle duration factor:
el: Συντελεστής διάρκειας υποτίτλων:

en: Subtitle effects
el: Εφέ υπότιτλων

en: Subtitle encoder
el: Kωδικοποιητής υπότιτλων

en: Subtitle encoding
el: Κωδικοποίηση υποτίτλων

en: Subtitle format
el: Μορφή υπότιτλου

en: Subtitle justification
el: Στοίχιση υπότιτλων

en: Subtitle language
el: Γλώσσα υπότιτλων

en: Subtitle languages
el: Γλώσσες υπότιτλων

en: Subtitle position %d px
el: Θέση υπότιτλου %d px

en: Subtitle position down
el: Θέση υπότιτλου κάτω

en: Subtitle position up
el: Θέση υπότιτλου επάνω

en: Subtitle position: no active subtitle
el: Θέση υπότιτλων: Μη ενεργοί υπότιτλοι

en: Subtitle renderers using libass
el: Αποτυπωτές υπότιτλων που χρησιμοποιούν libass

en: Subtitle speed:
el: Ταχύτητα υπότιτλου:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρονοσφραγίδα σελιδοδείκτη ήχου

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρονοσφραγίδα σελιδοδείκτη υποτίτλων

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / επαναφορά συγχρονισμού ήχου & υποτίτλων

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / συγχρονίστε χρονοσφραγίδες ήχου & υποτίτλων

en: Subtitle text encoding
el: Κωδικοποίηση κειμένου υποτίτλων

en: Subtitle track
el: Κομμάτι υπότιτλου

en: Subtitle track ID
el: ID κομματιού υποτίτλων

en: Subtitle track synchronization:
el: Συγχρονισμός κομματιού υποτίτλων:

en: Subtitle track: %s
el: Κομμάτι υπότιτλων: %s

en: Subtitles
el: Υπότιτλοι

en: Subtitles (advanced)
el: Υπότιτλοι (για προχωρημένους)

en: Subtitles (images)
el: Υπότιτλοι (εικόνες)

en: Subtitles / OSD
el: Υπότιτλοι / OSD

en: Subtitles Track
el: Κομμάτι υπότιτλων

en: Subtitles/Video
el: Υπότιτλοι/Βίντεο

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Sundanese
el: Σουνδανέζικα

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
el: Υποστήριξη για εγγραφές VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
el: Ηχητικό περιβάλλον

en: Surround 4.0
el: Ηχητικό περιβάλλον Surround 4.0

en: Surround 4.1
el: Ηχητικό περιβάλλον Surround 4.1

en: Surround 5.0
el: Ηχητικό περιβάλλον Surround 5.0

en: Surround 5.1
el: Ηχητικό περιβάλλον Surround 5.1

en: Surround delay (ms)
el: Καθυστέρηση ηχητικού περιβάλλοντος (msec)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
el: Καθυστέρηση ηχητικού περιβάλλοντος σε msec. Οι συνήθεις τιμές είναι από 5 έως 40 msec.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο του εφέ ηχητικού περιβάλλοντος (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0).

en: Surround level
el: Επίπεδο ηχητικού περιβάλλοντος

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Swati
el: Σουάζι

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Sweep Depth
el: Βάθος σάρωσης

en: Sweep Rate
el: Ρυθμός σάρωσης

en: Swing
el: Σουίνγκ

en: Switch to full preferences view
el: Μετάβαση στην προβολή πλήρων προτιμήσεων

en: Switch to simple preferences view
el: Μετάβαση στην προβολή απλών προτιμήσεων

en: Symbol rate (bauds)
el: Ρυθμός συμβόλων (bauds)

en: Symphonic Rock
el: Συμφωνική Ροκ

en: Symphony
el: Συμφωνία

en: Sync on Intra Frame
el: Συγχρονισμός στο Intra Frame

en: Synchronization
el: Συγχρονισμός

en: Synchronize left and right
el: Συγχρονισμός αριστερά - δεξιά

en: Synchronize top and bottom
el: Συγχρονισμός επάνω - κάτω

en: Synchronous writing
el: Συγχρονισμένη εγγραφή

en: Synthesis gain
el: Απολαβή σύνθεσης

en: Syslog facility
el: Δυνατότητα καταγραφής συμβάντων συστήματος

en: Syslog ident
el: Αναγνωριστικό καταγραφής συμβάντων συστήματος

en: System Id
el: Ταυτότητα συστήματος

en: System Sound Output Device
el: Συσκευή Εξόδου Ήχου Συστήματος

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
el: Ταυτότητα του τμήματος μεριζόμενης μνήμης του συστήματος V για την ενδιάμεση μνήμη πλαισίου (αυτό αγνοείται εάν έχει καθοριστεί ένα αρχείο --shm).

en: System codeset
el: Κωδικοσύνολο συστήματος

en: System's default
el: Προεπιλογή συστήματος

en: Systray icon
el: Εικονίδιο περιοχής ειδοποιήσεων

en: T&itle
el: Τ&ίτλος

en: T&ools
el: Ε&ργαλεία

en: T.140 text encoder
el: Κωδικοποιητής κειμένου Τ.140

en: TCP command input
el: Eίσοδος εντολής TCP

en: TCP connection timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP

en: TCP input
el: Eίσοδος TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου TCP/UDP (msec)

en: TLS cipher priorities
el: Προτεραιότητες κρυπτογράφησης TLS

en: TLS server support for OS X
el: Υποστήριξη TLS από το διακομιστή για OS X

en: TLS support for OS X and iOS
el: Υποστήριξη TLS για OS X και iOS

en: TS ID
el: Ταυτότητα TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
el: Πολυπλέκτης TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης TTA

en: TV
el: Τηλεόραση

en: TV - analog
el: Τηλεόραση - αναλογική

en: TV - digital
el: Τηλεόραση - ψηφιακή

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
el: Τα τηλεοπτικά κανάλια ταξινομούνται ανά αναμεταδότη (π.χ. πολυπλέκτη) σε μία δοθείσα συχνότητα. Αυτό απαιτείται για να συντονιστεί ο δέκτης.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
el: Το τηλεοπτικό εύρος είναι συνήθως ένα χρησιμοποιημένο χρωματικό εύρος, ορίζοντάς το σε αληθές θα επιτρέψει στην libx264 να χρησιμοποιήσει το πλήρες χρωματικό εύρος κατά την κωδικοποίηση

en: TY Stream audio/video demux
el: Αποπολυπλεξία ήχου/βίντεο ροής δεδομένων TY

en: Tahitian
el: Ταϊτιανά

en: Tajik
el: Τατζίκ

en: Take &Snapshot
el: Λήψη &στιγμιότυπου βίντεο

en: Take a snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Take video snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
el: Λαμβάνει στιγμιότυπο βίντεο και το εγγράφει στο δίσκο.

en: Tamil
el: Ταμίλ

en: Tango
el: Τανγκό

en: Target Usage
el: Χρήση στόχου

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps όταν η κωδικοποίηση γίνεται στη λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων ήχου.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων βίντεο.

en: Target output frame rate for the video stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ εξόδου για τη ροή δεδομένων βίντεο.

en: Tatar
el: Ταταρικά

en: Teal
el: Σκούρο πράσινο

en: Techno
el: Τέκνο

en: Techno-Industrial
el: Βιομηχανική τέκνο

en: Teletext Activation
el: Ενεργοποίηση Teletext

en: Teletext alignment
el: Επιλογή γωνίας

en: Teletext configuration
el: Ρύθμιση Teletext

en: Teletext language
el: Γλώσσα teletext

en: Teletext page
el: Σελίδα Teletext

en: Teletext subtitles
el: Υπότιτλοι teletext

en: Teletext subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων Teletext

en: Teletext subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι teletext: άτομα με προβλήματα ακοής

en: Teletext text subtitles
el: Υπότιτλοι κειμένου Teletext

en: Teletext transparency
el: Διαφάνεια Teletext

en: Teletext: additional information
el: Teletext: πρόσθετες πληροφορίες

en: Teletext: program schedule
el: Teletext: χρονοδιάγραμμα προγράμματος

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
el: Πείτε στον VLC ότι εκκινείται λόγω μίας συσχέτισης αρχείου στο λειτουργικό σύστημα

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
el: Πείτε στο lirc να αναγνώσει αυτό το αρχείο ρυθμίσεων. Από προεπιλογή αναζητά στον προσωπικό κατάλογο του χρήστη.

en: Telugu
el: Τελούγκου

en: Temporal
el: Προσωρινά

en: Temporal chroma strength
el: Ισχύς χρονικού chroma

en: Temporal chroma strength (0-254)
el: Ισχύς χρονικού chroma (0-254)

en: Temporal luma strength
el: Ισχύς χρονικού luma

en: Temporal luma strength (0-254)
el: Ισχύς χρονικού luma (0-254)

en: Temporal-spatial
el: Χρονικό-χωρικό

en: Terrestrial reception parameters
el: Παράμετροι επίγειας λήψης

en: Terror
el: Τρόμος

en: Text
el: Κείμενο

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: Text default color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου

en: Text file
el: Αρχείο κειμένου

en: Text identifier for the callback functions
el: Αναγνωριστικό κειμένου για τις λειτουργίες επανάκλησης

en: Text opacity
el: Αδιαφάνεια κειμένου

en: Text position
el: Θέση κειμένου

en: Text renderer
el: Αποτυπωτής κειμένου

en: Text renderer for Mac
el: Αποτυπωτής κειμένου για Mac

en: Text rendering module
el: Ενότητα αποτύπωσης κειμένου

en: Text subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων κειμένου

en: Text subtitle parser
el: Αναλυτής υπότιτλων κειμένου

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
el: Κείμενα / καταγραφολόγια (*.log *.txt);; Όλα (*.*)

en: Textual audio descriptions
el: Περιγραφές ήχου με κείμενο

en: Texture size
el: Μέγεθος υφής

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
el: Ταϊλανδική (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
el: Ταϊλανδική (Windows-874)

en: Thanks
el: Ευχαριστίες

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο εξυπηρετητής HTTP θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός θύρας HTTP είναι 80. Ωστόσο η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο εξυπηρετητής HTTPs θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός θύρας HTTPs είναι 443. Ωστόσο η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
el: Η διεύθυνση IP του κύριου χρονιστή δικτύου που θα χρησιμοποιηθεί για το συγχρονισμό του ρολογιού.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
el: Η κίνηση του τροχού του ποντικιού στον κατακόρυφο άξονα (επάνω-κάτω) μπορεί να ελέγξει την ένταση ήχου, η θέση ή το γεγονός του τροχού του ποντικιού μπορούν να αγνοηθούν

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο εξυπηρετητής RTSP θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός της θύρας RTSP είναι 554. Ωστόσο η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
el: Η ενότητα SAP κανονικά επιλέγει από μόνη της τις σωστές διευθύνσεις στις οποίες θα γίνεται η ακρόαση. Ωστόσο μπορείτε να ορίσετε μία συγκεκριμένη διεύθυνση.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
el: Το URL που ρυθμίστηκε για μία εναλλακτική μηχανή scrobbler

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
el: Η κεφαλίδα YUV4MPEG2 είναι συμβατή με την έξοδο βίντεο mplayer YUV και απαιτεί YV12/I420 fourcc. Από προεπιλογή ο VLC εγγράφει την fourcc του πλαισίου της εικόνας στον προορισμό της εξόδου.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
el: Η συσκευή ήχου "%s" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
el: Η συσκευή σύλληψης "%s" δεν υποστηρίζει τις απαιτούμενες παραμέτρους.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
el: Τα επιλεγμένα codecs δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Για παράδειγμα: Δεν είναι δυνατή η μίξη ασυμπίεστου ήχου με οποιοδήποτε codec βίντεο.
    
    Διορθώστε την επιλογή σας και προσπαθήστε ξανά.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
el: Ο ρυθμός κώδικα για την εμπροσθόδοτη διόρθωση σφάλματος μπορεί να οριστεί.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: To χρώμα του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
el: Η κρυπτογραφική υπογραφή για το κατεβασμένο αρχείο "%s" ήταν άκυρη και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την ασφαλή επιβεβαίωση του αρχείου. Γι' αυτό το λόγο, το αρχείο διαγράφηκε.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
el: Το τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο θα διοχετευτεί σε ροή δεδομένων. Εάν δεν υπάρχει τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο, το πρώτο επιλεγμένο αντικείμενο από τη <i>Βιβλιοθήκη</i> θα αποτελέσει το αντικείμενο της ροής δεδομένων.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
el: Ο αποκωδικοποιητής μπορεί να αποκωδικοποιήσει μερικά ή να παραλείψει καρέ όταν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Είναι χρήσιμο όταν υπάρχει χαμηλή ισχύς CPU αλλά μπορεί να παράγει διαταραγμένες εικόνες.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
el: Ο βαθμός θόλωσης από 1 έως 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
el: Η καθυστέρηση που εισάγεται με το φυσικό αλγόριθμο μπορεί κάποιες φορές να διαταράξει το συγχρονισμό μεταξύ κίνησης χειλιών και φωνής. Σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιήστε την αναπλήρωση για να επανορθώσετε.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
el: Ο αποπολυπλέκτης θα προωθήσει χρονόσημα εάν η είσοδος δεν μπορεί να συμβαδίσει με το ρυθμό.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
el: Η λειτουργία επιφάνειας εργασίας σας επιτρέπει να εμφανίσετε το βίντεο στην επιφάνεια εργασίας.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
el: Ο κόμβος συσκευής όπου θα μπορούν να διαβάζονται τα δεδομένα VBI (για κλειστές λεζάντες)

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
el: Η συσκευή που επιλέξατε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί ο τύπος της δεν υποστηρίζεται.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
el: Το ψηφιακό σήμα μπορεί να διαμορφωθεί σύμφωνα με διαφορετικές διαρθρώσεις (ανάλογα και με το σύστημα διανομής). Εάν ο αποδιαμορφωτής δεν μπορεί να ανιχνεύσει τη διάρθρωση αυτόματα, θα πρέπει να ρυθμιστεί χειροκίνητα.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
el: Ο υποβιβαστής ομάδων δεδομένων χαμηλού θορύβου (LNB) θα αφαιρέσει τη συχνότητα τοπικού ταλαντωτή από τη συχνότητα εκπομπής του δορυφόρου, Το αποτέλεσμα είναι η ενδιάμεση συχνότητα (IF) στο καλώδιο RF.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
el: Ο κωδικοποιητής μπορεί να κάνει ισολογισμούς ποιότητας κατά τη μετάβαση εάν η CPU σας δεν μπορεί να συμβαδίσει με το ρυθμό κωδικοποίησης. Θα απενεργοποιήσει τον κβαντισμό Trellis, στη συνέχεια τη διαστρέβλωση ρυθμού των διανυσμάτων κίνησης (hq) και θα αυξήσει το κατώφλι μείωσης θορύβου για να διευκολύνει το έργο του κωδικοποιητή.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
el: Το άρτιο κλειδί κρυπτογράφησης CSA. Αυτό πρέπει να είναι μία στοιχειοσειρά 16 χαρακτήρων (8 δεκαεξαδικά bytes).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
el: Ο τύπος του '%s' δεν μπορεί να ανιχνευτεί. Δείτε το καταγραφολόγιο για λεπτομέρειες.

en: The height of the effects video window, in pixels.
el: Το ύψος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: The height of the mesh, in pixels.
el: Το ύψος του πλέγματος, σε εικονοστοιχεία.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
el: Το ύψος της μίνι εικόνας για περαιτέρω επεξεργασία (48 είναι η προεπιλογή)

en: The height of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: The image blended onto the base image
el: Η εικόνα που αναμιγνύεται πάνω στη βασική εικόνα

en: The image which will be used to blend onto
el: Η εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για ανάμιξη

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
el: Επιτεύχθηκε ο μέγιστος αριθμός φίλτρων (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
el: Η βιβλιοθήκη πολυμέσων αποθηκεύεται αυτόματα και επαναφορτώνεται κάθε φορά που εκκινείτε τον VLC.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
el: Το όνομα και η έκδοση του προγράμματος θα δοθεί στον εξυπηρετητή HTTP. Αυτά θα πρέπει να διαχωρίζονται με μία κάθετο, π..χ  FooBar/1.2.3. Αυτή η επιλογή μπορεί να οριστεί μόνο ανά αντικείμενο εισόδου, όχι συνολικά.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
el: Η νέα έκδοση κατέβηκε επιτυχώς. Θέλετε να κλείσετε τον VLC και να την εγκαταστήσετε τώρα;

en: The number of the first segment generated
el: Ο αριθμός του πρώτου παραγόμενου τμήματος

en: The number of time the blend will be performed
el: Ο αριθμός του χρόνου στον οποίο θα πραγματοποιηθεί η ανάμιξη

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Η αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
el: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε την υψηλής ποιότητας έξοδο ήχου float32 (η οποία δεν είναι πλήρως υποστηριζόμενη από μερικές κάρτες ήχου).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
el: Το αρχείο εξόδου υπάρχει ήδη. Αν συνεχιστεί η εγγραφή, το αρχείο θα παρακαμφθεί και το περιεχόμενό του θα χαθεί.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
el: Η άλφα παράμετρος για το παράθυρο Kaiser. Αυξάνοντας το άλφα αυξάνει το πλάτος κυρίου λοβού και μειώνεται το πλάτος πλευρικών λοβών.

en: The password of your last.fm account
el: Ο κωδικός χρήστη του λογαριασμού σας last.fm

en: The path where the debugframes should be saved
el: Η διαδρομή όπου θα αποθηκεύονται τα πλαίσια αποσφαλμάτωσης

en: The pixel format for output image buffers.
el: Ο τύπος εικονοστοιχείου για ενδιάμεσες μνήμες εικόνων εξόδου.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
el: Η λίστα αναπαραγωγής μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα δέντρο για να κατηγοριοποιήσει κάποια αντικείμενα, όπως τα περιεχόμενα ενός καταλόγου.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
el: Η πολυφωνία ορίζει πόσες φωνές μπορούν να αναπαράγονται την ίδια χρονική στιγμή. Μεγαλύτερες τιμές απαιτούν υψηλότερη υπολογιστική ισχύ.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
el: Η μέθοδος ελέγχου ρυθμού που θα χρησιμοποιηθεί κατά την κωδικοποίηση. Μπορεί να είναι μία εκ των 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Η λειτουργία 'qp' δε υποστηρίζεται για mpeg2

en: The requested RTSP session could not be established.
el: Η ζητούμενη συνεδρία RTSP δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
el: Η επιλεγμένη έξοδος ήχου είναι αποκλειστικά σε χρήση από άλλο πρόγραμμα.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
el: Ο επιλεγμένος ψηφιακός συντονιστής δεν υποστηρίζει τις καθορισμένες παραμέτρους.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις προτιμήσεις.

en: The size of the texture, in pixels.
el: Το μέγεθος της υφής, σε εικονοστοιχεία.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
el: Επιβάλλεται η καθορισμένη ανάλυση εικονοστοιχείου (αν και το πλάτος και το ύψος είναι αυστηρά θετικά).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
el: Ο πρότυπος τύπος MPEG ήχου (1/2) (χρησιμοποιήσιμος με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG και RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
el: Το βήμα ρύθμισης του ήχου μπορεί να κανονιστεί με αυτή την επιλογή.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Η ροή δεδομένων πρέπει να είναι σε κατάσταση αναπαραγωγής ή παύσης για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
el: Η ροή δεδομένων θα δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Για ρυθμίσεις για πιο προχωρημένους, ή για την τροποποίηση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων, επιλέξτε το κουμπί στα δεξιά: <i>Διαχείριση ροών δεδομένων</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα έχει αυτή τη διάρκεια (σε δευτερόλεπτα).

en: The stream will start at this position (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα ξεκινήσει από αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα σταματήσει σε αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
el: Ο ρυθμός συμβόλων θα πρέπει να καθοριστεί χειροκίνητα για κάποια συστήματα, ιδιαίτερα για τα DVB-C, DVB-S και DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
el: Η χρήση του στόχου επιτρέπει την επιλογή ανάμεσα σε διαφορετικούς συμβιβασμούς μεταξύ ποιότητας και ταχύτητας. Οι επιτρεπόμενες τιμές είναι: 'ταχύτητα', 'εξισορρόπηση' και 'ποιότητα'.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
el: Η διαφάνεια του VNC του OSD μπορεί να μεταβληθεί δίνοντας μία τιμή μεταξύ 0 και 255. Μία χαμηλότερη τιμή ορίζει περισσότερη διαφάνεια και μία υψηλότερη σημαίνει λιγότερη διαφάνεια. Η επιλογή είναι να μην είναι διαφανή (τιμή 255) ενώ με τη χαμηλότερη τιμή είναι πλήρως διαφανή (τιμή 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
el: Ο τύπος του FFT παραθύρου που θα χρησιμοποιηθεί για απεικονίσεις βασισμένες σε φάσμα.

en: The username of your last.fm account
el: Το όνομα χρήστη του λογαριασμού σας last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
el: Η ένταση μπορεί να αποθηκευτεί και να αποκατασταθεί αυτόματα την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιηθεί το VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
el: Η λειτουργία ταπετσαρίας σας επιτρέπει να εμφανίζετε το βίντεο ως παρασκήνιο της επιφάνειας εργασίας.

en: The width of the effects video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: The width of the mesh, in pixels.
el: Το πλάτος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
el: Το πλάτος της μίνι εικόνας για περαιτέρω επεξεργασία (64 είναι η προεπιλογή)

en: The width of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
el: Το Theora είναι ένας ελεύθερος codec γενικής χρήσης (χρησιμοποιήσιμος με MPEG TS και OGG)

en: Theora video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
el: Δεν υπάρχει κατάλληλη ενότητα προβασης στην έξοδο ροής δεδομένων για "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ρυθμίσετε τις διεπαφές που χρησιμοποιούνται από τον VLC. Μπορείτε να επιλέξετε την κυρία διεπαφή, πρόσθετες ενότητες διεπαφών και να ορίσετε διάφορες σχετικές επιλογές.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος ήχου, και να προσθέσετε φίλτρα ήχου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μετεπεξεργασία ή οπτικά εφέ (αναλυτής φάσματος, κλπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα ενοτήτων "ηχητικά φίλτρα".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εισόδου, όπως είναι οι συσκευές DVD και VCD, των ρυθμίσεων της διεπαφής δικτύου ή του καναλιού υπότιτλων.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος υποεικόνων. Για παράδειγμα μπορείτε να ενεργοποιήσετε πηγές υποεικόνων (λογότυπα κλπ). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα ενοτήτων "φίλτρα βίντεο". Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε διάφορες άλλες επιλογές βίντεο.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εξόδου βίντεο. Για παράδειγμα μπορείτε να ενεργοποιήσετε φίλτρα βίντεο (αποδιαπλοκή, προσαρμογή εικόνας, κλπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα ενοτήτων "φίλτρα βίντεο". Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε διάφορες άλλες επιλογές βίντεο.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
el: Αυτές επιλογές σας επιτρέπουν να επιλέξετε τις προεπιλεγμένες ενότητες. Μην τις επιλέξετε εάν πραγματικά δεν ξέρετε τι κάνετε.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ρυθμίσετε τις προεπιλεγμένες γενικές επιλογές για το υποσύστημα εξόδου ροής δεδομένων.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
el: Αυτές οι επιλογές προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής. Κάποιες από αυτές μπορούν να παρακαμφθούν στο πλαίσιο διαλόγου της λίστας αναπαραγωγής.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
el: Αυτές οι ρυθμίσεις είναι οι συνολικές διαδέσεις πλήκτρων του VLC, γνωστές και ως "πλήκτρα συντόμευσης".

en: Thick
el: Παχύ

en: Thin
el: Λεπτό

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
el: Αυτός ο δίσκος Blu-ray χρειάζεται μία βιβλιοθήκη για αποκωδικοποίηση AACS και το σύστημά σας δεν τη διαθέτει.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
el: Αυτός ο δίσκος Blu-ray χρειάζεται μία βιβλιοθήκη για αποκωδικοποίηση BD+ και το σύστημά σας δεν τη διαθέτει.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
el: Αυτό το αρχείο πιστοποιητικού X.509 (τύπος PEM) χρησιμοποιείται για TLS πλευράς εξυπηρετητή. Στο OS X, η συμβολοσειρά χρησιμοποιείται ως ετικέτα για να αναζητήσετε το πιστοποιητικό στο μπρελόκ κλειδιών.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
el: Αυτό το αρχείο πιστοποιητικού X.509 (τύπος PEM) μπορεί προαιρετικά να χρησιμοποιηθεί για να πιστοποιήσει απομακρυσμένους πελάτες σε συνεδρίες TLS.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
el: Αυτό το πρόσθετο εγκαταστάθηκε χειροκίνητα. Ο VLC δεν μπορεί να το διαχειριστεί από μόνος του.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
el: Αυτό προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας ήχου για να τροποποιηθεί η απόδοση του ήχου.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
el: Αυτό προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας για να βελτιώσει την ποιότητα της εικόνας, για παράδειγμα αποδιαπλοκή ή διαστρέβλωση βίντεο.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
el: Αυτό προσθέτει τα επονομαζόμενα "φίλτρα υποεικόνων". Αυτά τα φίλτρα υποεικόνων δημιουργήθηκαν από αποκωδικοποιητές υποτίτλων ή άλλες πηγές υποεικόνων.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
el: Αυτό προσθέτει τα επονομαζόμενα "φίλτρα υποεικόνων". Αυτά τα φίλτρα επικαλύπτουν κάποιες εικόνες ή κείμενο πάνω στο βίντεο (όπως ένα λογότυπο, αυθαίρετο κείμενο...).

en: This adds video splitters like clone or wall
el: Αυτό προσθέτει διαχωριστές βίντεο, όπως κλώνος ή τοίχος

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
el: Το παρόν προσθέτει ενότητες απεικόνισης (αναλυτή φάσματος, κλπ.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το ποσό αρχικής αποθήκευσης της εξόδου ροής μίξης. Αυτή η τιμή πρέπει να ρυθμιστεί σε χιλιοστά δευτερολέπτου.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
el: Αυτό επιτρέπει τον ορισμό του TTL (Time-To-Live) της ροής δεδομένων. Αυτή η παράμετρος είναι ο μέγιστος αριθμός δρομολογητών που μπορεί να διαβεί ή ροή δεδομένων σας. Εάν δεν γνωρίζετε τι σημαίνει, ή εάν θέλετε να δημιουργήσετε ροή δεδομένων μόνο στο τοπικό σας δίκτυό, αφήστε αυτή τη ρύθμιση στο 1.

en: This allows hardware decoding when available.
el: Αυτό επιτρέπει την αποκωδικοποίηση υλικού όταν είναι διαθέσιμη.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
el: Αυτό επιτρέπει την αναπαραγωγή του ήχου σε χαμηλότερη ή υψηλότερη ταχύτητα χωρίς να επηρεάζεται το τονικό ύψος (pitch) του ήχου

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
el: Αυτό επιτρέπει τη σωστή διαχείριση της μορφής βίντεο HDTV-1080 ακόμη και εάν ένας προβληματικός κωδικοποιητής λανθασμένα ορίζει το ύψος σε 1088 γραμμές. Πρέπει να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή μόνο εάν το βίντεο σας έχει μία μη-πρότυπη μορφή που απαιτεί και τις 1088 γραμμές.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
el: Αυτό επιτρέπει την αποθήκευση της ροής δεδομένων σε ένα αρχείο, το οποίο μπορεί να επανακωδικοποιηθεί κατά τη μετάβαση. Οτιδήποτε μπορεί να αναγνώσει ο VLC μπορεί να αποθηκευτεί.
    Παρακαλώ σημειώστε ότι ο VLC δεν είναι πολύ κατάλληλος για επανακωδικοποίηση από αρχείο σε αρχείο. Ωστόσο, τα χαρακτηριστικά επανακωδικοποίησής του είναι χρήσιμα για την αποθήκευση ροών δεδομένων δικτύου, για παράδειγμα.

en: This allows streaming on a network.
el: Αυτό επιτρέπει τη συνεχή ροή δεδομένων σε ένα δίκτυο.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
el: Αυτό σας επιτρέπει να προσθέσετε επικαλύψεις (γνωστές και ως "υποεικόνες") στην επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων βίντεο. Οι υποεικόνες που παράγονται από τα φίλτρα θα επικαλύπτονται απευθείας στο βίντεο. Μπορείτε να ορίσετε μία λίστα ενοτήτων υποεικόνων χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
el: Αυτό σας επιτρέπει να αλλάξετε το προεπιλεγμένο επίπεδο στόχου (89 dB) για συνεχή ροή δεδομένων με πληροφορίες επανάληψης απολαβής

en: This allows you to define playlist bookmarks.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τους σελιδοδείκτες της λίστας αναπαραγωγής.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιβάλλετε μία ενότητα πρόσβασης. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε εάν η σωστή πρόσβαση δεν ανιχνεύεται αυτόματα. Δεν θα πρέπει να το ρυθμίσετε ως συνολική επιλογή εκτός εάν πραγματικά ξέρετε τι κάνετε.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε ένα URL με περισσότερες λεπτομέρειες για τη ροή δεδομένων (συχνά η ιστοσελίδα του οργανισμού συνεχούς ροής δεδομένων), η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε μία διέυθυνση e-mail επικοινωνίας για τη ροή δεδομένων, η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας για τη ροή δεδομένων, η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε μία σύντομη περιγραφή με λεπτομέρειες για τη ροή δεδομένων, η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
el: Αυτό σας επιτρέπει να διατηρήσετε μία μοναδική υπόσταση εξόδου ροής δεδομένων μέσω πολλαπλού αντικειμένου λίστας αναπαραγωγής (εισάγετε αυτόματα τη συγκεντρωθείσα έξοδο ροής δεδομένων εάν δεν έχει καθοριστεί)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
el: Αυτό σας επιτρέπει την αναπαραγωγή από διάφορες εισόδους ταυτόχρονα. Αυτή η λειτουργία είναι πειραματική και δεν υποστηρίζει όλους τους τύπους. Χρησιμοποιήστε μία λίστα εισόδου διαχωρισμένη από '#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
el: Το παρόν σας επιτρέπει να συγχρονίσετε εξ' αποστάσεως τα ρολόγια του εξυπηρετητή και του πελάτη. Οι λεπτομερείς ρυθμίσεις είναι διαθέσιμες στο Προχωρημένα / Συγχρονισμός δικτύου.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε μία λίστα κωδικοποιητών τους οποίους ο VLC θα χρησιμοποιεί κατά προτεραιότητα.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε τη σειρά με την οποία ο VLC θα επιλέγει τους πακετοποιητές του.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε την ταχύτητα των κινούμενων εικόνων (μεταξύ 1 και 10, η προεπιλογή είναι στο 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε την οπτική ανάλυση του Goom (μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι πιο όμορφη, αλλά θα απαιτεί περισσότερη υπολογιστική ισχύ).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε μία κατηγορία για τη συνεδρία, η οποία θα ανακοινωθεί εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε το SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε πώς θα γίνει διαθέσιμος ο SDP (περιγραφέας συνεδρίας) για αυτή τη συνεδρία RTP. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα url: http://"τοποθεσία" για πρόσβαση στον SDP μέσω HTTP, rtsp://"τοποθεσία" για πρόσβαση στο RTSP, και sap:// για το SDP που θα ανακοινωθεί μέσω SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τη θύρα βάσης για τη συνεχή ροή δεδομένων RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε την προεπιλεγμένη θύρα ήχου για τη συνεχή ροή δεδομένων RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε την προεπιλεγμένη θύρα βίντεο για τη συνεχή ροή δεδομένων RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τον πολυπλέκτη που θα χρησιμοποιηθεί για την έξοδο της συνεχούς ροής δεδομένων. Η προεπιλογή είναι να μην χρησιμοποιηθεί πολυπλέκτης (πρότυπη ροή δεδομένων RTP).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δημιουργήστε ροές δεδομένων ήχου MPEG4 LATM (δείτε το RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
el: Αυτή η επιλογή αποτρέπει το γέμισμα του καταγραφολογίου μηνυμάτων με έξοδο αποσφαλμάτωσης από το μηχανισμό συγχρονισμού της εξόδου βίντεο.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
el: Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αναγνώσει μόνο ένα μέρος της ροής δεδομένων. Πρέπει να είναι δυνατόν να ελέγχεται η εισερχόμενη ροή δεδομένων (για παράδειγμα ένα αρχείο ή ένας δίσκος, αλλά όχι μία ροή δεδομένων δικτύου UDP. Οι χρόνοι έναρξης και τερματισμού μπορούν να δοθούν σε δευτερόλεπτα.

en: This combination is already taken by "%@".
el: Αυτός ο συνδυασμός είναι ήδη κατειλημμένος από το "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
el: Αυτό ελέγχει την ισχύ του φίλτρου συσκότισης το οποίο προσομοιώνει τη μείωση του φωτός φωσφόρου στις τηλεοράσεις CRT για το παλιό πεδίο στο διπλασιαστή ρυθμού καρέ φωσφόρου. Προεπιλογή: χαμηλή.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
el: Αυτό ορίζει τη διεύθυνση που θα ακούσει ο εξυπηρετητής RTSP, μαζί με τη βασική διαδρομή του πολυμέσου RTSP VOD. Η σύνταξη είναι διεύθυνση/διαδρομή. Από προεπιλογή, ο εξυπηρετητής θα ακούσει σε οποιαδήποτε τοπική διεύθυνση IP. Ορίστε μία διεύθυνση IP (π.χ. ::1 ή 127.0.0.1) ή ένα όνομα κεντρικού υπολογιστή (π.χ. τοπικός κεντρικός υπολογιστής) για να τους περιορίσετε σε μία συγκεκριμένη διεπαφή δικτύου.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
el: Αυτό καθορίζει το μέγιστο τρόμο φάσης καθυστέρησης εισόδου που οι αλγόριθμοι συγχρονισμού θα προσπαθήσουν να αναπληρώσουν (σε msec).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
el: Αυτό ορίζει την ταχύτητα αναπαραγωγής (η προεπιλεγμένη ταχύτητα είναι 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
el: Αυτό καθυστερεί την έξοδο του ήχου. Η καθυστέρηση πρέπει να δίνεται σε msec. Μπορεί να φανεί χρήσιμο εάν παρατηρήσετε χρονική υστέρηση μεταξύ βίντεο και ήχου.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
el: Αυτό καθορίζει πώς θα γίνεται το ταίριασμα ασαφούς υπότιτλου με τίτλο αρχείου ταινίας. Οι επιλογές είναι:
    0 = δεν ανιχνεύονται αυτόματα υπότιτλοι
    1 = οποιοδήποτε αρχείο υπότιτλων
    2 = οποιοδήποτε αρχείο υπότιτλων περιέχει το όνομα της ταινίας
    3 = το αρχείο υπότιτλων ταιριάζει με το όνομα της ταινίας χρησιμοποιώντας πρόσθετους χαρακτήρες
    4 = το αρχείο υπότιτλων ταιριάζει ακριβώς με το όνομα της ταινίας

en: This display the resulting media, but can slow things down.
el: Αυτό εμφανίζει το παραγόμενο πολυμέσο, αλλά μπορεί να επιβραδύνει τα πράγματα.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
el: Αυτή η επιλογή αφαιρεί καρέ τα οποία έχουν καθυστερήσει (έφτασαν στην έξοδο βίντεο αργότερα από τον επιθυμητό χρόνο εμφάνισης).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
el: Αυτό το εφέ σας δίνει την αίσθηση ότι στέκεστε σε ένα δωμάτιο με ένα ολοκληρωμένο ηχοσύστημα 7.1 καναλιών όταν απλά χρησιμοποιείτε ένα ζεύγος κοινών ακουστικών, παρέχοντάς σας μία ακόμα πιο ρεαλιστική ηχητική εμπειρία. Θα πρέπει να είναι ακόμα πιο άνετο και λιγότερο κουραστικό εάν ακούτε μουσική για μεγάλες χρονικές περιόδους.
    Λειτουργεί με οποιαδήποτε τύπο πηγής, από μονοφωνικό έως 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
el: Αυτό το εφέ, επίσης γνωστό ως "πράσινη οθόνη" ή "κλειδί chroma" αναμιγνύει τα "μπλε τμήματα" της εικόνας πρώτου πλάνου του μωσαϊκού πάνω στο παρασκήνιο (όπως γίνεται στα δελτία καιρού). Μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα "κλειδί"  για την ανάμιξη (μπλε από προεπιλογή).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
el: Αυτό ενεργοποιεί πλήκτρα συντομεύσεων του VLC από το (μη ενσωματωμένο) παράθυρο βίντεο.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
el: Αυτό ενεργοποιεί πραγματική συντακτική ανάλυση των ανακοινώσεων από την ενότητα SAP. Αλλιώς, όλες οι ανακοινώσεις αναλύονται από την ενότητα (RTP/RTSP) "live555".

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
el: Αυτό ενεργοποιεί την αυτόματη ανίχνευση της κωδικοποίησης UTF-8 μέσα στα αρχεία υποτίτλων.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
el: Αυτό επιτρέπει το χρωματισμό των μηνυμάτων που αποστέλλονται στην κονσόλα. Το τερματικό σας απαιτεί χρωματική υποστήριξη Linux για να πραγματοποιηθεί η εργασία αυτή.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
el: Αυτό επιτρέπει το χειρισμό των κλικ ποντικιού στο βίντεο.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
el: Αυτό το αρχείο περιέχει ένα προαιρετικό CRL για να αποτρέψει απομακρυσμένους πελάτες από τη χρήση ανακαλεσμένων πιστοποιητικών σε συνεδρίες TLS.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
el: Αυτό το φίλτρο ενισχύει το στερεοφωνικό εφέ καταστέλλοντας το μονοφωνικό (κοινό σήμα και για τα δύο κανάλια) και καθυστερώντας το σήμα από αριστερά προς τα δεξιά και το αντίθετο, διευρύνοντας έτσι το στερεοφωνικό εφέ.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
el: Αυτό επιβάλλει την αποκοπή του βίντεο της πηγής. Αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν την συνολική διάσταση της εικόνας.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της οθόνης. Οι περισσότερες οθόνες έχουν τετράγωνα εικονοστοιχεία (1:1). Εάν έχετε οθόνη 16:9, ίσως χρειαστείτε να τον αλλάξετε σε 4:3 ώστε να διατηρηθούν οι αναλογίες.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της πηγής. Για παράδειγμα, ορισμένα DVD υποστηρίζουν ότι είναι 16:9 ενώ στην πραγματικότητα είναι 4:3. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο βοήθειας για τον VLC όταν μία ταινία δεν έχει πληροφορίες αναλογίας διαστάσεων. Οι αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν τη συνολική διάσταση της εικόνας, ή μία τιμή κινητής υποδιαστολής (1,25, 1,3333 κλπ.) που εκφράζει την τετραγωνικότητα του εικονοστοιχείου.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
el: Αυτή η απολαβή εφαρμόζεται στην έξοδο σύνθεσης. Υψηλές τιμές μπορεί να προκαλέσουν κορεσμό όταν πολλές νότες αναπαράγονται ταυτόχρονα.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
el: Αυτή η είσοδος σας επιτρέπει να σώσετε, να αποστείλετε σε ροή δεδομένων ή να εμφανίσετε τα τρέχοντα περιεχόμενα της οθόνης σας.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη διεπαφή του VLC, με μία τοπική εμφάνιση και αίσθηση.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
el: Αυτή είναι η διεπαφή του VLC με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης. Μπορείτε να κατεβάσετε άλλες προσόψεις από την

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
el: Αυτός είναι ένας συντελεστής που τροποποιεί το ύψος των ζωνών.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
el: Αυτό είναι ένα κληροδοτημένο λήμμα που σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις ενότητες πρόσβασης εξόδου

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
el: Αυτό είναι ένα κληροδοτημένο λήμμα που σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις ενότητες πολυπλεξίας

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
el: Αυτό είναι ένα προαιρετικό χαρακτηριστικό μόνο για το προφίλ AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
el: Αυτή είναι η θύρα TCP στην οποία θα ακούει αυτή η διεπαφή. Η προεπιλογή είναι 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
el: Αυτό είναι το codec ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η ενότητα κωδικοποιητή ήχου που θα χρησιμοποιηθεί (και οι σχετικές επιλογές της).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου ήχου που χρησιμοποιείται από τον VLC. Η προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
el: Αυτό είναι το παρουσιαστικό που παρουσιάζεται από %s:
    %s
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: This is the default Audio CD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή CD ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτός είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός CD ήχου (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default DVD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή DVD που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτό είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός DVD (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default VCD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή VCD που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτός είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός VCD (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πολυπλέκτη που θα χρησιμοποιείται.

en: This is the default output URI.
el: Αυτό είναι το προεπιλεγμένο URL της εξόδου.

en: This is the default output access method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
el: Αυτό είναι το προεπιλεγμένο μέγεθος των γραμματοσειρών που θα αποτυπωθούν στο βίντεο. Εάν ρυθμιστούν σε κάτι διαφορετικό από 0 αυτή η επιλογή θα παρακάμψει το σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
el: Αυτός είναι ο επιθυμητός ρυθμός καρέ όταν γίνεται αναπαραγωγή MJPEG από αρχείο. Χρησιμοποιήστε το 0 (αυτή είναι η προεπιλεγμένη τιμή) για μία ζωντανή ροή δεδομένων (από κάμερα).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
el: Αυτός είναι ο επιθυμητός ρυθμός καρέ κατά την αναπαραγωγή ακατέργαστων ροών δεδομένων βίντεο. Στη μορφή 30000/1001 ή 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
el: Αυτός είναι ο ρυθμός καρέ που χρησιμοποιείται ως επανάκληση κατά την αναπαραγωγή κύριων ροών δεδομένων βίντεο MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
el: Αυτή είναι η απολαβή που χρησιμοποιείται για τη ροή δεδομένων χωρίς πληροφορίες για την απολαβή επανάληψης

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
el: Αυτό είναι το όριο αναπήδησης (γνωστό και ως "Time-To-Live" ή TTL) των πακέτων πολυεκπομπών που απεστάλησαν από την έξοδο ροής δεδομένων (-1 = χρήση της ενσωματωμένης προεπιλογής για το λειτουργικό σύστημα).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
el: Αυτός είναι ο εξυπηρετητής στον οποίο θα ακούει η διεπαφή. Προεπιλέγονται όλες οι διεπαφές (0.0.0.0). Εάν θέλετε αυτή η διεπαφή να είναι διαθέσιμη μόνο για το τοπικό μηχάνημα, εισάγετε "127.0.0.1".

en: This is the language of the audio stream.
el: Αυτή είναι η γλώσσα της ροής δεδομένων ήχου.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
el: Αυτή είναι η κυρία διεπαφή που χρησιμοποιείται από το VLC. H προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης ενότητας.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτων στρώματος εφαρμογής που μπορεί να μεταδοθεί μέσω δικτύου (σε bytes).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος σε bytes των προσωρινών αρχείων που θα χρησιμοποιηθούν για την αποθήκευση των χρονικά μετατοπισμένων συνεχών ροών δεδομένων.

en: This is the muxer that will be used for audio.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: This is the muxer that will be used for video.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό είναι το όνομα της συνεδρίας που θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
el: Αυτός είναι ο αριθμός ενδιάμεσων μνημών ήχου πάνω στον οποίο γίνεται η μέτρηση ισχύος. Ένας υψηλότερος αριθμός ενδιάμεσων μνημών θα αυξήσει το χρόνο απόκρισης του φίλτρου σε μία αιχμή αλλά θα το κάνει λιγότερο ευαίσθητο σε σύντομες μεταβολές.

en: This is the output URI that will be used for audio.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για το ήχο.

en: This is the output URI that will be used for video.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για το βίντεο.

en: This is the output URL that will be used.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the output access method that will be used for audio.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: This is the output access method that will be used for video.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
el: Αυτό είναι το σχετικό προεπιλεγμένο μέγεθος των γραμματοσειρών που θα αποτυπωθούν στο βίντεο. Εάν οριστεί το απόλυτο μέγεθος γραμματοσειράς, το σχετικό μέγεθος θα παρακαμφθεί.

en: This is the subtitle codec that will be used.
el: Αυτό είναι το codec υποτίτλων που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η ενότητα κωδικοποιητή υποτίτλων που θα χρησιμοποιηθεί (μαζί με τις σχετικές επιλογές).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου βίντεο που χρησιμοποιεί ο VLC. Η προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
el: Αυτό είναι το επίπεδο αναλυτικότητας (0=μόνο σφάλματα και πρότυπα μηνύματα, 1=προειδοποιήσεις, 2=αποσφαλμάτωση).

en: This is the video codec that will be used.
el: Αυτό είναι το codec βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η ενότητα κωδικοποιητή βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί (και οι σχετικές επιλογές της).

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
el: Αυτή η βιβλιοθήκη θα παράγει ήχο υψηλότερης ποιότητας, με αντίτιμο τη χρήση πρόσθετης CPU (είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
el: Αυτό περιορίζει το μέγιστο αριθμό πελατών που μπορούν να συνδεθούν με το RTSP VOD. 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

en: This linear gain will be applied in software.
el: Η γραμμική απολαβή θα εφαρμοστεί στο λογισμικό.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
el: Η γραμμική απολαβή θα εφαρμοστεί στον εξαγόμενο ήχο.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
el: Αυτή ή η ενότητα επιτρέπει τον έλεγχο μιας συσκευής AtmoLight που συνδέεται με τον υπολογιστή σας.
    Το σύστημα AtmoLight είναι η οικιακή έκδοση του συστήματος AmbiLight της Philips.
    Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επισκεφθείτε μας στις εξής διευθύνσεις:
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Εκεί μπορείτε να βρείτε αναλυτικές περιγραφές σχετικά με το πώς μπορείτε να το φτιάξετε μόνος σας και πού μπορείτε να βρείτε τα απαιτούμενα τμήματα.
    Μπορείτε επίσης να δείτε εικόνες και ταινίες που προβάλλουν μια τέτοια συσκευή σε λειτουργία.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε δίκτυο μέσω HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε δίκτυο μέσω RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε δίκτυο μέσω RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε δίκτυο μέσω UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε δίκτυο μέσω του πρωτοκόλλου mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
el: Αυτή η ενότητα εξάγει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε εξυπηρετητή Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
el: Αυτή η ενότητα γράφει την επανακωδικοποιημένη ροή δεδομένων σε αρχείο.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
el: Ο πολυπλέκτης λείπει. Η χρήση αυτού του προφίλ θα αποτύχει

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
el: Ο πολυπλέκτης δεν παρέχεται άμεσα από τον VLC: Μπορεί να λείπει.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
el: Αυτή η επιλογή προσθέτει μία απόκλιση (θετική ή αρνητική) στις προεπιλεγμένες προτεραιότητες του VLC. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να συντονίσετε τις προτεραιότητες του VLC έναντι άλλων προγραμμάτων ή έναντι άλλων περιπτώσεων του VLC.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει στη διεπαφή να αλλάξει το εικονίδιό της σε διάφορες περιστάσεις.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τον τίτλο σύμφωνα με το τι αναπαράγεται<br>$a: Καλλιτέχνης<br>$b: Άλμπουμ<br>$c: Πνευματικά δικαιώματα<br>$t: Τίτλος<br>$g: Είδος<br>$n: Αριθμός κομματιού<br>$p: Αναπαράγεται τώρα<br>$A: Ημερομηνία<br>$D: Διάρκεια<br>$Z: "Αναπαράγεται τώρα" (Επαναφορά σε Τίτλο - Καλλιτέχνη)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ορίσετε τον κατάλογο που θα σας δείξει αρχικά ο περιηγητής αρχείων ncurses.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Αυτή η επιλογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μεταβληθεί ο τρόπος που ο VLC επιλέγει τους codecs του (μέθοδοι αποσυμπίεσης).Μόνο προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να μεταβάλλουν αυτή την επιλογή καθώς μπορεί να διακόψει την αναπαραγωγή όλων των συνεχών ροών δεδομένων σας.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
el: Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη εάν θέλετε να μειώσετε τη λανθάνουσα κατάσταση κατά την ανάγνωση μίας ροής δεδομένων

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί έναν αλγόριθμο υποβάθμισης μίξης από στερεοφωνικό σε μονοφωνικό, ο οποίος χρησιμοποιείται στο μίκτη καναλιού ακουστικών. Δίνει το εφέ της παρουσίας σε μία αίθουσα γεμάτη από ομιλητές.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
el: Αυτή η επιλογή σιωπά όλα τα άλλα κανάλια εκτός από το επιλεγμένο.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
el: Αυτό παρακάμπτει το κανάλι. Μετριέται σε Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
el: Αυτή η σελίδα επιτρέπει την αλλαγή του τύπου συμπίεσης των κομματιών ήχου ή βίντεο. Για να αλλάξετε μόνο τον τύπο του περιέκτη, περάστε στην επόμενη σελίδα.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
el: Αυτή η σελίδα επιτρέπει την επιλογή του τρόπου με τον οποίο θα αποσταλεί η ροή δεδομένων εισόδου.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
el: Αυτή η σελίδα επιτρέπει την επιλογή του τρόπου με τον οποίο θα γίνεται η ενθυλάκωση της ροής δεδομένων. Ανάλογα με τις προηγούμενα επιλεγμένες ρυθμίσεις όλοι οι τύποι δεν θα είναι διαθέσιμοι.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
el: Η σελίδα εμφανίζει όλες τις ρυθμίσεις. Κάντε κλικ στο "Τέλος" για να αρχίσει η συνεχής ροή δεδομένων ή επανακωδικοποίηση.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
el: Αυτή η παράμετρος ελέγχει την ποιότητα έναντι ισολογισμών ταχύτητας που σχετίζονται με τη διαδικασία απόφασης εκτίμησης κίνησης (χαμηλότερη = ταχύτερη και υψηλότερη = καλύτερης ποιότητας). Το εύρος είναι από έως 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
el: Αυτός ο τύπος ωφέλιμου φορτίου θα θεωρηθεί για τύπους δυναμικών ωφέλιμων φορτίων (μεταξύ 96 και 127) εάν δεν μπορεί να καθοριστεί αλλιώς με απεικονίσεις εκτός ζώνης (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
el: Αυτό το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού (τύπος PEM) χρησιμοποιείται για TLS πλευράς εξυπηρετητή.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
el: Η εφαρμογή αυτή σας παρέχεται χωρίς ουδεμία εγγύηση και στην έκταση που επιτρέπεται από το νόμο.
    Μπορείτε να την επαναδιανείμετε υπό τους όρους της GNU General Public License.
    Δείτε το αρχείο "Αντιγραφή" για λεπτομέρειες.
    Συντάχθηκε από την ομάδα του VideoLAN. Για λεπτομέρειες δείτε το αρχείο "Συγγραφείς".

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
el: Αυτό μειώνει τις διακυμάνσεις στο QP μετά τη συμπίεση καμπύλης. Χρονικά θολώνει τους κβαντιστές.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
el: Αυτό μειώνει τις διακυμάνσεις στο QP πριν τη συμπίεση καμπύλης. Χρονικά θολώνει την πολυπλοκότητα.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
el: Αυτό αποτυπώνει τη γραμματοσειρά χρησιμοποιώντας το "παλετοποιημένο YUV". Αυτή η επιλογή χρειάζεται μόνο όταν θέλετε να κωδικοποιήσετε σε υπότιτλους DVB

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
el: Αυτό επιλέγει τον κβαντιστή που θα χρησιμοποιηθεί. Χαμηλότερες τιμές έχουν ως αποτέλεσμα καλύτερη πιστότητα, αλλά υψηλότερους ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων. Το 26 είναι μία καλή προεπιλεγμένη τιμή. Το εύρος είναι από 0 (χωρίς απώλειες) έως 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
el: Αυτό επιλέγει ποιο πρωτόκολλο θα χρησιμοποιηθεί για την επαναδειγματοληψία ήχου.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
el: Αυτό επιλέγει ποιο πρωτόκολλο μεταφοράς θα χρησιμοποιηθεί για το RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
el: Αυτό αποστέλλει και λαμβάνει πακέτα RTCP, πολυπλεγμένα μέσω της ίδια θύρας με αυτή των πακέτων RTP.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
el: Αυτό ρυθμίζει τη λειτουργία καναλιών εξόδου ήχου που θα χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή όπου είναι δυνατόν (π.χ. εάν το υλικό σας την υποστηρίζει όπως και την αναπαραγόμενη συνεχή ροή δεδομένων ήχου).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
el: Αυτή η ρύθμιση δεν μπορεί να αλλάξει, επειδή η εγγενής πλήρους οθόνης λειτουργία είναι ενεργοποιημένη.

en: This setting is deprecated and not used anymore
el: Αυτή η ρύθμιση έχει απορριφθεί και πλέον δεν χρησιμοποιείται

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
el: Αυτό ορίζει το ύψος σε εικονοστοιχεία της ροής δεδομένων ακατέργαστου βίντεο.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
el: Αυτό ορίζει το πλάτος σε εικονοστοιχεία της ροής δεδομένων ακατέργαστου βίντεο.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
el: Αυτή ή ροή δεδομένων θα ανοίγεται πάντοτε κατά την έναρξη του VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
el: Αυτό θα επαναφέρει τις προτιμήσεις του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.
    
    Σημειώστε ότι ο VLC θα επανεκκινηθεί κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γι' αυτό η τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής σας θα αδειάσει και οι ενδεχόμενες δραστηριότητες αναπαραγωγής, ροής δεδομένων ή επανακωδικοποίησης θα σταματήσουν αμέσως.
    
    Η βιβλιοθήκη πολυμέσων δεν θα επηρεαστεί.
    
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
el: Αυτός ο οδηγός επιτρέπει τη ρύθμιση απλών συνεχών ροών δεδομένων ή τις ρυθμίσεις επανακωδικοποίησης.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
el: Αυτός ο οδηγός παρέχει πρόσβαση μόνο σε ένα μικρό υποσύνολο δυνατοτήτων συνεχούς ροής δεδομένων και επανακωδικοποίησης που διαθέτει ο VLC. Οι διάλογοι Άνοιγμα και 'Αποθήκευση/Ροή δεδομένων' θα δώσουν πρόσβαση σε περισσότερα χαρακτηριστικά.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
el: Αυτός ο οδηγός θα σας επιτρέψει να διοχετεύσετε ροές δεδομένων ή να μετατρέψετε τα πολυμέσα σας για τοπική χρήση, στο ιδιωτικό σας δίκτυο ή στο διαδίκτυο.⏎
    Θα πρέπει να ξεκινήσετε ελέγχοντας ότι η πηγή ταιριάζει με αυτό που θέλετε να είναι η είσοδός σας και μετά να πατήσετε το κουμπί "Επόμενο" για να συνεχίσετε.

en: Threads
el: Νήματα

en: Three component motion estimation
el: Εκτίμηση κίνησης τριών συστατικών

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Threshold level
el: Επίπεδο κατωφλιού

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
el: Κατώφλι που πρέπει να επιτευχθεί για να εγερθεί ένας συναγερμός. Εάν το επίπεδο ήχου είναι κάτω από το κατώφλι κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, αποστέλλεται ένας συναγερμός (προεπιλογή: 0,1).

en: Tibetan
el: Θιβετιανά

en: Ticker text
el: Κινούμενο κείμενο

en: Tiger rendering defaults
el: Προεπιλογές αποτύπωσης Tiger

en: Time
el: Χρόνος

en: Time Control
el: Έλεγχος χρόνου

en: Time Slider
el: Ολισθητής χρόνου

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
el: Επιλογή συγχρονισμού χρόνου για την έξοδο. Εάν οριστεί ως αληθής, η ροή δεδομένων θα αποτυπωθεί ως συνήθως, αλλιώς θα αποτυπωθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

en: Time Synchronized output
el: Έξοδος συγχρονισμένου χρόνου

en: Time Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων χρόνου

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
el: Παράθυρο χρόνου όταν το επίπεδο ήχου μετριέται σε msec για την ανίχνευση σιωπής. Εάν το επίπεδο ήχου είναι κάτω από το κατώφλι κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, αποστέλλεται ένας συναγερμός (προεπιλογή: 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
el: Χρόνος μεταξύ δύο μηνυμάτων συναγερμού σε msec

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
el: Χρόνος μεταξύ δύο μηνυμάτων συναγερμού σε msec. Αυτή η τιμή χρησιμοποιείται για να αποφευχθεί ο κορεσμός του συναγερμού (η προεπιλογή είναι 2000).

en: Time code
el: Κωδικός χρόνου

en: Time code subpicture elementary stream generator
el: Δημιουργός κύριας ροής δεδομένων υποεικόνας με κώδικα χρόνου

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
el: Χρόνος σε msec της μέσης καθυστέρησης. Σημειώστε το μέσο όρο

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
el: Χρόνος σε msec του μέγιστου βάθους σάρωσης. Επομένως το εύρος σάρωσης θα είναι χρόνος καθυστέρησης +/- βάθος σάρωσης.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
el: Χρόνος σε ms της καθυστέρησης του αριστερού σήματος σε σχέση με το δεξί και το αντίστροφο.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
el: Ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να μεταβληθεί εντελώς ένα χρώμα. Αυτό αποτρέπει το τρεμόπαιγμα.

en: Time window to use in ms
el: Παράθυρο χρόνου που θα χρησιμοποιηθεί σε msec

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
el: Χρονική διάρκεια μετά την οποία υποθέτουμε ότι δεν υπάρχει σήμα.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
el: Χρονική διάρκεια μετά την οποία υποθέτουμε ότι δεν υπάρχει σήμα.
    Μετά από αυτή την καθυστέρηση μαυρίζουμε το βίντεο.

en: Timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου

en: Timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου (msec)

en: Timeshift directory
el: Κατάλογος χρονικής μετατόπισης

en: Timeshift granularity
el: Βαθμός ευαισθησίας χρονικής μετατόπισης

en: Title
el: Τίτλος

en: Title %i%s
el: Τίτλος %i%s

en: Title display mode
el: Λειτουργία προβολής τίτλου

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
el: Λειτουργία εμφάνισης τίτλου. Η προεπιλογή είναι 0 (κρυμμένος) εάν η τροφοδοσία έχει μία εικόνα και οι εικόνες τροφοδοσίας είναι ενεργοποιημένες, αλλιώς 1.

en: Title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου

en: Title metadata
el: Τιτλοδότηση μεταδεδομένων

en: Title to put in ASF comments.
el: Τίτλος που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: To
el: Προς

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
el: Για να ανοίξετε μία συνήθη ροή δεδομένων δικτύου (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, κλπ), απλά εισάγετε το URL στο επάνω πεδίο. Εάν θέλετε να ανοίξετε μία ροή δεδομένων RTP ή UDP, πιέστε το κουμπί από κάτω.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
el: Για να λάβετε εξαντλητική βοήθεια, χρησιμοποιείστε το '-H'.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
el: Για να επιλεγεί η πόλωση του αναμεταδότη, εφαρμόζεται μία διαφορετική τάση στον υποβιβαστή ομάδων δεδομένων χαμηλού θορύβου (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
el: Για να σταματήσετε τη ροή δεδομένων και να επαναφέρετε τα κανονικά στοιχεία ελέγχου, κάντε κλικ στο κουμπί <i>Άνοιγμα ροής δεδομένων</i> ξανά.

en: Toggle Fullscreen mode
el: Λειτουργία εναλλαγής πλήρους οθόνης

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
el: Εναλλαγή λειτουργιών λίστας αναπαραγωγής "Κανονικό/Βρόχος/Επανάληψη"

en: Toggle Transparency
el: Εναλλαγή διαφάνειας

en: Toggle autoscaling
el: Εναλλαγή αυτόματης κλίμακας

en: Toggle deinterlacing
el: Εναλλαγή αποδιαπλοκής

en: Toggle playlist
el: Εναλλαγή λίστας αναπαραγωγής

en: Toggle random playlist playback
el: Εναλλαγή τυχαίας αναπαραγωγής της λίστας αναπαραγωγής

en: Toggle subtitle track visibility.
el: Εναλλαγή ορατότητας κομματιού υπότιτλου

en: Toggle subtitles
el: Εναλλαγή υποτίτλων

en: Toggle the video in fullscreen
el: Εναλλαγή του βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Toggle the video out fullscreen
el: Εναλλαγή του βίντεο εκτός πλήρους οθόνης

en: Toggle wallpaper mode in video output
el: Λειτουργία εναλλαγής ταπετσαριών στην έξοδο βίντεο

en: Toggle wallpaper mode in video output.
el: Λειτουργία εναλλαγής ταπετσαριών στην έξοδο βίντεο.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
el: Ανοχή ως ποσοστό της μεθόδου 'avbr' (μέσος μεταβλητός ρυθμός δεδομένων). (Π.χ.10 με ρυθμό μετάδοσης δεδομένων 800 kbps θα σήμαινε ότι ο κωδικοποιητής προσπαθεί να μην φτάσει πάνω από τα 880 kbps και κάτω από τα 730 kbps. Η επιθυμητή ακρίβεια επιτυγχάνεται μόνο μετά από μια περίοδο σύγκλισης. Δείτε την παράμετρο σύγκλισης

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
el: Ανοχή του αναμίκτη μπλε οθόνης στις διακυμάνσεις χρώματος για το επίπεδο U. Μία τιμή από 10 έως 20 φαίνεται λογική.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
el: Ανοχή του αναμίκτη μπλε οθόνης στις διακυμάνσεις χρώματος για το επίπεδο V. Μία τιμή από 10 έως 20 φαίνεται λογική.

en: Tonga (Tonga Islands)
el: Νησιών Τόνγκα

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Toolbar Elements
el: Στοιχεία γραμμής εργαλείων

en: Toolbar position:
el: Θέση γραμμής εργαλείων:

en: Toolbars Editor
el: Επεξεργαστής γραμμών εργαλείων

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
el: Σίγαση

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
el: Αναίρεση σίγασης

en: Top
el: Επάνω

en: Top 40
el: Τοπ 40

en: Top Menu
el: Αρχικό μενού

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
el: Κορυφαία συντεταγμένη της επάνω αριστερά γωνίας της υποοθόνης.

en: Top left corner X coordinate
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας

en: Top left corner Y coordinate
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας

en: Top-Left
el: Επάνω-Αριστερά

en: Top-Right
el: Επάνω-Δεξιά

en: Total height of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό ύψος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: Total pixel height of the peak items.
el: Συνολικό ύψος εικονοστοιχείου των αντικειμένων της κορυφής.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό πλάτος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: Total/Remaining time
el: Συνολικός/Απομένων χρόνος

en: Track
el: Κομμάτι

en: Track ID
el: Ταυτότητα κομματιού

en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

en: Track Synchronisation
el: Συγχρονισμός κομματιών

en: Track Synchronization
el: Συγχρονισμός κομματιών

en: Track number
el: Αριθμός κομματιού

en: Track replay gain
el: Απολαβή επανάληψης κομματιού

en: Track settings
el: Ρυθμίσεις κομματιού

en: Track size (in sectors)
el: Μέγεθος κομματιού (σε τομείς)

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Traditional Chinese (Big5)
el: Παραδοσιακή κινεζική (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
el: Παραδοσιακή κινεζική Unix (EUC-TW)

en: Trailer
el: Τραίηλερ

en: Transcode
el: Επανακωδικοποίηση

en: Transcode audio
el: Επανακωδικοποίηση ήχου

en: Transcode stream output
el: Επανακωδικοποίηση εξόδου ροής δεδομένων

en: Transcode video
el: Επανακωδικοποίηση βίντεο

en: Transcode/Save to file
el: Επανακωδικοποίηση/Αποθήκευση σε αρχείο

en: Transcoding Options
el: Επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Transcoding options
el: Επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Transcript
el: Μεταγραφή

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
el: Μεταφορά του επιπέδου συμπίεσης από το 0 (καθόλου) στο 9 (μέγιστη)

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Transform type
el: Τύπος μετασχηματισμού

en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

en: Transmission mode
el: Λειτουργία μετάδοσης

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Transparency mask
el: Μάσκα διαφάνειας

en: Transparency of the bargraph
el: Διαφάνεια του γραφήματος ράβδων

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
el: Διαφάνεια του προεπιλεγμένου χρώματος παρασκηνίου εάν η ροή δεδομένων Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
el: Διαφάνεια του προεπιλεγμένου χρώματος γραμματοσειράς εάν η ροή δεδομένων Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
el: Διαφάνεια των εικόνων προσκηνίου στο μωσαϊκό. 0 σημαίνει διαφανές, 255 αδιαφανές (προεπιλογή).

en: Transparency of the mosaic picture.
el: Διαφάνεια της εικόνας μωσαϊκού.

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Transponder symbol rate
el: Ρυθμός συμβόλων αναμεταδότη

en: Transponder/multiplex frequency
el: Συχνότητα αναμεταδότη/πολυπλέκτη

en: Transport protocol
el: Πρωτόκολλο μεταφοράς

en: Transport stream ID
el: Ταυτότητα ροής δεδομένων μεταφοράς

en: Transpose
el: Μετάθεση

en: Treat as a pipe rather than as a file
el: Αντιμετωπίστε το ως αγωγό και όχι ως αρχείο

en: Treble adjustment of the audio input.
el: Προσαρμογή πρίμα της εισόδου ήχου.

en: Treble level
el: Επίπεδο πρίμα

en: Trellis RD quantization
el: Κβαντισμός Trellis RD

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
el: Κβαντισμός RD Trellis: 
     - 0: απενεργοποιημένος
     - 1: ενεργοποιημένος μόνο στην τελική κωδικοποίηση μιας ομάδας δεδομένων
     - 2: ενεργοποιημένος σε όλες τις αποφάσεις λειτουργίας
    Αυτό απαιτεί CABAC.

en: Trellis quantization
el: Κβαντισμός Trellis

en: Trickplay Reverse
el: Αντίστροφη ροή

en: Trigger button
el: Πλήκτρο σκανδάλης

en: Trigger button for mouse gestures.
el: Κουμπί σκανδάλης για κινήσεις ποντικιού.

en: Trip-Hop
el: Τριπ χοπ

en: Trust MPEG timestamps
el: Εμπιστοσύνη στα χρονόσημα MPEG

en: Trust in-stream PCR
el: Εμπιστοσύνη στον PCR εισερχόμενων ροών

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
el: Προσπαθήστε να επιδιορθώσετε κάποια σφάλματα!
    1 αυτόματη ανίχνευση
    2 παλιό msmpeg4
    4 διαπλεγμένο xvid 
    8 ump4
    16 χωρίς συμπλήρωση
    32 ac vlc
    64 chroma Qpel
    Αυτό πρέπει να είναι το άθροισμα των τιμών. Για παράδειγμα για να επιδιορθώσετε τα  "ac vlc" και "ump4", εισάγετε το 40.

en: Try to parse the announce
el: Προσπάθεια ανάλυσης της ανακοίνωσης

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε επιτάχυνση υλικού για τις μετατροπές YUV->RGB. Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση όταν χρησιμοποιούνται επικαλύψεις.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
el: Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε επιτάχυνση υλικού για ανάμιξη υπτίτλων/OSD.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε τριπλή ενδιάμεση αποθήκευση κατά τη χρήση επικαλύψεων YUV. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μία πολύ καλύτερη ποιότητα βίντεο (χωρίς τρεμοπαίγματα).

en: Tsonga
el: Τσόγκα

en: Tswana
el: Τσουάνα

en: Tuner
el: Συντονιστής

en: Tuner Frequency
el: Συχνότητα συντονιστή

en: Tuner TV Channel
el: Συντονιστής τηλεοπτικών καναλιών

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
el: Μονοφωνικός/στερεοφωνικός ήχος του συντονιστή και επιλογή κομματιού.

en: Tuner card
el: Κάρτα συντονιστή

en: Tuner country code
el: Κωδικός χώρας συντονιστή

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
el: Συχνότητα συντονιστή σε Hz ή kHz (δείτε την έξοδο αποσφαλμάτωσης)

en: Tuner input type
el: Τύπος εισόδου συντονιστή

en: Tuner properties
el: Ιδιότητες συντονιστή

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
el: Άνοιγμα σήραγγας RTSP και RTP αντί για HTTP

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turkish (ISO 8859-9)
el: Τουρκική (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: Turkmen
el: Τουρκμενικά

en: Turn off all warning and information messages.
el: Απενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων προειδοποιήσεων και πληροφοριών.

en: Two bookmarks have to be selected.
el: Δύο σελιδοδείκτες πρέπει να επιλεχθούν.

en: Two pass
el: Διπλού περάσματος

en: Type
el: Τύπος

en: Type 'pause' to continue.
el: Πληκτρολογήστε 'pause' για να συνεχίσετε.

en: Type:
el: Τύπος:

en: UDP Multicast
el: Πολυεκπομπή UDP

en: UDP Unicast
el: Μονοεκπομπή UDP

en: UDP input
el: Είσοδος UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου UDP (bytes)

en: UDP stream output
el: Έξοδος ροής UDP

en: UDP timeout (in ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου UDP (σε msec)

en: UNIX socket command input
el: Είσοδος εντολής υποδοχέα UNIX

en: URL description
el: Περιγραφή URL

en: URL metadata
el: Μεταδεδομένα διεύθυνσης URL

en: URL with information about the stream or your channel.
el: URL με πληροφορίες για τη ροή δεδομένων ή το κανάλι σας.

en: USF subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων USF

en: USFSubs
el: Υπότιτλοι USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
el: Αυτόματη ανίχνευση υπότιτλων UTF-8

en: Uighur
el: Ουϊγκούρ

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Ukrainian (KOI8-U)
el: Ουκρανική (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
el: Υπερ-ευρυζωνικό (32kHz)

en: Un-Zoom
el: Σμίκρυνση

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
el: Αδήλωτος DiSEqC LNB αριθμός

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
el: Ασυμπίεστα δείγματα ήχου (χρησιμοποιήσιμα με WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός εικονοστοιχείου από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the left of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός εικονοστοιχείου από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the right of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός εικονοστοιχείου από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the top of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός εικονοστοιχείου από την κορυφή του βίντεο

en: Undefined
el: Αόριστο

en: Unicast
el: Μονοεκπομπή

en: Unidentified codec
el: Άγνωστος αποκωδικοποιητής

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Uninstall Windows Service
el: Απεγκατάσταση Windows Service

en: Uninstall the Service and exit.
el: Απεγκατάσταση της υπηρεσίας και έξοδος.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
el: Μοναδικό όνομα δικτύου στους χώρους συντονισμού συστήματος

en: Universal (big endian UTF-16)
el: Universal (μεγάλου endian UTF-16)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
el: Συνολική συχνότητα μετάβασης LNB (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
el: Γενικό Plug'n'Play

en: Universal, Chinese (GB18030)
el: Universal, κινεζική (GB18030)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Video
el: Άγνωστο βίντεο

en: Unknown category
el: Άγνωστη κατηγορία

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
el: Άγνωστη εντολή `%s'. Πληκτρολογήστε `βοήθεια' για βοήθεια.

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown type
el: Άγνωστος τύπος

en: Unset
el: Απορρύθμιση

en: Unshuffled Border width.
el: Μη ανακατωμένο πλάτος ορίου.

en: Unspecified
el: Απροσδιόριστο

en: Unspecified (0V)
el: Ακαθόριστο (0V)

en: Unsubscribe
el: Τερματισμός συνδρομής

en: Unsubscribe from a podcast
el: Απεγγραφή από ένα podcast

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Up
el: Πάνω

en: Upconvert
el: Αναβίβαση

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update VLC media player
el: Ενημέρωση αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Update the tree
el: Ενημέρωση του δέντρου

en: Upstream rate
el: Ρυθμός ροής δεδομένων ανόδου

en: Urdu
el: Ούρντου

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
el: Χρήση: %s [επιλογές] [ροή δεδομένων] ...
    Μπορείτε να καθορίσετε πολλαπλές ροές δεδομένων στη γραμμή εντολών.
    Θα προστεθούν στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής.
    Το πρώτο αντικείμενο που θα καθοριστεί, θα αναπαραχθεί πρώτο.
    
    Επιλογές-στυλ:
      --επιλογή  Μία συνολική επιλογή που ρυθμίζεται για τη διάρκεια του προγράμματος.
       -επιλογή  Μία έκδοση μονού γράμματος μίας συνολικής --επιλογής.
       :επιλογή  Μία επιλογή που εφαρμόζεται μόνο στη ροή δεδομένων που βρίσκεται απευθείας πριν
                και η οποία παρακάμπτει τις προηγούμενες ρυθμίσεις.
    
    Σύνταξη του MRL της ροής δεδομένων:
      [[πρόσβαση][/αποπολυπλεξία]://]URL[#[τίτλος][:κεφάλαιο][-[τίτλος][:κεφάλαιο]]]
      [:επιλογή=τιμή ...]
    
      Πολλές από τις συνολικές --επιλογές μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και ως καθορισμένες από το MRL :επιλογές.
      Πολλαπλή :επιλογή=ζεύγη τιμών μπορούν να καθοριστούν.
    
    Σύνταξη URL:
      αρχείο:///διαδρομή/αρχείο              Αρχείο απλού πολυμέσου
      http://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο        HTTP URL
      ftp://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο         FTP URL
      mms://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο         MMS URL
      οθόνη://                      Σύλληψη οθόνης
      dvd://[συσκευή]                 Συσκευή DVD
      vcd://[συσκευή]                 Συσκευή VCD
      cdda://[συσκευή]                Συσκευή CD
      udp://[[<διεύθυνση πηγής>]@[<διεύθυνση σύνδεσης>][:<θύρα σύνδεσης>]]
                                     Ροή δεδομένων UDP που απεστάλη από έναν εξυπηρετητή ζωντανής ροής δεδομένων
      vlc://παύση:<δευτερόλεπτα>          Παύση της λίστας αναπαραγωγής για ένα συγκεκριμένο χρόνο
      vlc://έξοδος                     Ειδικό αντικείμενο για έξοδο από τον VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
el: Χρήση 10 bits ανά εικονοστοιχείο για καρέ βίντεο.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
el: Χρήση μενού Blu-ray. Αν απενεργοποιηθεί, η ταινία θα ξεκινήσει αμέσως

en: Use DecodeBin
el: Χρήση DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
el: Χρήση αισθητήρων κίνησης HDAPS, AMS, APPLESMC ή UNIMOTION για περιστροφή του βίντεο

en: Use Periodic Intra Refresh
el: Χρήση περιοδικής ενδοανανέωσης

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
el: Χρησιμοποιήστε περιοδική ενδοανανέωση αντί για καρέ IDR

en: Use Psy-optimizations
el: Χρήση ψυχο-βελτιστοποιήσεων

en: Use RTP over RTSP (TCP)
el: Χρήση RTP αντί για RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
el: Χρηση S/PDIF όταν είναι διαθέσιμο

en: Use Software White adjust
el: Χρήση λογισμικού προσαρμογής λευκού

en: Use Tiger for rendering
el: Χρήση Tiger για την αποτύπωση

en: Use VLC frequency bands
el: Χρήση των περιοχών συχνοτήτων VLC

en: Use VLC pace
el: Χρήση βήματος του VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
el: Χρήση μεταβλητού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων. Προεπιλογή είναι η χρήση σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR).

en: Use YUVP renderer
el: Χρήση αποτυπωτή YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
el: Χρήση μιας τοπικής εικόνας ως λογότυπου στο βίντεο

en: Use a plugins cache
el: Χρήση κρυφής μνήμης εμφυτευμάτων

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
el: Χρησιμοποιήστε μία κρυφή μνήμη εμφυτευμάτων η οποία θα βελτιώσει σημαντικά το χρόνο εκκίνησης του VLC.

en: Use a skinned playlist
el: Χρήση λίστας αναπαραγωγής με πρόσοψη

en: Use a sub&title file
el: Χρήση αρχείου υπο&τίτλων

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
el: Χρήση όλων των οπτικών βελτιστοποιήσεων που μπορούν να χειροτερέψουν και το PSNR και το SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
el: Χρήση ενός καναλιού alpha μιας εικόνας ως μια μάσκα διαφάνειας.

en: Use assembler CPU optimizations.
el: Χρήση βελτιστοποιήσεων συμβολομεταφραστή CPU.

en: Use chapter codecs found in the segment.
el: Χρήση των codecs κεφαλαίων που βρέθηκαν στο τμήμα.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
el: Χρήση chroma ως ένα μέρος της διαδικασίας εκτίμησης κίνησης

en: Use custom skin
el: Χρήση προσαρμοσμένης πρόσοψης

en: Use downmix algorithm
el: Χρήση αλγόριθμου υποβάθμισης μίξης

en: Use float32 output
el: Χρήση της εξόδου float32

en: Use fullrange instead of TV colorrange
el: Χρήση πλήρους εύρους αντί για τηλεοπτικού χρωματικού εύρους

en: Use hardware YUV->RGB conversions
el: Χρησιμοποιήστε μετατροπές υλικού YUV->RGB

en: Use hardware blending support
el: Χρήση υποστήριξης ανάμιξης υλικού

en: Use input chroma unaltered
el: Να χρησιμοποιηθεί το chroma εισόδου αναλλοίωτο

en: Use keyframes
el: Χρήση καρέ-κλειδιών

en: Use large text for list views
el: Χρήση μεγάλου κειμένου για την προβολή λίστας

en: Use mb-tree ratecontrol
el: Χρήση ελέγχου ρυθμού mb-tree

en: Use media library
el: Χρήση βιβλιοθήκης πολυμέσων

en: Use motion sensors
el: Χρήση αισθητήρων κίνησης

en: Use muxers rate control mechanism
el: Χρησιμοποιείστε τον έλεγχο ρυθμού των πολυπλεκτών

en: Use native style
el: Χρήση τοπικού στυλ

en: Use only one instance when started from file manager
el: Χρησιμοποιήστε μόνο μία υπόσταση όταν γίνεται εκκίνηση από διαχειριστή αρχείων

en: Use playback control?
el: Να γίνει χρήση ελέγχου αναπαραγωγής;

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
el: Χρήση επιλογών λίστας αναπαραγωγής που χρησιμοποιούνται συνήθως για να παραλείψουν τις διαφημίσεις παραλείποντας την ανίχνευση διαφημίσεων και για να αποτρέπουν την προσθήκη τους στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Use randomized IV for encryption
el: Χρησιμοποιήστε τυχαιοποιημένη IV για την κρυπτογράφηση

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
el: Χρήση λειτουργίας πραγματικού χρόνου κατάλληλης να χρησιμοποιηθεί ως μία κύρια είσοδος και υποτελών εισόδου πραγματικού χρόνου.

en: Use recovery points to close GOPs
el: Χρήση σημείων ανάκτησης για να κλείσουν τα GOPs

en: Use sequential numbers instead of timestamps
el: Χρήση διαδοχικών αριθμών αντί για χρονόσημα

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
el: Χρήση διαδοχικών αριθμών αντί για χρονόσημα για την αρίθμηση των στιγμιοτύπων βίντεο

en: Use subtitle file
el: Χρήση αρχείου υπότιτλων

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
el: Χρήση του πίνακα κβαντισμού MPEG4 για κωδικοποίηση MPEG2. Αυτό γενικά αποδίδει μία εικόνα καλύτερης εμφάνισης, ενώ εξακολουθεί να διατηρεί τη συμβατότητα με τους πρότυπους αποκωδικοποιητές MPEG2.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
el: Χρήση του πρωτοκόλλου Metacube. Χρειάζεται για την ροή του Cubemap reflector.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
el: Χρήση των περιοχών συχνοτήτων του VLC. Αλλιώς, χρήση των περιοχών συχνοτήτων ISO Standard.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
el: Χρησιμοποιήστε τις πλήρεις προτιμήσεις για να ρυθμίσετε τις προσαρμοσμένες τιμές αποθηκευσης σε κρυφή μνήμη για κάθε ενότητα πρόσβασης.

en: Use the native fullscreen mode
el: Χρήση της τοπικής λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Use the stream PCR as a reference.
el: Χρήση της ροής PCR ως αναφορά.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήστε μία ροή δεδομένων προς μία δυναμική ομάδα υπολογιστών σε ένα δίκτυο ενεργοποιημένης πολυεκπομπής. Αυτή είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος για τη δημιουργία ροής δεδομένων προς διάφορους υπολογιστές, αλλά δεν θα δουλέψει μέσω του διαδικτύου. Σε αυτή τη ροή δεδομένων θα προστεθούν κεφαλίδες RTP

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήστε μία ροή δεδομένων προς μία δυναμική ομάδα υπολογιστών σε ένα δίκτυο ενεργοποιημένης πολυεκπομπής. Αυτή είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος για τη δημιουργία ροής δεδομένων προς διάφορους υπολογιστές, αλλά δεν θα δουλέψει μέσω του διαδικτύου.

en: Use this to stream to a single computer.
el: Χρησιμοποιήστε το για να δημιουργήσετε ροή δεδομένων προς ένα υπολογιστή μόνο.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήστε μία ροή δεδομένων προς ένα απλό υπολογιστή. Σε αυτή τη ροή δεδομένων θα προστεθούν κεφαλίδες RTP

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήστε ροή δεδομένων προς διάφορους υπολογιστές χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο Microsoft MMS. Αυτό το πρωτόκολλο χρησιμοποιείται ως μέθοδος μεταφοράς από πολλά προγράμματα της Microsoft. Σημειώστε ότι μόνο ένα μικρό τμήμα του πρωτοκόλλου Microsoft MMS υποστηρίζεται (MMS ενθυλακωμένο σε HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήστε ροή δεδομένων προς διάφορους υπολογιστές. Αυτή η μέθοδος δεν είναι η πιο αποτελεσματική, καθώς ο εξυπηρετητής πρέπει να αποστείλει τη ροή δεδομένων αρκετές φορές, αλλά γενικά είναι η πιο συμβατή

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
el: Χρησιμοποιείστε το όταν γνωρίζετε ότι η ροή δεδομένων σας είναι (ή δεν είναι) κωδικοποιημένη με Dolby Surround, αλλά δεν μπορεί να ανιχνευτεί ως τέτοια. Ακόμα και εάν η ροή δεν είναι πραγματικά κωδικοποιημένη με Dolby Surround, ενεργοποιώντας αυτή την εμπειρία σας, πιθανόν θα βελτιώσετε την ποιότητα, ειδικά αν την συνδυάσετε με το μίκτη καναλιού ακουστικών.

en: Use track length as maximum unit in seek?
el: Να χρησιμοποιείται το μήκος του κομματιού ως η μέγιστη μονάδα κατά την αναζήτηση;

en: Use triple buffering for overlays
el: Χρησιμοποιήστε τριπλή ενδιάμεση αποθήκευση για επικαλύψεις

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
el: Αντί αυτού, χρησιμοποιείστε κώδικες μεταβλητού μήκους, κάτι χρήσιμο για πολύ υψηλούς ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων

en: Use video buffers in system memory
el: Χρήση ενδιάμεσων μνημών βίντεο στη μνήμη συστήματος

en: Used for statistics.
el: Χρησιμοποιείται για στατιστικά.

en: User
el: Χρήστης

en: User Agent
el: Πράκτορας χρήστη

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: User name that will be requested to access the stream.
el: Όνομα χρήστη που θα ζητηθεί για την πρόσβαση στη ροή δεδομένων.

en: User name that will be used for the connection.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
el: Χρησιμοποιεί τα πρόσθετα του πλαισίου GStreamer για να αποκωδικοποιήσει τους κωδικοποιητές για αναπαραγωγή πολυμέσων

en: Uzbek
el: Ουζμπεκικά

en: V&iew
el: Π&ροβολή

en: V-plane color
el: Χρώμα επιπέδου V

en: VA-API video decoder via DRM
el: VA-API αποκωδικοποιητής βίντεο μέσω DRM

en: VA-API video decoder via X11
el: VA-API αποκωδικοποιητής βίντεο μέσω X11

en: VBI and Teletext decoder
el: Κωδικοποιητής VBI και Teletext

en: VBI capture device
el: Συσκευή σύλληψης VBI

en: VBR Quality
el: Ποιότητα VBR

en: VBR mode
el: Λειτουργία VBR

en: VBV buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη VBV

en: VC-1 packetizer
el: Πακετοποιητής VC-1

en: VC1 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο VC1

en: VC2 Low Delay Profile
el: Προφίλ χαμηλής καθυστέρησης VC2

en: VC2 Main Profile
el: Κύριο προφίλ VC2

en: VC2 Simple Profile
el: Απλό προφίλ VC2

en: VCD Format
el: Τύπος VCD

en: VCD device
el: Συσκευή VCD

en: VCD input
el: Eίσοδος VCD

en: VDA output pixel format
el: Τύπος εικονοστοιχείου εξόδου VDA

en: VDPAU adjust video filter
el: VDPAU φίλτρο ρύθμισης βίντεο

en: VDPAU deinterlacing filter
el: VDPAU φίλτρο αποδιαπλοκής

en: VDPAU output
el: VDPAU εξόδος

en: VDPAU sharpen video filter
el: VDPAU όξυνση φίλτρο βίντεο

en: VDPAU surface conversions
el: Μετατροπές επιφάνειας VDPAU

en: VDPAU video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο VDPAU

en: VDR Cut Marks
el: Σημεία αποκοπής VDR

en: VDR recordings
el: Εγγραφές VDR

en: VHS movie
el: Ταινία VHS

en: VHS movie effect video filter
el: VHS ταινία εφέ φίλτρο βίντεο

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
el: Ο VLC μπορεί να αποφύγει τη δημιουργία τίτλου παραθύρου, πλαισίου κλπ. γύρω από το βίντεο, παρέχοντας ένα "ελαχιστοποιημένο" παράθυρο.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
el: Το VLC μπορεί να ελέγξει στο διαδίκτυο για το εξώφυλλο του άλμπουμ και μεταδεδομένα για να εμπλουτίσει την εμπειρία αναπαραγωγής σας, π.χ. με την παροχή πληροφοριών κομματιού κατά την αναπαραγωγή CD ήχου. Για να σας παρέχει αυτή τη δυνατότητα, το VLC θα αποστείλει πληροφορίες για το περιεχόμενό σας σε αξιόπιστες υπηρεσίες σε ανώνυμη μορφή.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
el: Ο VLC μπορεί να εμφανίζει μηνύματα στο βίντεο. Aυτό λέγεται OSD (εμφάνιση στην οθόνη).

en: VLC can't recognize the input's format
el: Ο VLC δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον τύπο της εισόδου

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
el: O VLC δεν είναι δυνατόν να ανοίξει ΚΑΜΙΑ συσκευή καταγραφής. Ελέγξτε το καταγραφολόγιο για λεπτομέρειες.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ρυθμίσει τον τίτλο του DVD. Πιθανόν δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει ολόκληρο το δίσκο.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το "%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το EyeTV.
    Σιγουρευτείτε ότι εγκαταστήσατε το εμφύτευμα EyeTV του VLC.

en: VLC could not connect with the given server.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το δοθέντα εξυπηρετητή.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
el: Το VLC δεν μπόρεσε να αποκωδικοποιήσει το "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
el: Το VLC δεν μπόρεσε να αναγνωρίσει τους αποκωδικοποιητές ήχου ή βίντεο

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
el: Το VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει τον  %4.4s %s κωδικοποιητή.

en: VLC could not open the %s module.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ανοίξει την ενότητα %s.

en: VLC could not open the decoder module.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ανοίξει την ενότητα αποκωδικοποιητή.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
el: Το VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει το αρχείο "%s" (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
el: Το VLC δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο "%s": %s

en: VLC could not read the file (%s).
el: Το VLC δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο (%s).

en: VLC could not read the file: %s
el: Το VLC δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
el: Ο VLC απέτυχε να φορτώσει την κεφαλίδα ASF.

en: VLC is started from file association
el: Ο VLC εκκινήθηκε από συσχέτιση αρχείου

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
el: O VLC δεν είναι δυνατόν να ανοίξει το MRL '%s'. Ελέγξτε το καταγραφολόγιο για λεπτομέρειες.

en: VLC media playback
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων VLC

en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: VLC media player - Web Interface
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC - Διεπαφή ιστού

en: VLC media player Help
el: Βοήθεια αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: VLC media player Help...
el: Βοήθεια αναπαραγωγού πολυμέσων VLC...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
el: Ο αναπαραγωγός πολυμέσων VLC και το VideoLAN είναι εμπορικά σήματα του συλλόγου VideoLAN

en: VLC media player updates
el: Ενημερώσεις αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
el: O VLC κανονικά χρησιμοποιεί Freetype για την αποτύπωση, αλλά αυτό σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε svg για παράδειγμα.

en: VLC preferences
el: Προτιμήσεις VLC

en: VLC skins website
el: Ιστοσελίδα προσόψεων του VLC

en: VLC version %s (%s)
el: Έκδοση VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
el: Ο VLC δεν ήταν ικανό να αποθηκεύσει τα μεταδεδομένα.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
el: Ο VLC θα συνεχίσει να αναπαράγει το τρέχον στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
el: Ο VLC θα εξακολουθήσει να αναπαράγει τη λίστα αναπαραγωγής για αόριστο χρόνο.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
el: Το VLC θα παύσει και θα επανεκκινήσει τα υποστηριζόμενα music players σε λειτουργία αναπαραγωγής παρασκηνίου.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
el: Ο VLC θα αναπαράγει τυχαία τα αρχεία της λίστας αναπαραγωγής έως ότου να διακοπεί.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
el: Ο VLC θα εκκινηθεί με μόνο ένα εικονίδιο στη γραμμή εργασιών σας

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
el: Ο VLC θα αποθηκεύσει τις θέσεις αναπαραγωγής των τελευταίων 30 αντικειμένων που παίχτηκαν. Αν ξανανοίξετε ένα από αυτά, η αναπαραγωγή θα συνεχίσει.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
el: Η σύνδεση του VLC στο δοθέντα εξυπηρετητή απορρίφθηκε.

en: VLC's implementation of Video On Demand
el: Η εφαρμογή του VLC για το βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: VLM Batch Commands
el: Δέσμη εντολών VLM

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
el: Ρυθμίσεις VLM (*.vlm);;Όλα (*)

en: VLM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων VLM

en: VLM configurator
el: Ρυθμιστής VLM

en: VNC Host
el: Κεντρικός υπολογιστής VNC

en: VNC Password
el: Κωδικός χρήστη VNC

en: VNC Port
el: Θύρα VNC

en: VNC client access
el: Πρόσβαση πελάτη VNC

en: VNC hostname or IP address.
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή VNC ή διεύθυνση IP.

en: VNC password.
el: Κωδικός χρήστη VNC.

en: VNC poll interval
el: Διάστημα σταθμοσκόπησης VNC

en: VNC polling
el: Σταθμοσκόπηση VNC

en: VNC port number.
el: Αριθμός θύρας VNC.

en: VOC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης VOC

en: VOD
el: Βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: Value to adjust dts by
el: Τιμή για την προσαρμογή του dts

en: Variance
el: Διακύμανση

en: Variance of the gaussian noise
el: Διακύμανση του θορύβου Gauss

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
el: Διάφοροι αποκωδικοποιητές/κωδικοποιητές ήχου και βίντεο που διανέμονται από τη βιβλιοθήκη FFmpeg. Αυτή περιλαμβάνει τους (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG και άλλους codecs

en: Verbosity
el: Αναλυτικότητα

en: Verbosity (0,1,2)
el: Αναλυτικότητα (0,1,2)

en: Version
el: Έκδοση

en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Vertical (13V)
el: Κατακόρυφα (13V)

en: Vertical flip
el: Κατακόρυφη περιστροφή

en: Vertical slices per frame
el: Κατακόρυφα τμήματα ανά καρέ

en: Very Low Definition (240 lines)
el: Πολύ Χαμηλή Ανάλυση (240 γραμμές)

en: Very short backwards jump
el: Πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Very short forward jump
el: Πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Very short jump length
el: Πολύ μικρό μήκος μεταπήδησης

en: Very short jump length, in seconds.
el: Πολύ μικρό μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Video
el: Βίντεο

en: Video &Track
el: Κομμάτι &βίντεο

en: Video Auto Scaling
el: Αυτόματη κλίμακα βίντεο

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
el: Είσοδος Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
el: Δεδομένα επανάκλησης βίντεο

en: Video Capture height
el: Ύψος σύλληψης βίντεο

en: Video Capture height in pixel
el: Ύψος σύλληψης βίντεο σε εικονοστοιχείου

en: Video Capture width
el: Πλάτος σύλληψης βίντεο

en: Video Capture width in pixel
el: Πλάτος σύλληψης βίντεο σε εικονοστοιχείου

en: Video Decode Acceleration Framework (VDA)
el: Πλαίσιο Επιτάχυνσης Αποκωδικοποίησης Βίντεο (VDA)

en: Video Effects
el: Εφέ βίντεο

en: Video Effects...
el: Εφέ βίντεο

en: Video FPS
el: FPS βίντεο

en: Video Files
el: Αρχεία βίντεο

en: Video ID
el: Ταυτότητα βίντεο

en: Video On Demand ( VOD )
el: Βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: Video PID
el: PID του βίντεο

en: Video Settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video Track
el: Κομμάτι βίντεο

en: Video X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ του βίντεο

en: Video Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ του βίντεο

en: Video alignment
el: Ευθυγράμμιση βίντεο

en: Video bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων βίντεο

en: Video bitrate tolerance
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων βίντεο σε kbit/s.

en: Video capture
el: Σύλληψη βίντεο

en: Video capture (Video4Linux)
el: Σύλληψη βίντεο (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
el: Στοιχεία ελέγχου σύλληψης βίντεο (εάν υποστηρίζονται από τη συσκευή)

en: Video capture device
el: Συσκευή σύλληψης βίντεο

en: Video capture device node.
el: Κόμβος συσκευής καταγραφής βίντεο.

en: Video codec
el: Codec βίντεο

en: Video codecs
el: Codecs βίντεο

en: Video connection
el: Σύνδεση βίντεο

en: Video connection for DeckLink output.
el: Σύνδεση βίντεο για την έξοδο DeckLink.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
el: Σύνδεση βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί για συλλήψεις DeckLink. Έγκυρες επιλογές: sdi, hdmi, οπτική sdi, σύνθετη, svideo. Αφήστε κενό για την προεπιλογή της κάρτας.

en: Video cropping
el: Αποκοπή βίντεο

en: Video cropping filter
el: Φίλτρο αποκοπής βίντεο

en: Video decoder using Android MediaCodec
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο που χρησιμοποιεί Android MediaCodec

en: Video device
el: Συσκευή βίντεο

en: Video device name
el: Όνομα συσκευής βίντεο

en: Video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
el: Κωδικοποιητής βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: Video filter
el: Φίλτρο βίντεο

en: Video filter module
el: Ενότητα φίλτρου βίντεο

en: Video filtering using a chain of video filter modules
el: Φιλτράρισμα βίντεο χρησιμοποιώντας μία αλυσίδα ενοτήτων φίλτρων βίντεο

en: Video filters are used to process the video stream.
el: Τα φίλτρα βίντεο χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της ροής δεδομένων βίντεο.

en: Video filters will be applied to the video stream.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα βίντεο στη ροή δεδομένων βίντεο.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα βίντεο στις ροές δεδομένων βίντεο (αφότου εφαρμοστούν οι επικαλύψεις). Μπορείτε να εισάγετε μία λίστα φίλτρων χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες.

en: Video frame-rate
el: Ρυθμός καρέ βίντεο

en: Video height
el: Ύψος βίντεο

en: Video input
el: Είσοδος βίντεο

en: Video input chroma format
el: Μορφή chroma της εισόδου βίντεο

en: Video input frame rate
el: Ρυθμός καρέ εισόδου βίντεο

en: Video input pin
el: Ακίδα εισόδου βίντεο

en: Video memory
el: Μνήμη βίντεο

en: Video memory buffer height.
el: Ύψος ενδιάμεσης μνήμης βίντεο.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
el: Βήμα ενδιάμεσης μνήμης βίντεο σε bytes.

en: Video memory buffer width.
el: Πλάτος ενδιάμεσης μνήμης βίντεο.

en: Video memory output
el: Έξοδος μνήμης βίντεο

en: Video mode
el: Λειτουργία βίντεο

en: Video output
el: Έξοδος βίντεο

en: Video output URL
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου βίντεο

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
el: Έξοδος βίντεο για τα Windows 7/Windows Vista με ενημέρωση πλατφόρμας

en: Video output module
el: Ενότητα εξόδου βίντεο

en: Video output modules
el: Ενότητες εξόδου βίντεο

en: Video output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου βίντεο

en: Video output pin
el: Ακίδα εξόδου βίντεο

en: Video pictures blending
el: Ανάμιξη εικόνων βίντεο

en: Video port
el: Θύρα βίντεο

en: Video post processing filter
el: Φίλτρο μετεπεξεργασίας βίντεο

en: Video postrender callback
el: Επανάκληση μετα-αποδότη βίντεο

en: Video prerender callback
el: Επανάκληση προαποδότη βίντεο

en: Video quality post-processing level
el: Επίπεδο μετεπεξεργασίας ποιότητας βίντεο

en: Video scale
el: Κλίμακα βίντεο

en: Video scaling
el: Κλίμακα βίντεο

en: Video scaling factor
el: Συντελεστής κλίμακας βίντεο

en: Video scaling filter
el: Φίλτρο κλίμακας βίντεο

en: Video settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video size
el: Μέγεθος βίντεο

en: Video snapshot directory (or filename)
el: Κατάλογος (ή όνομα αρχείου) στιγμιότυπου βίντεο

en: Video snapshot file prefix
el: Πρόθεμα αρχείου στιγμιότυπου βίντεο

en: Video snapshot format
el: Τύπος στιγμιότυπου βίντεο

en: Video snapshot height
el: Ύψος στιγμιότυπων βίντεο

en: Video snapshot width
el: Πλάτος στιγμιότυπων βίντεο

en: Video snapshots
el: Στιγμιότυπα οθόνης

en: Video splitter module
el: Ενότητα διαχωριστή βίντεο

en: Video standard
el: Πρότυπο βίντεο

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
el: Πρότυπο βίντεο (Προεπιλεγμένο, SECAM, PAL, ή NTSC).

en: Video title
el: Τίτλος βίντεο

en: Video transformation filter
el: Φίλτρο μετασχηματισμού βίντεο

en: Video width
el: Πλάτος βίντεο

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
el: Το βίντεο θα ενσωματωθεί σε αυτό το προϋπάρχον παράθυρο. Εάν είναι μηδέν, θα δημιουργηθεί ένα νέο παράθυρο.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
el: Το βίντεο θα αποτυπωθεί με αυτή την εμφάνιση X11. Εάν είναι κενό, θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη εμφάνιση.

en: Video4Linux compressed A/V input
el: Είσοδος συμπιεσμένου A/V Video4Linux

en: Video4Linux input
el: Είσοδος Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
el: Δέκτης ραδιοφώνου Video4Linux

en: VideoCore layer where the video is displayed.
el: Στρώμα VideoCore όπου εμφανίζεται το βίντεο.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
el: Στρώμα VideoCore όπου εμφανίζεται το βίντεο. Οι υποεικόνες εμφανίζεται κατευθείαν από πάνω και ένα μαύρο φόντο άμεσα από κάτω.

en: VideoLAN Website...
el: Δικτυακός τόπος του VideoLAN...

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμέζικη (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμέζικη (Windows-1258)

en: View
el: Προβολή

en: View certificate
el: Δείτε το πιστοποιητικό

en: Visualization
el: Απεικόνιση

en: Visualization:
el: Απεικόνιση:

en: Visualizations
el: Απεικονίσεις

en: Visualizations selector
el: Επιλογέας απεικονίσεων

en: Visualize motion vectors
el: Απεικόνιση διανυσμάτων κίνησης

en: Visualizer
el: Οπτικοποιητής

en: Visualizer filter
el: Φίλτρο οπτικοποιητή

en: Vivid
el: Ζωηρό

en: VoD server module
el: Ενότητα εξυπηρετητή VoD

en: Vobsub subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων Vobsub

en: Vocal
el: Φωνητική

en: Voice activity detection
el: Ανίχνευση δραστηριότητας φωνής

en: Vol #
el: Ένταση ήχου#

en: Vol max #
el: Μέγιστη ένταση ήχου#

en: Volapuk
el: Βολαπούκ

en: Volume
el: Ένταση ήχου

en: Volume %ld%%
el:  Ένταση ήχου %ld%%

en: Volume Control
el: Έλεγχος έντασης ήχου

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Volume Mute
el: Σίγαση ήχου

en: Volume Set
el: Ρύθμιση έντασης ήχου

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Volume down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Volume normalization
el: Εξομάλυνση έντασης ήχου

en: Volume normalizer
el: Εξομαλυντής έντασης ήχου

en: Volume of the audio input.
el: Ένταση της εισόδου βίντεο.

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
el: Η ένταση ήχου θα ελέγχεται από τον αναπαραγωγό και όχι από τα <i>Κύρια στοιχεία ελέγχου</i>.

en: Vorbis audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio encoder
el: Kωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
el: Το Vorbis είναι ένα ελεύθερο codec ήχου (χρησιμοποιήσιμο με OGG)

en: Vu meter
el: Μετρητής μονάδας έντασης VU

en: WAV demuxer
el: Αποπολυπλέκτης WAV

en: WAV muxer
el: Πολυπλέκτης WAV

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου προκαθορισμένου σημείου WMA v1/v2

en: WMServer RTSP dialect
el: Διάλεκτος WMServer RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
el: Ο WMServer χρησιμοποιεί μία μη πρότυπη διάλεκτο RTSP. Η επιλογή αυτής της παραμέτρου λέει στον VLC να υποθέσει κάποιες επιλογές αντίθετες με τις κατευθυντήριες γραμμές του RFC 2323.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: WMV (Windows Media Video) 1 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
el: WMV (Windows Media Video) 2 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG TS, MPEG1, ASF και OGG)

en: WPL playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
el: Αναμονή για το καρέ I πριν γίνει εναλλαγή του συμβόλου κράτησης θέσης

en: Wall
el: Τοίχος

en: Wall video filter
el: Φίλτρο βίντεο τοίχου

en: Wallpaper
el: Ταπετσαρία

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
el: Προσοχή: Το <b>%1</b> είναι ήδη μία συντόμευση μενού εφαρμογών

en: Warning: this key or combination is already assigned to
el: Προσοχή: αυτό το πλήκτρο ή συνδυασμός έχει ήδη εκχωρηθεί στο

en: WarpOverlay!
el: Επικάλυψη στρέβλωσης!

en: Water effect
el: Εφέ νερού

en: Wave
el: Κύμα

en: Wave video filter
el: Φίλτρο βίντεο κύματος

en: WaveOut audio output
el: Έξοδος ήχου WaveOut

en: Waves
el: Κύματα

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
el: Μόλις βρήκαμε μία παλαιότερη έκδοση αρχείων προτιμήσεων του VLC.

en: Web
el: Ιστός

en: WebM video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο WebM

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Weighted prediction for B-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ

en: Weighted prediction for B-frames.
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ.

en: Weighted prediction for P-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για P-καρέ

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: Western European (IBM 00850)
el: Δυτικής Ευρώπης (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
el: Δυτικής Ευρώπης (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
el: Δυτικής Ευρώπης (Windows-1252)

en: Wet
el: Βρεγμένος

en: Wet mix
el: Υγρή μίξη

en: When minimized
el: Όταν είναι ελαχιστοποιημένο

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
el: Όταν είναι δυνατόν, η ροή δεδομένων εισόδου θα εγγραφεί αντί να χρησιμοποιηθεί η ενότητα εξόδου ροής δεδομένων

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
el: Όταν είναι ρυθμισμένη στο 'όχι', αυτή η παράμετρος προτίθεται να δώσει σε παλιές προσόψεις την ευκαιρία να αναπαράγουν βίντεο ακόμα και όταν δεν εφαρμόζεται κάποιο ανάρτημα βίντεο

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
el: Όταν οριστεί, αυτή η υπόσταση του VLC θα δράσει ως ο κύριος χρονιστής συγχρονισμού για την ακρόαση των πελατών

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
el: Όταν είναι διαθέσιμοι διάφοροι τύποι βίντεο, επιλέξετε έναν του οποίου η ανάλυση να είναι κοντινότερα σε αυτή (αλλά όχι μεγαλύτερη από αυτή) τη ρύθμιση, σε αριθμό γραμμών. Χρησιμοποιείστε αυτή την επιλογή εάν δεν έχετε μεγάλη ισχύ CPU ή δικτυακό εύρος ζώνης για να αναπαράγετε υψηλότερες αναλύσεις.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
el: Κατά τη συνεχή ροή δεδομένων με τη χρήση UDP, οι ροές δεδομένων μπορούν να ανακοινωθούν χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο των ανακοινώσεων SAP/SDP. Με αυτό τον τρόπο, οι πελάτες δεν θα χρειάζεται να πληκτρολογούν τη διεύθυνση της πολυεκπομπής, θα εμφανίζεται στη λίστα αναπαραγωγής τους εάν ενεργοποιήσουν την επιπρόσθετη διεπαφή SAP.
    Εάν θέλετε να δώσετε ένα όνομα στη ροή δεδομένων σας, εισάγετέ το εδώ, αλλιώς θα χρησιμοποιηθεί ένα προεπιλεγμένο όνομα.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
el: Όταν ο έλεγχος ροής SAP είναι απενεργοποιημένος, αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το προκαθορισμένο διάστημα μεταξύ ανακοινώσεων SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
el: Όταν αυτό ενεργοποιηθεί, η διεπαφή θα προβάλλει ένα πλαίσιο διαλόγου κάθε φορά που θα απαιτείται κάποια είσοδος χρήστη.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
el: Όταν ενεργοποιηθεί αυτό, οι προτιμήσεις και/ή οι διεπαφές θα προβάλλουν όλες τις διαθέσιμες επιλογές, συμπεριλαμβανομένων αυτών που οι περισσότεροι χρήστες δεν θα πρέπει ποτέ να αγγίξουν.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
el: Όταν ορίζεται αυτό, ο αναλυτής SAP θα απορρίψει κάποιες μη συμμορφούμενες ανακοινώσεις.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
el: Όταν αυτή η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη, τα εικονοστοιχεία θα προβάλλονται ως μαύρα ή λευκά. Η τιμή κατωφλιού θα είναι η φωτεινότητα που ορίζεται παρακάτω.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
el: Όταν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η ροή δεδομένων θα αναπαράγεται και ταυτόχρονα θα επανακωδικοποιείται.
    
    Σημειώστε ότι αυτό απαιτεί πολύ περισσότερη ισχύ CPU απ' ότι η απλή επανακωδικοποίηση ή συνεχής ροή δεδομένων.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
el: Όταν χρησιμοποιείται είσοδος PVR (ή μία πολύ ακανόνιστη πηγή), θα πρέπει να το ρυθμίσετε στο 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
el: Όταν χρησιμοποιείται η επιλογή της μίας και μοναδικής υπόστασης, να προστίθενται τα αντικείμενα στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής και να συνεχίζεται η αναπαραγωγή του τρέχοντος αντικειμένου.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
el: Εάν η χρονική σάρωση απόπλεξης ισχύει μόνο για το luma

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
el: Ποια περιγραφή γραμματοσειράς να χρησιμοποιηθεί εάν η ροή δεδομένων Kate δεν καθορίζει συγκεκριμένες παραμέτρους γραμματοσειράς (όνομα, μέγεθος, κλπ). Ένα κενό όνομα θα αφήσει την Tiger να επιλέξει τις παραμέτρους γραμματοσειράς όπου είναι κατάλληλο.

en: White
el: Λευκό

en: White Blue
el: Λευκό μπλε

en: White Crush for Blue
el: Λευκή σύνθλιψη για το μπλε

en: White Crush for Green
el: Λευκή σύνθλιψη για το πράσινο

en: White Crush for Red
el: Λευκή σύνθλιψη για το κόκκινο

en: White Green
el: Λευκό πράσινο

en: White Level for Blue
el: Επίπεδο λευκού για το μπλε

en: White Level for Green
el: Επίπεδο λευκού για το πράσινο

en: White Level for Red
el: Επίπεδο λευκού για το κόκκινο

en: White Red
el: Λευκό κόκκινο

en: White balance temperature (K)
el: Θερμοκρασία εξισορρόπησης λευκού (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
el: Θερμοκρασία εξισορρόπησης λευκού ως μετριοπάθεια χρώματος σε Kelvin (2800 είναι η ελάχιστη φωτοβολία, 6500 είναι η μέγιστη ποσότητα φωτός ημέρας).

en: Wide-band (16kHz)
el: Ευρείας ζώνης (16kHz)

en: Width
el: Πλάτος

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
el: Πλάτος σε εικονοστοιχεία για κάθε ράβδο στο γράφημα ράβδων που θα εμφανιστεί (προεπιλογή: 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
el: Πλάτος σε εικονοστοιχεία του ορίου μεταξύ μικρογραφιών.

en: Width of the virtual room
el: Πλάτος του εικονικού χώρου

en: Width of video or subtitle elementary streams
el: Πλάτος κύριων ροών δεδομένων βίντεο ή υπότιτλων

en: Win32 font renderer
el: Αποτυπωτής κειμένου Win32

en: Window
el: Παράθυρο

en: Window decorations
el: Διακοσμήσεις παραθύρου

en: Window handle (HWND)
el: Διαχείριση παραθύρων (HWND)

en: Window properties
el: Ιδιότητες παραθύρου

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Windows Audio Session API output
el: Έξοδος συνεδρίας Windows Audio API

en: Windows GDI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
el: Μετα-αποπολυπλεξία NSC πολυμέσων Windows

en: Windows Service interface
el: Διεπαφή Windows Service

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
el: Ρυθμίσεις παραθύρων της τελευταίας πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκε. Αυτή η επιλογή ενημερώνεται αυτόματα, μην την πειράξετε.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια παράθυρων μεταξύ 0.1 και 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
el: Με αυτή την επιλογή τσεκαρισμένη, τα κουμπιά αύξησης έντασης ήχου, μείωσης έντασης ήχου και σίγασης στο πληκτρολόγιό σας πάντοτε θα αλλάζουν την ένταση ήχου του συστήματός σας. Με αυτή την επιλογή μη τσεκαρισμένη, τα κουμπιά έντασης ήχου θα αλλάζουν την ένταση ήχου του VLC όταν ο VLC είναι επιλεγμένος και την ένταση ήχου του συστήματος όταν ο VLC δεν είναι επιλεγμένος.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
el: Με αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη, η αναπαραγωγή θα παύεται αυτόματα όταν ελαχιστοποιείται το παράθυρο.

en: Wolof
el: Γουόλοφ

en: Workaround bugs
el: Σφάλματα παράκαμψης

en: Workaround for France
el: Παράκαμψη για τη Γαλλία

en: Wrapper filter output
el: Έξοδος φίλτρου περιτυλίγματος

en: Write every 128th miniframe to a folder.
el: Εγγραφή κάθε 128ου μίνι πλαισίου σε ένα φάκελο.

en: Write process id to file
el: Εγγραφή ταυτότητας της διεργασίας σε αρχείο

en: Writer
el: Συγγραφέας

en: Writes process id into specified file.
el: Γράφει την ταυτότητα της διεργασίας στο καθορισμένο αρχείο.

en: Writes statistic info about stream
el: Γράφει στατιστικές πληροφορίες σχετικά με την πηγή

en: Writes stats to file instead of stdout
el: Γράφει τα στατιστικά σε αρχείο αντί για το stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ

en: X coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Χ του γραφήματος ράβδων.

en: X coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη X του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Χ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε το λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτό.

en: X coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Υ της μάσκας.

en: X coordinate of the rendered subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του αποτυπωμένου υπότιτλου

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Χ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού εάν δεν είναι αρνητική.

en: X offset
el: Απόκλιση X

en: X offset, from the left screen edge.
el: Απόκλιση X, από την αριστερή πλευρά της οθόνης.

en: X window
el: Παράθυρο X

en: X.509 Certificate Authority
el: Αρχή πιστοποιητικού X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
el: Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού X.509

en: X.509 Client certificate
el: Πιστοποιητικό πελάτη X.509

en: X.509 Client private key
el: Ιδιωτικό κλειδί πελάτη X.509

en: X11 display
el: Προβολή Χ11

en: X11 video output (XCB)
el: Έξοδος βίντεο X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
el: Παράθυρο βίντεο X11 (XCB)

en: X11 window ID
el: Ταυτότητα παραθύρου X11

en: XA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης XA

en: XDG screen saver inhibition
el: Παρεμπόδιση προφύλαξης οθόνης XDG

en: XDG-screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης XDG

en: XML Parser (using libxml2)
el: Αναλυτής XML (χρησιμοποιεί libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
el: Τύπος διαμεριζόμενης λίστας αναπαραγωγής XML (XSPF)

en: XSPF playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής XSPF

en: XSPF playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: XSPF playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
el: Λίστα αναπαραγωγής XSPF|*.xspf|Αρχείο M3U|*.m3u|Λίστα αναπαραγωγής HTML|*.html

en: XVideo adaptor number
el: Αριθμός προσαρμογέα XVideo

en: XVideo format id
el: Ταυτότητα τύπου XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
el: Προσαρμογέας υλικού XVideo που θα χρησιμοποιηθεί. Από προεπιλογή, o VLC θα χρησιμοποιήσει τον πρώτο λειτουργικό προσαρμογέα.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
el: Η ταυτότητα του τύπου εικόνας XVideo που θα χρησιμοποιηθεί. Ο VLC θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει το καλύτερο ταίριασμα για το βίντεο που αναπαράγεται.

en: XVideo output (XCB)
el: Έξοδος XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
el: Αρχείο XWD (αυτόματη αναγνώριση)

en: XWD image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας XWD

en: Xhosa
el: Κόσα

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ

en: Y coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Υ του γραφήματος ράβδων.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Υ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε το λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτό.

en: Y coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Υ της μάσκας.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του αποτυπωμένου υπότιτλου

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Υ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού εάν δεν είναι αρνητική.

en: Y offset
el: Απόκλιση Y

en: Y offset, down from the top.
el: Απόκλιση Y, κάτω από την κορυφή.

en: YUV output
el: Έξοδος YUV

en: YUV video output
el: Έξοδος βίντεο YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
el: Μετατόπιση κύβου YUV-Color μέσω του επιπέδου V (0 - 127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
el: Κεφαλίδα YUV4MPEG2 (απενεργοποιημένη στην προεπιλογή)

en: YUVP converter
el: Μετατροπέας YUVP

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: Yiddish
el: Γίντις

en: Yoruba
el: Γιορούμπα

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
el: Προσπαθήσατε να μεταβείτε στο %s. Ωστόσο το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάζεται από τον εξυπηρετητή άλλαξε σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη και δεν ταυτοποιήθηκε από καμία έμπιστη αρχή ταυτοποίησης. Το πρόβλημα μπορεί να προκλήθηκε από σφάλμα στις ρυθμίσεις ή μία προσπάθεια να παραβιαστεί η ασφάλεια ή το απόρρητό σας.
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
el: Προσπαθήσατε να μεταβείτε στο %s. Ωστόσο το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάζεται από τον εξυπηρετητή είναι άγνωστο και δεν μπόρεσε να ταυτοποιηθεί από καμία έμπιστη Αρχή ταυτοποίησης. Το πρόβλημα μπορεί να προκλήθηκε από σφάλμα στις ρυθμίσεις ή μία προσπάθεια να παραβιαστεί η ασφάλεια ή το απόρρητό σας.
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο ήχου. Το στάδιο αποκωδικοποίησης ήχου δεν θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε πλήρως την επεξεργασία της υποεικόνας.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο βίντεο. Το στάδιο αποκωδικοποίησης του βίντεο δεν θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
el: Μπορείτε εάν θέλετε να απενεργοποιήσετε όλα τα εφέ διαφάνειας. Αυτό είναι χρήσιμο κυρίως όταν η μετακίνηση παραθύρων δεν συμπεριφέρεται σωστά.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε τη χρήση του δέντρου μακροενοτήτων δεδομένων στον έλεγχο ρυθμού

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τις αποκλίσεις (x,y) των στοιχείων του μωσαϊκού (να χρησιμοποιούνται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης είναι ρυθμισμένη στο "offsets"). Πρέπει να δώσετε μία λίστα συντεταγμένων χωρισμένη με κόμματα (π.χ.: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό ύψος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το ύψος ώστε να διατηρείται η αναλογία διαστάσεων.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της μαρκίζας στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε την ευθυγράμμιση του μωσαϊκού στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, π.χ. 6 =επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη σειρά των στοιχείων στο μωσαϊκό. Πρέπει να δώσετε μία λίστα ταυτοτήτων εικόνων, χωρισμένη με κόμματα. Αυτές οι ταυτότητες εκχωρούνται στην ενότητα "γέφυρα μωσαϊκού".

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο (Συντεταγμένη Χ).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο (Συντεταγμένη Υ).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της υποεικόνας στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του teletext στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω-δεξιά επάνω).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του κειμένου στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό πλάτος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το πλάτος ώστε να διατηρείται η αναλογία διαστάσεων.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
el: Μπορείτε να εισάγετε εδώ μία προεπιλεγμένη αλυσίδα εξόδου ροής δεδομένων. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση για να μάθετε πώς δομούνται τέτοιες αλυσίδες. Προειδοποίηση: αυτή η αλυσίδα θα ενεργοποιηθεί για όλες τις ροές δεδομένων.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
el: Μπορείτε να δώσετε μία χωρισμένη με κόμματα λίστα εισόδων που θα ενωθούν μετά την κανονική.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
el: Μπορείτε να δώσετε χειροκίνητα μία λίστα σελιδοδεικτών για μία ροή δεδομένων, της μορφής "{όνομα=όνομα-σελιδοδείκτη,χρόνος=προαιρετική-απόκλιση-χρόνου,bytes=προαιρετική-απόκλιση-byte},{...}"

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
el: Μπορείτε να επικαλύψετε τα διανύσματα κίνησης (βέλη που δείχνουν πώς κινούνται οι εικόνες) επάνω στην εικόνα. Αυτή η τιμή είναι μία μάσκα που βασίζεται σε αυτές τις τιμές:
    1 - απεικόνιση των προς τα εμπρός προβλεπόμενων ΔΚ των καρέ P
    2 - απεικόνιση των προς τα εμπρός προβλεπόμενων ΔΚ των καρέ B
    4 - απεικόνιση των προς τα πίσω προβλεπόμενων ΔΚ των καρέ B
    Για να απεικονίσετε όλα τα διανύσματα κίνησης, η τιμή θα πρέπει να είναι 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
el: Μπορείτε να επιλέξετε "πρόσθετες διεπαφές" για τον VLC. Αυτές θα εκκινηθούν στο παρασκήνιο επιπροσθέτως της προεπιλεγμένης διεπαφής. Χρησιμοποιήστε μία λίστα ενοτήτων διεπαφών χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες (συνήθεις τιμές είναι "rc" (απομακρυσμένος έλεγχος), "http", "κινήσεις" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
el: Μπορείτε να επιλέξετε διεπαφές ελέγχου για τον VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
el: Μπορείτε να επιλέξετε τοπικά αρχεία με την ακόλουθη λίστα και τα κουμπιά.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
el: Μπορείτε να επιλέξετε ποια ενότητα εξυπηρετητή VoD θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Ρυθμίστε το στο `vod_rtsp' για να μεταβείτε ξανά στην παλιά, κληροδοτημένη ενότητα.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε συγκεκριμένες ενότητες εξόδου βίντεο για τους κλώνους. Χρησιμοποιήστε μία λίστα ενοτήτων χωρισμένων με κόμματα.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή για να τοποθετήσετε τους υπότιτλους κάτω από την ταινία, αντί για πάνω. Δοκιμάστε διαφορετικές θέσεις.

en: You can zoom the video by the specified factor.
el: Μπορείτε να μεγεθύνετε το βίντεο με τον καθορισμένο συντελεστή.

en: You have the latest version of VLC media player.
el: Διαθέτετε την τελευταία έκδοση του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
el: Έχετε δύο επιλογές:
     - Η διεπαφή θα προσαρμοστεί στο μέγεθος του τοπικού βίντεο
     - Το βίντεο θα προσαρμοστεί στο μέγεθος της διεπαφής
    Από προεπιλογή, η διεπαφή προσαρμόζεται στο μέγεθος του τοπικού βίντεο.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
el: Χρειάζεται να συμπληρώσετε μόνο μία από τις ακόλουθες τρεις παραμέτρους, το VLC θα ανιχνεύσει αυτόματα τις άλλες χρησιμοποιώντας την αρχική αναλογία διαστάσεων

en: You must set a name for the profile.
el: Πρέπει να ρυθμίσετε ένα όνομα για το προφίλ.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
el: Κανονικά πρέπει να τροφοδοτήσετε την ενότητα shoutcast με ροές δεδομένων Ogg. Είναι επίσης δυνατόν, αντί για αυτό, να δημιουργήσετε μία ροή δεδομένων MP3, ώστε να μπορείτε να προωθήσετε ροές δεδομένων MP3 στον εξυπηρετητή shoutcast/icecast.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
el: Θα πρέπει να ρυθμίστε τη διάταξη των ηχείων σας με το "Audio Midi Setup" στο /Εφαρμογές/Βοηθήματα. Ο VLC θα εξάγει μόνο στερεοφωνικό ήχο.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
el: Ο Mac σας δεν φαίνεται να είναι εξοπλισμένος με κατάλληλη συσκευή εισόδου. Παρακαλώ ελέγξτε τους συνδέσμους και τους οδηγούς υλικού σας.

en: Your account was rejected.
el: Ο λογαριασμός σας απορρίφθηκε.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
el: Η προσπάθεια σύνδεσής σας στον εξυπηρετητή απορίφθηκε.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
el: Η παρουσίασή σας θα ανοίξει και θα αναπαραχθεί ώστε να δημιουργηθεί ροή δεδομένων ή να αποθηκευτεί.

en: Your input can't be opened
el: Η είσοδός σας δεν μπορεί να ανοιχτεί

en: Your password was rejected.
el: Ο κωδικός χρήστη σας απορρίφθηκε.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
el: Η βιβλιοθήκη αποκωδικοποίησης BD+ του συστήματός σας δεν δουλεύει. Λείπουν οι ρυθμίσεις;

en: Your window manager does not provide a list of applications.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων σας δεν παρέχει μία λίστα εφαρμογών.

en: ZPL playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής ZPL

en: Zero Order Hold (fastest)
el: Κράτηση μηδενικής τάξης (γρηγορότερο)

en: Zhuang
el: Ζουάνγκ

en: Zip access
el: Πρόσβαση Zip

en: Zip files filter
el: Φίλτρο αρχείων Zip

en: Zone 0: Top gradient
el: Ζώνη 0: Επάνω βαθμίδα

en: Zone 0:top
el: Ζώνη 0:κορυφή

en: Zone 1: Right gradient
el: Ζώνη 1: Δεξιά βαθμίδα

en: Zone 1:right
el: Ζώνη 1: δεξιά

en: Zone 2: Bottom gradient
el: Ζώνη 2: Κάτω βαθμίδα

en: Zone 2:bottom
el: Ζώνη 2: κάτω

en: Zone 3: Left gradient
el: Ζώνη 3: Αριστερή βαθμίδα

en: Zone 3:left
el: Ζώνη 3: αριστερά

en: Zone 4: Summary gradient
el: Ζώνη 4: Βαθμίδα σύνοψης

en: Zone 4:summary
el: Ζώνη 4: σύνοψη

en: Zone Layout for the build-in Atmo
el: Διάταξη ζώνης για το ενσωματωμένο Atmo

en: Zones on left / right side
el: Ζώνες στην αριστερή / δεξιά πλευρά

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom mode: %s
el: Λειτουργία μεγέθυνσης: %s

en: Zoom video
el: Μεγέθυνση βίντεο

en: Zooming reset
el: Επαναφορά εστίασης

en: Zulu
el: Ζουλού

en: [Display]
el: [Εμφάνιση]

en: [Filebrowser]
el: [Περιηγητής αρχείων]

en: [Global]
el: [Ολικό]

en: [Loop]
el: [Βρόχος]

en: [Player]
el: [Αναπαραγωγός]

en: [Playlist]
el: [Λίστα αναπαραγωγής]

en: [Random]
el: [Τυχαίο]

en: [Repeat]
el: [Επανάληψη]

en: [cdda:][device][@[track]]
el: [cdda:][συσκευή][@[κομμάτι]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
el: [vcd:][συσκευή][#[τίτλος][,[κεφάλαιο]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
el: Προσθήκη --advanced στη γραμμή εντολών για να δείτε επιλογές για προχωρημένους.

en: address to bind to (helper setting for dst)
el: Διεύθυνση για σύνδεση (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
el: διεύθυνση:θύρα που θα συνδεθεί ο VLC για την ακρόαση εισερχόμενων ροών δεδομένων. Ρύθμιση βοηθού για το dst,dst=σύνδεση+'/'+διαδρομή. Η παράμετρος-dst το παρακάμπτει

en: antiflicker
el: Διόρθωση τρεμοπαίγματος

en: antiflicker video filter
el: Φίλτρο διόρθωσης τρεμοπαίγματος βίντεο

en: ask for extra verbosity when displaying help
el: αναζήτηση για επιπρόσθετη αναλυτικότητα κατά την εμφάνιση βοήθειας

en: audio
el: ήχος

en: auto
el: αυτόματα

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
el: αυτόματη - ο κωδικοποιητής να αποφασίζει βασισμένος στην είσοδο (καλύτερη)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
el: αυτόματη - ο κωδικοποιητής να αποφασίζει βασισμένος στην είσοδο (Καλύτερη)

en: avparser packetizer
el: πακετοποιητής avparser

en: bits
el: bit

en: blocks
el: ομάδες δεδομένων

en: buffers
el: ενδιάμεσες μνήμες

en: checkerboard
el: σκακιέρα

en: clean effects
el: εκκαθάριση εφέ

en: column alternation
el: εναλλαγή στήλων

en: core program
el: κύριο πρόγραμμα

en: debug
el: αποσφαλμάτωση

en: decoder
el: αποκωδικοποιητής

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
el: ορίζει το πώς θα πρέπει να υπολογιστεί το χρώμα εξόδου με βάση το προηγούμενο χρώμα

en: device, fifo or filename
el: Συσκευή, FIFO ή όνομα αρχείου

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
el: Συσκευή, FIFO ή όνομα αρχείου για να εγγραφούν και τα καρέ YUV.

en: disabled
el: απενεργοποιημένη

en: end
el: τέλος

en: errors
el: σφάλματα

en: exchange puzzle
el: παζλ συναλλαγής

en: extended selection list
el: εκτεταμένη λίστα επιλογής

en: filename for stream (helper setting for dst)
el: Όνομα αρχείου για ροή δεδομένων (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: fixed
el: προκαθορισμένη

en: float
el: κινητής υποδιαστολής

en: fnordlicht options
el: επιλογές fnordlicht

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
el: για συσκευές με περισσότερα από πέντε κανάλια / ζώνες γράψτε εδώ για κάθε κανάλι τον αριθμό ζώνης με τον οποίο θα προβάλλετε και θα διαχωρίσετε τις τιμές , ή και χρησιμοποιήστε το -1 για να μην χρησιμοποιήσετε κάποια κανάλια. Για το κλασικό AtmoLight η ακολουθία 4,3,1,0,2 θα ρυθμίσει την προεπιλεγμένη απεικόνιση καναλιού/ζώνης. Έχοντας μόνο δύο ζώνες στην κορυφή, από μία ζώνη αριστερά και δεξιά και καθόλου ζώνη σύνοψης, η απεικόνιση για το κλασικό AtmoLight θα είναι -1,3,2,1,0

en: force coding frame as separate interlaced fields
el: επιβολή πλαισίου κωδικοποίησης ως ξεχωριστά διαπλεγμένα πεδία

en: force coding frame as single picture
el: επιβολή πλαισίου κωδικοποίησης ως απλή εικόνα

en: fps
el: fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: frame alternation
el: εναλλαγή καρέ

en: frames
el: καρέ

en: full
el: πλήρης

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
el: πλήρως - Οι ομάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης επικαλύπτονται πλήρως

en: full - One code block per subband
el: πλήρες - Ένας πλοκαδικός κώδικας ανά υποζώνη

en: gzip decompression
el: συμπίεση gzip

en: hearing impaired
el: άτομα με προβλήματα ακοής

en: height of the overlapping area (in %)
el: Ύψος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: iOS OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο iOS OpenGL

en: iTunes Music Library importer
el: Εισαγωγέας μουσικής βιβλιοθήκης iTunes

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
el: Εάν θέλετε ο VLC να εκκινήσει το λογισμικό ελέγχου του Atmolight, εισάγετε την πλήρη διαδρομή του αρχείου AtmoWinA.exe εδώ.

en: in
el: σε

en: integer
el: ακέραιος

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
el: Περιέχει το μέσο όρο όλων των εικονοστοιχείων στην εικόνα του δείγματος (είναι χρήσιμο μόνο για AtmoLight μονού καναλιού)

en: jigsaw puzzle
el: παζλ συναρμολόγηση

en: large - use large code blocks
el: μεγάλο - χρήση μεγάλων πλοκαδικών κωδίκων

en: large - use large motion compensation blocks
el: μεγάλο - χρήση μεγάλων ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
el: Το όνομα ή ο κωδικός χρήστη last.fm είναι λανθασμένα. Παρακαλώ επιβεβαιώστε τις ρυθμίσεις σας και επανεκκινήστε το VLC.

en: last.fm: Authentication failed
el: last.fm: Η πιστοποίηση απέτυχε

en: left and right side having always the same number of zones
el: η αριστερή και δεξιά πλευρά να έχουν πάντα τον ίδιο αριθμό ζωνών

en: length of the overlapping area (in %)
el: Μήκος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
el: Το libavcodec μπορεί να κάνει ανοχή σφάλματος.
    Ωστόσο, με έναν λανθασμένο κωδικοποιητή (όπως ο κωδικοποιητής ISO MPEG-4 από την M$) αυτό μπορεί να παράγει πολλά σφάλματα.
    Οι έγκυρες τιμές κυμαίνονται από 0 έως 4 (Το 0 απενεργοποιεί κάθε ανοχή σφάλματος).

en: libavformat AVIO access
el: Πρόσβαση AVIO  libavformat

en: libavformat AVIO access output
el: Έξοδος πρόσβασης AVIO libavformat

en: libprojectM effect
el: Εφέ libprojectM

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
el: κάνει το πλέγμα του δείγματος ορατό στην οθόνη ως λευκά εικονοστοιχεία

en: medium - use medium motion compensation blocks
el: μεσαίο - χρήση μεσαίων ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: medium - use medium sized code blocks
el: μεσαίο - χρήση μεσαίων πλοκαδικών κωδίκων

en: middle position (in %)
el: Μεσαία θέση (%)

en: motion
el: Κίνηση

en: motion control interface
el: Διεπαφή ελέγχου κίνησης

en: ms
el: msec

en: no
el: όχι

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
el: Ούτε θα φορτώνεται ούτε θα αποθηκεύεται καμία επιλογή ρυθμίσεων στο αρχείο ρυθμίσεων

en: none
el: όχι

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
el: καθόλου - Οι ομάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης δεν επικαλύπτονται

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
el: κανένα: χρήση μόνο κλειστών ομάδων εικόνων
    κανονικό: χρήση πρότυπων ανοικτών ομάδων εικόνων
    bluray: χρήση ανοικτών ομάδων εικόνων συμβατών με Blu-ray

en: offsets
el: αποκλίσεις

en: output module to write to Blackmagic SDI card
el: Ενότητα εξόδου για εγγραφή σε κάρτα Blackmagic SDI

en: packetizer
el: πακετοποιητής

en: packets
el: πακέτα

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
el: μερικά - Οι ομάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης επικαλύπτονται μόνο μερικά

en: perceptual distance
el: Αντιληπτική απόσταση

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
el: αντιληπτική απόσταση για τον υπολογισμό της αντιληπτικής στάθμης

en: perceptual weighting method
el: Μέθοδος αντιληπτικής στάθμισης

en: play list
el: λίστα αναπαραγωγής

en: print a list of available modules
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων ενοτήτων

en: print a list of available modules with extra detail
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων ενοτήτων με επιπρόσθετες λεπτομέρειες

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
el: εκτύπωση βοήθειας για τον VLC (μπορεί να συνδυαστεί με --για προχωρημένους και --αναλυτικότητα-βοήθειας)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
el: εκτύπωση βοήθειας για τον VLC και όλες του τις ενότητες (μπορεί να συνδυαστεί με --για προχωρημένους και --αναλυτικότητα-βοήθειας)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
el: εκτύπωση βοήθειας για μία συγκεκριμένη ενότητα (μπορεί να συνδυαστεί με --για προχωρημένους και --αναλυτικότητα-βοήθειας). Προτάξτε το όνομα της ενότητας με = για ακριβή ταιριάσματα.

en: print version information
el: εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης

en: projectM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων projectM

en: projectM preset path
el: Διαδρομή προρύθμισης projectM

en: reset the current config to the default values
el: επαναφορά της τρέχουσας ρύθμισης στις προεπιλεγμένες τιμές

en: resets the current plugins cache
el: επαναφέρει την κρυφή μνήμη εμφυτευμάτων

en: row alternation
el: εναλλαγή γραμμών

en: s
el: sec

en: selection list
el: λίστα επιλογής

en: side by side
el: πλάι πλάι

en: simple
el: απλό

en: sliding puzzle
el: συρόμενο παζλ

en: small - use small code blocks
el: μικρό - χρήση μικρών πλοκαδικών κωδίκων

en: small - use small motion compensation blocks
el: μικρό - χρήση μικρών ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: string
el: στοιχειοσειρά

en: subpicture
el: Υποεικόνα

en: swap puzzle
el: παζλ ανταλλαγής

en: top bottom
el: πάνω κάτω

en: tx3g subtitles
el: tx3g υπότιτλοι

en: tx3g subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων tx3g

en: type
el: τύπος

en: unknown
el: άγνωστο

en: unknown type
el: άγνωστος τύπος

en: use alternate config file
el: χρήση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
el: χρήση ανοικτών ομάδων εικόνων, για συμβατότητα με bluray χρησιμοποιήστε επίσης την επιλογή bluray-συμβατό

en: v4l2 controls
el: Στοιχεία ελέγχου v4l2

en: v4l2 driver controls
el: Στοιχεία ελέγχου οδηγού υλικού v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
el: vcdx://[συσκευή-ή-αρχείο][@{P,S,T}num]

en: video
el: βίντεο

en: visual impaired commentary
el: σχολιασμός για τα άτομα με προβλήματα όρασης

en: warnings
el: προειδοποιήσεις

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
el: x264 προχωρημένες επιλογές, στη μορφή {opt=val,op2=val2} .

en: x264 advanced options.
el: Επιλογές x264 για προχωρημένους.

en: x264 preset and tuning selection
el: Προκαθορισμός x264 και επιλογή συντονισμού

en: x264 profile and level selection
el: Προφίλ x264 και επιλογή επιπέδου

en: yes
el: ναι

en: yes: %@ @ %@ kb/s
el: ναι: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
el: ναι: από %@ έως %@

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
el: | achan [X]. . . . . . . . . .  ρύθμιση/λήψη καναλιών ήχου

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
el: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . προσθήκη ΧΥΖ στη λίστα αναπαραγωγής

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
el: | adev [device] . . . . . . . . . . . ρύθμιση/λήψη συσκευής ήχου

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
el: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ρύθμιση/λήψη κομματιού ήχου

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
el: | απεσταλμένα bytes       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
el: | chapter [X]  . . . . ρύθμιση/λήψη κεφαλαίου στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
el: | chapter_n . . . . επόμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
el: | chapter_p . . . . προηγούμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
el: | clear . . . . . . . . . . . . . . εκκαθάριση της λίστας αναπαραγωγής

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων αποπολυπλεξίας    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes αποπολυπλεξίας : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
el: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . προσθήκη του ΧΥΖ στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
el: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
el: | faster . . . . . . . . . .  πιο γρήγορη αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
el: | fastforward . . . . . . . .  .  ρύθμιση στη μέγιστη ταχύτητα

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
el: | frame. . . . . . . . . .  αναπαραγωγή καρέ-καρέ

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
el: | get_length . . . .  το μήκος της τρέχουσας ροής δεδομένων

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
el: | get_time . . δευτερόλεπτα που πέρασαν από την έναρξη της ροής δεδομένων

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
el: | get_title . . . . .  ο τίτλος της τρέχουσας ροής δεδομένων

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
el: | goto . . . . . . . . . . . . . .  μετάβαση σε αντικείμενο του ευρετηρίου

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
el: | help . . . . . . . . . . . . . . . αυτό το μήνυμα βοήθειας

en: | info . . . . .  information about the current stream
el: | info . . . . .  πληροφορίες σχετικές με την τρέχουσα ροή δεδομένων

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes εισόδου : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
el: | is_playing . . . .  1 εάν μία ροή δεδομένων αναπαράγεται, αλλιώς 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
el: | key [όνομα πλήκτρου συντόμευσης] . . . . . .  προσομοίωση πίεσης πλήκτρων συντομεύσεων

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
el: | logout . . . . . . .  έξοδος (όταν υπάρχει σύνδεση υποδοχέα)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
el: | loop [on|off] . . . . . . . . . εναλλαγή βρόχου λίστας αναπαραγωγής

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
el: | next . . . . . . . . . . . . . .  επόμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
el: | normal . . . . . . . . . .  κανονική αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
el: | pause . . . . . . . . . . . . . . . .  εναλλαγή παύσης

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
el: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . αναπαραγωγή ροής δεδομένων

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
el: | playlist . . . . .  προβολή αντικειμένων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη λίστα αναπαραγωγής

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
el: | prev . . . . . . . . . . . .  προηγούμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
el: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  έξοδος από το VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
el: | random [on|off] . . . . . . .  εναλλαγή τυχαίας μεταπήδησης

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
el: | repeat [on|off] . . . .  εναλλαγή επανάληψης αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
el: | rewind . . . . . . . . . . . .  ρύθμιση στην ελάχιστη ταχύτητα

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
el: | seek X . . . αναζήτηση σε δευτερόλεπτα, για παράδειγμα `seek 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
el: | αποστολή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
el: | slower . . . . . . . . . .  πιο αργή αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
el: | snapshot . . . . . . . . . . . . λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
el: | stats . . . . . . . .  προβολή στατιστικών πληροφοριών

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
el: | status . . . . . . . . . . . τρέχουσα κατάσταση της λίστας αναπαραγωγής

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
el: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . διακοπή ροής δεδομένων

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
el: | strack [X] . . . . . . . . . . . ρύθμιση/λήψη κομματιού υποτίτλων

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
el: | title [X]  . . . . . . ρύθμιση/λήψη τίτλου στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
el: | title_n . . . . . . επόμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
el: | title_p . . . . . . προηγούμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
el: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  ρύθμιση/λήψη αποκοπής βίντεο

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
el: | voldown [X]  . . . . . .  μείωση της έντασης ήχου κατά X βήματα

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
el: | volume  [X] . . . . . . . . . .  ρύθμιση/λήψη έντασης ήχου

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
el: | volup [X]  . . . . . . .   αύξηση της έντασης ήχου κατά X βήματα

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
el: | vratio [X]  . . . . . . . ρύθμιση/λήψη αναλογίας διαστάσεων βίντεο

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
el: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . ρύθμιση/λήψη κομματιού βίντεο

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
el: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  ρύθμιση/λήψη εστίασης βίντεο
